Wypadanie włosów to powszechna przypadłość w polskim społeczeństwie. W tym poście postaram się dokonać analizy tego problemu.
Włosy są bardzo ważnym elementem wyglądu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najlepiej świadczy o tym bardzo szeroki wybór kosmetyków do włosów, począwszy od szamponów, poprzez odżywki, a na maskach i wszelkiego rodzaju eliksirach skończywszy. Każdy z nich ma inne przeznaczenie, jednak wszystkie sprowadzają się do tego samego: gęstej, pięknej i puszystej fryzury. Aby ją osiągnąć, kobiety i mężczyźni są w stanie zrobić naprawdę wiele, dlatego gdy na szczotce pojawia się każdego dnia coraz więcej włosów, rozpoczyna się batalia o odzyskanie wymarzonej fryzury.
Co zrobić, żeby włosy nie wypadały
Zanim podejmie się jakiekolwiek działania mające na celu zmniejszenie wypadania włosów, należy poznać przyczynę problemu. Może być ich naprawdę wiele, jednak do najpopularniejszych czynników zalicza się:
- zmianę nawyków (używanie innych kosmetyków do włosów),
- zbyt rzadkie mycie włosów,
- nadmierne obciążanie włosów używaniem prostownicy lub lokówki,
- częste zabiegi farbowania, prostowania i innych związanych ze środkami chemicznymi,
- choroby,
- niedobór składników odżywczych w diecie,
- mechaniczne uszkodzenia cebulek (szarpanie włosów podczas czesania, wiązanie ich ciasno gumką),
- okres po ciąży,
- okres jesienno-zimowy skutkujący ogólnym osłabieniem organizmu,
- stres.
Jedynie poznanie powodu pomoże na wdrożenie odpowiedniej kuracji.
Jak powstrzymać wypadanie włosów – działanie od wewnątrz
Co zrobić, aby włosy nie wypadały? Przede wszystkim zaczął działać od wewnątrz. Zaopatrzenie się w suplement diety na włosy jest koniecznością dla każdego, kto boryka się z problemem łysienia. Dzięki temu dostarczy się organizmowi potrzebnych składników nie tylko do powstrzymania wypadania włosów, ale też do poprawy ich wyglądu oraz przyspieszenia wzrostu nowych włosów. Równocześnie zyska się pewność, że to nie zła dieta jest powodem problemu, a w okresie jesiennym wspomoże się organizm w czasie naturalnego osłabienia. Suplement pomoże również w przypadku naturalnego po ciąży wypadania włosów. Nie uda się uniknąć go zupełnie, ale można zahamować do tego stopnia, by kolejne włosy na poduszce czy szczotce nie budziły przerażenia młodych matek.
Jak zwalczyć wypadanie włosów?
Znacznie szerszy wachlarz działań dotyczy zewnętrznych czynników powodujących stopniowe łysienie. W każdej sytuacji, gdy stając przed lustrem, pada pytanie „strasznie wypadają mi włosy, co zrobić?”, osoba dotknięta tym problemem powinna zacząć od kilku kroków.
1. Zmiana nawyków. Delikatniejsze szczotkowanie włosów to klucz do ich lepszego wzrostu oraz ograniczenia ilości uszkodzeń. Tymczasem uszkodzone włosy łamią się i wypadają. Pomoże również ograniczenie prostownicy oraz wszelkich zabiegów chemicznych na włosach (farbowania, permanentnego prostowania, trwałej). Podobne efekty da częstsze mycie włosów, które usunie zabrudzenia mogące wpływać na wypadanie włosów.
2. Zmiana kosmetyków. Co należy zrobić żeby włosy nie wypadały? Przede wszystkim zmienić dotychczas używany szampon i sprawdzić czy to nie on był przyczyną problemu. Niekiedy reakcje alergiczne na kosmetyki przejawiają się w zadziwiającej formie. Jeśli zmiana szamponu nie pomoże, należy zastanowić się nad ograniczeniem ilości stosowanych odżywek, masek czy różnego rodzaju serum. To ich nadmiar lub zła kombinacja mogą osłabiać cebulki włosów i wpływać negatywnie na łuskę włosa.
3. Zastosowanie kosmetyków na wypadanie włosów. Jednym z ostatnich kroków powinno być sięgnięcie po kosmetyki na wypadanie włosów. Na rynku większość znanych marek ma produkt dedykowany dla włosów z tym problemem, jednak najczęściej działa on bardzo zewnętrznie. Powstrzymuje wypadanie z powodu łamliwości, a nie działa na cebulki włosów. Z tego powodu znacznie lepsze będzie sięgniecie po środki apteczne w postaci szamponów, odżywek, masek, kapsułek ze specyfikiem i w wielu innych formach. Na uwagę na pewno zasługuje olejek rycynowy, który pomoże na wypadanie włosów i przetłuszczanie się ich.
4. Domowe składniki specyfiku na wypadanie włosów. Kuchnia każdej osoby dostarcza co najmniej kilku składników, które pomogą stworzyć płukankę lub środek do stosowania na włosy w formie maseczki. Należą do nich: jajka, czarna rzodkiew, czosnek, oliwa z oliwek, drożdże, tonik z bylicy, tatarak, pokrzywa, sól z morza martwego. Każdy z nich pomoże w rozwiązaniu problemu, dodatkowo oferując znacznie bardziej zdrowo wyglądającą fryzurę.
Co zrobić, aby włosy nie wypadały? Przede wszystkim zachować spokój
Gdy na szczotce lub poduszce zaczyna się zauważać coraz więcej włosów, wzrasta poziom stresu. Niejedna osoba oczami wyobraźni widzi siebie z łysymi obszarami na głowie lub bardzo przerzedzoną fryzurą. Stres z kolei potęguje wypadanie włosów. Trafia się tym samym w błędne koło. Przede wszystkim należy uwierzyć w powodzenie zastosowanej metody, wyciszyć się i przestać obawiać się wypadających włosów. Muszą ich być naprawdę ogromne ilości zanim na głowie pojawi się łysina. Następnie trzeba wykonać kilka kroków na drodze do odzyskania dawnej fryzury.
Na zdrowsze włosy też poleca się zakwaszanie 😉