4 lutego 2024

Uczulenie na komary – przyczyny i objawy

uczulenie na komary u dzieci

Każdy z nas to zna – w pobliżu słychać brzęczenie, po chwili samica komara ląduje, przebija skórę i wysysa krew. Komarzyca potrzebuje tego krwistego posiłku, aby stworzyć nowe jajka. Po ugryzieniu ofiara zostaje z czerwoną, swędzącą skórą. Dzieje się tak dlatego, że komar uwalnia ślinę, która zawiera białka zapobiegające krzepnięciu, rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia komarom zasysanie krwi. W tym samym czasie białka aktywują komórki. które uwalniają histaminę neuroprzekaźnika i powodują niewygodne swędzenie i zapalenie. Dla większości ludzi ugryzienia komarów są nieszkodliwe. Jedyną dolegliwością jaka im towarzyszy jest uciążliwe swędzenie skóry. Niestety jednak u niektórych osób ugryzienia rozwijają się w coś dużo gorszego, pojawiają się rozległe obrzęki. Często uważa się to za reakcję alergiczną na ugryzienie komara. Uczulenie na komary to spory problem, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Wydaje się to mieć sens – w końcu reakcje te często występują po użądleniach pszczół i os. Ale czy rzeczywiście istnieje prawdziwa „alergia na ugryzienia komarów”? Aby była to prawdziwa alergia, układ odpornościowy musiałby wytworzyć przeciwciała przeciwko białkom w ślinie komara, które same w sobie są nieszkodliwe. Ale ten rodzaj reakcji występuje tylko w rzadkich przypadkach. Nie ma rozstrzygających badań nad występowaniem alergii na ślinę komara. Co więcej, trudno jest udowodnić taką alergię. Do tej pory zidentyfikowano tylko kilka alergenów w ślinie komara. Ponadto jeśli alergia jest rzeczywiście obecna, musi mieć wpływ nie tylko na skórę, ale na całe ciało. Alergia prowadzi do nudności, trudności w oddychaniu, szybkiego bicia serca i zapaści krążenia z powodu reakcji anafilaktycznej. Tego typu rzeczy są rzadko spotykane. W większości przypadków poważny obrzęk po ugryzieniu komara jest spowodowany raczej stanem zapalnym niż alergią. Nie jest jednak jasne, dlaczego u niektórych osób występują takie ekstremalne reakcje. Zespół Mosquito to potoczna nazwa na uczulenie na komary.

Uczulenie na komary u dzieci

Zespół Mosquito występuje częściej u małych dzieci. Objawia się bardzo dużym obrzękiem na skórze, może obejmować nawet całe udo czy przedramię. Zaczerwienienie może być o kilkucentymetrowej średnicy, pojawia się opuchlizna, swędzenie, ale również silny ból. Pojawia się nawet trudność przy poruszaniu którąś z kończyn, w zależności od umiejscowienia ugryzienia. Występuje pokrzywka, ropiejące rany, w skrajnych przypadkach nudności, ból głowy i gorączka. Istnieje także ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

U dzieci uczulonych na komary reakcja organizmu jest nadmierna, a zmiany na skórze utrzymują się znacznie dłużej, nawet przez dwa tygodnie!

Wyróżnia się pięć stadiów uczulenia na ugryzienie komara:

  • 1. Ukąszenie bezobjawowe. Nie doszło jeszcze do wystąpienia nadwrażliwości, występuje u bardzo małych dzieci.
  • 2. Alergia opóźniona. Dopiero po upływie doby od ukąszenia na skórze pojawia się niewielka swędząca grudka.
  • 3. Utrzymuje się alergia opóźniona, pojawia się reakcja natychmiastowa – dokuczliwy odczyn po ukąszeniu.
  • 4. Alergia z odczynem natychmiastowym. Ustępuje alergia opóźniona.
  • 5. Cofanie się nadwrażliwości natychmiastowej na ślinę owada.

Istnieje również teoria, która mówi, że po wielu ukąszeniach pojawia się tolerancja na jego ślinę. Kontakt z alergenem działa jak immunoterapia. Tolerancja najszybciej rozwija się w rejonach tropikalnych. Osoby, które w ciągu kilku miesięcy często są kłute przez komary, nie mają objawów alergii. To właśnie dlatego dzieci są najbardziej wrażliwe na ukąszenia komarów. Starsze osoby mają większą tolerancję na jad komarzycy, więc ukąszenia przechodzą bez większych objawów.

Jeśli dziecko jest uczulone, to bardzo ważna jest nasza szybka reakcja. Zawsze należy mieć przy sobie maść na komary. Warto także wypróbować domowe metody, takie jak smarowanie skóry pastą do zębów, sokiem z cebuli, czy aloesu. Ulgę przynoszą zimne kompresy z ogórka. Pomocne jest też przykładanie do zmian na skórze liści kapusty, czy roztartej natki pietruszki. Można także przecierać miejsca po ukąszeniu wacikiem nasączonym w roztworze soli lub octu. Konieczne jest także podanie dziecku wapnia, które zmniejsza stany zapalne na skórze.

Najlepsze w przypadku uczulenia są oczywiście preparaty zapisywane na receptę. Mogą być w formie aerozolu lub maści z hydrokortyzonem. Oczywiście zawsze w takich przypadkach o leczeniu decyduje lekarz. W przypadku silnego uczulenia niezbędna jest wizyta u alergologa.

uczulenie na komary - objawy

Uczulenie na komary – objawy

Objawy ukąszeń mogą zmieniać się w czasie i w zależności od liczby ukąszeń, które dana osoba otrzymuje. Reakcje te mogą obejmować zarówno natychmiastowe, jak i opóźnione obrzęki oraz silne swędzenie wokół miejsca ugryzienia.
Uczulenie objawia się powstawaniem na skórze pęcherzowej wysypki, siniakami i dużymi obszarami obrzęku w miejscach ugryzień. W rzadkich sytuacjach, u niektórych osób może wystąpić anafilaksja. U innych osób mogą natomiast wystąpić pokrzywka całego ciała i obrzęk naczynioruchowy (pokrzywka i obrzęk) lub nasilenie objawów astmy po ugryzieniu.
Uważa się, że tolerancja rozwija się szybciej w krajach o ciepłym klimacie, gdzie komary kąsają częściej. Zachodzi wówczas jakby naturalna immunoterapia.

Wśród objawów alergii na jad komarów wyróżnia się objawy miejscowe, czyli rumień i naciek w miejscu ukąszenia. Mogą utrzymywać się nawet przez okres dwóch tygodni. Towarzyszą im objawy ogólnoustrojowe takie jak rozdrażnienie, bóle głowy, gorączka i złe samopoczucie.

Uczulenie na komary – rumień

Bardzo często objawom uczulenia towarzyszy rumień na skórze, którzy może zajmować spory obszar. Najczęściej pojawia się wraz z pęcherzykiem surowiczym w części centralnej. Zmiany te stopniowo zmniejszają się aż do całkowitego ustąpienia. Zespół Mosquito to nie tylko swędzące, ale również bolące obszary rumienia z obrzękiem i naciekiem, które mogą osiągać wielkość nawet do 10 cm. Rozwijają się do kilku godzin po ukąszeniu, może im towarzyszyć gorączka. Jeśli miejscowa zmiana jest duża należy mieć na uwadze wtórne zakażenie bakteryjne spowodowane wprowadzeniem bakterii podczas drapania zmienionego miejsca.

Uczulenie na komary – leczenie

Leczenie polega głównie na podawaniu leków przeciwhistaminowych lub miejscowych i doustnych glikokortykosteroidów. Poważne objawy nasilające się po ukąszeniu komarów wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.

Dobrym sposobem na złagodzenie objawów uczulenia jest krótkotrwałe zastosowanie ciepła, które może mieć długotrwały efekt. Warto przyłożyć w miejsce na skórze przedmiot rozgrzany do 50ºC i przytrzymać go przez kilka sekund. Nie używaj w tym celu podgrzanej łyżki, czy monety ze względu na ryzyko poparzenia. Ciepło może skutecznie zmniejszyć objawy. Nerwy na skórze są bardzo wrażliwe na przegrzanie, więc po ich podgrzaniu wyłącza się przewodnictwo bodźców, więc sygnał swędzenia nie jest przekazywany do mózgu. Równie dobre są też okłady z lodu.

Najlepiej oczywiście jest zapobiegać ugryzieniom. W tym celu warto ubierać się w jasne kolory, które zakryją jak największy obszar naszego ciała, koszule z długimi rękawami, długie spodnie, nakrycie na głowę to podstawa. Jeśli natomiast doszło już do ugryzienia to konieczne jest  przyjmowanie raz dziennie doustnie leków przeciwhistaminowych.

uczulenie na komary - rumień

Zawsze przed wyjściem z domu stosuj preparaty odstraszające owady i zabieraj je ze sobą, bo po kilku godzinach konieczne jest zaaplikowanie ich ponownie. Natomiast, aby uniknąć komarów w domu, to jeśli tylko masz taką możliwość, to zasadź w swoim ogrodzie lub na balkonie rośliny odstraszające komary: kocimiętkę, pelargonię, bodziszek cuchnący, mirt i bazylię.

Skuteczne okazują się także bransoletki nasączone olejkami eterycznymi, które działają na komary odstraszająco. Istnieje także teoria, że witamina B1, czyli tiamina, wytwarza zapach, który wydalany jest przez skórę i tym sposobem odstrasza komary, dlatego warto ją codziennie stosować doustnie.

Uczulenie na komary – czym smarować?

Maści z kortyzonu mogą być stosowane w leczeniu tych obszarów zapalenia, które stają się bardzo duże. Jeśli pojawia się wiele dużych ukąszeń, w różnych miejscach to można zażywać przez krótki czas leki przeciwhistaminowe lub kortyzon doustny. Miejsce ukąszenia jest często zainfekowane przez bakterie. Ponieważ drapanie swędzącej skóry może sprzyjać infekcjom bakteryjnym, unikaj ich drapania. Zamiast drapać skórę, lepiej jest uderzyć w miejsce, które swędzi. Tak właśnie robią ludzie w klimatach tropikalnych. Bardzo pomocne jest stosowanie żeli chłodzących oraz maści z hydrokortyzonem. Domowe sposoby natomiast, które także warto przetesować to smarowanie skóry pastą do zębów, sokiem z cebuli oraz sokiem z aloesu, a także przykładanie na skórę zimnych kompresów z ogórka oraz liści kapusty, czy roztartej natki pietruszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial