3 lutego 2024

Czym jest Zespół Hortona? Dowiedz się o najsilniejszym bólu głowy

pękająca głowa - Zespół Hortona

Każdy z nas słyszał o przypadkach silnych migren uniemożliwiających normalne funkcjonowanie. Ale jak wiele osób wie, że osoba z Zespołem Hrotona w akcie desperacji posuwała się do bardzo radykalnych czynności, jak na przykład walenie głową o ścianę. Ponadto, zdarzały się osoby, które przez tak intensywny ból chciały odebrać sobie życie. Co jest jego przyczyną zespołu Hortona? Skąd to schorzenie się bierze? Czym w ogóle jest? Dużo informacji znaleźć można na temat Zespołu Hortona na forum. Tam nie tylko dowiecie się o tym czym jest to schorzenie, ale również poznacie doświadczenia z pierwszej ręki – od osób, które same cierpią na klasterowy ból głowy lub od osób, które mają styczność z osobą cierpiącą na tę dolegliwość. Jeśli jednak szukacie rzetelniejszych informacji niż te, które oferuje wikipedia o Zespole Hortona czy wyżej wspomniane fora, zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym poruszymy takie kwestie objawy, przyczyny, leczenie oraz ogólna charakterystyka tego schorzenia.

Czym jest zespół Hortona?

gabinet lekarski

Jeżeli chodzi o samą definicję, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wesprzeć swoją wiedzę wyżej wymienionymi źródłami. Na forum Zespół Hortona opisywany jest po prostu jako najsilniejszy ból głowy, z którym bardzo ciężko sobie poradzić. W niektórych przypadkach ból ten może doprowadzić chorego na skraj wytrzymałości i pchnąć do zachowań szkodzących jego zdrowiu. Według strony Wikipedia, Zespół Hortona to rodzaj bólu głowy zwany pierwotnym. Oznacza to, że nie zagraża on bezpośrednio życiu chorego. Jednakże, w przypadku klasterowych bólów głowy, którego skala bólu wykracza poza normy i jest o wiele silniejsza od bólu migrenowego, niebezpieczny staje się sam chory, który nie będąc w stanie poradzić sobie z bólem, bardzo często krzywdzi sam siebie.

Co na temat zespołu Hortona mówią specjaliści? Zwany inaczej zespołem Readera, histaminowym bólem głowy lub klasterowym bólem głowy, schorzenie to jest najbardziej intensywnym rodzajem bólem głowy. Narażeni na te schorzenie są głównie mężczyźni w przedziale wiekowym 20-50 lat. Jednakże, zdarzały się przypadki, gdzie pojawili się młodsi chorzy.

Klasterowy ból głowy skala bólu

zmartwiony mężczyzna przez klasterowy ból głowy

Aby w pełni zrozumieć jak poważnym schorzeniem jest Zespół Hortona, należy przede wszystkim zapoznać się ze skalą bólu. W Internecie znaleźć można bardzo dużo zestawień, które przedstawiają jak intensywnym bólem jest ból głowy spowodowany przez Chorobę Hortona. Oczywiście znaleźć można różne indeksy, które w inny sposób definiują klasterowy ból głowy. Warto jednak skorzystać ze skali bólu, która najczęściej wspominana jest na forach o klasterowym bólu głowy. Tam właśnie zapoznamy się z 10 poziomami (od 0, gdzie nie ma żadnego bólu do 10, najbardziej intensywnego bólu, który wywołuje wybuchy agresji). Dzięki nim jesteśmy w stanie określić jak intensywnego bólu głowy doświadczamy. Dlaczego skala bólu dla klasterowego bólu głowy jest ważna? Bardzo dobrym sposobem jest prowadzenie kalendarzyka bólu, w którym wpisywać będziemy nasilenie. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie dla lekarzy, którzy mają wgląd do tego jak często występuję bóle i z jakim nasileniem.

Przyczyny klasterowego bólu głowy

stetoskop

Niestety, przyczyny tego schorzenia nie są znane, a wszelkie prawdopodobne przyczyny poszlakowe. Jednym z potencjalnych czynników wpływających na uwidocznienie Zespołu Hortona jest alkohol. Warto również odnotować, że większe szanse na wystąpienie choroby mają osoby spokrewnione. Z tego względu rekomendowane jest sprawdzenie czy w historii chorób rodziny nie pojawiały się klasterowe bóle głowy. Innym potencjalnym winowajcą tej choroby jest stan zapalny struktury kostnej. To właśnie przez nią przebiega tętnica, która prowadzi do mózgu. Co więcej, prowadzi ona również do nerwu trójdzielnego.

Specjaliści uważają jednak, że nie tylko dziedziczne czy biologiczne czynniki mają wpływ na wystąpienie choroby. To styl życia chorego może mieć również wpływ na nasilające się ataki. Niestety, współczesna medycyna nie znalazła odpowiedzi na pytanie jakie są przyczyny klasterowego bólu głowy, pozostaje nam jedynie gdybać.

Objawy Choroby Hortona

objawy zespołu Hortona

W przypadku objaw, są one bardzo charakterystyczne. Z tego powodu nie będziemy mieć problemu z rozpoznaniem tej choroby. Oczywistym objawem jest nieporównywalnie intensywniejszy, wręcz nie do wytrzymania ból głowy. Bardzo często opisywany jest on jako kłujący, rażący, wiercący czy rozdzierający. Ponadto, nie jest on rozłożony równolegle, a występuje jednostronnie. Bardzo często zlokalizowany jest przy nerwie trójdzielnym, odpowiedzialnym za unerwienie twarzy. Kolejnym charakterystycznym objawem jest występowanie napadów tych bólów.

Jeśli chodzi o występowanie, to pojawiają się niemal natychmiastowo i trwają średnio 15-20 minut. Warto jednak odnotować, że taki intensywny ból może trwać nawet do dwóch godzin. Dziennie pojawić się może od 3 do 8 napadów bólowych. Istotną charakterystyką choroby jest fakt, że pojawiają się w tak zwanych klasterach. Oznacza to, że występują w grupach napadowych.

Zespół Hortona jak leczyć?

Leczenie tego schorzenia można podzielić na kilka grup. Najważniejsze z nich to leczenie przy użyciu tlenu oraz leczenie farmakologiczne. Możliwe jest również leczenie inwazyjne. Taki rodzaj leczenia polega na operacyjnym przecięciu korzenia czuciowego nerwu trójdzielnego. Innym sposobem jest użycie radiologicznej termokoagulacji zwoju Gessara. Innym inwazyjnym leczeniem, o którym warto wspomnieć, jest wszczepienie elektrody pobudzającej do okolicy okołokomorowej podwzgórza. Jednakże, biorąc pod uwagę testową naturę tych prób, rekomendowane jest wykorzystanie tlenu oraz leków farmakologicznych w leczeniu.

Jak leczyć Zespól Hortona? Tlen lekiem numer 1!

leki na Zespół Hortona

Jeżeli chodzi o leczenie doraźne, to leczenie za pomocą tlenu jest zdecydowanie faworytem, wskazywanym przez każdego – zarówno lekarzy, jak i osoby cierpiące na tę dolegliwość, które testowały wiele różnych metod. Wykorzystanie tlenu w przypadku ataku w 80% przypadków doprowadza do zatrzymania napadu do 15 minut po rozpoczęciu inhalacji. Na ten moment nie ma znanych skutków ubocznych przyjmowania tlenu.

Leczenie Choroby Hortona przy pomocy farmakologii

Najważniejszą grupą leków, które pomagają w walce z chorobą Hortona są Tryptany. To dosyć nowa grupa leków, która w świecie medycyny pojawiła się dopiero w 1990 roku, czyli niespełna 30 lat temu. Dobrymi przykładami leków z tej grupy są Imigran oraz Imitrex. Znaleźć je możemy w formie tabletek powlekanych oraz aerozoli do nosa. Niestety, leki te nie są dofinansowywane, więc leczenie Choroby Hortona przy użyciu Traptanów jest bardzo drogie.

Choroba Hortona Forum czy blog – gdzie znaleźć rzetelne informacje?

Jeżeli poszukujemy sprawdzonych informacji lub opinii na temat Choroby Hortona, forum z osobami cierpiącymi na to schorzenie będzie najlepszym rozwiązaniem. To właśnie tam znajdziemy inne osoby, które muszą na co dzień radzić sobie z zespołem Hortona. Forum o klasterowym bólu głowy to nie jedyne źródło, z którego dowiemy się więcej o chorobie czy poznamy inne osoby nią dotknięte. Warto również przeszukać blogi, gdyż to właśnie tam poznamy historie blogerów oraz ich doświadczenia z chorobą.

Gdzie jeszcze dowiedzieć się o schorzeniu?

Jeżeli fora internetowe czy blogi nie są dla nas odpowiednim źródłem, możemy przeczytać o Zespole Hortona z MP. Jest to strona internetowa, która zawiera profesjonalne artykuły dotyczące medycyny praktycznej dla pacjentów. Znajdziemy tam szczegółowy podział na każdą dziedzinę, w tym oczywiście Zespół Hortona MP.

Podsumowanie

Klasterowy ból głowy to schorzenie, o którym nie wiemy za wiele. Przyczyny tej choroby są nam nieznane, lecz to nie oznacza, że chorujący są skazani na wieczne bóle głowy. Warto dowiedzieć się więcej o leczeniu oraz zainteresować się profilaktyką. To właśnie zapobieganie występowaniu napadów może okazać się zbawienne i z pewnością pomoże naszemu organizmowi.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial