1 października 2024

Ciasna odzież – współczesne trendy modowe i ich wpływ na zdrowie człowieka

dla kogo jest ciasna odzież?

Poziom świadomości dotyczącej wpływu noszonych ubrań na stan zdrowia osoby wciąż nie jest zbyt wysoki. Osoby, które podczas zakupów wybierają jakiekolwiek elementy garderoby, które są zbyt ciasne, często sprawiają zagrożenie dla własnego zdrowia, nawet o tym nie wiedząc. Pozornie smuklejszy wygląd ich ciała, może przyćmić skutki noszenia takiej odzieży, ale tylko chwilowo, ponieważ może się to odbić na organizmie i to w dość widoczny i mocno odczuwalny sposób. Nie ma niczego złego w tym, że ciasna odzież gości w wielu szafach, ale powinniśmy nosić ja z rozsądkiem. 

Przestrogą może okazać się historia pewnej kobiety. Podczas pomocy w przeprowadzce swojej koleżance, założyła ona ciasne jeansy. W trakcie przenoszenia różnych przedmiotów, wielokrotnie schylała się i kucała. Tak często wykonywane ruchy, spowodowały obrzęk mięśniowy, który został spotęgowany uciskiem odzieży. Po długim dniu, podczas powrotu, obrzęk mięśniowy spowodował odrętwienie nóg, które było tak potężne, że musiała ona się udać do szpitala. Stwierdzono tam rabdomiolizę, która oznacza uszkodzenie mięśni poprzecznie prążkowanych.

Warto tutaj odnotować fakt, że mięśnie, które zwiększają swoją objętość, a jednocześnie są ograniczane (np. przez materiał ubrania czy gips) mogą zostać uszkodzone. Jest to spowodowane zblokowanym przepływem krwi.

ciasna odzież - kiedy nosić?

Jaki wpływ ma ciasna odzież na działanie mięśni?

Jak pokazuje opisany powyżej przypadek, ciasna odzież może okazać się problemem. Jednak opisana sytuacja jest bardzo rzadka. Trzeba zaznaczyć, że osoby (szczególnie kobiety), które przykuwają dużą uwagę do wyglądu swojego ciała i stosują spodnie poprawiające wygląd brzucha i bioder, są o wiele bardziej narażone na schorzenia zwane parestezją.

Parestezja to przypadłości, które są związane z drętwieniem kończyn i odczuwaniem w ich okolicach mrowienia. Przeważnie znika równie szybko, jak się pojawia. Warto sobie zadać pytanie, czy nie lepiej będzie poprawić swój wygląd za pomocą ćwiczeń i diety niż ryzykować kontuzje mięśni, zakładaniem zbyt ciasnych ubrań. Jeżeli dość mocno daje się we znaki ból mięśni nasilający się w czasie wyprostowywania nogi, albo występuje osłabienie siły mięśniowej, a w mięśniach występuje twardy obrzęk, oznacza to, że powinno się zrezygnować z noszenia ciasnych (obcisłych) spodni.

Takie objawy bowiem oznaczają, że występuje u osoby je odczuwającej zespół ciasnoty przedziałów powięziowych.

Skąd wzięła się moda na noszenie obcisłych spodni?

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba osób (szczególnie kobiet) decyduje się na właśnie taki fason spodni. Jest to zapewne podyktowane kilkoma czynnikami, między innymi tym, że spodnie te bardzo często wyglądają po prostu dobrze i są popularne wśród wybranej grupy wiekowej. Swoje korzenie moda na obcisłe spodnie ma w latach 50. Wtedy właśnie w ten sposób zaczęły się ubierać gwiazdy takie jak Marylin Monroe.

Mężczyźni zaadoptowali tę modę w okolicach lat 70, gdzie obcisłe spodnie zaczęły być wówczas popularne wśród muzyków grających rock’n roll. Prekursorami ich noszenia był Mick Jagger oraz wielu muzyków innych zespołów, którzy często łączyli je ze skurzanymi kurtkami. Bez wątpienia taki styl ubioru, kojarzył się z buntowniczym stylem życia, który często reprezentowała młodzież.

Dzisiaj, popularne rurki mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Bez względu na ich walory modowe, warto zastanowić się nad ich noszeniem, pod nieco szerszym kątem. Warto także nadmienić, iż większość producentów spodni, dysponuje ogromnym wachlarzem fasonów, które są zbliżone do spodni typu „rurki”, ale są nieco luźniejsze, co sprawia, że mogą być świetną alternatywą.

Wpływ odzieży na potencje

Temat ten dotyczy oczywiście tylko mężczyzn. Co więcej jest to grupa, która jest szczególnie zagrożona negatywnymi skutkami zdrowotnymi, spowodowanymi noszeniem źle dobranych i zbyt ciasnych ubrań. Jak się okazuje, ciasne ubrania mogą mieć wpływ na potencje. To z uwagi na uciskanie miednicy mniejszej, które może spowodować infekcje w drogach moczowych, poprzez nietrzymanie moczu.

Natomiast problemy z potencją są wywoływane uciskiem przez ciasne spodnie lub majtki na mosznę. Ucisk na te miejsca bardzo często doprowadza do podwyższonej temperatury jąder. A to wpływa negatywnie na plemniki i ich jakość. Nie można stwierdzić, że wpływ odzieży na potencje jest bezpośrednio negatywny, ale noszenie takiej odzieży może doprowadzić np. do uciskania jąder, co przekłada się na problemy w produkcji przez nie testosteronu.

Jak wiadomo, to właśnie testosteron między innymi wpływa na potencje, co w jakiś sposób może przyczynić się do powstania problemów w tym obszarze. Niemniej jednak należy w wyraźny sposób przedstawić i podkreślić inne zagrożenia dla zdrowia, płynące z częstego noszenia obcisłej odzieży.

ciasna odzież - zagrożenia, moda

Ciasna odzież a potencja – Inne zagrożenia

Noszenie ciasnej odzieży nie przyczyni się bezpośrednio na potencję u mężczyzn. Może mieć jednak na nią cząstkowy wpływ. W tym aspekcie istnieje inne niebezpieczeństwo zdrowotne, które zdarza się coraz większej liczbie osób, w tym nie tylko panom. Oprócz wyżej wymienionych niebezpieczeństw, czyli problemów z mięśniami i możliwością zaburzenia produkcji testosteronu, istnieją także takie zagrożenia dla zdrowia jak:

  • Zaburzenie krążenia – Utrudnia, a czasem uniemożliwia prawidłową pracę mięśni, ale także w efekcie może spowodować powstanie żylaków, wyglądających jak pajączki naczyniowe. Uciskane naczynia krwionośne nie funkcjonują prawidłowo, co powoduje pojawienie się nieestetycznych znamion na ciele.
  • Problemy z trawieniem – zbyt ciasna odzież jak na przykład spodnie, które uciskają także okolice brzuszne. Objawiać się to może mdłościami.
  • Retencja płynów – objawia się ona obrzękami i opuchlizną w kończynach i jest spowodowana uciskiem ciasnych spodni.
  • Problemy z kręgosłupem – wąskie spodnie znacznie utrudniają ruch bioder i rdzenia kręgowego. Kręgosłup w odcinku lędźwiowym, musi wykonywać większą ilość pracy, która powoduje obciążenie.

Nie chodzi oczywiście tylko o spodnie, ale także o np. wąskie spódnice, które wymuszają nienaturalny ruch u kobiet.

Noszenie rurek – ale z głową

Negatywny wpływ na zdrowie ubrań, które najbardziej lubimy, nie musi oznaczać końca ich noszenia. Noszenie wąskich czy ciasnych spodni przez krótki czas i sporadycznie, na pewno nie odciśnie swojego piętna na zdrowiu w poważniejszy sposób. Założenie eleganckich obcisłych spodni na szczególną okazję, będzie świetnym „złotym środkiem”. Inną alternatywą dla obcisłych dżinsowych spodni, mogą być te, wykonane z materiału rozciągliwego. Dzięki temu mięśnie i skóra będą mogły działać bez ograniczeń.

Pomimo zmian kanonów w modzie, omawiany typ odzieży w tym artykule, jest nadal popularny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z negatywnych aspektów jej noszenia. Oczywiście, całkowite wykluczenie i usunięcie ulubionych par spodni z szafy nie jest konieczne, jeśli postępować się będzie w sposób rozsądny, jednocześnie słuchając własnego organizmu. Trzeba także odnotować, to, że jeśli problemy nie pojawiły się dotychczas, nie oznacza, że nie uderzą ze zwiększoną siłą w już niedługim okresie. W takim wypadku leczenie, czy rehabilitacja bolących miejsc, może okazać się trudna i kosztowna.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

One thought on “Ciasna odzież – współczesne trendy modowe i ich wpływ na zdrowie człowieka

  1. Problem ten dotyczy mężczyzn – Nie lepiej napisać Osób posiadających męskie genitalia. Świat nie jest czarno-biały i żyją razem z nami osoby które natura ukształtowała w inny sposób. Szkoda je pomijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial