Depilacja laserowa to temat naszego dzisiejszego wpisu.
Mimo, że na dworze jest jeszcze zimno, to wiele osób myśli już pewnie o urlopach i wakacyjnych wojażach w blasku gorącego słońca. Już teraz warto się do nich odpowiednio przygotować. Niektórzy chcą zrzucić niechciane kilogramy, zadbać o sylwetkę, a niektórzy szukają sposobów na pozbycie się odrastających włosków.
Czym właściwie jest depilacja laserowa?
Jest to zabieg skutecznego pozbycia się włosów. Można go stosować m.in. na ręce, nogi, pachy i jest przeznaczony zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Z różnych względów, ale przede wszystkim zdrowotnych najlepiej nie stosować go do miejsc intymnych, gdyż wiązka lasera może lekko uszkodzić delikatnie zbudowaną strukturę skóry. Podobnie jest z brwiami. Niemniej jednak depilator laserowy to świetna alternatywa dla golenia maszynką czy usuwania za pomocą plastrów z woskiem ze względu na swój wygodny kształt urządzenia oraz komfort i cichą pracę.
Depilacja laserowa w domu – co warto wiedzieć
Jeszcze nie tak dawno depilację wykonywano jedynie w salonach kosmetycznych. Na szczęście technologia cały czas prężnie się rozwija i nie trzeba już biegać na każdy zabieg usuwania włosków do specjalistów.
W zależności od tego, gdzie chcemy kupić depilator laserowy i jakiej marki ma on być, cena waha się w granicach od 400 zł do 1600 zł.
Zanim praca z laserem na dobre się rozpocznie, należy wiedzieć czego lepiej nie robić przed usuwaniem włosów z jakiejkolwiek części ciała. Na co najmniej miesiąc przed samodzielnym wykonywaniem zabiegu depilacji laserowej powinno się zrezygnować z:
- wszystkich rodzajów depilacji,
- działania promieni słonecznych
- peelingów do ciała
- oraz wszelkich czynności, które mogłyby w jakiś sposób podrażnić skórę.
Oczywiście, tak jak każdy wcześniej niewypróbowany produkt, warto sprawdzić na małym obszarze ciała, jak skóra go „przyjmie”. Dopiero, gdy będzie pewność, że jest wszystko w porządku, można rozpocząć depilację laserową. Warto przeczytać zalecenia, które producent dołączył do urządzenia, aby odpowiednio dobrać światło dla partii ciała.
Zasada działania jest dość prosta. Depilator laserowy powinien być nagrzany, następnie należy przyłożyć do skóry i włączyć wiązkę światła. Czynność należy powtarzać w miejscach, gdzie chcemy pozbyć się włosów. Usuwanie włosów metodą laserową w domu wymaga głównie obsługi urządzenia oraz precyzji. Zazwyczaj producenci ułatwiają to poprzez dokładne opisanie zasady korzystania oraz takie zaprojektowanie, aby łatwiej i przyjemniej można było go używać.
Po depilacji laserem o skórę należy prawidłowo zadbać, a mianowicie często ją nawilżać oraz raz na jakiś czas smarować kremem z filtrem UV, dla bezpieczeństwa i zdrowia skóry, które jest narażone na szkodliwe promienie słoneczne. Dlatego też ważne jest, aby depilację laserową stosować w okresie zimy, kiedy skóra ma czas na przystosowanie się do nowej sytuacji.
Depilacja laserowa przeciwwskazania do jej stosowania
Wiadomo, że depilacja laserowa jest przeznaczona głównie do celów kosmetycznych i w związku o dbałość wyglądu ciała, należy mieć na uwadze zdrowie i własne bezpieczeństwo. Istnieją pewne przeciwwskazania, głównie zdrowotne i warto się z nimi zapoznać przed przystąpieniem do zabiegu. Są to m.in.:
- ciąża ze względu na brak danych z badań, jak wiązka światła laserowego wpływa na organizm ciężarnej;
- okres karmienia piersią, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach laktacji;
- nowotwory (przebyte – po konsultacji lekarskiej) – od czasu zakończenia terapii powinno minąć 5 lat;
- skłonność do bliznowców;
- rozrusznik serca;
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu (opryszczka, brodawka, kurzajka), gdyż mogą one rozprzestrzenić się na większą powierzchnię ciała;
- choroby skóry takie jak: bielactwo, łuszczyca, rybia łuska, przebarwienia skórne;
- zmiany alergiczne, stany zapalne skóry;
- choroby przewlekłe np. padaczka, cukrzyca;
- choroby pęcherzowe skóry;
- przyjmowanie leków i ziół przeciwzakrzepowych i światłouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp polny, szałwia, bratek) przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem oraz przyjmowanie antybiotyków w czasie zabiegu ze względu na osłabienie organizmu;
- stalowe elementy chirurgiczne w ciele np. aparat ortodontyczny;
- mocna opalenizna, która może doprowadzić do oparzenia skóry;
- stosowanie samoopalaczy i beta karotenu doustnie;
- wiek, tak naprawdę jedyne ograniczenie w tej kwestii jest w przypadku osoby nieletniej zgoda rodzica na wykonanie zabiegu;
- kolor włosów – ze względu na małą skuteczność zabiegu włosy rude, siwe i blond nie warto poddawać tego typu zabiegowi, bo w tych kolorach włosów występuje zbyt mało melaniny, co z kolei nie daje pożądanego efektu usunięcia włosów;
- wyrywanie włosów na 4-8 tygodni przed zabiegiem przy pomocy pęsety, depilatora lub wosku;
- tatuaż w miejscu zabiegu.
Mimo, że przeciwwskazań do stosowania depilacji laserowej jest dość dużo, to należy pamiętać, że to jest tylko i wyłącznie informacja, aby wykonywać ją jedynie w bezpiecznych warunkach. Dbając o wygląd zewnętrzny warto pamiętać, że robiąc coś wbrew stanu zdrowia możemy jedynie go pogorszyć i na nic zda się powierzchowne dbanie o siebie.
Depilacja laserowa efekty zabiegu
Z praktyki wiadomo, że najlepsze efekty depilacji są na włosach naturalnie ciemnych. Jeśli dodatkowo są one grube, to potęguje skuteczność zabiegu. Wtedy na rezultat nie trzeba długo czekać, bo widać je już po 2-3 tygodni od depilacji laserowej. Redukcja owłosienia jest zauważalna wtedy na poziomie 20-30 % co daje naprawdę dobry wynik.
Jak to się dzieje? Tak naprawdę większość zawdzięczamy barwnikowi – melaninie występującej we włosach. Z racji, że w ciemniejszych włosach jest jej więcej, są one lepiej usuwalne, ponieważ wiązka światła z lasera dociera do środka włosa poprzez ten barwnik. Oznacza to, że im więcej barwnika, tym światło szybciej wnika. Poza tym laser uszkadza brodawkę włosa, a co za tym idzie, wzrost jest zaburzony i można cieszyć się długotrwałym efektem.
Dużo zależy od poprawnie przeprowadzonego zabiegu oraz sprzętu, który jest do tego wykorzystywany. Takim sposobem można trwale pozbyć się owłosienia. Najczęściej w efekcie pozostają jedynie nieliczne włosy, które są słabe. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, jednak po już po 3 kuracjach depilacji laserowej można pozbyć się aż 80 % niechcianych włosów. Oczywiście dla trwałego rezultatu można wykonać zabieg utrwalający po około 2 latach, aby już wtedy usunąć tylko pojedyncze włoski.
Depilacja laserowa Warszawa
W naszej stolicy można znaleźć na tę chwilę niemało salonów, gdzie przeprowadzana jest depilacja laserowa. Przykładowe ceny są dość przystępne, biorąc pod uwagę rynek, a tym bardziej jeśli trafimy na promocje. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, depilację laserową można wykonać naprawdę na dużej części ciała.
Jednym z gabinetów, który wykonuje zabieg laserowego usuwania włosów jest Centrum Laseroterapii Elite, które ma imponujący staż, bo zajmuje się tym fachem już od 1999 roku. Jeśli ktoś ma pewne obawy co do miejsca przeprowadzenia tego zabiegu, warto kierować się właśnie doświadczeniem i opiniami, których w sieci jest bardzo dużo. Oczywiście warto pytać osoby przeprowadzające zabieg o oryginalność urządzeń, bezpieczeństwo i to, co w danym momencie niepokoi, natomiast przede wszystkim należy zatroszczyć się o własne zdrowie i przeciwwskazania. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie – śmiało! Zawsze należy pamiętać, że kwestia odrastania włosów zależy od regeneracji organizmu i indywidualnych warunków.
Depilacja laserowa czy warto – za i przeciw
Na pewno dla osób, których natura obdarzyła większym owłosieniem, z którym nie sposób sobie poradzić ze względu na mocną strukturę i ciemny kolor – warto. Chociażby z tego względu, żeby przekonać się na własnej skórze. Jeśli ktoś bardzo chce pozbyć się niepożądanych włosów z jakiejś partii ciała, laserowe usuwanie może być zbawienne. Oczywiście ten zabieg nie jest przeznaczony tylko dla osób, które uporczywie walczą z włosami w miejscach, w których nie chcą ich mieć, ale także dla tych, którzy po prostu lubią o siebie dbać i mieć komfort gładkiej skóry. Szczególnie teraz, w okresie zimowym dla niezdecydowanych – jest to czas, kiedy skóra nie jest narażona na promienie słoneczne i można rozpocząć taką kurację, nie martwiąc się latem o odrastające włoski podczas urlopu.
W zależności od tego, czy decydujemy się na kurację domową warto zainwestować w dobry sprzęt. Z racji, że trzeba ją co jakiś czas powtarzać (co kilka tygodni), może to być duży koszt zabiegu w gabinecie kosmetycznym. Tutaj decyzja jest indywidualna albo kupujemy lepszy depilator laserowy i cieszymy się efektami wypracowanymi przez nas samych, albo poddajemy się zabiegowi wykonanemu przez doświadczonego specjalistę. Wadą domowych depilatorów jest słabsza moc funkcjonowania niż w przypadku tych używanych w profesjonalnych salonach.
Depilacja laserowa – czy boli?
Zapewne jest to pytanie, które nurtuje większość zainteresowanych. Nie jest tak, że jest to zabieg, którego nie da się odczuć, nawet biorąc pod uwagę fakt, że jest to głównie naświetlanie skóry, a nie wyrywanie włosów, jak w przypadku pęsety, wosku czy plastrów. Przy depilacji laserowej można poczuć lekkie pieczenie lub szczypanie skóry, jednak jak wiadomo, jego efekt jest tego wart. Natomiast faktem jest, że im grubsze włosy, tym impulsy są bardziej odczuwalne. W zależności od partii ciała jest ustawiana moc urządzenia, co rzeczywiście może przynieść lekki dyskomfort. Oczywiście wszystko zależy od oporności na ból i znów tego, w jaki sposób organizm radzi sobie z nowymi wyzwaniami, które mu stawiamy. Aby ustrzec klientów przed tym nieprzyjemnym stanem, firmy posunęły się o krok na przód i wyposażyły sprzęt w system kojący ból. Jest to np. końcówka lasera z systemem chłodzącym, chłodzący nawiew lub zimny żel. Nie warto słuchać w przypadku bólu opinii innych, ponieważ każdy z nas jest inny i to, że kogoś depilacja laserowa bardzo bolała, nie musi wcale oznaczać, że będzie boleć każdego.
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!