Mastodynia mi ez?
A mastodynia a mell jellegzetes fájdalma és duzzanata, más néven masztalgia. A fájdalom leggyakoribb tünete azoknál a betegeknél, akik emlőpanaszokkal jelentkeznek és vizsgálaton esnek át. A rendellenesség érintési érzékenységgel és fájdalommal jár az egyik vagy mindkét mellben, valamint fájdalom a mellbimbóban. A mastodynia kóros és tapintható szöveti elváltozások, például csomók vagy induráció nélkül múlik el. Ritkán váladékoznak a mellbimbóból.
A nők körülbelül 70%-át érintik a tünetek. A legtöbb esetben a fájdalmat az emelkedett prolaktinszint vagy az úgynevezett látens hiperprolaktinémia okozza. A fájdalom két típusra oszlik – ciklikus és nem ciklikus. A ciklikus változat általában a menstruációs ciklus második felében jelenik meg, és tünetei a menstruáció kezdetével azonnal enyhülnek. A ciklikus mastodynia fájdalomszintje a menstruációs ciklus fázisától függően változhat. A mastodynia nem ciklikus típusának semmi köze a menstruációhoz.
A mell területén jelentkező fájdalmat duzzanat és méretük túlzott megnagyobbodása kíséri. Néha a fájdalom olyan erős, hogy ronthatja napi tevékenységeit, megzavarhatja az alvást és kellemetlenné teheti szexuális életét. A mastodynia hossza szabálytalan, több napig vagy akár hetekig is eltarthat.
Mastodynia mi ez?
A mastodynia tünetei a fent említett duzzanat és fájdalom a mellmirigyek területén. Néha a fájdalom egészen a hónaljig vagy a karokig sugárzik. Nagyon gyakoriak a mellek jelentős érzékenysége és nehézségi érzése is. A mastodynia nem ciklikus formája éles, égető, sőt égető fájdalom, amely néha az egyik mellre terjed.
Néha a mastodyniát az orvos premenstruációs szindrómák szindrómájaként értelmezi. Különféle kezelések léteznek erre az állapotra. A nők mellfájása negatívan befolyásolja életminőségüket. A fájdalom tüneteit nagyon gyakran a rákkal összefüggőnek tekintik, azonban a rosszindulatú daganatok valószínűsége az emlőfájdalomra panaszkodó betegeknél nagyon alacsony. A masztalgia és az emlőrák kapcsolatát vizsgáló egyik tanulmányban 5463 beteget tekintettek át retrospektív módon, és nem találtak összefüggést a betegséggel.
A kezelés megkezdése előtt a legtöbb orvos további képalkotó vizsgálatokat végez a rosszindulatú daganatok kizárása érdekében. A masztalgia általában fiataloknál fordul elő, bár bármilyen korú embert érinthet.
Vannak publikációk, amelyek azt mutatják, hogy a mellfájdalmak pszichológiai tényezőkkel is összefüggésben állnak. Egy tanulmányban a masztalgia súlyossága szignifikáns korrelációt mutatott a depresszióval és a szorongással. Ilyen esetekben az is bebizonyosodik, hogy az orvosi kezelés nélküli pszichoterápia sok betegnél sikeres volt.

Mastodynia – mi segít?
A mastodynia kezelését a formája határozza meg. Ha szabálytalan mastodyniával van dolgunk, akkor a terápia célja az állapotot okozó tényező megszüntetése. Másrészt a ciklikus mastodymiát olyan gyógyszerekkel kell kezelni, amelyek célja a hormonok (ösztrogének) elnyomása.
Amikor a fájdalom nagyon kínossá válik, érdemes nőgyógyásztól tanácsot kérni. A fájdalom egyéb okainak kizárása érdekében az orvosnak szakorvosi vizsgálatokat kell végeznie – ultrahang és mammográfia.
Ciklikus mastodynia
A ciklikus mastodynia általában a menstruációs ciklus fázisaihoz kapcsolódik, és a szervezet hormonális változásai okozzák. A ciklikus mastodynia előfordulása ezért ciklikus, és a menopauzával végződik. A ciklus második fázisában fellépő ösztrogénfelesleg felfúvódást okoz a szervezetben, a lecsökkent progeszteron pedig duzzanatot és túlérzékenységet okoz. A fájdalom reggelre kezdődik, a mellek megdagadnak, és nehéz felöltözni. Éjszaka azonban nehéz megtalálni a megfelelő pozíciót, amely nem lesz fájdalmas. A fájdalom mindkét mellet érinti, és általában több napig tart.
A ciklikus mastodynia gyakoribb, mint a nem ciklikus. Inkább a menopauza előtt 30 év körüli nőket érinti. Általában kétoldali fájdalomról van szó, melynek intenzitása közvetlenül a menstruáció előtt növekszik, majd a menstruáció után csökken. A ciklikus mellfájdalmat a menstruációs ciklus aktuális fázisa határozza meg, ami azt jelenti, hogy az egyik leggyakoribb ok a természetesen fellépő hormonális változások. Elsősorban az ösztrogének növekvő koncentrációja, amelynek feleslege ödéma vagy puffadás megjelenéséhez vezet. Ennek a hormonnak a feleslegét általában a progeszterontartalom csökkenése kíséri, ami fokozott érzékenységet és duzzanatot eredményez. Az ilyen típusú mastodynia általában kezelés nélkül magától elmúlik.

Mastodynia – okai
A mellfájdalom patofiziológiája nem teljesen ismert. Néha egyszerűen nem megfelelő fehérnemű viselése és bizonyos gyógyszerek használata lehet. Az etiológiai tényezők a következők: magas zsírsavszint a szérumban, emelkedett lúgos prolaktin szint és túlzott zsíros étrend. Néhány tanulmányban a pszichológiai tényezők is nagy szerepet játszanak. A prolaktin éjszaka alvás közben megemelkedik, és ez egy normális, élettani folyamat, de sajnos a prolaktin a stressztől is megemelkedik.
A hormonális változások is a fájdalom okai, amikor ciklikus mastodyniával foglalkozunk. Egyes nők a menstruációs ciklus során tapasztalják, mások csak szórványosan.
A mastodynia tünetei felerősödő helyzetek a terhesség, a szoptatás, a menopauza és a pubertás. A fájdalom okai azonban ennél is többek lehetnek: mellbimbó-gyulladás, emlőmirigy-gyulladás, emlőtályog, övsömör, nem megfelelő öltözet, jelentős testsúly-ingadozás, vagy bizonyos gyógyszerek szedése. Néha az is előfordul, hogy a mastodynia oka sérülés vagy túl sok fizikai erőfeszítés.
Mastodynia – házi gyógymódok
A menstruációs ciklus során számos módszer létezik a mell fájdalmának és duzzanatának csökkentésére. Mastodynia esetén nem mindig szükséges a gyógyszeres kezelés. Hogyan kezeljük ilyenkor a tüneteit? Szerencsére vannak házi módszerek is a mastodynia leküzdésére. Nagyon fontos azonban a kiegyensúlyozott étrend, amely segít a fájdalom elleni küzdelemben. Ezenkívül ki kell zárnia a koffeint és a teofillint az étrendből, és kerülnie kell az alkoholt. Amennyire csak lehetséges, csökkentse a sóbevitelt a héten vagy a menstruáció előtt. Először is hagyja abba a fehér só használatát, és rágja meg a himalájai sót. Sokkal enyhébb és sokkal egészségesebb. A sós ételek mellfájdalmat okozhatnak, mert puffadást okoznak. Fontos az E, A és B csoportba tartozó vitaminok bevitele is, hatásuk csökkenti a mell duzzadását, túlérzékenységét. Különösen alacsony zsírtartalmú étrend javasolt, váltson át a természetben előforduló trigliceridek használatára. Hatékonynak bizonyulnak az olyan anyagokat tartalmazó készítmények, mint a rózsabogyó kivonat, a ligetszépe olaj, a ciklámen és a tigrisliliom kivonat, valamint a fekete kakaó kivonat. A fájdalom elleni küzdelemben jelentős segítségünkre lehetnek a természetes, hormonokat nem tartalmazó készítmények. A hormonális egyensúlyt helyreállító és a prolaktinszintet csökkentő szerzetes tisztaságot tartalmazók nagyon jól hatnak. A kutatások megerősítik, hogy az ilyen készítmények körülbelül 3 hónapos szedése hatékonyan csillapítja a fájdalmat és a duzzanatot a mellekben. ligetszépe olaj, ciklámen és tigrisliliom kivonat, fekete szuka kivonat. A fájdalom elleni küzdelemben jelentős segítségünkre lehetnek a természetes, hormonokat nem tartalmazó készítmények. A hormonális egyensúlyt helyreállító és a prolaktinszintet csökkentő szerzetes tisztaságot tartalmazók nagyon jól hatnak. A kutatások megerősítik, hogy az ilyen készítmények körülbelül 3 hónapos szedése hatékonyan csillapítja a fájdalmat és a duzzanatot a mellekben. ligetszépe olaj, ciklámen és tigrisliliom kivonat, fekete szuka kivonat. A fájdalom elleni küzdelemben jelentős segítségünkre lehetnek a természetes, hormonokat nem tartalmazó készítmények. A hormonális egyensúlyt helyreállító és a prolaktinszintet csökkentő szerzetes tisztaságot tartalmazók nagyon jól hatnak. A kutatások megerősítik, hogy az ilyen készítmények körülbelül 3 hónapos szedése hatékonyan csillapítja a fájdalmat és a duzzanatot a mellekben.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az otthoni vagy gyógyszeres kezelés hatékonyabb lesz, ha helyesen választjuk meg a melltartót. A jól illeszkedő melltartó különösen fontos, különösen akkor, ha nagyok a mellek.
Emellett nagyon gyakran javasolják a magnézium pótlásának növelését, ami csillapítja a fájdalmat. A legjobb, ha a ciklus második szakaszában szedi, mivel ezenkívül enyhíti a premenstruációs szindróma tüneteit. A csokoládét, a kakaót és a színes és energizáló italokat is érdemes kizárni az étrendből. Nagyon fontos, hogy elegendő mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget együnk, különösen a leveles zöldségeket. Az étrendet hidegvízi halakkal, diófélékkel, lenekkel, szezámmaggal és finomítatlan növényi olajokkal kell gazdagítani. A szójatermékek fogyasztása nagyon jó megoldásnak bizonyul (a génmódosított szója miatt ne aggódj, a boltban a módosítatlant is megtalálod). Ez azért lehet, mert ha tejtermék helyett tofut eszel, az jót tesz a mellnek. Elég csak az ázsiai kultúrát nézni, ott sokkal ritkább a mastodynia,
Mellfájdalmakra is hatásos a hideg borogatás, és a yam-géllel is bedörzsölhető a fájó hely. Remek megoldás a fájó mellek önmasszírozása. Ennek legegyszerűbb módja a zuhany vagy a fürdőkád. Kezdje a mellbimbó környékén, és körkörös mozdulatokkal masszírozza kifelé. Ily módon javítja a keringést és a vízelvezetést a mellekben, ami csökkenti a fájdalmat.
A fájdalom minimálisra csökkenthető nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek alkalmazásával, sőt helyi érzéstelenítéssel is. A gyógyszeres kezelés az ösztrogén hormonok emlőreceptorokra gyakorolt hatásának blokkolására épül. Ide tartoznak a fogamzásgátló tabletták vagy a Bromocriptin, amely blokkolja a prolaktint a hipotalamuszban.
Nem ciklikus mastodynia
Teljesen más okokat okoz a nem ciklikus mastodynia. A nem ciklikus fájdalom inkább mellkasi fájdalomnak tűnik, mint maga a mell, és nincs összefüggésben a menstruációs ciklussal. A nem ciklikus fájdalom folyamatosan vagy időszakosan érezhető. Ritkábban fordul elő, mint a ciklikus típus, és inkább 40 év feletti nőknél fordul elő. Ez a fajta fájdalom általában a menopauza után jelentkezik. Általában az egyik oldalon található, és egy helyen érezhető. Gyakori tényező még az emlőgyulladás vagy az emlőtályog, a ciszták, az emlő zsírelhalása, a tejcsatornák túlzott tágulása, a Mondor-kór (a mellkasfalon belüli felületes vénák thrombophlebitise). Nem ciklikus mastodynia is előfordulhat terhes nőknél, szoptató nőknél és rosszul illeszkedő fehérneműt viselő nőknél.