2 października 2024

Pieczarki – jakie są ich właściwości zdrowotne? Będziesz w szoku!

pieczarki - przepisy

Pieczarki to to popularny składnik, który bardzo często wykorzystujemy w codziennym gotowaniu. Są one dostępne przez cały rok i świetnie smakują- zarówno jako dodatek, jak i element dania głównego. Nie każdy jednak wie, że niepozorne grzyby zawierają mnóstwo cennych składników i witamin, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Aby w pełni cieszyć się ich właściwościami, warto wybierać te rosnące w lesie lub pochodzące z ekologicznych upraw.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są 3 rodzaje pieczarek- białe, brązowe oraz portobello. Choć najczęściej wykorzystujemy zwyczajne, białe pieczarki, to najlepsze, największe i najbardziej aromatyczne są te ostatnie. Pieczarki są hodowane w specjalnych halach, gdzie utrzymywane są odpowiednie warunki do ich wzrostu. Dziko rosnące pieczarki można spotkać na łąkach czy w lasach. Poznajcie kilka powodów, dla których warto jak najszybciej włączyć pieczarki do diety!

pieczarki - dieta

Dlaczego warto jeść pieczarki? 8 powodów

  • Pomagają w odchudzaniu – pieczarki zawierają ogromne ilości błonnika pokarmowego i białka, które zapewniają długotrwałe uczucie sytości, a przy tym nie są kaloryczne (w 100 gramach pieczarek znajdują się zaledwie 22 kalorie). Dlatego zaleca się je osobom chcącym pozbyć się nadwagi. Ponadto, pieczarki zawierają duże ilości żelaza, więc są doskonałym substytutem mięsa.
  • Są cennym źródłem wielu witamin – pieczarki zawierają witaminy: C, A, D, E oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy w nich również lektyny (działające przeciwnowotworowo) oraz przeciwutleniacze.
  • Chronią przed nowotworami – antyrakowe właściwości grzybów są wykorzystywane w naturalnej medycynie Wschodu od setek tysięcy lat. Wyciąg z białych pieczarek pomaga uniknąć raka piersi oraz prostaty, hamując rozwój komórek nowotworowych.
  • Wzmacniają odporność – warto spożywać je w dużych ilościach w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy narażeni na różne infekcje. Zawierają selen, który hamuje rozwój bakterii i wirusów, a także wspiera rozwój przeciwciał, wspierając układ immunologiczny.
  • Są naturalnym źródłem witaminy D – nasz organizm wytwarza tę witaminę naturalnie podczas ekspozycji na słońce, jednak  często cierpimy na jej niedobory. Witamina D wspiera proces wchłaniania wapnia i fosforu, chroniąc  nasze kości przed urazami- dlatego tak ważne jest jej regularne uzupełnianie. Zamiast sięgać po gotowe suplementy, warto szukać naturalnych źródeł witaminy.
  • Zawierają kwas foliowy – kwas foliowy jest zalecany nie tylko kobietom w ciąży. Niedobór kwasu foliowego może powodować wypadanie włosów, biegunkę, stany zapalne, zaburzenia trawienia i bóle głowy. Dlatego warto wzbogacić dietę o pieczarki, zawierające jego duże ilości.
  • Obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu – dieta bogata w grzyby znacznie obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Spożywanie pieczarek jest także zalecane osobom zmagającym się z nadciśnieniem, ponieważ zawierają one ogromne ilości potasu. W pieczarkach znajdziemy również beta-glukan, który reguluje poziom glukozy we krwi.
  • Poprawiają pamięć i koncentrację – pieczarki zawierają dużą ilość witaminy B12, która wpiera pracę mózgu. Ich częste spożywanie pomaga uniknąć problemów z pamięcią i koncentracją.

Jak przechowywać pieczarki?

Aby pieczarki zachowały wszystkie wartości odżywcze, warto wiedzieć, jak je przechowywać. Przede wszystkim wybierajmy świeże pieczarki, bez oznak więdnięcia i poobijania. Należy przechowywać je w lodówce, w plastikowym lub szklanym pojemniku bez przykrycia. Przed włożeniem pieczarek do lodówki nie należy ich myć- może to sprawić, że szybciej się popsują. Pieczarki możemy przechowywać w lodówce przez 3-4 dni, nie dłużej. Jeśli nie chcemy, aby pieczarki zbrązowiały, należy lekko skropić je sokiem z cytryny. Co ciekawe, hodowanie pieczarek jest bardzo proste- możemy zasadzić je we własnym ogródku, a nawet w domu. Jakie dania przygotujemy z pieczarek?

pieczarki - z czym jeść

Dania z pieczarkami w roli głównej – 6 ciekawych przepisów

Jeśli chodzi o dania z pieczarkami, możliwości jest wiele- możemy wykorzystać zarówno surowe, świeże pieczarki, jak i ugotowane, podsmażone czy grillowane- wszystko zależy od naszych preferencji. Pamiętajmy, że jeżeli wybieramy surowe pieczarki (na przykład do sałatki), bardzo ważne jest ich dokładne oczyszczenie. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na pieczarkowe dania- przygotujecie je w kilkanaście minut!

  1. Pierś z kurczaka zapiekana z pieczarkami i żółtym serem

Składniki: 500 g piersi z kurczaka, 10 dużych pieczarek, starty ser, łyżka keczupu, łyżka majonezu. przyprawy: zioła prowansalskie, natka pietruszki, pieprz, oregano.

Sposób przygotowania: Mięso oczyszczamy, myjemy, a następnie kroimy na cienkie, podłużne kotlety. Następnie układamy w naczyniu żaroodpornym, które uprzednio smarujemy lekko masłem. Kotleciki smarujemy keczupem i majonezem, a następnie dodajemy starte pieczarki oraz ser. Całość pieczemy przez około pół godziny w temperaturze 180 stopni.

2. Makaron z dynią i pieczarkami

Składniki: 1 mniejsza dynia, 30 dag pieczarek, makaron tagiatelle (200 g), śmietanka 30 %, 2 duże cebule, świeży tymianek, pieprz, sól.

Sposób przygotowania: Makaron ugotować, cebulę i pieczarki obrać i pokroić drobno. Następnie podsmażyć na patelni, po około 5 minutach dodać dynię, a następnie makaron. Smażyć przez około 15 minut, zalać śmietanką, wymieszać,przyozdobić świeżym tymiankiem.

3. Zupa krem z pieczarek z grzankami

Składniki: 600 g pieczarek, 2 ziemniaki, 3 marchewki, 2 pietruszki, 3 ząbki czosnku, łyżka pesto bazyliowego, 200 ml śmietany 18 %, pieprz, sól, oregano, zioła prowansalskie.

Sposób przygotowania: W garnku na oliwie podsmażamy pokrojoną w kosteczkę cebulę, czosnek i pieczarki. Smażymy przez około 10 minut, następnie oddajemy starte na tarce marchewki, ziemniaki i pietruszki. Wlewamy gorący bulion i gotujemy przez około pół godziny. Następnie blendujemy. Zupę możemy podawać z grzankami- wystarczy pokroić bagietkę, następnie doprawić ulubionymi przyprawami i wstawić na 10 minut do piekarnika.

4. Makaron z pieczarkami, łososiem i szpinakiem w śmietanowym sosie

Składniki: 100 g łososia, 300 g pieczarek, dowolny makaron, garść świeżego szpinaku, śmietanka 30 %

Sposób przygotowania: pieczarki podsmażamy na patelni, dodajemy łososia i szpinak. Następnie dodajemy ugotowany makaron i śmietankę, całość mieszamy. Można podawać ze świeżą bazylią.

5. Wegetariańskie leczo

Składniki: 2 ząbki czosnku, 2 duże cebule, pomidory w puszce, 400 g pieczarek, 2 duże papryki, 1 cukinia, 1 bakłażan, przyprawy: słodka papryka, wędzona papryka, zioła prowansalskie, pieprz, sól, chilli.

Sposób przygotowania: wszystkie składniki kroimy drobno, a następnie podsmażamy na patelni. Dodajemy pomidory i przyprawy.

6. Placki z kaszy jaglanej z dodatkiem pieczarek

Składniki: 200 g kaszy jaglanej, 400 g pieczarek, 0,5 litra ciepłej wody, świeża natka pietruszki, 200 g cebuli,  30 g otrębów pszennych, przyprawy: sól, pieprz, zioła prowansalskie, słodka papryka.

Sposób przygotowania: Kaszę jaglaną należy przepłukać na sitku. Następnie ugotować według instrukcji. Pieczarki i cebulę oczyścić, pokroić i podsmażyć na łyżce oleju. Płatki owsiane należy zmielić na gęstą masę. Następnie połączyć wszystkie składniki i dokładnie wymieszać. Uformować placuszki i smażyć na dobrze rozgrzanej patelni.

pieczarki - potrawy

Pieczarki – ciekawostki

Czego jeszcze nie wiecie o pieczarkach? o Oto kilka ciekawostek na temat tych niepozornych grzybów:

Czego jeszcze nie wiecie o pieczarkach? o Oto kilka ciekawostek na temat tych niepozornych grzybów:

  • Mimo że obecnie pieczarki są uznawane za tanie i niepozorne warzywo, w XVI wieku uchodziły za wręcz luksusowy produkt, który królował na stołach wśród artystokratów. Porównywane były wtedy do trufli, które są bardzo drogim produktem.
  • W Europie spożywa się obecnie ponad 1,5 miliarda ton pieczarek rocznie W eksporcie pieczarek przodują Francuzi oraz Holendrzy, jednak Polska znajduje się już na trzecim miejscu!
  • Pieczarki hamują namnażanie się drożdży  typu Candida, dlatego ich spożywanie zaleca się osobom austystycznym, które cierpią na dolegliwości układu pokarmowego.
  • W czasach PRL pieczarki były popularnym składnikiem, wykorzystywanym do przygotowywania przekąsek imitujących dania typu fast food. Przygotowano wtedy bułki z cebulowo-pieczarkowym nadzieniem.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

One thought on “Pieczarki – jakie są ich właściwości zdrowotne? Będziesz w szoku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial