Nierzadko bagatelizujemy badania profilaktyczne co stanowi sporego kalibru błąd. Za ten stan rzeczy obwinić należy przede wszystkim nasze podejście do sprawy badań. Myślenie typu: „mnie to nie dotyczy”, czy też: „nie mam czasu na durne badania”, w długofalowej perspektywie, prowadzić może do niemiłych konsekwencji, które niekoniecznie w sposób łatwy i przyjemny będzie można wyprostować. I dlatego też nie należy zapominać o profilaktycznych badania, które bardzo często mogą pozwolić nam zaoszczędzić sporo stresu.
Dermatoskopia – co to takiego?
Dermatoskopia to badanie o charakterze w pełni nieinwazyjnym wykonywane przy wykorzystaniu sprzętu określanego mianem dermatoskopu. Chcąc możliwie jak najdobitniej zobrazować dermatoskop, wyobrazić należałoby sobie sporych rozmiarów szkło powiększające, które pozwala dostrzec nawet najmniejsze zmiany w obszarze naskórnym. Ponadto dermatoskop zaopatrzony jest we wbudowane oświetlenie, jak i pozwala nawet na dziesięciokrotne powiększenie badanego obszaru ciała.
Badanie dermatoskopowe pozwala na odróżnienie zmian łagodnych od zmian niebezpiecznych. Ta metoda diagnostyczna stosowana jest w diagnostyce różnicującej zmiany ziarniakowe czy też naczyniowe. Dermatoskopia może pozwolić nawet na wstępne podejrzenie czerniaka.
Jak wygląda badanie dermatoskopowe?
Zgodnie z powyżej wskazanymi informacjami, badanie dermotoskopowe ma w pełni bezinwazyjny charakter. Dermatolog, chirurg onkolog, czy też ewentualnie lekarz innej specjalizacji, przykłada do badanego obszaru skóry dermatoskop. Wartym dodania jest też fakt związany z tym, że osoba przeprowadzająca badanie, przed jego podjęciem, pokrywa okulary dermatoskopu specjalnym olejkiem zmniejszającym rozpraszanie i odbijanie światła.
W skład badania dermatoskopowego wchodzi również wywiad pacjenta w obszarze obciążenia chorobami skóry w rodzinie.
Kiedy warto wykonać badanie dermatoskopowe?
Głównym celem dermatoskopii jest wykrycie zmiany złośliwej skóry w postaci czerniaka. Co za tym idzie, badanie dermatoskopowe warto jest wykonać niezwłocznie po zauważeniu niepokojącej zmiany na skórze. Podstawę do udania się na badanie dermatoskopowe stanowić mogą, np. znamiona bądź pieprzyki o nieregularnym kształcie, kolorze podejrzanie ciemnym.
Ile kosztuje badanie dermatoskopowe?
Według informacji, które bez trudu znaleźć możemy w Internecie, średnia cena badania dermatoskopowego wahać się może od 150 do 200zł. Tyle średnio należy zapłacić za badanie klasycznym dermatoskopem. Z kolei decydując się na badanie dermatoskopem cyfrowym, przyjdzie nam ponieść koszt, średnio, rzędu 250-350zł . Zaznaczyć należy jednak to, że cena badania uzależniona jest od lokalizacji oraz konkretnego lekarza, czy też kliniki, w której zdecydujemy się na to bezinwazyjne badanie.
Usunięcie podejrzanego znamiona barwnikowego – na czym polega?
Usunięcie znamiona barwnikowego odbywa się w ciągu, zaledwie jednego dnia. Zabieg usunięcia znamiona odbyć się może w warunkach ambulatoryjnych, w poradni chirurgicznej, jak i w warunkach szpitalnych. W przypadku usunięcia znamiona barwnikowego w warunkach szpitalnych, wszystko odbywa się w ramach tak zwanej chirurgii jednego dnia. W takim przypadku pacjent rano zgłasza się do szpitala, a już wieczorem jest z niego wypisywany.
Zabieg usunięcia znamiona barwnikowego odbywa się przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Znamię barwnikowe usuwane jest zawsze – przez lekarza – z marginesem skóry zdrowiej. Tego typu rozwiązanie ma na celu osiągnięcie możliwe jak najwyższej gwarancji usunięcia znamiona w całości.
Po zabiegu na ranę nakładane są szwy, które następnie są ściągane podczas kolejnej wizyty pacjenta. Ważnym odnotowania w tym przypadku jest też fakt związany z tym, że usunięte znamię przekazywane jest do badania histopatologicznego w celu określenia tego, jaki charakter miała zmiana (łagodny, czy złośliwy).
W przypadku stwierdzenia zmiany złośliwej (czerniaka), pacjent trafia pod opiekę onkologa i jest poddawany dalszemu leczeniu. W przypadku braku stwierdzenia zmiany złośliwej, pacjent nie wymaga dalszego leczenia.
Uwaga! Pamiętaj o tym, że tekst ten stworzony został przez pasjonatów zdrowego trybu życia, nie lekarzy. Jeśli zaobserwowałeś u siebie niepokojące zmiany skóry, niezwłocznie udaj się do lekarza specjalisty.
Literatura:
- akademiaczerniaka.pl/o-czerniaku/podejrzane-znamie-co-robic/dermatoskopia-badanie-dermatoskopowe-co-to
- pcme.pl/artykul/dermatoskopia
- kosmet.pl/pjc.php?opc=AR&lng=pl&art=514
- medme.pl/artykuly/dermatoskopia-co-to-jest-badanie-dermatoskopowe,67762.html