Wiele kobiet martwi się o stan ich włosów po urodzeniu dziecka. Istnieje duża grupa matek, które pragną przywrócić blask swoim włosom sprzed ciąży. Jak jednak to zrobić? Na co należy zwrócić uwagę przy wypadaniu włosów po ciąży? Aby zrozumieć ten problem, należy przede wszystkim dowiedzieć się od czego wypadają włosy po ciąży. Dopiero kiedy zrozumiemy co ma decydujący wpływ na utratę włosów, będziemy mogli poszukać odpowiedzi z różnych źródeł.
Od czego wypadają włosy po ciąży?
Wypadanie włosów po ciąży może być spowodowane kilkoma czynnikami – biologicznymi, jak na przykład zaburzenia hormonalne lub przez choroby ogólnoustrojowe (mowa tutaj o niedoczynności lub nadczynności tarczycy lub toczniu rumieniowatym). Jednakże wpływ na wypadanie włosów po ciąży mają również środki kosmetyczne przez nas używane, nieprawidłowe uczesanie oraz stres.
Wypadanie włosów po ciąży a karmienie piersią
Najwięcej wypadających włosów kobiety zauważyły podczas karmienia piersią. Jaka jest więc zależność między wypadaniem włosów po ciąży a karmieniem piersią? Otóż w czasie ciąży następuje zdecydowany wzrost hormonów. Ma on pozytywny wpływ na włosy. Sprawia, że są one grube, lśniące, zdrowsze oraz mniej narażone na wypadanie. Jednakże, po narodzinach następuje gwałtowny spadek poziomu hormonów w organizmie, co prowadzi właśnie do wypadania włosów. Karmienie piersią może wydłużyć okres wypadania włosów, gdyż podczas karmienia wydzielana jest prolaktyna. Jest to hormon, którego zbyt duża ilość może osłabić cebulki włosów. Niestety, wydzielanie tego hormonu spowodowane jest również stresem, przez co nasilona produkcja prolaktyny może nastąpić również u niekarmiących kobiet. Wzrost prolaktyny oraz nagły spadek innych hormonów to powody, które mogą doprowadzić do wypadania włosów po ciąży. Jest to jednak naturalna reakcja organizmu.
Wypadanie włosów po ciąży a farbowanie
Kolejnym potencjalnym powodem, dla którego możemy mieć problem z wypadaniem włosów po ciąży, jest farbowanie. Niewiele kobiet zdaje sobie z tego sprawę, ale wykorzystywanie kosmetyków do włosów niedostosowanych do naszego typu włosa może doprowadzić do osłabienia końcówek, co w konsekwencji doprowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Sam skład farby do włosów może również osłabić nasze włosy. Zadaniem farby do włosów jest częściowe zniszczenie struktury włosa, dzięki czemu farba będzie mogła przeniknąć do środka. Z tego właśnie względu zbyt częste farbowanie może doprowadzić do ich utraty. Warto zatem ograniczyć farbowanie włosów, szczególnie w czasie ciąży oraz po niej, kiedy to kobiety są bardziej narażone na łysienie poporodowe.
Wypadanie włosów po ciąży forum czy blog?
Zapewne zastanawiacie się gdzie szukać odpowiedzi na pytanie o wypadanie włosów. Blogi czy fora internetowe to dwie możliwości warte omówienia. Znajdziemy tam bardzo dużo informacji z pierwszej ręki od matek, które przechodziły przez ten problem i sobie z nim poradziły. Warto jednak rzetelnie wybierać miejsca, z których czerpiemy informacje. Nietrudno o niesprawdzone wiadomości, plotki, czy koloryzowanie prawdy, przez co tylko bardziej pogrążymy się w stresie. Blogi o wypadaniu włosów po ciąży nie są tak przypadkowe jak fora tematyczne, lecz i tam zdarzyć się mogą dezinformacje. Poszukując rzetelnych blogów, warto przede wszystkim sprawdzić autorkę. Należy unikać pisarek widmo, które po raz pierwszy i prawdopodobnie ostatni pojawią się właśnie we wpisie, który czytamy. Jeśli szukalibyśmy sprawdzonego źródła informacji na temat wypadania włosów po ciąży, Anwen jest blogiem, który z pewnością odpowie na wiele waszych pytań. Można tam znaleźć podstawowe informacje o utracie włosów oraz sprawdzić różne sposoby na walkę z wypadaniem włosów po ciąży.
Co zrobić, aby rozwiązać problem wypadania włosów po ciąży?
Jeśli problem z wypadaniem włosów po ciąży zostanie poprawnie zdiagnozowany, możliwe jest rozpoczęcie leczenia. Tutaj do dyspozycji mamy zróżnicowane metody wykorzystujące zarówno naturalne maseczki (jak na przykład maska do włosów Maka, czy wcierka Kamimoto), specjalnie zaprojektowane szampony (między innymi szampony New Lush, Dermena, czy koncentrat Pharmaceris), a nawet suplementy i olejki eteryczne!
Wypadanie włosów po ciąży – leczenie wcierkami
Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie wcierek lub masek do włosów, musimy przede wszystkim wiedzieć jak je stosować. Wcierki to nic innego jak odżywki do skóry głowy. Oznacza to, że nie tylko nakładamy je na włosy, ale, jak sama nazwa wskazuje, wcieramy. Najważniejsze jest, aby robić to regularnie. Tutaj należy zwrócić uwagę na skład wcierki czy maski do włosów. Jeżeli przetłuszcza ona włosy, zalecane jest nakładać taką wcierkę za każdym razem przed umyciem włosów. W innym przypadku wcierki można stosować codziennie. Po umyciu najlepiej nakładać kozieradkę lub wodę brzozową, czyli wcierki, które uniosą nasady oraz przedłużą świeżość włosów. Przy nakładaniu specyfików warto pamiętać o tym, że włosy powinny być suche lub delikatnie nawilżone. Nakładanie wcierki na włosy mokre mija się z celem, gdyż substancja zostanie za bardzo rozrzedzona.
Wypadanie włosów po ciąży jakie witaminy i suplementy
Wypadanie włosów po ciąży może być spowodowane nie tylko zbyt dużym stresem, za częstym farbowaniem, czy gwałtownym spadkiem hormonów. Niewłaściwa dieta składająca się z fast foodów i szeroko rozumianej żywności wysoko przetworzonej oraz suplementacja uboga w witaminy B5 oraz biotynę, czy niewystarczająca ilość minerałów takich jak cynk, miedź, czy krzem mogą również doprowadzić do wypadania włosów. Z tego właśnie względu zalecane jest korzystanie z takich suplementów jak Calcium Pantothenicum. Jest to bardzo duża dawka wyżej wspomnianej witaminy B5. Suplement ten nie oferuje jednak innych witamin. Kolejnym produktem, który warto wziąć pod uwagę jest Merz Spezial. Tutaj zamiast witaminy B5 znajdziemy witaminę C, B6, B2, B1 oraz biotynę. Warto również wspomnieć o tym, że drażetki Merz Spezial oferują żelazo i cynk. Innym suplementem, który wspomoże naszą suplementację jest ZMA. Zainteresowani znajdą tu o wiele większą ilość cynku oraz witaminy B6. Ponadto suplement bogaty jest również w magnez.
Należy jednak pamiętać, że żadne suplementy czy witaminy nie zastąpią nam odpowiednio przygotowanej diety. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka jest równie ważne, gdyż to właśnie za mała ilość białka w diecie może również wpłynąć na problemy z wypadaniem włosów.
Wypadanie włosów po ciąży – jak długo trwa?
Ubytek włosów na głowie różni się u każdej kobiety zarówno pod względem intensywności wypadania włosów oraz długości. Jednym z czynników wpływających na to jak długo narażone są kobiety na łysienie poporodowe jest karmienie piersią oraz depresja poporodowa. Szacuje się jednak, że problem łysienia poporodowego zniknie sam w przeciągu 6 do 9 miesięcy.
Wypadanie włosów po ciąży – podsumowanie
Problem wypadania włosów dotyczyć może nie tylko kobiet karmiących piersią. Czynników odpowiadających za ilość włosów na naszej głowie jest sporo i znalezienie jednego winowajcy nie jest łatwe. Możemy jednak zabezpieczyć się przed nadmiernym wypadaniem włosów poprzez uzupełnienie witamin, minerałów, redukcję stresu oraz oczywiście aplikowanie wcierek na skórę głowy.
Ciekawym rozwiązaniem, które może Ci polecić jest suplement diety Follixin.