4 października 2024

Dlaczego tyjemy z dnia na dzień? Poznaj najważniejsze powody nadwagi

dlaczego tyjemy? - powody

Wiele osób – zarówno kobiet i mężczyzn – zastanawia się dlaczego tyje bez powodu? Nie jedzą przecież za dużo, ograniczają słodycze, a wciąż jednak z tygodnia na tydzień pojawiają się dodatkowe kilogramy. Wbrew tego, czego dowiadujemy się o dietach i o różnych przyczynach tycia, prawdziwych powodów jest znacznie więcej i niestety w niektórych przypadkach przerastają zarówno nasze możliwości jak i możliwości dietetyków.

W dzisiejszym artykule sprawdzimy dlaczego tyje się z dnia na dzień, co jest tak naprawdę odpowiedzialne za pojawianie się dodatkowych kilogramów oraz omówimy czy istnieją sposoby na zredukowanie wagi bez ogromnych wyrzeczeń.

Przyczyny otyłości

Zanim jednak opiszemy dlaczego tyjemy, warto dowiedzieć się więcej o samym problemie otyłości oraz kwestiach związanych z odchudzaniem. Otyłość to stan, w którym nasz organizm nagromadził zbyt duże ilości tkanki tłuszczowej. Za otyłość uważa się sytuację, w której tłuszcz w organizmie ludzkim przekracza 20% – 25% całkowitej masy ciała.

dlaczego tyjemy z dnia na dzień?

Takie nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie bardzo często prowadzi do skrócenia oczekiwanej długości życia. Jest to oczywiście spowodowane podwyższonym ryzykiem wystąpienia niektórych chorób, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy, stawów. Warto nadmienić, że otyłość zwiększa również ryzyko na pojawienie się niektórych typów nowotworów. W skrajnych przypadkach otyłość może nawet unieruchomić osobę i doprowadzić do niepełnosprawności.

Pamiętajmy również, że otyłość może przejawiać się na przeróżne sposoby. Wyróżniamy Otyłości spowodowane nadmierną podażą energii, otyłości polekowe, z hipowentylacją pęcherzykową oraz otyłości brzuszne. Te ostatnie są bardzo często spotykane u mężczyzn. Wynikają one głównie ze złego odżywiania się oraz nieuprawiania sportu. Nie zapominajmy, że otyłość brzuszna może mieć również podłoże genetyczne. Jeśli więc zastanawiamy się dlaczego tyjmy w brzuchu, to prawdopodobnie mamy właśnie do czynienia z otyłością brzuszną, nazywaną również potocznie brzuszkiem piwnym.

Dlaczego tyje bez powodu – najważniejsze błędy w diecie

Istnieje wiele powodów, przez które dieta przez nas zastosowana jest nieodpowiednia i właśnie przez nią przybieramy na wadze. Najważniejszymi problemami są oczywiście nieodpowiedni balans makroskładnikowy, za mała kaloryczność posiłków, brak witamin i minerałów oraz za dużo cukrów w diecie.

  • Balans makroskładnikowy

Bardzo często popełniamy jeden zasadniczy błąd przy konstruowaniu posiłków – w naszych daniach brakuje odpowiedniej ilości białka, rzadziej węglowodanów lub tłuszczy. Istnieje przekonanie, że mięso jest kaloryczne i nie powinno się go jeść w dużych ilościach. O ile jedzenie czerwonego mięsa codziennie może nie być dobrym pomysłem, tak co jakiś czas możemy, a nawet powinniśmy pozwolić sobie na mięso białe, to jest drobiowe, lub na rybie – znane ze swoich wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych.

Naszym zadaniem jest zapewnić organizmowi odpowiedni balans makroskładników – człowiek powinien każdego dnia spożywać 15-25% tłuszczy, 20-30% białka oraz 50-60% węglowodanów. Jest to bardzo ważne, gdyż każdy składnik odpowiedzialny jest za co innego. Jeżeli na przykład zaniedbamy spożycie białka, a nadrobimy kaloryczność poprzez posiłki węglowodanowe, możemy doprowadzić do spowolnienia metabolizmu.

  • Mała kaloryczność posiłków

Jeżeli nie pilnujemy tego ile jemy i ile w danym posiłku znajduje się makroskładników, bardzo łatwo możemy doprowadzić do sytuacji, w której zjemy pewnego dnia za dużo lub zbyt mało kalorii. Bardzo dobrym przykładem wydaje się być pączek – ten niewinny smakołyk, który czasami spożywany przez nas jest po obiedzie, zawiera w sobie nawet do 400 kcal w porcji nie przekraczającej 100 gram! Oczywiście zależy to od składników oraz od produktu.

Innym przykładem mogą być winogrona. Jest to bardzo słodkie i dobre rozwiązanie na upalne dni. Co prawda w 70 gramach znajdziemy jedynie 50 kcal. Jednakże, 70 gram to tak naprawdę jedna garść, a winogronu jemy o wiele więcej. Kilka garści to już 250 a nawet więcej kilokalorii!

  • Braki witaminowe oraz minerałowe

Nawet jeśli uda nam się zróżnicować plan żywieniowy i będziemy jeść różne produkty, bardzo prawdopodobne jest że zaniedbamy kwestie witamin oraz minerałów. Witaminy A B, C czy E pełnią bardzo ważną rolę i wspomagają pracę organizmu. Warto zaznaczyć, że problemy wynikające z mutacji witaminy D oraz kwasu foliowego bardzo często prowadzą do pogorszonego metabolizmu. Z tego powodu powinniśmy zawsze pamiętać o tym, aby uzupełniać braki witaminowe poprzez spożywanie dużych ilości warzyw oraz owoców.

  • Zbyt dużo cukru

Przeciętna osoba wypija 2-4 herbaty dziennie. Każda z takich herbat zazwyczaj słodzona jest dwoma łyżeczkami cukru. Daje nam to 10 gram cukru w herbacie. Z tej prostej kalkulacji dowiadujemy się, że niepostrzeżenie w naszym organizmie ląduje nawet do 40 gram cukru każdego dnia – są to puste kalorie, które jedyne na co wpływają, to na przybieraniu na wadze.

Gorzej ma się sprawa, jeżeli zamiast herbat decydujemy się pić wody słodkie. W napojach gazowanych typu Cola czy Pepsi znaleźć możemy nawet do 12 gram cukru w 100 gramach produktu. Oznacza to, że każda szklanka ma 3-5 łyżeczek cukru. Z tego względu powinniśmy ograniczyć spożywanie cukru i upewnić się, że produkty, które kupujemy, nie mają w swoim składzie zbyt dużych ilości.

dlaczego tyjemy? - przyczyny

Dlaczego tyję mimo że mało jem?

Wiele osób zauważyło, że nawet przy bardzo ograniczonym jedzeniu tyjemy. Paradoksalnie im mniej jemy, tym więcej tyjemy. Jest to spowodowane obniżonym metabolizmem przez wprowadzenie swojego organizmu w głodówkę. Jeżeli postanowimy wypróbować dietę ograniczającą spożycie jedzenia do 1000 kcal dziennie, to musimy liczyć się z tym, że tracenie na wadze długo nie potrwa.

Prawdą jest oczywiście, że na początku stracimy trochę kilogramów. Jednakże, z biegiem czasu nasz organizm przyzwyczai się do tak niskich dawek jedzenia, spowolni metabolizm i większość posiłków będzie odkładać jako tkankę tłuszczową właśnie na przyszłe głodówki i na okres, w którym ciało będzie otrzymywać za mało jedzenia. Dlatego jeśli zastanawiasz się dlaczego tyjemy mimo że mało jemy, to jest to jedna z możliwości.

Odchudzanie a tycie

dlaczego tyjemy z dnia na dzień? - poznaj przyczyny

Nawet jeśli wprowadzimy bardzo restrykcyjne diety, wciąż możemy przybierać na wadze. Oczywiście na niektóre problemy, które wcześniej zostały opisany w tym artykule, istnieją pewne rozwiązania. Zbyt dużo cukru? Kończymy z napojami słodkimi oraz słodzeniem herbat czy kawy. Za mała ilość białka? Zapoznajemy się z darmowymi jadłospisami przygotowanymi przez profesjonalnych dietetyków, którzy przy okazji zadbają o prawidłową ilość witamin i minerałów w naszym organizmie. Co jednak należy zrobić, jeżeli nawet ścisła dieta oraz zróżnicowane posiłki nie wystarczają?

W takich sytuacjach problemem mogą być po prostu nasze geny. To właśnie one decydują o tempie naszego metabolizmu. Szacuje się, że jedynie 5% społeczeństwa na świecie ma szybki metabolizm. Oznacza to, że pomimo mniejszej aktywności, są nadal w stanie szybko i bezproblemowo gubić kilogramy. Warto jednak nadmienić, że każdy człowiek jest inny i inaczej radzi sobie ze spalaniem węglowodanów, białka, czy tłuszczy. Warto pamiętać, że istnieją badania, które mają na celu ustalenie czy nasze ciało ma tendencje do składowania energii, która pochodzi z tłuszczów czy raczej z węglowodanów.

Dlaczego tyję po 40?

Problemy z tyciem pojawiają się w każdym wieku – jak jesteśmy młodzi i nie dbamy o naszą figurę oraz w latach późniejszych. Niestety, z biegiem czasu coraz trudniej nam pozbyć się dodatkowych kilogramów. Jeśli zatem odchudzasz się i wciąż myślisz dlaczego tyjesz po 40, to warto zgłębić wiedzę na temat jaki wpływ na metabolizm ma nasz wiek oraz aktywność fizyczna.

Większość problemów jak i przyczyn otyłości sprowadza się do trzech zasadniczych problemów – nieprawidłowe nawyki żywieniowe (które zdążyliśmy już omówić), brak aktywności fizycznej oraz spowolniony metabolizm. Pomimo faktu, że o kwestii metabolizmu już wspomnieliśmy, to warto zaznaczyć jak wiek wpływa na nasz metabolizm. Najlepszy, czyli najszybszy metabolizm mają nowonarodzone dzieci. Jak jednak sytuacja wygląda gdy się starzejemy?

Tak naprawdę od momentu osiągnięcia przez nas pełnoletności, nasze tempo metabolizmu maleje i to w dosyć szybkim tempie. Badania dowodzą, że co średnio 10 lat człowieka metabolizm zwalnia o 2-3%. Oznacza to, że pięćdziesięciolatek będzie miał o około 10% wolniejszy metabolizm niż dwudziestolatek.

Kolejnym powodem dlaczego tyjemy po 40 jest aktywność fizyczna. Z biegiem czasu jest ona coraz mniejsza, co również ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Oznacza to, że oprócz spowolnienia metabolizmu przez wiek, zmniejszamy również naszą aktywność fizyczną. Z tego względu nawet wprowadzenie diety może nie pomóc, jeżeli nie zaczniemy się ruszać. 

dlaczego tyjemy?

Jak przeciwdziałać otyłości? Podsumowanie

Przede wszystkim należy udać się na wizytę do lekarza bądź dietetyka w celu konsultacji. Jeżeli nasze problemy z otyłością nie wynikają jedynie z nieodpowiedniej diety, to najważniejsze będzie znalezienie przyczyny odpowiadającej za taki stan rzeczy.

Jeśli jednak po przeczytaniu tego artykułu zauważyliście jak dużo pustych kalorii spożywacie i jakie błędy w odżywianiu popełniacie, to zalecamy czym prędzej je wyeliminować i zastosować się do generalnych wytycznych. Dzięki temu będziecie wiedzieć jak przeciwdziałać otyłości, co jeść, a czego unikać oraz jaką dietę wybrać do swoich preferencji.

One thought on “Dlaczego tyjemy z dnia na dzień? Poznaj najważniejsze powody nadwagi

  1. Polecam skorzystać ze spalaczy tłuszczu jeżeli chcemy zgubić zbędne kilogramy, do tego odpowiednia dieta i ruch. Jeżeli będziemy wytrwali na efekty nie trzeba czekać aż tak długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial