12 kwietnia 2024

Ból żył w ręce

Ból żył w ręce

Odczuwany ból żył w ręce, to sprawa, której nie wolno bagatelizować. Bardzo często powodem bólu jest zapalenie żył, czyli choroba powstała na skutek zaburzeń przepływu krwi w żyłach. Przyczyn zatorów może być wiele: rozległe operacje chirurgiczne, niedowłady, nowotwory, czy ciąża.

Ból żył może być spowodowany również zapaleniem żył. Niestety bardzo często problem zakrzepicy żylnej jest zbyt późno diagnozowany i leczony. W związku z tym, w wielu przypadkach choroba rozwija się dalej i prowadzi do poważnych powikłań.

Ból żył w ręce – kogo dotyczy?

Zakrzepowe zapalenie żył dotyka osoby, które cierpią na jeszcze inne dodatkowe choroby. Zakrzepy, które są spowodowane efektem stanu zapalnego, mogą powstawać w żyłach powierzchownych, jak i głębokich. Pierwszy rodzaj objawia się wtedy, gdy w kończynach (dotyczy kończyny górnej oraz dolnej) znajduje się rozległy stan zapalny (nieleczone prowadzi do zakrzepicy). Natomiast wszelkie zapalenia żył głębokich, to po prostu zakrzepica. Oczywiście ryzyko oderwania się skrzepu i wystąpienia zatoru jest niskie, ponieważ przylega on bardzo mocno do ściany naczynia.

Wyróżnia się także obecność schorzeń takich jak wędrujące zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, czyli nawracające zapalenie żył o zmiennej lokalizacji. Występuje najczęściej u kobiet i obejmuje głównie kończyny dolne. Wędrujące zakrzepowe zapalenie żył to stan zapalny, który występuje w naczyniach żylnych zlokalizowanych nad powięzią głęboką z towarzyszącą skrzepliną w świetle naczynia. Zapalenie występujące w kończynach górnych, związane jest najczęściej z obecnością cewnika w żyle lub innymi wykonywanymi zabiegami medycznymi. Jeśli występuje dodatkowo zakrzepica żył głębokich, to pojawia się obrzęk kończyny, który zwiększa ryzyko zatorowości płucnej, a tym samym zwiększa ryzyko śmierci. W takim przypadku należy szybko udać się do lekarza.

Podstawowym badaniem w diagnostyce zapalenia żył kończyn dolnych i górnych jest badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera. USG pozwala na ocenę stanu żył, dzięki czemu bez problemu można wykryć problem zakrzepowego zapalenia żył. Jeżeli problem ma podłoże naczyniowe, to konieczna jest także wizyta u chirurga naczyniowego.

Więcej informacji na temat objawów i przyczyn bólu żył w rękach znajdziesz w tekście poniżej.

ból żył w ręce - choroba

Ból żył w ręce – przyczyny

Tak jak wspomniano wyżej, przyczyną bólu żył w rękach mogą być zapalenia żył i zakrzepy. Takim schorzeniom sprzyja palenie papierosów, choroby układu krzepnięcia, choroby metaboliczne np. cukrzyca, infekcje bakteryjne, a nawet kąpiele w gorącej wodzie.

Szczególnie narażone na powstawanie zakrzepów są także osoby z uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi na skutek zakładania wenflonów, poboru krwi, czy różnego typu urazów.

Bywa tak, że niektóre skrzepy same się wchłaniają, ale niestety pozostawiają po sobie uszkodzenia w okolicy zastawki oraz wewnętrznych ścianach żył. Jeśli natomiast skrzep nie wchłonie się, to rozrasta się do większych rozmiarów i zatyka żyłę, co prowadzi do powstawania nowych skrzepów otaczających zastawki, i zaburzających ich pracę.

Zakrzepica może także pojawić się po wcześniej przebytym zabiegu chirurgicznym, długim unieruchomieniu ciała, długotrwałym leczeniu, przy chorobach zakaźnych, poprzednich chorobach żył, nadmiernej krzepliwości, przy zagęszczeniu krwi, przy zażywaniu niektórych leków, przy zmianach żylakowatych żył, a nawet podczas ciąży.

Ból żył w ręce może także świadczyć o infekcji, przyczyna bólu może mieć także podłoże ortopedyczne, np. zespół cieśni nadgarstka. Konieczna w tym przypadku jest konsultacja ortopedyczna i rozpoczęcie rehabilitacji, a nawet operacja. Ból żył w ręce może być także spowodowany zaburzeniami elektrolitowymi, czyli niedoborem magnezu. Zdarza się także, że ból żyły w obrębie górnej kończyny może być spowodowany zaburzeniami neurologicznymi.

Ból żył na ręku

Zakrzepowe zapalenie żył zazwyczaj dotyczy żył powierzchownych i bywa tak, że może być bardzo bolesne. Odcinek żyły objawia się zaczerwienionym, ciepłym i często spuchniętym obszarem skóry. W dodatku zapalenie wywołane przez bakterię może wywołać gorączkę. W wyniku zapalenia mogą powstać skrzepy krwi, należy więc koniecznie udać się do specjalisty, flebologa, angiologa, chirurga naczyniowego, czy dermatologa. Natomiast zapalenie żył głębokich występuje znacznie rzadziej.

Jak nie dopuścić do zakrzepicy? Krew musi mieć prawidłowe ciśnienie i rytmicznie przepływać przez naczynia krwionośne, a zastawki nie mogą być blokowane.

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania objawów i lokalizacji zmian. Na samym początku terapii zaleca się leczenie farmakologiczne i stosowanie środków przeciwzakrzepowych. Leki podaje się doustnie lub w postaci podskórnych zastrzyków z heparyny drobnocząsteczkowej. Warto także wspomagać się domowymi sposobami, takimi jak żele i maści na bazie kasztanowca, które uszczelniają naczynia i zmniejszają ból.

Leczenie operacyjne wykonuje się w ostateczności, a zabieg polega na usunięciu zakrzepu lub jego rozpuszczeniu.

Ból żył w ręce – objawy

Zakrzepica żył może przebiegać bezobjawowo, jednak często zdarza się, że towarzyszy jej ból żył w ręce i inne dolegliwości. Zapalenie żył powierzchownych objawy:

– w miejscu procesu zapalno zakrzepowego żyły występuje ból o charakterze uciskowym lub samoistnym,

– obrzęk ręki,

– zasinienie, zaczerwienienie skóry w chorym miejscu,

– stan podgorączkowy,

– bolesne stwardnienie wyczuwalnej żyły,

– wyczuwalne zgrubienia w miejscach przebiegu bolącej żyły,

– ręka w chorym miejscu jest cieplejsza niż reszta ciała.

Zapalenie żył w ręce może pojawić się po zabiegach i badaniach, w których naruszono żyły powierzchowne. Bardzo często występuje także bolesne stwardnienie wzdłuż przebiegu żyły, w której toczy się proces zapalny.

Jeżeli choroba dotyczy żył głębokich, wówczas dominuje obrzęk, a ból nasila się przy zginaniu i dotyku. Zdarza się także, że zakrzepica przebiega bez żadnych objawów, aż do momentu, gdy zakrzep nie uwolni się do krwiobiegu, wtedy osadza się w naczyniach narządu, takiego jak serce, mózg lub płuco. W takim przypadku może dojść nawet do upośledzenia czynności funkcjonowania organu i bezpośredniego zagrożenia życia.

Objawy zakrzepicy żył głębokich:

– obrzęk,

– ból przy zginaniu i dotyku,

– obrzęk całej kończyny.

Zakrzepy w żyłach głębokich zwiększają ryzyko zatorowości płucnej, co upośledza niewydolność krążenia i prowadzi do śmierci.

Objawy zatorowości płucnej:

– gorączka,

– duszności,

– kłujący ból w klatce piersiowej,

– kaszel (może być z krwią),

– problemy z utrzymaniem równowagi,

– utrata przytomności.

Zator bardzo często jest nagły i nie poprzedzają go żadne objawy. Konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarza.

ból żył w ręce - leczenie

Ból żył w ręce przy dotyku

Objawem początkowym zapalenia żył są dolegliwości bólowe, skóra w objętym chorobą obszarze staje się zaczerwieniona, jest wrażliwa, a przy dotyku w chorym miejscu pojawia się ból. Dzieje się tak dlatego, że w żyle wytwarza się stan zapalny. Oprócz uczucia bólu przy dotyku czuć także twardą żyłę i ciepłą skórę. Pojawia się także zasinienie.

Dzięki dobrej znajomości objawów i twoich obserwacji, wdrożenie leczenia jest możliwe już na wczesnym etapie.

Jeśli występuje ostre zakrzepowe zapalenie żył, to dołączają także objawy ogólne, czyli wysoka temperatura, złe samopoczucie, przyspieszone tętno i oddech oraz zaburzenia świadomości.

Podstawą rozpoznania zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych jest ocena lekarza. Jeśli występuje zapalenie związane z cewnikowaniem, wykonuje się posiew materiału z końcówki cewnika.

Boli żyła w ręce

Bolesne żyły w rękach, które nie ustępują przez wiele dni, to dolegliwość dotycząca wielu osób. Często powodem jest to, że nasze ręce są w tej samej pozycji przez wiele godzin, a praca przed komputerem, jest jednym z częstych powodów, które powodują ból żył. Oczywiście zdarza się, że uczucie bólu żyły w ręce to tak naprawdę ból mięśnia. Jednak każda taka dolegliwość i ból wymaga wizyty u lekarza, sprawy nie wolno bagatelizować, aby nie doprowadzić do zatoru płucnego lub innych zagrażających życiu konsekwencji.

Zdarzają się także przypadki samoistnego zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych. Natomiast nawracające zapalenie żył powierzchownych czasem występuje jako wczesny objaw choroby nowotworowej, w tym choroby Behçeta i zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń.

Najważniejsze to zapobiegać powstawaniu zatorów. Przede wszystkim należy przestać palić, unikać gorących kąpieli i długiej pracy w tej samej pozycji. Warto wprowadzić do diety zdrowe warzywa i owoce bogate w witaminę C.

Czasem stan zapalny znika samoistnie, jednak najczęściej konieczne jest leczenie. Warto także prowadzić leczenie domowymi sposobami, które polega na stosowaniu miejscowym leków przeciwzapalnych, leków z heparyną oraz leków doustnych.

Dagmara

Wizażystka z zawodu. Copywriterka z zamiłowania. Uwielbia upiększać. Siebie i innych. Jej treści znajdziecie w różnych działach.

View all posts by Dagmara →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial