14 kwietnia 2024

Czy Kurkuma to dobry sposób na odchudzanie?

kurkuma

Odchudzające właściwości kurkumy są znane zdecydowanej większości osób, które mają do czynienia z kulinariami, doskonale zna tą doskonałą przyprawę. Roślina, z której się ją uzyskuje, nosi nazwę ostryż długi. Jej kłącze poddaje się odpowiedniej obróbce, po której uzyskuje się sypki proszek. Stanowi świetne uzupełnienie smaku w wielu daniach, chociaż najczęściej jest wykorzystywana w potrawach egzotycznych, których korzenie sięgają dalekiego wschodu. Jej ekspansja w kuchni, sięga do co raz większej ilości dań, w których idealnie komponuje się z innymi składnikami.

Kurkuma jest elementem, który często występuje w musztardzie, ale to z uwagi na właściwości barwnikowe. Przyprawa ta była znana już naszym przodkom 600 lat p.n.e. W Europie pojawiła się dopiero w okolicach XIII wieku. Jej największym eksporterem są Indie, a sama kurkuma jest używana w wielu gałęziach przemysłu, np. jako doskonały barwnik. Wiele źródeł wskazuje na zdrowotne właściwości tejże rośliny, jak na przykład Kurkuma sposobem na odchudzanie. Jest w tym sporo prawdy, ale warto wiedzieć w tym temacie jak najwięcej, aby osiągnąć jak najlepsze efekty takiego wykorzystania kurkumy.

Zatem, czy kurkuma wspomaga odchudzanie?

Obecnie na rynku kurkuma występuje w kilku postaciach. Bardzo istotną rzeczą jest to, aby posiadać pełną wiedzę na temat formy i sposobu jej wykorzystania. Pozwoli to nie tylko dobrać najlepszy środek dla samego siebie, ale też osiągnąć pożądany skutek końcowy. Okazuję się, że jeśli chce się zastosować kurkumę w celach prozdrowotnych, można się na nią zdecydować w formie najczęściej spotykanej, czyli sproszkowanej. Jednakże, warto odnotować, że nie ma większego problemu ze znalezieniem jej w formie świeżego kłącza, czy w formie suplementu diety. Wiele badań wskazuje na to, że właśnie kurkuma jest jednym z najlepiej oddziałowujących środków naturalnego pochodzenia na odchudzanie.

Czy kurkuma wspomaga odchudzanie? Zdecydowanie tak! Istnieje wiele sposobów jej wykorzystania, które w znaczny sposób przyczynią się do redukcji tkanki tłuszczowej. Nie bez przyczyny kurkuma i imbir na odchudzanie to idealne rozwiązanie. Często nazywane są nawet naturalnymi spalaczami tłuszczu. Natomiast warto przypomnieć w tym miejscu, że samo spożywanie kurkumy, nie pozwoli osiągnąć najwyższej skuteczności, jeśli nie połączy się jej z zastosowaniem odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Tyczy się to oczywiście każdego suplementu i każdego wspomagacza – bez ruchu i bez zrównoważonego i zróżnicowanego jadłospisu nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów.

kurkuma na odchudzanie

Najlepsze efekty na odchudzanie, czyli kurkuma z pieprzem

Skąd w tym połączeniu pieprz? Okazuje się, że pieprz jest świetnym dodatkiem wspomagającym działanie kurkumy. Nie od dziś wiadomo, że pieprz przyspiesza i przyczynia się do procesów trawiennych. Dodatkowo, w pieprzu zawarty jest składnik zwany piperyną, który co raz częściej wykorzystywany jest w tworzeniu odchudzających suplementów diety.

Pieprz blokuje także wydzielanie niektórych enzymów trawiennych, co z kolei przyczynia się do lepszego wchłaniania samej kurkumy. Połączenie kurkumy z pieprzem na odchudzanie działa rewelacyjnie, ale pomaga także zmniejszyć poziom cholesterolu, podkręcić metabolizm oraz jest świetnym wspomagaczem w walce z cukrzycą. Dzięki temu połączeniu z całą pewnością uda się usunąć z organizmu wiele toksyn. Pozwoli to, przy dłuższym stosowaniu, osiągnąć wysoki poziom oczyszczenia organizmu. Intensywne spożywanie kurkumy powinno jednak być przerywane, ponieważ może doprowadzić do zbyt intensywnego upośledzenia warstwy ochronnej wątroby (poprzez całkowite zablokowanie wydzielania niektórych soków wątrobowych). Jeszcze jedną właściwością istotną w tym połączeniu, jest wsparcie układu odpornościowego człowieka.

Kurkuma w diecie na odchudzanie

Nie dość, że jest to świetna przyprawa, wzbogacająca smak wielu potraw, to jeszcze posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jednak warto pamiętać o tym, że nie jest to złote rozwiązanie, które pomoże pozbyć się nadwagi, jeśli będzie jedynym krokiem podjętym w takim celu. O ile zastosowanie kurkumy w kilku potrawach w tygodniu może okazać się ciekawym pomysłem (przy założeniu, że odpowiada to kubkom smakowym konsumenta), o tyle dodawanie jej do każdego dania, może być złym pomysłem.

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby pamiętać o połączeniu kilku elementów i osiągnąć efekt synergii. Więcej informacji na temat stosowania kurkumy w diecie na odchudzanie, będzie można znaleźć w akapicie poniżej, w którym zostały zawarte pomysły na jej użycie. Generalnie, w przypadku używania kurkumy, ciężko jest ją połączyć tak, aby spowodowała jakieś niebezpieczne skutki uboczne. Jedyną granicą w jej stosowaniu jest wyobraźnia oraz oczywiście jej ilość. Warto ją zatem spożywać regularnie, ale z zachowaniem zdrowego rozsądku.

kurkuma - zrzucanie kilogramów

Kurkuma na odchudzanie przepisy

Jest to tzw. temat rzeka, ponieważ tak jak zauważono to wyżej, granicą w jej stosowaniu jest jedynie pomysłowość gotującego. Istnieją dania mleczne, w których kurkuma świetnie pasuje do całości kompozycji. Jeśli chodzi o przykłady przepisów, gdzie kurkuma wspomaga odchudzanie, to warto zwrócić uwagę na takie propozycje jak:

  • Zupa marchewkowa, z dodatkiem kurkumy – działająca rozgrzewająco;
  • Kurkuma w kremie z kalafiorów;
  • Dodanie kurkumy do lemoniady z rozmarynem i imbirem;
  • Smażony ryż z kurkumą i curry;
  • Makaron penne gotowany z kurkumą podany np. z suszonymi pomidorami.

Co ciekawe, na jej bazie można także stworzyć pewnego rodzaju szejk. Aby to zrobić potrzebne będą cztery marchewki, jedna cytryna i jedno jabłko, kłącze kurkumy o długości około trzech centymetrów, centymetr kłącza imbiru i czarny pieprz. Wszystkie składniki po kolei należy wkładać do wyciskarki na niskich obrotach. Tak sporządzona mikstura jest smaczna, nie wspominając już o jej niesamowitych właściwościach wspomagających odchudzanie.

Genialne połączenie imbiru i kurkumy na odchudzanie

Taki mix najczęściej jest wykorzystywany w różnego rodzaju koktajlach i szejkach. Istnieje także warty sprawdzenia pomysł na napar, który w sposób kluczowy przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać o tym, że jego właściwości nie są cudowne i bez połączenia jego stosowania z innymi elementami (takimi jak zdrowa dieta i odpowiedni trening fizyczny) nie osiągnie się zamierzonych efektów. Przepis na miksturę z imbiru i kurkumy na odchudzanie, wspomagającej efekty można znaleźć poniżej.
Aby przygotować napar, będą potrzebne następujące składniki:

  • 10 gram kurkumy w proszku;
  • 25 gram miodu;
  • 2 szklanki wody;
  • 30 gram świeżego korzenia imbiru.

Po obraniu korzenia imbiru ze skóry i starciu go na tarce (na małych otworach), należy wsypać go do garnka z wodą. Po ugotowaniu naparu wlewa się go do szklanki, przecedzając przez sitko. Na koniec wystarczy dosypać kurkumę i dosłodzić miodem. Warto również do całej mieszanki wkropić kilka kropel cytryny.

kurkuma - dieta

Kurkuma na odchudzanie efekty, czyli jakie gwarancje daje nam ten środek

Kluczową rzeczą w spożywaniu wyżej opisanego naparu, jest pora jego stosowania. Zalecane jest, aby robić to rano, najlepiej jeszcze przed jedzeniem. Działa on o wiele lepiej, gdy jest przyjmowany na pusty żołądek. Jego zażywanie warto także powtórzyć kilka razy w ciągu dnia. Jego bardzo dużym walorem jest to, że powoduje uczucie sytości. Jeżeli chodzi o dodatkowe pomysły na potrawy czy napoje na odchudzane na z kurkumą, blogi kulinarne to źródło, które może okazać się bardzo pomocne w tym przypadku.

W tym miejscu ciężko przytoczyć wszystkie pomysły i receptury. A warto obserwować tego typu strony, ponieważ pojawiające się na nich pomysły są budowane i konsultowane na bieżąco, co pozwoli mieć dostęp do najlepszych pomysłów. Dobrym pomysłem będzie znalezienie bloga dotyczącego zdrowego trybu życia. Takie blogi będą zawierały nie tylko ciekawe propozycje dotyczące wykorzystania kurkumy, ale często będzie można na nich znaleźć podstawowe plany treningowe na początek.

Czy informacje na blogach kulinarnych o Kurkumie na odchudzanie można uznać będą wiarygodne?

Z całą pewnością, przepisy kulinarne, które dotyczą wykorzystania kurkumy w kontekście dań wspomagających odchudzanie, wzbogacą codzienne posiłki. Nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza na temat łączenia konkretnych składników kulinarnych pod względem chemicznym. Celem nadrzędnym tego artykułu jest to, aby każdy czytelnik po jego przeczytaniu posiadał odpowiednią wiedzę na temat zastosowania kurkumy, której działanie wspomoże odchudzanie.

Przy okazji kurkuma wpłynie pozytywnie na wiele aspektów zdrowotnych. Ciekawostką dotyczącą wykorzystania kurkumy, może być także to, że sprawdza się świetnie jako składnik bazowy do stworzenia maseczki pielęgnującej na twarz. Sprawdza się ona świetnie w walce z trądzikiem, oraz hamuje procesy starzenia.

Patryk Obadowski

Ćwiczy na siłowni. Biega po górach. Pływa na basenie. Człowiek sport. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pisanie o zdrowiu to jego kolejna pasja, którą postanowił uzewnętrznić na naszym blogu.

View all posts by Patryk Obadowski →

One thought on “Czy Kurkuma to dobry sposób na odchudzanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial