Przyczyn dla których Twój paznokieć nie rośnie jak należy i sprawia ból może być wiele. Jednym z najpowszechniejszych są wrastające paznokcie. Na niektóre przyczyny można mieć wpływ, a niektórym można nawet zapobiec, dbając o właściwą pielęgnację stóp. Są też takie schorzenia przez które paznokcie, zarówno u stóp, jak i u rąk nie rosną prawidłowo, które trudniej jest kontrolować. Na czym polega prostowanie paznokcia?
Złe obuwie to także przyczyna dla której paznokcie są w kiepskim stanie. Ciasne buty lub wysokie obcasy uciskają palce u nóg i paznokcie, kierując ich wzrost w niewłaściwym kierunku. Możesz temu zapobiec wybierając wygodne i dopasowane buty, na płaskim obcasie.
Przyczyną, że paznokcie źle rosną i zmieniają swoje kształty są także zwężane buty. Kolejnym ważnym czynnikiem jest nieprawidłowe skracane paznokci. To dość niezwykłe, ale przyczyny problemu można nawet doszukiwać się w genach! Do zmian wzrostu płytek paznokciowych przyczynia się także proces starzenia się tkanek naszego organizmu oraz choroby.
Prostowanie płytki paznokcia
Niewłaściwe obcinanie paznokci, czy wszelkie urazy to także przyczyny wrastania paznokci. Kontroluj to jak obcinasz paznokcie, cięcia muszą być proste, bez zaokrąglania, używaj obcinacza do paznokci lub nożyczek. Nigdy nie obcinaj paznokci zbyt krótko, bo powoduje to zarastanie paznokcia naskórkiem.
Kolejnym powodem nieprawidłowego wzrostu paznokcia są wszelkie infekcje grzybicze. Powodują one zgrubienia i poszerzenie się paznokcia. To z kolei prowadzi do bolesnego wrastania paznokcia. Infekcje należy leczyć specjalistycznymi preparatami na grzybicę paznokci.
Pocenie nóg to także powód dla którego paznokcie wymagają specjalnej opieki. Jeśli stopy pocą się przez większość czasu, to skóra wokół paznokcia będzie bardzo delikatna, więc ułatwi paznokciom wrastanie. Stopy muszą być suche, aby paznokcie rosły prawidłowo i nie wymagały prostowania. Możesz wykorzystać specjalistyczny preparat, który zapobiega ich nadmiernemu poceniu się.
Problem dziwnego kształtu płytek paznokci dotyczy głównie kobiet po 40 roku życia. Świadczy to przede wszystkim o spadku ilości hormonów i z okresem menopauzalnym. Kształtem takie paznokcie przypominają rurkę. Ponadto takie paznokcie przynoszą dyskomfort, nie tylko estetyczny, codzienne poruszanie się przynosi ból. Aby temu zapobiec i zlikwidować problem konieczne są regularne wizyty w gabinecie podologicznym oraz rozpoczęcie terapii prostowania paznokci poprzez zastosowanie klamer ortonoksyjnych. Wyprostowanie płytki paznokcia trwa czasem kilka miesięcy. Podczas noszenia klamry należy co jakiś czas zmieniać naciąg.
W czasie kształtowania się ,,zakręconych” paznokci najczęściej dochodzi do silnych rogowaceń wałów paznokciowych. Pojawia się także rogowacenie łożyska, na którym leży paznokieć. Ponadto stały ucisk w jednym miejscu powoduje, że pojawiają się odciski pod płytką paznokcia.
Ból i stany zapalne tkanek okołopaznokciowych to sprawa dla podologa. Wczesna profilaktyka jest mniej dotkliwa dla nas oraz dla naszego portfela. Terapia podologiczna polega na prawidłowym skróceniu paznokci, oczyszczeniu ze zrogowaciałych warstw oraz aplikacji klamer ortonyksyjnych. Kurację uzupełnia się odpowiednimi preparatami pielęgnacyjno-zmiękczającymi płytkę paznokcia. Dopasowywanie naciągu klamry podczas wizyt u podologa odwija paznokieć i wyciąga go z wałów.
Prostowanie paznokci u rąk
Idealny kształt, odpowiedni kolor i długość łoża paznokciowego to piękny i estetyczny widok.
Nietypowa forma paznokci może mieć różne podłoża. Wiele czynników ma wpływ na zmianę kształtu, powierzchni, grubości, elastyczności oraz koloru płytki paznokciowej. Zmiany mogą mieć podłoże genetyczne lub być spowodowane chorobami skórnymi i schorzeniami ogólnoustrojowymi.
Wygląd paznokci, to także rezultat naszej diety. Jeśli odżywiamy się prawidło, nasza dieta jest bogata w witaminy i składniki mineralne, to płytka będzie w dobrej kondycji.
Jedną z głównych przyczyn wielu zmian, jest obgryzanie paznokci, które uszkadzają macierz paznokcia. Ryzyko deformacji płytki zwiększa się także poprzez częsty kontakt z wodą i detergentami. Czasem można taki paznokieć spróbować ..naprawić” samodzielnie, jeżeli paznokieć daje głównie objawy bólowe, tak jak w przypadku wrastającego paznokcia. Dłoń warto moczyć w roztworze antybakteryjnych z użyciem olejów eterycznych (przed przystąpieniem do działania postaraj się jak najbardziej zmiękczyć paznokcie). Wrastający paznokieć możesz wyciąć tylko po długim moczeniu. Pamiętaj, żeby zabieg wykonać wysterylizowanymi cążkami! Po wszystkim koniecznie przemyj miejsce wodą utlenioną i zabandażuj palec. Jednak najlepiej oczywiście udać się do profesjonalisty, który założy Ci klamrę prostującą.
Prostowanie paznokci u nóg
Na wczesnym etapie wrastania paznokci u nóg wystarczy zakładanie opatrunków lub włókniny pod brzegi płytki paznokciowej. Takie działanie powoduje, że zmniejsza się nacisk wywierany na wał paznokciowy i następuje zminimalizowanie podrażnień. Jednak pierwszym i najważniejszym etapem jest lokalizacja miejsca wrastania, a dopiero potem usunięcie wadliwego fragmentu. Po takim działaniu można bezpiecznie rozpocząć tamponowanie i przygotowanie do dalszej korekcji z użyciem klamry.
Klamry ortonyksyjne na wrastające paznokcie, to najskuteczniejszy, a przy tym łagodny sposób na wyprostowanie paznokcia. Korekcja polega na wyciągnięciu i prostowaniu toru wzrostu paznokcia. Samo założenie klamry jest bezbolesne, a obecność klamry jest nieodczuwalna. Warto rozpocząć kurację z klamrą już w początkowej fazie, bo skraca to czas kuracji oraz pozwala uniknąć bólu. Podczas noszenia klamry paznokieć prostuje się i prawidłowo rośnie, dzięki czemu po zdjęciu klamry minimalizuje ryzyko nawrotu wrastania paznokcia.
Zaletą klamry jest możliwość sprawdzenia odciążenia wału paznokciowego, dopasowania do kształtu i rozmiaru paznokcia. Wyróżnia się także klamry tytanowe lub tak zwaną Kostkę Ady. Ta druga jest metodą z użyciem opatentowanego urządzenia oraz specjalnej masy akrylowej. Za ich pomocą paznokieć jest wyciągany z wałów paznokciowych.
Jednym z popularniejszych działań na wyprostowanie paznokcia, jest także plastyka wałów paznokciowych. Jeśli po kuracji korekcyjnej paznokcia i po prostowaniu wały są wyniosłe i obszerne, to istnieje ryzyko nawrotu choroby. Zabieg plastyki wałów jest wykonywany przez chirurga, ze znieczuleniem miejscowym.
Prostowanie paznokci zabieg
Klamrę mocuje się pod brzegami paznokcia, w miejscu, gdzie zaczyna on wrastać brzegami. Końcówki drutu są tak kształtowane i dopasowywane do grubości płytki paznokciowej, aby znajdowały się po obu stronach palca. Haczyk mocuje się pod płytką, a drucik odpowiednio przycina. Siłę z jaką klamra ma unosić paznokieć do góry i kierować go na nową pozycję rośnięcia ustala się podczas połączenia obu haczyków za pomocą drucianej pętelki. Klamra utrzymywana jest na paznokciu tak długo, aż całkowicie odrośnie na nowej drodze. Zabieg ten umożliwia korekcję nawet bardzo zdeformowanych paznokci. Mowa tutaj nawet o poważnych stanach zapalnych. Najlepiej w tym celu udać się do gabinetu podologicznego, dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze paznokcie są w dobrych rękach, a założenie klamry przyniesie natychmiastową ulgę.
Prostowanie paznokci klamra
Wrastający paznokieć u stopy należy leczyć i zapobiegać pogarszaniu się jego stanu. Oprócz stosowania klamry do prostowania paznokcia, konieczne jest stosowanie specjalnego preparatu, który schłodzi obszar wrastania paznokci. Taki preparat jest najczęściej w formie spreyu, który łagodzi ból. Dopiero wtedy można skorzystać z klamry ortonoksyjnej na paznokieć, która sprawia, że paznokieć znowu rośnie prosto i nie powoduje dyskomfortu i bólu. Cel działania klamry to powstrzymanie naskórka przed obrastaniem krawędzi paznokcia. Zapomnij też o używaniu nożyczek, pilników, penset czy skalpeli. Używanie tych narzędzi do prostowania paznokcia może tylko pogorszyć sprawę…
Jeśli nie chcesz sam stosować klamry, możesz udać się do gabinetu, który specjalizuje się w podologii stóp. Po oględzinach i wywiadzie, w gabinecie przeprowadzona zostanie terapia podologiczna. W pierwszym etapie zostanie wykorzystana drutowa klamra ortonyksyjna. Klamra ta ruszy paznokieć w taki sposób, aby ponownie odrósł. Klamra powinna utrzymywać się przez okres około 5 tygodni. Po tym czasie paznokieć powinien już podrosnąć wystarczająco i umożliwić przejście do kolejnego etapu kuracji z użyciem specjalistycznych i innowacyjnych urządzeń, które odbudowują i kształtują paznokcie. Zadaniem tej kuracji jest wyprostowanie wszystkich paznokci, także tych u rąk. Oprócz tego metoda służy do przywracania właściwego kształtu oraz prostowania bardzo cienkich paznokci, nawet u dzieci.