Bóle pleców, przebarwienia skóry i stany zapalne codziennie dotykają wielu z nas. Niestety, nie każdy ma czas na ciągłe wizyty u lekarza i zakupy w aptece. Poza tym, leki i inne specjalistyczne preparaty bardzo często są bardzo kosztowne. Nic dziwnego, że coraz większa część społeczeństwa decyduje się na leczenie domowymi sposobami. Jednym z popularnych metod na likwidację wielu schorzeń są kataplazmy. Domowe kompresy działają przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Jak je stosować i na co pomagają?
Czym są kataplazmy?
Kataplazm to gorący okład wykonany w stu procentach z naturalnych składników. Aby go przygotować, należy do niewielkich płóciennych woreczków przełożyć wcześniej przygotowaną mieszankę z ziół, pestek czy też warzyw. Rumianek, siemię lniane, macierzanka czy ziemniaki posiadają wiele właściwości, które warto wykorzystywać chociażby w kosmetyce. Nie każdy wie, że znaczna ilość ziół i nasion oleistych po rozdrobnieniu i podgrzaniu o wiele lepiej wydziela substancje odżywcze. W związku z tym, kataplazmy działają bardzo intensywnie, a pierwsze efekty można zobaczyć zaraz po przyłożeniu kompresu.
Kataplazma w kosmetyce
Biorąc pod uwagę, iż wiele roślin wykazuje właściwości nawilżające, a także rozjaśniające, mnóstwo osób używa ich do wykonywania zabiegów upiększających. Ziołowe maseczki to idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby wygładzić skórę lub wyrównać jej koloryt. Ponadto, w zależności od rodzaju ziół wybranych do przygotowania kompresu, kataplazm może być przykładany do cery suchej, mieszanej i tłustej. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na okład, w celu nawilżenia i oczyszczania skóry. Co więcej, specjaliści rekomendują stosowanie naturalnych maseczek w przypadku problemów z układaniem fryzury. Kataplazma nałożona na włosy, świetnie je odżywi, wygładzi i sprawi, że będą się mniej puszyć.
Działanie kataplazmy
Gorące okłady wykazują wiele pozytywnych właściwości. Zwolennicy domowych receptur uważają, że kompresy działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie, co pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Ponadto, specjaliści medycyny niekonwencjonalnej przekonują, że domowe opatrunki mogą regulować łojotok. Wiele osób zwraca uwagę, że dzięki kataplazmom poprawia się ukrwienie tkanek. Po kilkuminutowym przykładaniu naturalnego kompresu można zauważyć, że skóra jest ściągnięta i bardzo nawilżona. Dlatego też, kobiety decydują się na zastosowanie okładów w przypadku problemów z przesuszoną cerą. Warto dodać, że działanie kataplazm różni się w zależności od głównego składnika okładu. Niektóre kompresy działają nawet pobudzająco i przeciwbólowo.
Kiedy stosować ciepłe okłady?
Kataplazmy znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale i w lecznictwie. Specjaliści polecają przykładanie kompresów osobom cierpiącym na zapalenia ślinianek czy oskrzeli. Ciepłe okłady świetnie sprawdzą się na bóle kostno-stawowe, a także na skurcze w okolicach brzucha. Dzięki temu, że kompres wydziela ciepło, regularne stosowanie kataplazm rozluźnia spięte mięśnie. W związku z tym, przykładanie niewielkich woreczków z ciepłą mieszanką jest pierwszorzędnym rozwiązaniem w przypadku bóli mięśniowych i częstych przykurczów. Co więcej, wiele osób rekomenduje stosowanie naturalnych kompresów w przypadku zapalenia gardła, a nawet zatok. Jeżeli obawiamy się, że okład wywoła niepożądane reakcje ze strony naszego organizmu, warto zrobić test kataplazmy. Najlepiej jest nałożyć maskę na niewielki obszar ciała, który jest mało widoczny. Następnie należy chwilkę odczekać i sprawdzić, jak zareaguje organizm.
Dlaczego warto korzystać z naturalnych okładów?
Jak się okazuje coraz więcej osób decyduje się na naturalne metody poprawiania wyglądu. Ponadto, znaczna część społeczeństwa korzysta z domowych sposobów uśmierzania bólu i leczenia stanów zapalnych. Co sprawia, że stosowanie okładów z roślin oleistych jest coraz bardziej popularne?
- Stosowanie kataplazm to naturalny sposób na poprawę krążenia, a także odżywienie tkanek.
- Ciepłe okłady rozluźniają ciało, co pozwala się odprężyć.
- Kataplazmy to rodzaj okładu, który bardzo długo utrzymuje ciepło.
- Ziołowe kompresy wykazują działanie antybakteryjne.
- Okłady domowej roboty są znacznie tańsze niż te kupione w sklepie czy aptece.
- Przygotowanie kompresów jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu.
- Składniki niezbędne do przygotowania leczniczych okładów takie jak rumianek czy siemię lniane są ogólnodostępne.
Jak przygotować kataplazmę?
Nie każdy wie, że przykładanie ciepłych kompresów należy do usług wielu salonów kosmetycznych. Niemniej jednak, osoby, które wolą domowe specyfiki, mogą przygotować sobie okłady samodzielnie. Co ważne, składniki niezbędne do wykonania kataplazmy są ogólnodostępne. Zioła można kupić w każdej aptece lub zamówić z Internetu. Natomiast, ziarna takie jak siemię lniane z pewnością dostaniemy w sklepie spożywczym. W jaki sposób przyrządzić maseczkę?
Kataplazma z siemienia lnianego
Aby przygotować kataplazmę z siemienia lnianego, w pierwszej kolejności musimy zmielić jego ziarna. Później należy zalać je wodą (lub jeśli wolimy mlekiem) i gotować około 15 minut. Podczas podgrzewania mikstury warto kontrolować jej konsystencję. Na sam koniec ugotowaną pulpę trzeba przełożyć do lnianego woreczka, tak by całość przypominało kompres. Tak przygotowany (jeszcze ciepły) okład przykładamy do wybranej części ciała na około 30 minut. Warto dodać, że kataplazma z siemienia lnianego jest dobrym rozwiązaniem na bóle pleców czy też opuchnięte nogi.
Kataplazma – maska ziołowa
Kataplazmy ziołowe przygotowuje się analogicznie do tych z siemienia lnianego. Na początku, dowolne zioło mielimy w młynku, lub ucieramy w moździerzu. Później zalewamy je wodą i powoli gotujemy. Kiedy uzyskamy pulpę, należy na chwilę odstawić ją z ognia i ostudzić do temperatury ciała. Gotową mieszankę możemy nałożyć bezpośrednio na skórę, lub tak jak w przypadku kompresu z siemienia, najpierw przełożyć ją do lnianego woreczka. W zależności od wybranego zioła, maseczka będzie miała inne właściwości.
Kataplazma z ugotowanych ziemniaków
Bardzo często wykorzystywanym okładem jest kataplazma z ziemniaków. Aby ją przygotować, należy w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić ziemniaki (ważne, żeby ich nie obierać). Później, trzeba je ugotować do miękkości tak, by łatwiej było je rozdrobnić. Jeszcze ciepłe ziemniaki ubijamy lub miksujemy. Na samym końcu przekładamy je do materiałowego woreczka. Kompres ziemniaczany powinno przykładać się do ciała na kilka godzin, aż całkowicie ostygnie. Okład działa najlepiej, kiedy dodatkowo owiniemy go wełnianym kocem czy szalem. Dzięki tak przygotowanym kataplazmom, możemy zniwelować objawy stanów zapalnych gardła i oskrzeli, a także bóle stawów.
Okład parafinowy
Jednym z wielu sposobów na przykurcze i stany zapalne stawów jest okład parafinowy. Żeby go wykonać, należy podgrzać parafinę i nałożyć ją na skórę w miejscu schorzenia. Najlepiej pokrywać ciało specyfikiem za pomocą pędzla kilkakrotnie tak, by warstwa parafiny była dość gruba. Później, dobrze jest owinąć ciało folią i kocem, która pozwoli na dłużej zatrzymać ciepło. Tak przygotowany kompres pozostawiamy na skórze około 20 minut. Co ciekawe, parafina bardzo dobrze rozgrzewa tkanki i pobudza krążenie krwi. Dzięki temu, działa przeciwbólowo i rozluźniająco.
Jak działają składniki kataplazmy?
Do przygotowania kataplazm bardzo często używa się ziół i nasion o szerokim zastosowaniu w dermokosmetyce i lecznictwie. Co ciekawe, można też przygotowywać kompresy z dodatkiem aloesu lub olejków. Jakie działania wykazują poszczególne składniki naturalnych maseczek?
- Rumianek – znany jest z działania przeciwzapalnego. Łagodzi podrażnienia, a także zmiękcza skórę. Wiele osób używa go do wybielania przebarwień.
- Prawoślaz – podobnie jak rumianek, ma zdolności do zmiękczania skóry. Wykorzystuje się go do regeneracji naskórka, wygładzania cery oraz w przypadku podrażnień skóry. Co ciekawe, prawoślaz działa także przeciwzapalnie.
- Siemię lniane – niewielkie nasiona mają działanie nawilżające. Świetnie łagodzą podrażnienia, a odpowiednio przygotowane niwelują opuchliznę. Warto dodać, że wiele osób wykorzystuje siemię w leczeniu egzemy i bólach mięśni.
- Rozmaryn – zioło działa przede wszystkim antyseptycznie. Co więcej, jest w stanie poprawić krążenie krwi. Rozmaryn najczęściej używany jest jako tonik do oczyszczania skóry.
- Ziemniaki – niewiele osób wie, że bulwa wykazuje właściwości przeciwzapalne. Kataplazmy z ziemniaków są świetnym rozwiązaniem na bóle mięśniowe i stany zapalne gardła.
- Nostrzyk – działa przeciwzapalnie, a także antyseptycznie. Jego użycie rekomenduje się w przypadku problemów z cerą trądzikową.
- Macierzanka – wiele osób uważa, że roślina działa pobudzająco. Ponadto, ciepłe kompresy z macierzanki oczyszczają cerę i łagodzą niewielkie podrażnienia.
Kataplazmy – o czym warto wiedzieć?
Przykładanie gorących kompresów to świetny sposób na niwelowanie wielu dolegliwości. Ich przygotowanie jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Ponadto, naturalne okłady są tanie, a ich działanie jest bardzo skuteczne. Co jeszcze warto wiedzieć o kataplazmach?
- Okłady nadają się dla osób zarówno o cerze suchej, mieszanej, jak i tłustej.
- Osoby, które chciałyby dodatkowo nawilżyć skórę, mogą dodać do kompresu odrobinę aloesu.
- Kataplazmy mogą być stosowane przez mężczyzn i kobiety ze skórą palacza.
- Nie poleca się maseczek osobom o cerze naczynkowej, lub bardzo wrażliwej.
- Alergicy nie powinni przygotowywać kataplazmy z ziół i nasion, na które są uczuleni.
- Okład nałożony na bolącą część ciała rozgrzewa ją, dzięki czemu sąsiadujące tkanki zostają lepiej ukrwione.
- Jedną z najpopularniejszych kataplazm jest okład z ziemniaków.
- Kompresy z dodatkiem ziół mają właściwości przeciwzapalne.
- Cudowne właściwości ciepłych maseczek znane były już przez nasze babcie.