15 kwietnia 2024

Co to jest Dieta Montignaca?

Dieta-Montignaca

Tak naprawdę nazywana tylko potocznie dietą, jest innowacyjnym sposobem odżywiania, a w pewnym sensie koncepcją żywieniową. Została ona stworzona, aby pomóc osobom, które są w trakcie odchudzania albo mają w planach rozpocząć ten proces. Jest to idealne rozwiązanie również dla tych, którzy chcą zredukować ryzyko związane z rozwojem dolegliwości w układzie sercowo-naczyniowym. Ta dieta pozwala także zapobiec cukrzycy. Co to jest dieta Montignaca i skąd się wzięła? Opracował ją doktor Michael Montignac, który uważa, że głównym problemem powodującym tycie, jest nieodpowiedni dobór pojedynczych produktów w posiłku.

Montignac założył także, że liczenie kalorii nie jest istotne, ponieważ to nie ono wpływa na przybieranie szkodliwej masy ciała. Według jego koncepcji, sposób odżywiania powinien skupiać się na kontroli i zmniejszeniu zjadania pożywienia o dużym indeksie glikemicznym, a poszerzeniu przyjmowania pokarmów i niższym indeksie glikemicznym.

Węglowodany charakteryzujące się podwyższoną zawartością wyżej wymienionego wskaźnika, w dłuższej perspektywie, doprowadzają do pojawienia się w organizmie zmniejszonych ilości glukozy, co doprowadza do szybszego odczucia głodu.

 najskuteczniejsze sposoby oczyszczenia jelita grubego w domu

Dieta Montignaca – zasady łączenia

Spożywając produkty o niższym indeksie glikemicznym, z łatwością będzie można monitorować ilość spożywanego pokarmu, bez konieczności stosowania specyficznych i uciążliwych metod, jak ważenie produktów, czy skrupulatne zapisywanie danych na temat pokarmu. W opisywanej w tym artykule diecie, należy unikać takich produktów jak:

 • słodycze,
 • miód,
 • jasne pieczywo,
 • suszone owoce,
 • zboża oczyszczone,
 • ziemniaki,
 • banany,
 • piwo,
 • biały ryż.

Zamiast tego, dieta powinna zawierać:

 • grejpfruty,
 • nieoczyszczone zboża,
 • pomarańcze,
 • pełnoziarnisty ryż,
 • makaron razowy,
 • brzoskwinie,
 • chude mięsa
 • zielone warzywa.

Zasady łączenia w diecie Montignaca, polegają na komponowaniu potraw, z produktów polecanych powyżej, lecz nie tylko. Ich gama jest dosyć szeroka. Łatwo można także stwierdzić, że nie jest ona wymagająca i nie ogranicza możliwości przygotowywania i spożywania smacznych posiłków, ponieważ jedynym ograniczeniem w tym wypadku, jest wyobraźnia gotującego. Jest to też doskonały sposób, na poznanie kulinariów od nowej strony.

dieta montignaca - jadłospis

Dieta Montignaca – jadłospis

Jadłospis zależy oczywiście w dużej mierze od człowieka, który zdecyduje się na jej zastosowanie. Jak opisano powyżej, skorzystanie z grupy produktów o obniżonym indeksie glikemicznym, pozwala na przyrządzenie dobrych posiłków.

Stosowanie tej diety nie powinno być w żaden sposób przerywane, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na ogólne efekty. Jadłospis diety Montignaca może się składać nawet z czterech różnych posiłków, których wielkość zależy od indywidualnych potrzeb. Przykładowy dzień, może wyglądać następująco:

 • Śniadanie: jogurt naturalny z nasionami, zbożami i świeżymi owocami. Zamiast tego albo dodatkowo; pełnoziarniste pieczywo (zarówno bułki jak i chleb), z chudym twarożkiem, zmieszanym z cebulką, papryką i szczypiorkiem,
 • Obiad: składający się z np. z piersi indyka, usmażonej na oliwie, z pełnoziarnistym ryżem albo ryżem typu basmati oraz warzywną sałatką. 
 • Przekąską w ramach podwieczorku mógłby być grejpfrut, mieszanka orzechów albo ryba wędzona,
 • Opis przykładowej kolacji, zostanie poruszony w osobnym, poświęconym jej akapicie.

Ważne jest, aby nie łączyć produktów węglowodanowych z wysoce tłuszczowymi, ponieważ, jak sam Montignac zauważył, nienasycone kwasy tłuszczowe, stanowią duży problem, jeśli chodzi o ich późniejsze spalenie.

Dieta Montignaca – kolacja

Mimo tego, że większość społeczeństwa posiada już świadomość o tym, iż kolacja powinna być lekkim posiłkiem, zjadanym na około 3 godziny przed spaniem, to niestety nie jest to realizowane, według przykładu.

Uwarunkowane jest to przede wszystkim szybkim stylem życia, w którym często nie ma czasu na to, aby zjeść pełnowartościowe posiłki w ciągu dnia. Są one zastępowane na koniec dnia obfitą porcją różnorakiego jedzenia, które ma nadrobić potrzeby organizmu z całego dnia. Jest to bardzo szkodliwa praktyka.

Jednak kolacja w diecie Montignaca cechuje się zupełnie innym założeniem. Człowiek po jedzeniu pełnowartościowych posiłków przez cały dzień, nie powinien odczuwać już tak silnego głodu, jak w przypadku wyżej wymienionych praktyk żywieniowych. Dodatkowo na trzon kolacji powinny składać się białka i węglowodany. Przykładowym daniem, może być zupa krem, np. z papryki albo danie na bazie makaronu z mąki z pełnego przemiału. W przypadku braku odczucia głodu, zaleca się spożycie naturalnego jogurtu z marmoladą bez cukru.

Właściwości zdrowotne Diety Montignaca

Jeśli chodzi o aspekty zdrowotne, to nie można pominąć kwestii, związanej z dwiema fazami jej działania.

 1. Pierwsza z nich trwa około trzech miesięcy. Jest to równocześnie dosyć restrykcyjna dieta i należy zwrócić uwagę na bezwzględny zakaz łączenia i komponowania potraw tłuszczowo-węglowodanowych.
  Trzeba też kierować się takimi regułami, jak spożywanie 1,5g białka na 1 kg masy ciała. Przykładowo, jeśli waga ciała wynosi 75 kg, to ilość białka zjadać dziennie około 112 gram białka. Posiłki natomiast powinny być zjadane nie szybciej niż po upływie 3 godzin od poprzedniego posiłku. Unikamy również podjadania i odpowiednio nawadniamy organizm.
 2. W drugiej fazie następuje zrównoważenie. W tym czasie można już łączyć węglowodany z tłuszczami oraz spożywać produkty o wyższym indeksie glikemicznym okazjonalnie

Właściwości zdrowotne płynące z diety Montignaca świetnie wpasowują się w świetnie znane powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jest to spowodowane tym, że widoczne efekty, takie jak szczupła i atrakcyjna sylwetka, są ściśle powiązane ze zmianami, jakie dzieją się w środku ludzkiego ciała. A to właśnie dzięki nim nastąpi zdecydowana poprawa samopoczucia.

dieta montigniaca - potrawy

Dieta Montignaca – efekty

Sposób odżywiania, zaproponowany przez Michaela Montignaca, jest znany na świecie, już od lat 80 XX wieku. Przedstawiane przez niego treści, są odbierane w różny sposób, ponieważ przeczą powszechnemu przekonaniu, że to nadmiar ilości kalorii jest odpowiedzialny za tycie. Przez wiele lat jego metody pomagały ludziom borykającym się z problemami układu sercowo-naczyniowego czy cierpiącym na otyłość i cukrzyca.

Nie sposób też zauważyć, że twórca opisywanej w tym artykule diety, wydał książki, cieszące się ogromną popularnością. O efektach diety Montignaca mówią też badania, które były prowadzone nad poziomem cukru i wartościom indeksu glikemicznemu, a w szczególności dedykowane hiperinsulinizmowi, potwierdzając skuteczność pomysłu Montignaca.

 najskuteczniejsze sposoby oczyszczenia jelita grubego w domu

Opinie o efektach Diety Montignaca – blog

Blogi tematyczne, zajmujące się opisywaniem różnych diet, także zwróciły swoją uwagę na ten innowacyjny sposób odżywiania. Warto polecić lekturę niektórych z nich, ponieważ można dowiedzieć się z niej ciekawych rzeczy, które rzucają nieco inne spojrzenie na tę propozycję.

Z całą pewnością warto także skonsultować pomysł podjęcia się korzystania z tej diety z jakimś specjalistą (lekarzem lub dietetykiem), ponieważ może być ona niekoniecznie odpowiednia dla każdej osoby. Opinie o efektach diety Montignaca z blogów prozdrowotnych zdecydowanie pomogą nam podjąć decyzję, lecz ostateczne słowo należy do nas, o ile lekarz nie stwierdzi jakichkolwiek przeciwwskazań.

Patryk Obadowski

Ćwiczy na siłowni. Biega po górach. Pływa na basenie. Człowiek sport. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pisanie o zdrowiu to jego kolejna pasja, którą postanowił uzewnętrznić na naszym blogu.

View all posts by Patryk Obadowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial