Zbyt duża ilość węglowodanów w diecie i brak ruchu mogą szybko doprowadzić do nadwagi, która jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Niestety, nie każdy znajduje czas na aktywność i przygotowywanie wartościowych posiłków. Dieta oparta na wyeliminowaniu z codziennych potraw dużej ilości cukru pozwala w krótkim czasie zgubić zbędne kilogramy. Dieta bez węglowodanów – czy warto ją stosować i czy na pewno jest bezpieczna dla każdego? Jak powinien wyglądać przykładowy, tygodniowy jadłospis osób będących na diecie bez węglowodanów? Zachęcamy do lektury!
Dieta bez węglowodanów – dla kogo? Ile można schudnąć, rezygnując z cukru?
Niskowęglowodanowa dieta jest polecana szczególnie osobom chorującym na lekooporną padaczkę, a także w przypadku cukrzycy i stanów przedcukrzycowych. Powinny stosować ją również osoby cierpiące na depresję oraz zmagające się z dolegliwościami układu pokarmowego, takimi jak zgaga, refluks czy zespół jelita drażliwego. Podczas stosowania diety bez węglowodanów możemy pozbyć się nawet jednego kilograma na tydzień. Aby dieta była skuteczna, oprócz eliminacji węglowodanów warto również ograniczyć spożycie kasz, ryżu, białego pieczywa oraz makaronu.
Dieta bez węglowodanów – przepisy na 7 dni
Dieta bez węglowodanów bazuje głównie na żywności nieprzetworzonej, zielonych warzywach liściastych, jajach, rybach i chudym mięsie. Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis bez węglowodanów na 7 dni. Składniki można dowolnie łączyć i stosować zamiennie. Między posiłkami warto spożywać ulubione, surowe warzywa, a także różnego rodzaju orzechy.
Dzień pierwszy:
- Śniadanie:
3 plasterki dobrej jakości wędliny, 2 kromki ciemnego pieczywywa, masło, pomidory z dodatkiem cebuli i oliwy z oliwek.
- Obiad:
Zapiekanka z pomidorów i cukinii. Potrzebne składniki: 1 kg cukinii, 1 kg pomidorów, masło, 150 gramów startego sera, 2 ząbki czosnku, 1 cebula. Aby przygotować danie, wystarczy posmarować masłem naczynie żaroodporne, ułożyć na nim wszystkie warzywa, posypać startym serem, a następnie wstawić do piekarnika na pół godziny.
- Kolacja:
Na kolację polecamy pyszną, oryginalną sałatkę z rukoli. Potrzebna będzie garść rukoli, jedna gruszka (pokrojona w kosteczkę), ser gorgonzola, garść włoskich orzechów i ocet balsamiczny.
Dzień drugi:
- Śniadanie:
Pudding chia z truskawkami i brzoskwiniami. Potrzebne będą: pół puszki mleka kokosowego, 2 łyżki chia, 2 łyżki miodu i owoce. Składniki należy wymieszać i wstawić do lodówki na kwadrans. Gotowe!
- Obiad:
Pierś z kurczaka pieczona w plasterkach z dodatkiem cebuli. Należy pokroić pierś z kurczaka na plasterki, a następnie wstawić do piekarnika wraz z cebulką na 45 minut (180 stopni).
- Kolacja:
Warzywa pokrojone w słupki i 1 opakowanie hummusu (125 gramów). Możemy użyć ulubionych warzyw. My polecamy marchewkę, rzodkiewkę, selera, brokuły, pietruszkę i paprykę.
Dzień trzeci:
- Śniadanie:
Jajecznica z czterech jajek smażona na oleju kokosowym z żóltym serem i pieczarkami.
- Obiad:
Sałatka z kurczaka i sałaty lodowej, z dodatkiem grzanek i sosu czosnkowego. Do jej przygotowania potrzebujemy następujących składników: filet z piersi kurczaka (300 gramów), główka sałaty lodowej, grzanki (możemy przygotować samodzielnie), mały jogurt naturalny, dwa ząbki czosnku.
- Kolacja:
Duży jogurt grecki (180 gramów) z dodatkiem ulubionych owoców i dwie kromki ciemnego pieczywa z miodem.
Dzień czwarty:
- Śniadanie:
Sałatka z awokado, tuńczyka, dwóch pomidorów i pestek słonecznika z dodatkiem oliwy z oliwek.
- Obiad:
Sałatka z kalafiora i jajka. Potrzebny będzie jeden średniej wielkości kalafior, dwa ziemniaki, dwa jajka. Składniki należy ugotować i połączyć, dodać ulubione przyprawy.
- Kolacja:
Serek wiejski z dodatkiem rzodkiewki, ogórka i pomidora, kromka ciemnego pieczywa.
Dzień piąty:
- Śniadanie:
Omlet z dwóch jajek i dwóch łyżek mąki kokosowej, smażony na oleju kokosowym.
- Obiad:
Ryba pieczona w folii (może być halibut, pstrąg lub łosoś) z dodatkiem ulubionych warzyw. Mogą to być brokuły czy marchewka.
- Kolacja:
Pomidory pokrojone w plasterki z dodatkiem mozarelii (125 gramów) i garści rukoli. Opcjonalnie możemy dodać również dwie kromki chleba z wysokiej jakości wędliną.
Dzień szósty:
- Śniadanie:
Mix sałat z dodatkiem papryki, pomidora i ogórka, pokrojonymi w kostkę, dwa jajka ugotowane na twardo.
- Obiad:
Zupa krem z dynii. Dynię należy obrać i pokroić w drobną kostkę, następnie podsmażyć na oleju kokosowym i zalać bulionem warzywnym (1 litr). Następnie zblendować. Możemy dodać mleko kokosowe (80 ml) i przyprawy: imbir, chilli, curry czy zioła prowansalskie.
- Kolacja:
Warzywa na patelnię bez ziemniaków, duszone na oleju kokosowym.
Dzień siódmy:
- Śniadanie:
Brokuł z dodatkiem pomidora i jogurtu naturalnego.
- Obiad:
Filet z piersi kurczaka (300 gramów) duszony z dodatkiem szpinaku i garści suszonych pomidorów (bez zalewy).
- Kolacja:
Dwie kromki ciemnego pieczywa z dobrej jakości wędliną, surówka z marchewki, jabłka i pora.
Dieta bez węglowodanów – produkty, których lepiej unikać
Dieta bez węglowodanów wyklucza wszystkie produkty zawierające dużą ilość cukrów- między innymi słodycze, wyroby cukiernicze, napoje gazowane, dania typu fast food, alkohol, czipsy, paluszki czy krakersy. Warto unikać również produktów z białej mąki, takich jak białe pieczywo czy makarony. Zakazana jest także margaryna, jako źródło tłuszczów trans. Przeciwwskazane w diecie bez węglowodanów są suszone i kandyzowane owoce.
Dieta bez węglowodanów – przeciwwskazania, skutki uboczne
Podczas stosowania diety bez węglowodanów mogą pojawić się skutki uboczne takie jak zaparcia, nudności czy bóle głowy wywołane zaburzeniami ilości cukru w organizmie. Nadmiar białka w diecie może również powodować zaostrzenie dolegliwości w przypadku chorób stawów. U wielu osób eliminacja węglowodanów może również doprowadzić do kamicy nerkowej. Dlatego podczas diety warto być pod ścisłą kontrolą lekarza i wykonywać okresowe badania. Między posiłkami zaleca się spożywanie surowych warzyw oraz picie dużej ilości wody mineralnej. Dietę bez węglowodanów odradza się kobietom w ciąży, osobom cierpiącym na przewlekłe choroby, jak i nastolatkom – węglowodany są bowiem niezbędne do prawidłowego rozwoju. Stosowanie diety bez węglowodanów jest niewskazane u sportowców oraz osób pracujących fizycznie, ponieważ węglowodany są u nich głównym źródłem energii. Warto pamiętać, że tego typu dieta powinna trwać maksymalnie miesiąc. Nie powinno się jej wydłużać, ponieważ jak każda dieta eliminacyjna, może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, między innymi zaburzając gospodarkę hormonalną.
Dieta bez węglowodanów – opinie
Postanowiliśmy sprawdzić, co na temat diety bez węglowodanów sądzą osoby, które ją stosują. Oto przykładowe opinie znalezione na forach internetowych:
- „Dietę bez węglowodanów zaczęłam stosować, kiedy poziom mojego cholesterolu zaczął niebezpiecznie wzrastać. Zaczęłam od niewielkich zmian- na początku całkowicie wyeliminowałam białe pieczywo, makarony, kasze i owoce. Dużo rzadziej czuję głód- wcześniej potrafiłam jeść co pół godziny i nigdy nie byłam dostatecznie najedzona. Nie zależało mi na utracie kilogramów, ale ten efekt uboczny diety bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Od kiedy stosuję dietę bez węglowodanów udało mi się zrzucić już około 8 kilogramów i nie zauważyłam żadnego efektu jojo. Czuję się lekko i zdrowo. Polecam!”
- „Zanim zastosowałam dietę bez węglowodanów, słyszałam, że nie jest ona przeznaczona dla każdego. Dlatego przed wprowadzeniem zmian w jadłospisie postanowiłam wykonać podstawowe badania. Okazało się, że mogę bez obaw ograniczyć ilość węglowodanów. Dbam o to, aby spożywane przeze mnie produkty były zróżnicowane. Udało mi się w szybki sposób zrzucić zbędne kilogramy, jednak jestem pod ścisłą kontrolą lekarza i niebawem mam zamiar zacząć wprowadzać do diety nowe składniki, na przykład owoce. Myślę, że dieta bez węglowodanów jest doskonałym pomysłem dla wszystkich, którzy chcą poprawić stan zdrowia i pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej.”
- „ Z nadwagą i cukrzycą zmagam się od wielu lat. Żadne spsooby nie pomagały mi pozbyć się dodatkowych kilogramów. Jakiś czas temu usłyszałam o diecie bez węglowodanów. Postanowiłam spróbować- oczywiście pod kontrolą mojego lekarza. Dieta pozwoliła mi szybko uregulować poziom cukru we krwi. Świadomość żywieniowa pomaga mi dokładnie zaplanować posiłki, czuję się lekko i zdrowo. Przy diecie bez węglowodanów polecam dodatkowo stosować witaminy i minerały przepisane przez lekarza- pozwala to uniknąć różnego rodzaju efektów ubocznych wywołanych szokiem, jaki przeżywa organizm po odstawieniu cukru.”
- „O diecie bez węglowodanów usłyszałam od mojej mamy. Postanowiłam spróbować i nie żałuję. Dietę stosowałam przez trzy tygodnie, według zaleceń mojego lekarza. Udało mi się zgubić cztery kilogramy. Dodatkowo uregulowałam wreszcie poziom cukru we krwi. Nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych diety, jednak nie zamierzam jej przedłużać- trochę brakuje mi dawnych posiłków. Jeśli chcecie szybko schudnąć, spróbujcie!”
A jeśli chcesz wspomóc się – w procesie odchudzania – sprawdzonym, naturalnym suplementem diety, przetestuj Untoxin.