Płyn lugola to preparat, którego popularność bardzo mocno wzrosła po 1986 roku, kiedy to polscy naukowcy zalecali spożywanie płynu lugola, aby uchronić nasze ciało, a w szczególności naszą tarczycę, przed radioaktywnym izotopem jodu po katadtrofie w Czarnobylu. Jednakże, płyn lugola był już znany przeszło 100 lat temu, a jego właściwości jako preparatu na terapie zewnętrzną były znane i wykorzystywane do zwalczania wielu różnych problemów. Z tego właśnie względu wiele osób doceniało i zapewne nadal docenia właściwości lecznicze tego specyfiku. Należy jednak pamiętać, że skład płynu lugola różni się i dlatego należy wiedzieć więcej o charakterystyce i odpowiedniej proporcji wywaru, aby płyn lugola nadawał się do picia. Zachęcamy zatem do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat tego produktu, zaletami korzystania z płynu lugola do picia oraz niebezpieczeństwami, jakie wiążą się z potencjalnie źle przygotowaną mieszanką czy wypiciem płynu niedostosowanego do spożycia.
Czym jest płyn lugola?
Płyn lugola to tak naprawdę bardzo proste połączenie i do jego przygotowania nie wymagane są specjalne składniki, ciężko dostępne zioła, czy inne chemiczne dodatki. Znajdują się tutaj trzy składniki:
- Woda destylowana
- Jodek potasu
- Jod
Ich odpowiednie proporcje są niezwykle ważne, gdyż nieodpowiednio przygotowana mieszanka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Najczęściej płyn ten stosowany jest jako środek przeciwko bakteriom. Używany był przeważnie do odkażenia skóry, otarć, czy innych otwartych ran bądź zadrapań. Oczywiście w dzisiejszych czasach pojawiło się bardzo dużo zamienników i alternatywnych metod do walki przeciwbakteryjnej. Wciąż, płyn lugola to częsty środek, którego stosowanie nie ogranicza się jedynie do powierzchownych ran. Wykorzystać możemy go do płukania gardła przy bakteryjnych zakażeniach dróg oddechowych. Jest to bardzo ważne, gdyż, jak już wspominaliśmy, działa bakteriobójczo, co również pomaga ukoić ból.
Jednakże UWAGA! Musimy pamiętać o tym, że płyn lugola dostępny w aptece nie jest dostosowany do spożycia. Oznacza to, że nie możemy go pić, gdyż się zatrujemy. Nie jest on bowiem oczyszczony, a co za tym idzie może przynieść więcej złego niż dobrego. Aby skorzystać z płynu w ten sposób, należy przede wszystkim upewnić się, że został przygotowany jako spożywczy płyn lugola, a ten rodzaj płynu dostępny jest jedynie na receptę. Jeżeli zależy nam jedynie na leczeniu zewnętrznych zmian skórnych lub płukania gardła, możemy również spróbować własnych sił i przygotować własny produkt. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak go zrobić, instrukcję znajdziecie poniżej. Pamiętajmy jednak, że spożywczy płyn lugola dostępny jest tylko i wyłącznie na receptę. Pod żadnym pozorem nie wolno samemu przygotowywać pitnego płynu lugola.
Płyn lugola na zatoki?
W jaki sposób płyn lugola może okazać się dobrym sposobem na walkę z bólem zatok? Bardzo często problemy z zatokami spowodowane są bakteriami w tym gronkowcami lub wirusami. Jeżeli martwimy się, że woda utleniona za bardzo wysuszy nam śluzówkę nosa, możliwe jest zastąpienie jej płynem lugola i dodanie go do roztworu, który użyjemy do płukania nosa. Należy jednak pamiętać, że zalecane jest dodanie maksymalnie 4-5 kropel płynu lugola na zatoki.
Płyn lugola na torbiele
Wiele osób zastanawia się w jaki sposób lugola może okazać się rozwiązaniem na torbiele. Otóż jak już wspomnieliśmy, w płynie lugola znajduje się jod, którego znaczenie jest znaczące w przypadku walki z nowotworami, torbielami, czy innymi wytworami naszego ciała. Z tego właśnie względu warto smarować miejsca płynem. Co więcej, smarowanie płynem lugola swojego ciała to również bardzo dobry sposób na sprawdzenie, czy nasz organizm, a raczej tarczyca, potrzebuje jodu. Jeśli ślad po 10ciu godzinach wciąż jest widoczny, należy zaprzestać korzystania z płynu. Warto zatem wziąć pod uwagę płyn lugola na torbiele jako alternatywny sposób leczenia.
Jaka jest różnica miedzy płynem lugola a jodyną?
Należy oczywiście pamiętać, że płyn lugola to nie to samo, co jodyna. Po pierwsze, jodyna to wytwór bazującym na etylu. Z tego właśnie względu znaleźć tam możemy do 95% alkoholu etylowego, 1% jodku potasu i 4% jodu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że skład jodyny, a dokładniej rzecz biorąc ilość jodu, może się różnić w zależności od producenta. Dlatego właśnie nie wolno spożywać jodyny, gdyż może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, jak na przykład nadczynność tarczycy, zmiany skórne, reakcje alergiczne, a w ekstremalnych przypadkach może dojść do ostrego zatrucia jodem.
Płyn lugola – opinie
Warto sprawdzić w Internecie co sądzą o korzystaniu z płynu lugola inni użytkownicy. Na forach znajdziemy bardzo dużo pochlebnych opinii dotyczących nie tylko korzystania z płynu do walki z zewnętrznymi zmianami skórnymi lub płukania gardła. Pojawiają się pozytywne opinie o korzystaniu ze spożywczej wersji płynu lugola. Oznacza to, że jest on jednak częściej spotykany i możliwe jest, że będzie działał w odpowiedni sposób. Niestety, takie opinie są subiektywne i nie do końca znamy całą historii korzystania z płynu. Nie wiemy też w jakich okolicznościach był brany, w jakich dawkach oraz czy osoba korzystająca z tego środka była na coś uczulona. Dlatego właśnie internetowe opinie płynu lugola nie powinny być jedynym źródłem, którym będziemy się kierować. Warto przede wszystkim udać się do lekarza rodzinnego i zapytać się, czy jest szansa, że wykorzystanie płynu lugola jako alternatywnego sposobu leczenia może pomóc z naszym problemem.
Płyn lugola – cena
Zdecydowaną zaletą korzystania z płynu lugola jest jego cena. W aptekach znajdziemy płyn lugola dostępny już za nieco ponad 15 PLN za małą buteleczkę. Warto jednak zauważyć, że takie płyny z apteki nie są przystosowane do spożycia, a jedynie do użytku zewnętrznego. Dlatego właśnie jeśli zależy nam na spożywczej wersji, należy dwa razy upewnić się, że cena płynu lugola jest odpowiednia, gdyż będzie ona z pewnością większa niż ta w aptekach.
Płyn lugola – jak go zrobić?
Jeżeli zastanawiacie się jak go zrobić, by płyn lugola był bezpieczny dla naszego zdrowia, zachęcamy do zapoznania się z poniższą instrukcją. Jak już wspomnieliśmy, należy przede wszystkim odpowiednio dobrać proporcję. Tylko wtedy mamy pewność, że nie będziemy ryzykować przykrymi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą korzystanie z płynu lugola. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że nawet dobrze przygotowana mieszanka może wywołać skutki uboczne, szczególnie w przypadku osób, które są nadwrażliwe na jod, mają gruźlicę, nadczynność tarczycy.
Aby przygotować płyn lugola, należy zaopatrzyć się w jodek potasu, jod krystaliczny oraz woda destylowana. Demineralizowaną wodę znajdziemy bez problemu w marketach. Jodek potasu natomiast dostępny jest w tabletkach w aptekach lub na allegro. Jeśli chodzi o jod krystaliczny, to znajdziemy go w sklepach zielarskich, medycznych, a nawet w aptekach. Proporcja do przygotowania roztworu 5% to 100g wody destylowanej, 10g jodku potasu oraz 5g jodu krystalicznego. Można oczywiście wypróbować inne proporcje, jak na przykład 100g wody destylowanej, 20g jodku potasu i 10g jodu krystalicznego, jeśli zamierzamy smarować płynem lugola czerniaka. Jednakże, nie możemy zapominać o tym, że najbezpieczniejszym wyjściem będzie korzystanie z płynu lugola dostępnego w aptekach oraz aplikowanie go zgodnie ze wskazówkami lekarza. Tworzenie własnej mieszanki jest oczywiście dobrowolne, lecz zachęcamy do skorzystania z produktów dostępnych w aptekach, gdyż w przeciwieństwie do tych dostępnych u sprawdzonego źródła, nasze wytwory nie były przetestowane laboratoryjnie i nie wiemy czy pomogą nam czy może zaszkodzą.