3 października 2024

Semiwegetarianizm – czy to dieta dla Ciebie?

semiwegetarianizm

Zdrowe, przemyślane odżywianie, stało się w ostatnim czasie bardzo modne- coraz więcej osób zmienia swój tryb życia, chcąc szybko poprawić swoje samopoczucie czy zgubić zbędne kilogramy.  Jedną z diet, która zyskuje coraz większą popularność jest semiwegetarianizm. To idealna dieta dla wszystkich, którzy chcą zacząć zdrowo się odżywiać, jednak wegetarianizm jest dla nich zbyt radykalny. Dieta nie jest związana z żadną ideologią- polega głównie na całkowitej rezygnacji z czerwonego mięsa. Jakie korzyści niesie za sobą semiwegetarianizm i czy warto go spróbować?  Czy to dieta bezpieczna dla każdego? Zachęcamy do lektury!

Semiwegetarianizm – podstawowe zasady

Semiwegetarianizm możemy podzielić na dwa rodzaje – pollowegetarianizm, który dopuszcza spożywanie  ryb i chudego mięsa drobiowego kilka razy w tygodniu oraz pescowegetarianizm, który jest bardziej radykalny i dopuszcza spożywanie jedynie ryb i owoców morza. Semiwegetarianizm, w przeciwieństwie do wegetarianizmu, nie wyklucza spożywania produktów zwierzęcych czy stworzonych na ich bazie, takich jak mleko miód czy jajka. Pamiętajmy, że semiwegetarianizm nie jest odmianą wegetarianizmu, który całkowicie wyklucza spożywanie mięsa w każdej postaci.

Jeśli chodzi o dokładne zasady semiwegetarianizmu, poza usunięciem z menu czerwonego mięsa, panuje tu  całkowita dowolność. To, jak będzie wyglądał nasz codzienny jadłospis, jest  naszą indywidualną sprawą. W semiegetarianizmie bardzo ważne jest częste spożywanie świeżych warzyw i owoców- przynajmniej pięć razy dziennie. Powinny one stanowić połowę głównego posiłku. Warto także włączyć do diety produkty zbożowe, które są doskonałym źródłem węglowodanów dla naszego organizmu. Pamiętajmy o spożywaniu mleka i jego przetworów przynajmniej dwa razy dziennie.  Jeśli chodzi o przekąski, zaleca się spożywanie orzechów i pestek zawierających wiele substancji odżywczych (m.in. magnez, cynk, żelazo czy wapń).

semiwegetarianizm - przepisy

Semiwegetarianizm – co jeść? 5 przepisów na pyszne obiady

Najtrudniejszym wyzwaniem jeśli chodzi o dietę semiwegetariańską, może okazać się całkowita rezygnacja z czerwonego mięsa- zwłaszcza jeśli od wielu lat jest ono podstawowym składnikiem każdego obiadu… Poniżej znajdziecie 7 inspirujących przepisów na smaczne obiady według zasad semiwegetarianizmu:

  1. Tarta z łososiem, mozarellą, szpinakiem i pomidorami

Składniki: 200 g ciasta francuskiego, 4 jajka, 2 sparzone pomidory, garść świeżego szpinaku, wędzony łosoś (150 g), mozarella, łyżka masła, ulubione przyprawy.

Sposób przygotowania: Piekarnik należy rozgrzać do 180 stopni. W tym czasie posmarować formę na tartę masłem i rozłożyć na niej rozwałkowane ciasto francuskie. Na dokładnie rozłożonym cieście rozkładamy kolejno łososia, pokrojoną mozarellę, pomidory i szpinak. Całość posypujemy bazylią, oregano i ziołami prowansalskimi, a następnie wstawiamy do piekarnika na 25 minut.

  1. Aromatyczna kasza pęczak z warzywami

Składniki: szklanka kaszy pęczak, 2 czerwone papryki, 2 ząbki czosnku, puszka kukurydzy (125 g), 2 czerwone cebule, pomidory w puszce.

Sposób przygotowania:  Kaszę gotować przez ok.25 minut. Na dużej patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć cebulę, czosnek i paprykę. Ugotowaną kaszę dodać do podsmażonych warzyw, a następnie wlać pomidory w puszce i przyprawić ulubionymi ziołami.

  1. Kolorowe, faszerowane bataty

Składniki: 2 duże bataty, oliwa z oliwek, 1 czerwona cebula, 1 awokado,  2 pomidory, 200 g sera feta.

Sposób przygotowania:  Bataty dokładnie myjemy, wycieramy i przekrajamy wzdłuż. Wkładamy do blaszki wyłożonej papierem i pieczemy przez około pół godziny  w temperaturze 180 stopni. W tym czasie przygotowujemy farsz: rozkruszamy ser, mieszamy z resztą składników i dodajemy łyżkę oliwy. Wyjmujemy podpieczone bataty z piekarnika, wydrążamy miąższ ze środka i napełniamy farszem. Następnie wstawiamy do piekarnika na kwadrans.

  1. Chiński makaron z warzywami

Składniki: makaron sojowy (250 g), sos sojowy, 1 cebula,  1 duża cukinia, 1 czerwona papryka, 2 ząbki czosnku, 1 marchewka groszek konserwowy (125 g), 1 łyżka oliwy z oliwek, kmin rzymski, chili, curry, kolendra.

Sposób przygotowania: Makaron sojowy przygotowujemy według instrukcji na opakowaniu.  Na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy wszystkie warzywa. Mieszamy makaron z warzywami i wlewamy 5 łyżek sosu sojowego. Dodajemy przyprawy.

  1. Roladki z indyka nadziewane warzywami

Składniki: 400 g fileta z piersi indyka, 1 marchewka, 1 por, 1 pietruszka, 2 ząbki czosnku, majeranek, sól, pieprz, 2 łyżki oleju, 1 łyżka masła.

Sposób przygotowania: Sznycle delikatnie rozbijamy i  nacieramy przyprawami. Następnie obieramy marchewkę i pietruszkę, kroimy na małe kawałki. Dodajemy pokrojonego pora. Na płatach mięsa układamy farsz, po czym zawijamy i smażymy na patelni. Danie można podawać z ryżem lub kaszą.

semiwegetarianizm - korzyści z diety

Semiwegetarianizm – korzyści wynikające z rezygnacji z czerwonego mięsa w diecie

Mimo że czerwone mięso jest źródłem witaminy B12, jego nadmierne spożycie może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Czerwone mięso nie tylko przyczynia się do nadwagi czy otyłości, ale także znacznie podnosi poziom złego cholesterolu.  Jego nadmiar w codziennym jadłospisie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę oraz nowotwory. Założenia semiwegetarianizmu doskonale wpisują się w najnowsze zalecenia dietetyków. Prawidłowo zbilansowana dieta semiwegetariańska dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Jakie zalety wynikają z usunięcia czerwonego mięsa z diety?

  • Szybki spadek wagi – w celu redukcji wagi nie musimy codziennie liczyć spożywanych kalorii. Rezygnacja z czerwonego mięsa i zamienienie go na warzywa pomoże pozbyć się nawet 4 kg w ciągu  miesiąca!
  • Zwiększenie ilości dobrych bakterii w jelitach –  duże ilości czerwonego mięsa wpływają negatywnie na florę bakteryjną jelit, sprzyjając rozwojowi wielu chorób, między innymi  dny moczanowej. Rezygnacja z czerwonego mięsa oczyści jelita, jednocześnie poprawiając przemianę materii. Zmiany w jelitach początkowo mogą wywołać wzdęcia, które znikną dopiero po kilku tygodniach.
  • Poprawa wyglądu skóry – nasza dieta ma ogromny wpływ na kondycję skóry. Zastąpienie tłustego mięsa świeżymi owocami i warzywami oczyszcza organizm od środka, niwelując nieestetyczne zmiany, takie jak trądzik czy zaskórniki.
  • Zmniejszenie ryzyka zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe – czerwone mięso zawiera bardzo duże ilości L-karnityny, która negatywnie wpływa na nasze serce.  Rezygnacja z tego typu mięsa zmniejszy ryzyko wystąpienia nadciśnienia i innych schorzeń groźnych dla serca.
  • Obniżenie poziomu cholesterolu- poziom cholesterolu spada już po kilku dniach po odstawieniu mięsa.
  • Oczyszczenie organizmusemiwegetarianizm nie tylko pomaga pozbyć się dodatkowych kilogramów, ale także wypłukuje toksyny, dzięki czemu czujemy, że mamy dużo więcej energii. Co więcej, spożywanie lekkich, zdrowych posiłków może mieć wpływ także na nasz nastrój!

Pamiętajmy, że nasz organizm potrzebuje trochę czasu, aby przywyknąć do  nowych nawyków żywieniowych, dlatego na początku stosowania diety mogą wystąpić lekkie bóle brzucha, wywołane dużą ilością świeżych warzyw i owoców.

Semiwegetarianizm – opinie o diecie

Sprawdziliśmy, co na temat diety semiwegetariańskiej sądzą internauci. Oto niektóre opinie znalezione przez nas w sieci:

  • „Zrezygnowałam z czerwonego mięsa ze względu na moje złe wyniki badań- od lat choruję na cukrzycę. Uznałam, że ograniczenie ilości mięsa to pierwszy krok do zdrowia. Od kiedy wymieniłam mięso na owoce, warzywa i rośliny strączkowe czuję się o wiele lepiej niż wcześniej, a w dodatku udało mi się zrzucić 6 kilogramów! Jeśli chcecie oczyścić organizm i odzyskać energię, koniecznie spróbujcie- to naprawdę działa!”
  • „ Od jakiegoś czasu myślałam o przejściu na wegetarianizm, jednak myślę, że to zbyt drastyczne jak dla mnie. Dlatego na początku postanowiłam znacznie ograniczyć ilość mięsa w diecie. Jem tylko chude mięso i ryby- tego typu obiady przygotowuję sporadycznie, średnio raz w tygodniu. Czuje się lekka i pełna energii, mam dużo ładniejszą cerę, a w dodatku schudłam ponad 3 kilogramy w miesiąc! Jeśli chcecie zrobić coś dla siebie, polecam wypróbować semiwegetarianizm!”
  • „ Na rezygnację z mięsa namówiła mnie moja żona. Przyznam, że to dla mnie bardzo duża zmiana. Dawniej kompletnie nie wyobrażałem sobie obiadu bez dużej porcji tłustego mięsa z sosem… Uwielbiałem jeść takie rzeczy! Niestety, w moim wieku powinienem nieco bardziej uważać na dietę. Odkąd przestałem jeść czerwone mięso, czuję się znacznie lepiej, mam też siłę na aktywność fizyczną. Nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków żywieniowych!”

Semiwegetarianizm – warto stosować dietę?        

Semiwegetarianizm to dieta, która szybko przynosi efekty, co potwierdzają opinie internautów. Dieta nie tylko pomaga w walce z nadwagą, ale także oczyszcza organizm i dodaje energii. Nie jest czasochłonna ani kosztowna- wystarczy zrezygnować z czerwonego mięsa i zastąpić je prostymi produktami, które znajdziemy w każdym sklepie. Stosowanie diety jest bardzo korzystne dla zdrowia i pomaga uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial