12 kwietnia 2024

Ziołolecznictwo w XXI wieku – co warto wiedzieć?

bazylia

W ciągu wieków natura nieustannie tworzyła dla człowieka przykład idealnej harmonii, co jednocześnie stanowiło punkt wyjścia do odkrycia nowych substancji leczniczych na bazie surowców pochodzenia naturalnego. Dzisiaj, pomimo ogromnego postępu farmacji i medycyny ludzkość nadal korzysta z leku roślinnego. Fitoterapia (ziołolecznictwo), czyli nauka zajmująca się badaniem skuteczności i bezpieczeństwa takich preparatów odgrywa ważną, a niekiedy nawet kluczową rolę w wielu dziedzinach współczesnej medycyny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Ziołolecznictwo obecnie

Warto wiedzieć, że związki otrzymywane z surowców roślinnych, oprócz tego, że same w sobie wykazują właściwości lecznicze, mogą także stanowić swoisty półprodukt do opracowania wielu nowych preparatów. Z powodzeniem są one obecnie wykorzystywane m. in. w leczeniu dolegliwości bólowych różnego pochodzenia, chorób układu oddechowego, pokarmowego czy moczowego. Istotną rolę pełnią także w profilaktyce chorób układu krążenia np. niewydolności żylnej czy obrzęków.  Współczesne ziołolecznictwo przyjęło nową formę a jego efektywność sprowadza się do stosowania różnych kombinacji ziół w postaci kropli czy syropów. Przykładowo w przypadku bezsenności stosowany napar z melisy został uzupełniony takimi ziołami, jak szyszki chmielu, kozłek lekarski, kwiatostan głogu i dziurawiec. Terapeutyczne właściwości wielu ziół i roślin, takich jak np. arnika, mięta, żeń-szeń, kurkuma, dziurawiec, rumianek, czy melisa zostały potwierdzone naukowo i dzięki temu na aptecznych półkach można znaleźć wiele leków, suplementów i wyrobów medycznych powstałych na bazie roślin, które leczą lub wspomagają terapię różnych dolegliwości. Aby leczenie ziołami przynosiło dobre efekty, powinno być prowadzone pod kontrolą specjalistów, a zioła muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła i być odpowiednio przygotowane, by nie straciły swoich właściwości ani nie przynosiły szkody. Więcej informacji i naturalne produkty znajdziesz na stronie: https://www.plantago-sklep.pl/

zioła - Kambodża

Zalety ziołolecznictwa

Zioła są w pełni naturalnymi źródłami składników odżywczych, substancji biologicznie czynnych oraz łatwoprzyswajalnych pierwiastków, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów organizmu. Mają wpływ nie tylko na zdrowie, ale i urodę, ponieważ wzmacniają odporność, poprawiają kondycję organizmu oraz pozytywnie oddziałują na stan włosów i skóry. Zioła należą do naturalnych metod leczenia, ponieważ w swoim składzie nie zawierają zbędnej chemii. Można znaleźć je w różnych formach – nalewek, naparów a także często, jako przyprawy, których możemy używać w naszej kuchni. Wiele ziół nadaje daniom niepowtarzalne walory smakowe. Zioła są także tanie i łatwodostępne. Coraz więcej badań potwierdza ich skuteczność w walce z wieloma chorobami, także tymi poważnymi, jak np. nowotwory. Warto wziąć pod uwagę , że część ziół możemy bez trudu uprawiać w domowych warunkach. Bez problemu można odnaleźć zioła i produkty roślinne pochodzące z najbardziej egzotycznych miejsc świata. Jest dośc łatwo odnaleźć produkt, który dostosowany będzie do naszych potrzeb i będzie stanowił odpowiedź na dręczące nas problemy zdrowotne. Z pomocą fachowej literatury można samemu zdobywać potrzebną wiedzę, uczyć się rozpoznawać gatunki roślin, ich właściwości i zastosowanie. Skład i właściwości lecznicze roślin zależą od wielu czynników, a przede wszystkim od warunków, w jakich roślina żyje, od rodzaju gleby, nawożenia, właściwej pory zbioru, sposobów konserwacji, suszenia i przechowywania.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

One thought on “Ziołolecznictwo w XXI wieku – co warto wiedzieć?

  1. Twój post to skarbnica wiedzy! Widać, że pasjonujesz się tym tematem i poświęciłeś czas na zebranie cennych informacji. Dziękuję za ciężką pracę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial