Kawa – większość z nas pija ją codziennie. Wokół tego napoju pojawiło się jednak bardzo wiele mitów i niedomówień, które są przez wiele osób powtarzane i rozpowszechniane. Warto wiedzieć, od ilu lat można pić kawę, jaka jest zawartość kofeiny w kawie i czy jej spożywanie wpływa negatywnie na zdrowie. Oto kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane odnośnie kawy pytania.
Czy dzieci mogą pić kawę?
W społeczeństwie bardzo powszechne jest przekonanie o tym, że dzieci nie powinny spożywać w ogóle kawy. Czy jest to prawdą? Liczne badania wykazały, że spożywanie kofeiny – która w dużej ilości zawarta jest w kawie – nie jest dla dzieci korzystne, bardzo łatwo prowadzi też u nich do uzależnienia. Picie kawy prowadzi u dzieci do niezdrowego pobudzenia – oddziałuje bowiem na ich organizmy znacznie silniej, niż na organizmy dorosłych. Ponadto – kofeina wypłukuje z kości wapń, co może prowadzić do bardzo negatywnych skutków u dzieci, które stale rosną i ich szkielet powiększa się i intensywnie rozwija. Większość lekarzy i naukowców jest zdania, że nie należy dostarczać do organizmu kofeiny przynajmniej do siedemnastego roku życia człowieka.
Czy picie kawy jest zdrowe?
Powszechnie uważa się, iż picie kawy nie jest zdrowe, ponieważ podnosi ona ciśnienie krwi w organizmie. Oczywiście nie jest to korzystne dla osób cierpiących na nadciśnienie, jednak już w przypadku osób borykających się z niedociśnieniem, kawa może mieć bardzo pozytywne skutki. Odpowiedź na to pytanie nie jest więc jednoznaczna. W kawie zawarte są liczne polifenole – wpływają one na spowolnienie procesu starzenia się, a także zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Zmniejsza to ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Kawie można także przypisać działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, jej wypijanie spowalnia także rozkład witaminy C. Picie czarnej, parzonej kawy pobudza perystaltykę jelit – to właśnie dlatego wiele osób po wypiciu filiżanki kawy odczuwa potrzebę skorzystania z toalety. Ta właściwość kawy może okazać się bardzo pomocna dla osób cierpiących na zaparcia.
Z kawą nie należy jednak przesadzać. Picie zbyt dużych ilości tego napoju znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, takich jak na przykład dusznica bolesna. Takich objawów nie zaobserwowano jednak u osób, które piją kawę w niewielkich ilościach. Kawa pita z umiarem obniża ryzyko zachorowania na marskość wątroby – zostało to udowodnione w wielu badaniach, choć nie wiadomo, na czym polega ochronne działanie kawy na wątrobę. Wiadome jest również, iż wypijanie filiżanki kawy dziennie podnosi w organizmie poziom serotoniny, która pozytywnie wpływa na nasz nastrój, poprawiając go.
Czy kawa ma dużo kalorii?
Będąc na diecie często zastanawiamy się, czy spożywanie kawy nie przeszkodzi w procesie utraty zbędnych kilogramów. Wielbicieli kawy z pewnością ucieszy wiadomość o tym, iż zwykła, czarna kawa praktycznie nie ma kalorii. Zawarta w niej kofeina dodatkowo wpływa na przyspieszenie metabolizmu, ma także działanie wspomagające spalanie tłuszczu. Picie kawy może być więc bardzo korzystne dla osób będących na diecie. Warto jednak pamiętać o tym, że choć sama kawa kalorii praktycznie nie posiada – smaczne dodatki do niej już tak. W ten sposób kawa z różnego rodzaju syropami, cukrem, mlekiem, bitą śmietaną lub innymi przysmakami może ostatecznie zawierać nawet kilkaset kalorii – to tyle, co zdrowy, zbilansowany posiłek, który można zjeść na obiad! Kawa na diecie nie jest więc szkodliwa, jednak zdecydowanie należy wybierać czarną kawę bez dodatków.
Ile kofeiny ma kawa?
Znalezienie informacji o tym, ile miligramów kofeiny można bezpiecznie spożyć w ciągu dnia, nie jest trudne. Nie każdy jednak wie, ile mg kofeiny ma kawa. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wszystko zależy bowiem od rodzaju kawy. Duża filiżanka kawy z ekspresu to około 60 – 80 miligramów kofeiny, w kawie rozpuszczalnej jest jej nieco mniej. Warto wiedzieć, że smak kawy nie zawsze pozwala na rozpoznanie tego, czy zawiera ona dużo kofeiny – większość z nas myśli iż gorzka, mocna kawa dostarcza jej znacznie więcej niż kawa słabo zaparzona. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą – należy mieć to na uwadze, by przypadkowo nie przedawkować kofeiny. Może to bowiem mieć bardzo nieprzyjemne, a niekiedy nawet niebezpieczne skutki. Kawy nie należy również pić późnym popołudniem i wieczorem – kofeina w niej zawarta może utrudnić zasypianie lub spowodować, że w ogóle nie będziemy w stanie zasnąć jeszcze przez wiele godzin.