3 lutego 2024

Kiedy udać się na detoks alkoholowy?

detoks alkoholowy

Alkohol jest w pewnym stopniu nieodłącznym napojem wielu ludzi w ich codziennym życiu. Ze spożywaniem alkoholu zazwyczaj mamy styczność w restauracji, podczas kolacji, w momencie gdy spotykamy się ze znajomymi, podczas świętowania ważnych uroczystości lub na wakacjach. Dużo osób spożywanie alkoholu etylowego uznaje jako świetną metodę do zrelaksowania się. Szczególnie osoby zapracowane, zestresowane, mające dużo spraw na głowie najczęściej sięgają po tę używkę. Oczywiście problem pojawia się wtedy gdy jedna lampka w weekend przeradza się w codzienne picie wieczorem do obiadu lub tłumaczenie się ciężkim dniem w pracy. Alkohol nigdy nie powinien być elementem pozwalającym nam się rozluźnić, warto znaleźć inny sposób na odreagowanie i relaks niż sięganie po kolejną lampkę wina czy butelkę piwa. Niestety alkohol jest substancją psychoaktywną, nawet nie jesteśmy w stanie zauważyć kiedy staje się on naszym problemem – uzależnieniem.

Uzależnienie to poważny problem, którego nie wolno lekceważyć, a szczególnie poważne i niebezpieczne jest uzależnienie od alkoholu. Uzależniony czuje wewnętrzy przymus do picia, nie jest w stanie sobie odmówić, tylko kiedy pije czuje się dobrze.

Wpływ alkoholu na organizm człowieka

Alkohol oprócz pobudzenia, wywołuje szereg innych efektów w organizmie. Przy spożyciu nadmiernej ilości i stanie upojenia pojawiają się problemy z koordynacją, problemy z kojarzeniem. Osoba będąca pod wpływem często nie jest w stanie nawiązać kontaktu, pojawiają się zawroty głowy, a w konsekwencji wymioty i biegunki. Konsekwencją nadmiernego spożywania alkoholu jest uszkodzenie układu nerwowego, a za tym idzie uszkodzenie wzroku i upośledzenie logicznego myślenia. Alkoholicy po wielu latach picia zwykle cierpią na marskość wątroby i jej stłuszczenie, nadciśnienie i poważne choroby serca. Picie alkoholu etylowego w nadmiernych ilościach może doprowadzić do udaru, zawału serca, a nawet śmierci.

puszki piwa

Detoks alkoholowy – początek leczenia uzależnienia

Sukces w wyleczeniu polega na ujrzeniu swojego problemu. Osoba uzależniona musi być świadoma, że jest chora i chce podjąć walkę o swoje życie w trzeźwości. Kolejnym i niezwykle ważnym krokiem jest przeprowadzenie detoksu alkoholowego. Detoks alkoholowy polega na całkowitym zaprzestaniu picia oraz usunięciu z organizmu skutków picia alkoholu. Podczas tego procesu choremu podawane są witaminy, minerały, które uzupełniają braki w organizmie, oprócz tego pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe i nasenne mające na celu złagodzić nieprzyjemne skutki abstynencji. Jak można się domyślić, podczas detoksu jak i w całej terapii, bardzo ważna jest opieka psychologa, psychiatry oraz wsparcie osób bliskich.

Detoks alkoholowy możliwy jest do odbycia w domu. W całej Polsce wiele ośrodków stosuje tę metodę z dużą skutecznością. Leczenie uzależnienia w zaciszu domowym sprzyja umysłowi, gdyż znajdujemy się w znanym sobie miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie. Komfort psychiczny w drodze do trzeźwości jest nieocenionym czynnikiem i pozytywnie wpływa na cały proces leczenia. Pierwszy krok, czyli detoks, możemy wykonać właśnie we własnym domu z lekarzem, który wspiera medycznie. Doświadczona i uprawniona osoba jest niezbędna podczas deroksu.

Aby znaleźć pomoc wystarczy znaleźć ośrodek, który np. oferuje pomoc w domu chorego i umówić spotkanie. Pozytywne opinie lekarzy będą w stanie zaświadczyć o kompetencji i skuteczności. Warto kierować się nimi przy wyborze. Do lekarza warto zadzwonić jak najszybciej, bo leczenie jest długotrwałe i niełatwe.

Patryk Obadowski

Ćwiczy na siłowni. Biega po górach. Pływa na basenie. Człowiek sport. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pisanie o zdrowiu to jego kolejna pasja, którą postanowił uzewnętrznić na naszym blogu.

View all posts by Patryk Obadowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial