23 czerwca 2024

Ketony malinowe – czym są i dlaczego mogą pomóc w chudnięciu?

Od jakiegoś czasu coraz więcej producentów, czy to suplementów siłowych czy suplementów zdrowotnych, zaczyna stosować w swoich produktach specjalne substancje. Tymi substancjami są ketony malinowe. Popularność swoją zyskały niedawno temu, kiedy ujawniono jak duży wpływ na chudnięcie mogą mieć w rzeczywistości.

W dzisiejszym artykule omówimy czym dokładnie są te ketony, jakie właściwości zdrowotne przejawiają, jak wygląda ich dawkowanie, w jakiej formie należy kupić oraz jaka jest ich cena. Dodatkowo sprawdzimy co o ketonach malinowych sądzą inni oraz dlaczego warto zainteresować się tym składnikiem. Ponadto sprawdzimy czy stosowanie dużych dawek ketonów malinowych jest bezpieczne dla naszego organizmu.

Czym są ketony malinowe?

Ketony malinowe to jedna z wielu substancji, które odpowiadają za smak malin. Warto jednak wiedzieć, że zanim producenci suplementów diety zwrócili uwagę na ich właściwości zdrowotne, bardzo często spotkać mogliśmy ketony malinowe w innych produktach. Najczęściej były to mydła, świeczki oraz inne produkty pielęgnacyjne. Warto zauważyć jednak, że opisywane substancje są również używane w procesie wytwarzania niektórych słodyczy.

Pamiętajmy, że ketony malinowe nie są jedynie substancją występującą w malinach – ich cząstkowe ilości znaleźć możemy również w jeżynach oraz żurawinie. Przełomowym rokiem, jeżeli chodzi o wykorzystanie ketonów malinowych w tematyce odchudzającej, był 2010. To wtedy naukowcy spostrzegli podobieństwa do substancji, jaką znaleźć możemy w papryczce chili, a mianowicie kapsaicyny.

To właśnie kapsaicyna odpowiedzialna jest za pikantność papryczki. To, co jednak skłoniło badaczy do zgłębienia możliwości odchudzających ketonów malinowych to fakt, że niektóre badania wskazywały że kapsaicyna może zapobiegać przyrostowi masy ciała.

O ile badania nad ketonami malinowymi nie są jednoznaczne i nie wskazują bezpośrednio, że to przez wykorzystanie ketonów malinowych w suplementach diety możliwe jest szybkie gubienie kilogramów, tak w wielu przypadkach zauważyć można było spadek wagi przy jednoczesnym stosowaniu preparatów uzupełnionych właśnie w ketony malinowe – czy to w większych czy mniejszych ilościach.

Ketony-malinowe-działanie

Dlaczego ketony malinowe mogą przejawiać właściwości zdrowotne?

Od momentu wykrycia potencjalnie nowego środka do walki z otyłością oraz nadwagą, wiele badań starało się udowodnić właściwości ketonów malinowych pomagające w chudnięciu. Jednym z ciekawszych wyników, jaki może stanowić podstawę do dalszych badań nad właściwościami zdrowotnymi ketonów malinowych było udowodnienie, że te ketony wpływają na wydzielanie noradrenaliny.

Noradrenalina odpowiedzialna jest za regulację przepływu krwi w organizmie. Hormon ten znany jest również jako hormon stresu, gdyż to właśnie on przesyła sygnał do naszego ciała i jednocześnie pobudza metabolizm. Jest to potwierdzenie, że istnieją przesłanki, by wierzyć w zdrowotne właściwości ketonów malinowych.

Oczywiście warto pamiętać o tym, że istnieje więcej badań, które pokazują jak ketony malinowe mogą pozytywnie wpłynąć na proces chudnięcia. Jednym z takich badań było to przeprowadzone w Japonii, gdzie udowodniono pozytywny wpływ ketonów malinowych na zmniejszenie tkanki tłuszczowej przez przyśpieszenie metabolizmu oraz oddziaływanie na proces lipolizy. To natomiast zmniejszyło ilość nagromadzonego tłuszczu w tkankach. 

Ketony malinowe

Inne właściwości ketonów malinowych, o których warto wiedzieć

Opisywana dzisiaj substancja to naturalnie występujący związek, który może pochwalić się pozytywnym działaniem na inne, niekoniecznie związane z procesem odchudzania aspekty. Ketony malinowe odgrywają również ważną rolę w oczyszczaniu organizmu. Proces detoksykacji pozwala nam odmłodzić skórę i przywrócić odpowiednią kolorystykę, a na dodatek opóźnić proces starzenia. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że opisywane ketony poprawiają nasza sytuację ze złym cholesterolem – obniżają jego poziom we krwi.

Z tych informacji bardzo łatwo wywnioskować, że prawie każda prozdrowotna właściwość malin znajduje się w ich ketonach. Oznacza to, że warto zapoznać się z suplementami, które zawierają w sobie tę substancję. Oczywiście nie musi to być bardzo duża dawka.

Dawkowanie

Zanim zdecydujemy się za korzystanie z suplementów, które zawierają ketony malinowe, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ulotką od producenta oraz ze składem. Ważne jest, żeby wybrany przez nas preparat miał w swoim składzie od 150 do 250 mg ketonu. Biorąc pod uwagę, że do uzyskania takiej ilości ketonu z malin potrzebujemy średnio 150-250 kg owoców, wspomniana wyżej dawka będzie wystarczająca.

Oczywiście odpowiednia dawka zależy przede wszystkim od naszej wagi – im większa osoba, to jest więcej waży, tym większą dawkę powinna przyjmować. To nie zmienia jednak faktu, że w zależności od wybranego specyfiku, ilość zastosowanego ketonu malinowego może się różnić, a co za tym idzie zawsze musimy przestrzegać zaleceń producenta.

Czy istnieją jakieś przeciwskazania stosowania ketonów malinowych?

Kilkadziesiąt lat temu Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków uznała ketony malinowe jako powszechnie bezpieczne i nieszkodliwe. Oznacza to, że w wielu przypadkach ketony nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Niestety, badania przeprowadzone w latach sześćdziesiątych przez amerykański instytut dotyczyły zażywania ketonów w ilości 2 mg dziennie. Jak wiemy, suplementy zawierają od 50 do nawet 250 miligramów na porcję.

Z tego względu przed podjęciem decyzji dotyczącej suplementacji ketonami malinowymi, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem oraz przeprowadzić wywiad. Dzięki temu upewnimy się, że nie grożą nam powikłania i nieprzewidziane skutki uboczne.

Biorąc pod uwagę działanie ketonów, osoby chorujące na cukrzycę oraz te z problemami tętniczymi nie powinny korzystać z suplementów zawierających dużą ilość ketonów.

Co o ketonach malinowych sądzą inni? Opinie

Właściwości ketonów malinowych zdecydowanie przypadły do gustu wielu użytkowników – dowiadujemy się tego z opinii na forach o osobach chcących utracić na wadze. Cenią oni sobie niemalże natychmiastowe działanie. Jednakże wielu korzystających zaznacza, że nie stosowaliby kretonów malinowych gdyby mieli jakiekolwiek problemy lub schorzenia.

Warto również zaznaczyć, że niektóre osoby skarżą się na cenę suplementów. Biorąc pod uwagę jak mało z owoców wydobywa się ekstraktu, suplementy zawierające większą dawkę ketonów malinowych są dosyć drogie. Nie oznacza to jednak, że w przypadku stosowania suplementów witaminowych oraz minerałowych, w których składzie znaleźć można śladowe ilości ketonów z malin, odczujemy różnicę cenową.

ketony malinowe - dieta

Podsumowanie

Wykorzystanie ketonów z malin, jeżyn, żurawiny czy innych czerwonych owoców jest z pewnością ciekawym pomysłem, który warto rozważyć, jeżeli rzeczywiście mamy trudności ze schudnięciem. Należy jednak pamiętać, że właściwości lecznicze ketonów mogą być bronią obusieczną. O ile pomogą nam w pozbyciu się tkanki tłuszczowej, tak zbyt duża dawka oraz niezastosowanie się do sugestii lekarza oraz producenta suplementu mogą na dłuższą metę spowodować uszczerbki na zdrowiu.

Dlatego zanim zdecydujemy się na skorzystanie z właściwości leczniczych ketonów malinowych, sprawdźmy dokładnie czy nie istnieją żadne przeciwwskazania i dopiero wtedy stopniowo aplikujmy suplementy, które zawierają ten składnik.

Patryk Obadowski

Ćwiczy na siłowni. Biega po górach. Pływa na basenie. Człowiek sport. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pisanie o zdrowiu to jego kolejna pasja, którą postanowił uzewnętrznić na naszym blogu.

View all posts by Patryk Obadowski →

One thought on “Ketony malinowe – czym są i dlaczego mogą pomóc w chudnięciu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial