15 kwietnia 2024

Czym jest Dieta Atkinsa?

diet atkinsa

Niektóre osoby zastanawiają się który program żywieniowy okaże się najodpowiedniejszym aby zrzucić niepożądane kilogramy. Inni natomiast pragną po prostu obniżyć ciśnienie, pozbyć się złego cholesterolu i oczywiście poczuć się lepiej. Biorąc pod uwagę to jak bardzo organizm każdego człowieka się różni, należy dokładnie przestudiować każdy pomysł na dietę.

Jedną z ciekawszych informacji żywieniowych, jakie znajdziemy w Internecie, jest dieta Atkinsa. Czym jednak jest taka dieta, na czym polega, jakie ma właściwości i dla kogo została ona obmyślona? O tym dowiecie się z poniższego artykułu!

Dieta Atkinsa – na czym polega?

Dieta Atkinsa to pomysł amerykańskiego kardiologa Roberta Atkinsa. W latach 70tych opracował specjalny plan żywieniowy, który zakłada ograniczenia spożywania cukrów prostych oraz cukrów złożonych – w skrócie węglowodanów. Wiele osób może porównać dietę Atkinsa do diety Kwaśniewskiego, którego pomysł na żywienie jest bardzo zbliżony. Warto jednak zauważyć, że popularność diety Amerykanina w Wielkiej Brytanii i w Stanach była tak duża, że na rynku zaczęły pojawiać się gotowe posiłki oraz przekąski, gdzie znaleźć można było zmniejszoną ilość węglowodanów.

Warto jednak pamiętać, że jest to dosyć kontrowersyjna dieta, gdyż tracimy cenne źródło witamin oraz minerałów, jakim są węglowodany. Te natomiast potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu przez cały czas. Głównym założeniem tej diety jest natomiast jedzenie produktów bogatych w białko i tłuszcze – mowa tutaj głównie o tłuszczach zwierzęcych (w tym rybach i mięsie) oraz olejach roślinnych.

Co ważne, dieta stosowana powinna być jedynie przez krótki czas, gdyż dłuższy brak węglowodanów może doprowadzić do problemów zdrowotnych i zamiast pomóc, istnieje prawdopodobieństwo, że zaszkodzi. Z tego względu nawet jeśli na jakimkolwiek blogu o diecie Atkinsa znajdziemy wiele pozytywnych komentarzy, powinniśmy pamiętać o tym, że jest to chwilowa dieta odchudzająca.

Skąd czerpać informacje o tym programie żywieniowym?

PDF o diecie Atkinsa jest jednym z najlepszych źródeł, z których dowiemy się o tym na czym dokładnie polega ten program żywieniowy. To tam znajdziemy tak cenne informacje jak rozpisany jadłospis diety Atkinsa na 10 dni, znajdziemy tam również gotowe przepisy na potrawy oraz szczegółowe informacje jak żywienie zgodnie ze wskazówkami amerykańskiego lekarza powinno przebiegać.

Oczywiście oprócz pdfów, dowiemy się również o diecie Atkinsa z Wikipedii. Nie jest to co prawda tak rzetelne i sprawdzone źródło informacji jakim na przykład będzie książka albo wywiady z samym wynalazcą diety. Jednakże, coraz częściej możemy bazować na tej stronie i czerpać rzetelne informacje dotyczące nie tylko tego w jaki sposób takie żywienie wygląda czy jakie zasady należy przestrzegać, ale również czy istnieją zmodyfikowane diety Atkinsa, które nie wprowadzą tak drastycznych zmian w naszym organizmie.

dieta atkinsa - na czym polega

Jakie są zasady diety Atkinsa?

Aby schudnąć, należy oczywiście trzymać się jednej, bardzo ważnej zasady: unikamy posiłków wysokowęglowodanowych. Są to posiłki z ziemniakami, z ryżem, kaszą, czy makaronem. Dodatkowo nie możemy konsumować pieczywa. Takie produkty jak cukierki, lody, ciasta czy chipsy są oczywiście zabronione. Ponadto, nie należy spożywać owoców i warzyw, które zawierają w sobie skrobię. Omijamy również mleko, jogurty i produkty pochodne.

Jeżeli mowa o żywności, którą możemy spożywać, to przede wszystkim są to warzywa takie jak sałata, pietruszka, szparagi, kapusta, szpinak, rzepa, cukinia, ogórek, dynia, cebula czy pomidory. Fasolka szparagowa również spełnia wymogi diety.

Kolejną zasadą, jaką należy się kierować przy korzystaniu z tej diety jest oczywiście skupienie się na jedzeniu mięsa oraz olejów roślinnych. Pamiętajmy oczywiście, że dieta ta wymaga od nas picia co najmniej dwóch litrów płynów. Nie może to jednak być kawa czy mocna herbata – ograniczamy ich spożycie i zastępujemy je wodą.  

Dla kogo Dieta Atkinsa będzie najlepsza?

Dieta Atkinsa dosyć często stosowana była przez celebrytów oraz gwiazdy Hollywood. Z diet korzystały takie gwiazdy jak Beyonce czy Halle Berry. Dieta przeznaczona jest jednak dla osób, które marzą o szybkim i efektownym zrzuceniu kilku kilogramów. Jeżeli będziemy stosować się do tej diety, to możliwe jest zrzucenie nawet do 5 kilogramów miesięczne.

Należy pamiętać, że opisywany program żywieniowy nie jest odpowiedni dla wszystkich. Unikać go powinny osoby, które cierpią na nadciśnienie bądź cukrzycę. Ponadto jeżeli podejrzewamy u siebie miażdżycę lub wysoki poziom cholesterolu, również powinniśmy zrezygnować z tej diety.

Dieta Atkinsa - odchudzanie

Przypominamy, że pomysł Atkinsa na jedzenie jest ubogi w witaminy. Z tego powodu powinniśmy pamiętać o tym, że każdy zainteresowany powinien uzupełniać niedobory witaminy C, beta karotenu, potasu oraz koenzymu Q10 przy użyciu suplementów.

Z tego względu dieta Atkinsa przewidziana jest dla osób zdrowych, które szukają nowego, sprawdzonego sposobu na pozbycie się dodatkowych kilogramów.

Dieta atkinsa przepisy kulinarne

Zanim jednak zdecydujecie się na dietę Atkinsa, warto zapoznać się z przykładowymi produktami, jakie najczęściej pojawiają się w jadłospisie. Oczywiście niektóre potrawy są dosyć ciężkie do przygotowania. Nie oznacza to jednak, że początkujący kuchmistrze nie znajdą niczego odpowiedniego dla siebie. Bardzo dobrym przykładem jest kurczak w sosie curry.

Myjemy i osuszamy mięso, a następnie kroimy je w kostkę i przekładamy do miski. Teraz doprawiamy mięso przyprawą curry oraz czosnkiem. Odkładamy na 15 minut kurczaka do lodówki. Po tym czasie wyjmujemy miskę, a na patelnie dodajemy masło.

Przerzucamy zawartość miseczki na patelnie i obsmażamy mięso do momentu, w którym nie poczujemy intensywnego zapachu curry. W tym momencie podlewamy mięso wodą i przykrywamy patelnię, aby mięso zaczęło się dusić. Gdy trochę woda odparuje, zbieramy resztki płynu z patelni i wlewamy je do pojemnika z jogurtem. Taki zabieg zapobiegnie jego ścięciu i pozwoli nam później wlać odchudzony jogurt naturalny. Pamiętajmy, aby mocno mieszać do momentu, w którym sos nie zacznie gęstnieć. Wtedy będziemy wiedzieć, że potrawa jest gotowa.

dieta atkinsa - przepisy

Dieta Atkinsa a dieta ketogenna

Bardzo wiele osób zastanawia się jakie wynikają różnice pomiędzy dietą Atkinsa a dietą ketogenną. Internauci posiadający nieco informacji na temat diet zdają sobie sprawę, że dieta ketogenna, inaczej zwana ketogeniczna, to również dieta nisko węglowodanowa. Jednakże, ich zasady nieco się różnią i skupiają się na innych aspektach.

Dla przykładu dieta Atkinsa zakłada, że delikatne zakwaszenie organizmu przez większe spożycie białka wprowadzi nieco sytości i uchroni nas od uczucia ciągłego głodu. Ponadto metabolizm naszego ciała ulegnie zmianie. Jeżeli chodzi o dietę ketogeniczną, to tutaj większość węglowodanów zastępowana jest tłuszczami. Według badań wybranie tłuszczy, jako główne źródło energii, pozwoli osobie przestrzegającej zaleceń tego planu żywieniowego na odczucie ekstazy – pewnego rodzaju euforii. Jest to spowodowane ciałami ketonowymi, które powstają podczas rozpadu tłuszczów w naszym organizmie.

W obu przypadkach jednak powinniśmy pamiętać o ograniczonym czasie stosowania diety. W przypadku diety ketogenicznej jest to co najwyżej 2-3 miesiące – wtedy pojawią się pierwsze objawy niedoboru innych składników odżywczych. Podobno sytuacja ma się z dietą amerykańską, którą zaleca się stosować nie dłużej niż pół roku lub, jak inne źródła podają, rok.

Patryk Obadowski

Ćwiczy na siłowni. Biega po górach. Pływa na basenie. Człowiek sport. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pisanie o zdrowiu to jego kolejna pasja, którą postanowił uzewnętrznić na naszym blogu.

View all posts by Patryk Obadowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial