14 kwietnia 2024

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kawie

Kawa – większość z nas pija ją codziennie. Wokół tego napoju pojawiło się jednak bardzo wiele mitów i niedomówień, które są przez wiele osób powtarzane i rozpowszechniane. Warto wiedzieć, od ilu lat można pić kawę, jaka jest zawartość kofeiny w kawie i czy jej spożywanie wpływa negatywnie na zdrowie. Oto kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane odnośnie kawy pytania.

Czy dzieci mogą pić kawę? 

W społeczeństwie bardzo powszechne jest przekonanie o tym, że dzieci nie powinny spożywać w ogóle kawy. Czy jest to prawdą? Liczne badania wykazały, że spożywanie kofeiny – która w dużej ilości zawarta jest w kawie – nie jest dla dzieci korzystne, bardzo łatwo prowadzi też u nich do uzależnienia. Picie kawy prowadzi u dzieci do niezdrowego pobudzenia – oddziałuje bowiem na ich organizmy znacznie silniej, niż na organizmy dorosłych. Ponadto – kofeina wypłukuje z kości wapń, co może prowadzić do bardzo negatywnych skutków u dzieci, które stale rosną i ich szkielet powiększa się i intensywnie rozwija. Większość lekarzy i naukowców jest zdania, że nie należy dostarczać do organizmu kofeiny przynajmniej do siedemnastego roku życia człowieka. 

parzenie kawy - co powinieneś wiedzieć

Czy picie kawy jest zdrowe?

Powszechnie uważa się, iż picie kawy nie jest zdrowe, ponieważ podnosi ona ciśnienie krwi w organizmie. Oczywiście nie jest to korzystne dla osób cierpiących na nadciśnienie, jednak już w przypadku osób borykających się z niedociśnieniem, kawa może mieć bardzo pozytywne skutki. Odpowiedź na to pytanie nie jest więc jednoznaczna. W kawie zawarte są liczne polifenole – wpływają one na spowolnienie procesu starzenia się, a także zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Zmniejsza to ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Kawie można także przypisać działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, jej wypijanie spowalnia także rozkład witaminy C. Picie czarnej, parzonej kawy pobudza perystaltykę jelit – to właśnie dlatego wiele osób po wypiciu filiżanki kawy odczuwa potrzebę skorzystania z toalety. Ta właściwość kawy może okazać się bardzo pomocna dla osób cierpiących na zaparcia. 

Z kawą nie należy jednak przesadzać. Picie zbyt dużych ilości tego napoju znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, takich jak na przykład dusznica bolesna. Takich objawów nie zaobserwowano jednak u osób, które piją kawę w niewielkich ilościach. Kawa pita z umiarem obniża ryzyko zachorowania na marskość wątroby – zostało to udowodnione w wielu badaniach, choć nie wiadomo, na czym polega ochronne działanie kawy na wątrobę. Wiadome jest również, iż wypijanie filiżanki kawy dziennie podnosi w organizmie poziom serotoniny, która pozytywnie wpływa na nasz nastrój, poprawiając go.

zielona kawa odchudzanie

Czy kawa ma dużo kalorii?

Będąc na diecie często zastanawiamy się, czy spożywanie kawy nie przeszkodzi w procesie utraty zbędnych kilogramów. Wielbicieli kawy z pewnością ucieszy wiadomość o tym, iż zwykła, czarna kawa praktycznie nie ma kalorii. Zawarta w niej kofeina dodatkowo wpływa na przyspieszenie metabolizmu, ma także działanie wspomagające spalanie tłuszczu. Picie kawy może być więc bardzo korzystne dla osób będących na diecie. Warto jednak pamiętać o tym, że choć sama kawa kalorii praktycznie nie posiada – smaczne dodatki do niej już tak. W ten sposób kawa z różnego rodzaju syropami, cukrem, mlekiem, bitą śmietaną lub innymi przysmakami może ostatecznie zawierać nawet kilkaset kalorii – to tyle, co zdrowy, zbilansowany posiłek, który można zjeść na obiad! Kawa na diecie nie jest więc szkodliwa, jednak zdecydowanie należy wybierać czarną kawę bez dodatków.

ziarna kawy

Ile kofeiny ma kawa?

Znalezienie informacji o tym, ile miligramów kofeiny można bezpiecznie spożyć w ciągu dnia, nie jest trudne. Nie każdy jednak wie, ile mg kofeiny ma kawa. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wszystko zależy bowiem od rodzaju kawy. Duża filiżanka kawy z ekspresu to około 60 – 80 miligramów kofeiny, w kawie rozpuszczalnej jest jej nieco mniej. Warto wiedzieć, że smak kawy nie zawsze pozwala na rozpoznanie tego, czy zawiera ona dużo kofeiny – większość z nas myśli iż gorzka, mocna kawa dostarcza jej znacznie więcej niż kawa słabo zaparzona. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą – należy mieć to na uwadze, by przypadkowo nie przedawkować kofeiny. Może to bowiem mieć bardzo nieprzyjemne, a niekiedy nawet niebezpieczne skutki. Kawy nie należy również pić późnym popołudniem i wieczorem – kofeina w niej zawarta może utrudnić zasypianie lub spowodować, że w ogóle nie będziemy w stanie zasnąć jeszcze przez wiele godzin. 

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial