Bóle kolan czy kręgosłupa to dolegliwości przy których ciężko nam się ruszać. Dyskomfort towarzyszący kucaniu czy schylaniu jest niezwykle dokuczliwy u osób, które lubią aktywność fizyczną. Ograniczona ruchomość stawów sprawia, że ciężko nam jeździć na rowerze, biegać czy nawet spacerować. Przyczyn powstawania bólu kolan jest wiele. W związku z tym, trudno się przed nim uchronić. Osoby, które zaczynają odczuwać dyskomfort w okolicach stawów powinny jak najszybciej zareagować. W przeciwnym razie, ból może odebrać im wszelką radość z życia. Osoby, które nie chcą od razu wybierać się do lekarza powinny wypróbować alternatywnych metod leczenia. Świetnym rozwiązaniem na bóle kolan jest domowa maść na ból kolan. Jak ją przygotować i kiedy po nią sięgnąć?
Przyczyny bólu kolan
By pozbyć się bólu kolan warto najpierw poznać jego przyczynę. Wspomnieliśmy już, że dyskomfort może mieć różne źródła. Najczęstszym powodem jego powstawania są urazy. Ból kolan może pojawić się po przeforsowaniu. Uprawianie sportu bez rozgrzewki czy intensywne prace w ogrodzie mogą doprowadzić nie tylko do powstania zakwasów, ale także silnego bólu stawów. U wielu osób dyskomfort w okolicach kolana spowodowany jest przeciążeniem. Nieumiejętne noszenie ciężkich mebli czy zakupów dla naszego zdrowia może mieć poważne konsekwencje. Bóle stawów często dotykają sportowców po zbyt wyczerpujących treningach. Na obciążenie kolan szczególnie narażone są osoby, które biegają, dźwigają ciężary, wspinają się, jeżdżą na rowerze czy na nartach. Nieprzyjemne dolegliwości mogą mieć związek nie tylko z urazem czy kontuzją, ale również w poważną chorobą. Ból kolan to główny objaw zapalenia stawów, dny moczanowej, choroby zwyrodnieniowej czy osteoporozy.
Leczenie bólu kolan
Bez względu na przyczynę bólu kolan warto jak najszybciej go eliminować. Sposobów zwalczania dyskomfortu jest wiele. Niektórzy przy dokuczliwych dolegliwościach stosują tabletki przeciwbólowe. Częste zażywanie kapsułek to jednak nie najlepszy pomysł. W jaki sposób można zwalczyć bóle stawów?
Farmakoterapia
Tabletki przeciwbólowe sprawdzają się, kiedy dyskomfort w okolicach kolan dotyka nas raz na jakiś czas. Przy przewlekłym bólu, zamiast kapsułek lepiej stosować maści. Preparaty pod postacią żelu działają miejscowo, co sprawia, że są bardzo skuteczne. W ich składzie znajdują się substancje o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Nakładanie maści pozwala więc zlikwidować nie tylko dyskomfort, ale także jego przyczynę. Kiedy maści dostępne w aptece nie działają, lekarz może skierować nas na zastrzyki. Te chociaż są bolesne, dają efekty niemalże natychmiastowo.
Dieta i ruch
Część osób z różnych powodów nie chodzi do lekarzy. Całe szczęście, wiele dolegliwości da się wyleczyć domowym sposobami. Kiedy nasze zdrowie zaczyna szwankować, powinniśmy zwrócić uwagę na to co jemy. Nieprawidłowa dieta jest częstą przyczyną powstawania stanów zapalnych. By cieszyć się zdrowiem, dbajmy o zróżnicowanie jadłospisu. Na stan stawów i kości pozytywnie wpływa witamina D, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz pierwiastki takie jak wapń i magnez. Osoby chcące wyeliminować ból kolan na własną rękę powinny włączyć do diety nabiał, ryby i owoce morza. Mikro- i makroelementy dostarczane do organizmu wzmacniają stawy, co podczas leczenia jest niezwykle ważne. By poprawić swoją ruchomość, warto również się rehabilitować. Spokojne spacery czy joga pozwalają utrzymać kondycję i wzmocnić tkanki.
Domowa maść na ból kolan
Zróżnicowana dieta pozwala dostarczyć do organizmu niezbędne składniki odżywcze. By zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych przeniosła rezultaty, trzeba jednak trochę poczekać. Osoby, które chcą pozbyć się bólu kolan skutecznie, ale i szybko powinny sięgnąć po maści domowej roboty. Specyfiki złożone z naturalnych składników działają bardzo intensywnie. Ich przygotowywanie nie zajmuje wiele czasu, a na dodatek jest niezwykle łatwe. Większość domowych specyfików ma działanie przeciwbólowe. Maści z dodatkiem imbiru czy goździków wykazują również właściwości przeciwzapalne. Pierwsze efekty kuracji zauważalne są już w pierwszych dniach ich stosowania. Domowe specyfiki rozgrzewają tkanki, dzięki czemu zaraz po ich nałożeniu mięśnie i stawy stają się rozluźnione.
Maść na ból kolan – z apteki czy domowej roboty?
Na bole stawów czy mięśni najlepiej sprawdzają się maści. Miejscowe działanie specyfików przekłada się na ich wysoką skuteczność. Poza tym, maści w przeciwieństwie do tabletek przeciwbólowych nie podrażniają żołądka. Preparaty w formie żelu zakupić można w każdej aptece. Specjalistyczne preparaty dostępne są również w sklepach internetowych. Maść na ból kolan łatwo zrobić samemu. Wystarczy kilka składników i chwila czasu. Przy poważnych schorzeniach stawów, domowe specyfiki mogą być niewystarczające. Jednakże przy kontuzji, przeforsowaniu czy przeciążeniu działają cuda. Dlaczego warto stosować maści domowej roboty?
Zalety domowych maści na bóle kolana
Dyskomfort w okolicy kolan znacznie ogranicza ruchomość. W związku z tym, trzeba mu przeciwdziałać. Specyfiki domowej roboty są tanie, przez co można stosować je nie tylko w przypadku powstania bólu, ale także w celu jego zapobiegania. Maści zrobione z naturalnych składników świetnie się wchłaniają. Ich działanie jest więc bardzo skuteczne. Większość maści przygotowuje się ze składników, które znaleźć można w każdej kuchni. Oliwa z oliwek, ocet czy goździki to składniki, których przy gotowaniu używamy niemalże codziennie. Ostre przyprawy są smaczne, ale to niejedyna ich zaleta. Papryczka chili czy imbir mają właściwości przeciwzapalne. Maści z ich dodatkiem pomagają więc wyeliminować powstałe stany zapalne.
Domowa maść na ból kolan – przepis
Mimo rozwoju medycyny, wiele osób wciąż decyduje się na stosowanie alternatywnych metod leczenia. Ziołolecznictwo, akupunktura czy aromaterapia cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza u osób, które skarżą się na różnego rodzaju bóle. Naturalne metody leczenia pozwalają pozbyć się napięcia mięśniowego, nerwobóli, stanów zapalnych, a także niektórych infekcji. Na bóle stawów sprawdzają się domowej roboty maści. Jak je przygotować? Poniżej najpopularniejsze przepisy.
Maść na ból kolan z oliwy z oliwek
Oliwa z oliwek wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń. Stosuje się ją przede wszystkim przy stanach zapalnych. Oliwa jest ogromnym źródłem witamin. Po nałożeniu specyfiku na skórę, cenne mikro- i makroelementy z łatwością przenikają w głąb tkanki, co pozwala na szybkie wyeliminowanie dyskomfortu. Oliwa sama w sobie ma działanie przeciwzapalne. Jednak, by domowa maść przynosiła lepsze efekty, trzeba w odpowiedniej proporcji dodać do niej imbir oraz pieprz cayenne.
Składniki:
- 1 łyżka pieprzu cayenne,
- 0,5 szklanki oliwy z oliwek,
- kawałek korzenia imbiru.
Do przygotowywania maści na ból kolan warto zacząć od znalezienia słoiczka, w którym będziemy ją mieszać oraz przechowywać. Następnie do naczynia wlewamy oliwę oraz wsypujemy pieprz cayenne. W dalszym kroku obieramy i ścieramy imbir. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w słoiku aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotową maść nakładamy na skórę dwa razy dziennie na około 20 minut. Specyfik domowej roboty najlepiej przechowywać w lodówce.
Najlepsza maść na ból kolana z octem
Ocet ma mnóstwo korzystnych właściwości. W domowej maści na jego bazie najintensywniej działają jednak składniki dodatkowe. Jak już wspomnieliśmy, imbir i pieprz cayenne łagodzą stany zapalne. Przyprawy wykorzystuje się do produkcji preparatów na bóle kostno-stawowe czy przeziębienie. Naturalne składniki są bogatym źródłem łatwo przyswajalnych witamin. Maść na stawy na bazie octu przygotowuje się w podobny sposób jak tą z oliwą z oliwek.
Składniki:
- 1 łyżka pieprzu cayenne,
- 0,5 szklanki octu,
- kawałek korzenia imbiru.
Przygotowanie domowej maści jest bardzo proste. Do niewielkiego słoiczka wlewamy ocet, dodajemy pieprz cayenne oraz obrany i starty kawałek imbiru. Naczynie szczelnie zamykamy i potrząsamy nim, by wszystkie składniki się połączyły. Maść na bazie octu jest mniej gęsta niż ta z oliwą z oliwek. W związku z tym wygodnie będzie nakładać ją na skórę za pomocą grubego pędzelka.
Maść na ból kolana z oleju kokosowego
Olej kokosowy świetnie sprawdza się w kuchni, ale także jako kosmetyk i farmaceutyk. Najlepiej stosować taki z pierwszego tłoczenia. Tłuszcze są świetnym nośnikiem wszelkich substancji. Z tego względu cenne składniki maści na bazie oleju kokosowego mogą wnikać w głąb skóry.
Składniki:
- pół szklanki oleju kokosowego,
- 1 łyżka zmielonych goździków,
- 1 łyżka suszonego imbiru.
By móc połączyć wszystkie składniki maści w pierwszej kolejności należy upłynnić olej kokosowy. W tym celu można przez chwilę podgrzać go w rondelku lub kuchence mikrofalowej. Następnie do płynnego oleju dosypujemy przyprawy. Całość energicznie mieszamy i przelewamy do słoiczków. Tak przygotowaną maść nakładamy na miejsca objęte bólem po czym owijamy je bandażem. Kompres zdejmujemy po około 3 godzinach.
Jaka maść na ból kolana będzie najlepsza?
Nie ma jednego skutecznego sposobu na wyeliminowanie bólu stawów. To jaki preparat będzie najlepszy w danym przypadku ma ścisły związek z tym, co jest przyczyną dolegliwości. Kiedy źródłem dyskomfortu jest stan zapalny, trzeba sięgnąć po maść, która pozwoli go złagodzić. W sytuacji, gdy ból powstał na skutek przeforsowania, najlepiej zastosować specyfik o działaniu rozgrzewającym. Ból kolan często spowodowany jest reumatyzmem. Osoby zmagające się z chorobą powinny aplikować na skórę maści na bazie imbiru. Naturalny składnik ma właściwości przeciwzapalne, a na dodatek pobudza krążenie. Specyfiki domowej roboty stosowane są od stuleci. Mimo rozwoju medycyny, wiele osób sięga po nie do dziś. Maści przygotowywane na bazie ziół i przypraw działają niezwykle intensywnie. Czasami jednak zdarza się, że domowe kuracje nie przynoszą zadowalających rezultatów. Wtedy koniecznie trzeba sięgnąć po preparaty z apteki. Gdy specjalistyczne maści nie pomagają, należy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Ból kolan może być objawem poważnej choroby.