3 lutego 2024

Természetes ételfestékek – mit érdemes tudni róluk?

naturalne barwniki spożywcze

A kifejező színek az ételt frissnek, étvágygerjesztőnek és vonzónak varázsolják. Az élelmiszer-színezék nagyszerű módja annak, hogy a fogyasztókat egy adott termék megvásárlására ösztönözze. Bár nem vagyunk tisztában vele, egy termék színe óriási hatással van arra, hogyan érzékeljük az ízét. Míg azonban a természetes élelmiszerfestékek teljesen biztonságosak egészségünkre, addig a szintetikus színezékek esetében egészen más a helyzet. Nagy mennyiségben történő fogyasztásuk veszélyes lehet az egészségünkre – ezért a termékekhez hozzáadott színezékek mennyiségét jogszabályok szabályozzák. Mire használhatók a szintetikus festékek? Miért érdemes figyelmesen elolvasni a termékek összetevőit? Hogyan készítsünk természetes ételfestéket otthon? A válaszokat megtalálod a cikkben!

Élelmiszerfestékek – alkalmazás

Mesterséges élelmiszer-színezékeket számos okból adnak az élelmiszerekhez. Mindenekelőtt vissza kell állítaniuk az élelmiszer eredeti színét, amelyet a feldolgozás során elveszítettek. Néha arról is szó van, hogy a termék színét vonzóbbá és szemet gyönyörködtetőbbé változtatjuk. Sajnos bizonyos esetekben festékeket használnak a termék hibáinak elrejtésére.

Az élelmiszer-festékek fajtái

A legtöbb élelmiszer-színezék, természetes és szintetikus is, számos formában elérhető. Itt vannak:

  • Folyékony festékek – a leggyakrabban használt. Főleg az édesiparban használják, süteménymassza, tejszínhab vagy tészta színezésére. Ezek a festékek számos színben kaphatók.
  • spray-festékek – folyékony spray-festék, amelyet általában sütemények felületének színezésére használnak.
  • gélfestékek – nagyon hatékonyak és könnyen használhatók. A gélfestékek vízzel vagy alkohollal hígíthatók.
  • porfestékek – szárazon és nedvesen is használhatók. A porfestékeket pékáruk díszítésére és ételfestékek felfrissítésére egyaránt használják.

Színező markerek, ehető csillám- és pehelyfestékek is kaphatók az üzletekben. Az online áruházak a legnagyobb színválasztékot kínálják. Ne feledje azonban, hogy a legtöbb kész ételfesték egészségkárosító anyagokat tartalmaz. Ezért érdemes otthoni módszerekkel színezékeket készíteni.

Szintetikus élelmiszer-festékek – károsak az egészségünkre?

A szintetikus élelmiszer-festékek kémiai vegyületek (azo, indigoid, xantén vagy trialil-metán) sokféle csoportját alkotják. Érdemes tudni, hogy a mesterséges színezékek különösen a gyermekek számára károsak – viselkedési elváltozásokat, koncentrációs problémákat, szorongást és hiperaktivitást okozhatnak. Az alábbiakban megtalálja a legkárosabb színezékek listáját. Sajnos ezek használata engedélyezett az Európai Unió országaiban:

  • cochineal vörös – gyermekeknél hiperaktivitást okoz, fokozza az asztma tüneteit.
  • kinolinsárga – hisztiamint szabadít fel, ami csalánkiütést, allergiát és allergiát okoz.
  • naplemente sárga – fokozza az asztmás tüneteket, légzési problémákat és hasi fájdalmat okoz.
  • tartrazin – csalánkiütést, fejfájást és orrfolyást okozhat. Elősegíti a depressziós állapotok kialakulását. Ennek az anyagnak kis mennyisége is veszélyes lehet.
  • Allura vörös – hiperaktivitást és allergiás reakciókat okoz.
  • karmiozin – irritálja a gyomrot.
  • azorubin – bőrpírt, gyulladást és duzzanatot okoz.
  • eritrozin

Milyen termékekhez adják a fenti színezékeket? Főleg édesített italokban, zselékben, pudingokban, rágógumikban, édes drazsékban, nyalókákban, zselés babban, fagylaltban találjuk őket. Sajnos ezek olyan termékek, amelyeket gyakran adunk gyerekeknek – ne feledje, hogy ők vannak a leginkább kitéve az ételfestékek káros hatásainak. Mielőtt egy adott termék vásárlása mellett döntünk, érdemes figyelmesen elolvasni az összetételét.

hogyan készítsünk természetes ételfestékeket

Természetes ételfestékek – hogyan működnek?

A természetes élelmiszer-színezékek ásványi, növényi és állati eredetűek. A természetes eredetű színezékeket évszázadok óta használják a konyhában. Ezeket úgy nyerik, hogy bizonyos anyagokat extrahálnak (izolálnak) például növényekből. Legtöbbjük teljesen biztonságos a szervezetünk számára. Ráadásul egyes természetes élelmiszer-színezékek jótékony hatással vannak egészségünkre. Az alábbiakban felsoroljuk az iparban használt természetes élelmiszer-színezékeket:

  • riboflavin – természetesen előfordul az emberi szervezetben. Festékanyagként egészségünkre ártalmatlan. Sajtok, joghurtok és gabonatermékek színezésére használják.
  • kurkumin – kurkumából készült. A termékeket sárgára színezi. Mustárhoz, fűszerekhez, italokhoz és koncentrátumokhoz adják. A kurkumin gyulladáscsökkentő és rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik.
  • cochineal – egy állati eredetű festék. Rovarok szárított héjából nyerik. A sötétvörös színt a fagylalt és az uborka színezésére használják.
  • karamell – sokféle árnyalatban színezi az ételeket, a sárgától a feketéig. Szénhidrátok hosszú ideig tartó melegítésével állítják elő.
  • betanin – egy ártalmatlan festék, amelyet céklából nyernek.
  • karotin – tejtermékekhez és desszertekhez adják. Rákellenes hatású.
  • antocianinok – gyulladásgátló, antioxidáns és rákellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezenkívül csökkentik a szívkoszorúér-betegség kockázatát. Az anti-cianid termékek lilára, kékre és pirosra festik.
  • klorofill – kicsit ritkábban használják, mivel az összes természetes színezék közül ez a legkevésbé tartós. A növények zöld részeiből nyerik.

A gyártók egyre gyakrabban nyúlnak a gombákból, penészgombákból vagy tengeri algákból származó természetes festékekhez.

hol lehet természetes élelmiszer-összetevőket vásárolni

Természetes ételfestékek – hogyan készítsd el őket magad? Bevált módszerek

Ahhoz, hogy az ételek vagy a desszertek szép, eredeti megjelenést kapjanak, nem kell a boltokban kapható mesterséges színezékekhez nyúlnunk. Az ételfestékek saját készítése rendkívül egyszerű és olcsó – csak természetes összetevőket használjon. Az otthoni módszereknek köszönhetően biztosak lehetünk abban, hogy az általunk készített ételek vegyszermentesek. Fontos, hogy a természetes színezékek, akárcsak a szintetikusok, nem változtatják meg az ételek ízét. Hogyan lehet konkrét festékszíneket szerezni?

  • piros – ezt a színt a főtt cékla levét kipréselhetjük. Ez a leginkább bevált módszer. Ahhoz, hogy a festék hatásos legyen, adjunk hozzá 2 púpozott evőkanál ecetet.
  • sárga / narancssárga – használjon kurkumát, hogy sárgává vagy narancssárgává varázsolja ételeit. A keverék elkészítéséhez két pohár vízre és friss vagy szárított kurkumára van szükségünk, amelyet forrásban lévő vízben kell feloldani. Attól függően, hogy milyen árnyalatot szeretnénk elérni, használhatunk több vagy kevesebb kurkumát. A kurkuma mellett citromhéj hozzáadásával pácolt sáfrányt is használhatunk. A narancssárga árnyalat narancshéjból is elkészíthető porcukor hozzáadásával.
  • kék – használhatunk áfonyát vagy vörösáfonyát kékfesték elkészítéséhez. Öntsük a gyümölcsöt egy edénybe, öntsük fel vízzel és forraljuk fel.
  • zöld – zöld festékhez használjon egy marék spenótot. forralás után lecsepegtetjük.
  • fekete – csak össze kell keverni a gyógyszertári szenet vízzel. Használhatunk tea-, kávé- vagy kakaóesszenciát is.
  • barna – ezt a színt a hagymahéj felforralásával lehet elérni.
  • lila – lila árnyalat eléréséhez kombinálja a vörös és a kék főzetet.

A fogyasztók növekvő tudatossága és a festékek egészségre gyakorolt ​​hatásairól szóló számos tanulmány miatt az engedélyezett anyagok listája szisztematikusan módosul. Az élelmiszerekben található mesterséges adalékanyagok elkerülése érdekében érdemes figyelmesen elolvasni a címkéket.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial