13 kwietnia 2024

Grzybica pachwin – co należy o niej wiedzieć?

grzybica pachwin u kobiet

Grzybica pachwin, jak każda inna grzybica, to choroba zaraźliwa. Przyczyny jej pojawienia nie zawsze są takie oczywiste i choć wielu z nas upatruje w przyczynach nieodpowiednią higienę osobistą, tak grzybica pachwin może pojawić się z zupełnie innego powodu. Najlepszym sposobem na wyleczenie grzybicy pachwin raz na zawsze jest oczywiście wizyta u specjalisty. Tylko lekarz jest nam w stanie pomóc z tą dolegliwością tak, że nie będziemy musieli martwić się o nawroty. Jednakże, warto dowiedzieć się co nieco o grzybicy pachwin, sprawdzić domowe sposoby i zapoznać się ze zdjęciami, dzięki czemu już na początku będziemy mogli porównać stan naszej skóry do tych ze zdjęć.

Krótko o  grzybicy pachwin

zestaw medyczny

Charakterystyka grzybicy pachwin jest bardzo podobna do innych infekcji, które mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele, między innymi na mosznie, pochwie, między palcami, czy na stopach. Jednakże, w przypadku grzybicy pachwin najczęściej mamy do czynienia z rumieniowymi zmianami skórnymi. Zmiany te najczęściej są jednym z wielu objawów. Oprócz zaczerwienionej skóry, objawami, które wskazywać mogą na grzybicę pachwin są również inne zmiany skórne, w tym wystąpienie kropek o białym zabarwieniu, czy wystąpienie świądu. Kolejnymi objawami, które bardzo często pojawiają się w przypadku grzybicy pachwin, jest złuszczanie. Odbywa się to przez gradację barwy wykwitów.

Grzybica tematem tabu

Choroby takie jak grzybica często są postrzegane negatywnie. Budzą skojarzenia z brudem, niedbałością o higienę czy przypadkowymi kontaktami seksualnymi. Jeśli też odnosisz takie wrażenie i przez to Twoja frustracja związana z problemem narasta, to możesz być spokojny. Nie obwiniaj się za to co dotyka bardzo wielu osób. Niezależnie od statusu majątkowego. Gdyby problem dotyczył Ciebie to żadna firma farmaceutyczna nie poświęcałaby tyle pieniędzy na reklamy środków na zakażenia grzybiczne. Zauważyłeś? To tylko potwierdza fakt, że choroba występuje u wielu osób. Nie wstydź się, nie bój wizyty u lekarza. Strach jest nieuzasadniony bo dla lekarza widok grzybicy i chorób skórny jest codziennością. Ma on obowiązek zachować się profesjonalnie. Jest tego nauczony. Bez obaw!

Jak dochodzi do grzybicy pachwin?

konsultacja z ginekologiem

Najczęstszym powodem wystąpienia grzybicy pachwin jest wysoka temperatura oraz duża wilgotność. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi grzybicy jest również otyłość oraz noszenie bielizny, która nie przepuszcza powietrza. Oczywiście oprócz wyżej wspomnianych przyczyn, musimy pamiętać o tym, że grzybica pachwin może być spowodowana nadmierną potliwością oraz niedostateczną higieną osobistą. Cukrzyca to kolejny czynnik, który sprzyja rozwojowi infekcji pachwin. Warto jednak pamiętać, że bardzo często do zarażenia dochodzi przez kontakt pośredni – przez korzystanie z tych samych gąbek czy ręczników, co osoba mająca grzybicę.

Skąd wiemy, że mamy do czynienia z grzybicą pachwin?

Diagnozowanie choroby jest bardzo ważne i w każdym przypadku zalecane jest udanie się do dermatologa – lekarza, który specjalizuje się w chorobach skóry.  To właśnie on szybko i precyzyjnie zdiagnozuje nasz problem i będziemy mogli natychmiastowo przejść do kuracji. Oczywiście możemy spróbować na własną rękę określić czy mamy do czynienia z infekcją grzybiczną. Zdjęcia grzybicy pachwin to jedno z możliwych rozwiązań. Dzięki szerokiemu dostępowi do Internetu, możemy porównać naszą dolegliwość z innymi. Dostarczy nam to dodatkowych informacji, co pozwoli określić jak wygląda grzybica pachwin oraz czy to na pewno z nią mamy do czynienia.

Zdjęcia grzybicy pachwin nie są jedyną opcją. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia czy mamy do czynienia z tym rodzajem infekcji jest oczywiście porównanie objawów. Bardzo często grzybica pachwin charakteryzuje się tym, że zmiany pojawiają się na obu pachwinach. Kształtem przypominają okrągłe płaty, często porównywane do rumieniowatej wysypki. Ponadto grzybica pachwin charakteryzuje się odczynem zapalnym, któremu towarzyszy złuszczanie się skóry. Bardzo często pojawiają się również grudki i krosty. Gdy porównamy te objawy, będziemy wiedzieć czy jest to grzybica pachwin.

Należy pamiętać, że istnieją inne dolegliwości, których objawy mogą być zbliżone do tych występujących przy grzybicy pachwin. Takimi chorobami są łupież rumieniowy, łuszczyca, kandydoza, zapalenia skóry (zarówno atopowe jak i łojotokowe) oraz choroba Haileya-Haileya. Każda z nich w pewien sposób przypomina grzybicę pachwin. Aby nie pomylić się i mieć stuprocentową pewność, że to właśnie z infekcją grzybiczną mamy do czynienia, rekomendujemy wizytę u specjalisty, który nie tylko zadba o prawidłową diagnozę, ale pomoże dobrać nam odpowiednią kurację.

Jak leczyć grzybicę pachwin?

leki na grzybicę pachwin

Jak zatem wygląda kuracja grzybicy pachwin? Co należy zrobić, aby nie popełnić żadnego błędu i odpowiednio leczyć tę dolegliwość? Leczenie grzybicy pachwin można podzielić na trzy części – domowe sposoby na grzybicę pachwin, leczenie lekami bez recepty, oraz oczywiście antybiotyki i inne, mocniejsze medykamenty dostępne tylko z receptą.

Grzybica pachwin domowe sposoby

Domowe sposoby na grzybicę pachwin są zazwyczaj świetne jako pomoc doraźna w złagodzeniu pieczenia i bólu. Nie są to jednak rozwiązania, które na stałe pomogą pozbyć się grzybicy, a jedynie natychmiastowa pomoc w złagodzeniu objawów.

  • Zadbaj o suchość podrażnionych okolic

Przede wszystkim należy zadbać o higienę miejsc zainfekowanych oraz zapewnić dostęp powietrza. Noszenie przewiewnych, oddychających i oczywiście suchych ubrań zdecydowanie pomoże w zredukowaniu bólu.

  • Skorzystaj z olejków

Leczenie przy pomocy olejku herbacianego jest bardzo skuteczne, dzięki jego silnym właściwościom odkażającym. Kilka kropelek tego oleju wsmarowanych w zainfekowaną skórę wystarczą, aby poprawić stan naszych pachwin.

  • Zapobiegaj

Profilaktyka to najlepsze domowe rozwiązanie na grzybicę pachwin. Noszenie odpowiedniej bielizny, najlepiej takiej, która odprowadza wilgoć jest bardzo ważna i obniży szansę na rozwinięcie się infekcji.

Grzybica pachwin a leki bez recepty

olejki naturalne na grzybicę pachwin

Jakie natomiast warto polecić leki bez recepty na grzybicę pachwin? Polecane są szczególnie maści i płyny. Działają one co prawda miejscowo, lecz dzięki temu ich efektywność jest lepsza. Charakterystyczne dla maści i żeli bez recepty jest też to, że nie podrażniają skóry, gdyż ich działanie jest łagodne. Dobrym przykładem kremu bez recepty na grzybicę pachwin jest Lamislatt. Alternatywą będzie Clotrimazolum, który dostępny jest zarówno w płynie, jak i w maści. Trzecią opcją wartą wzięcia pod uwagę jest Hascofungin. Pamiętaj, że to tylko kilka z wielu środków dostępnych na rynku. W wyborze najlepiej pomoże farmaceuta.

Jak skutecznie walczyć z grzybicą pachwin?

Leki na grzybicę pachwin, które skutecznie pozbędą się dla nas problemu to te, które przepisywane są na receptę. Są one o wiele skuteczniejsze, gdyż zawierają duże ilości takich składników jak np. klotrimazol, izokonazol, terbinafina, cyklopiroksolamina, naftyfina, mikonazol czy ekonazol. Większość z tych składników dostępna jest w aerozolach, maściach czy żelach. Oczywiście możemy również natknąć się na tabletki, które mają za zadanie przywrócić prawidłową pracę organizmu dostarczając odpowiednich składników do poprawy układu odpornościowego.

O czym jeszcze należy pamiętać przy grzybicy pachwin?

Grzybica pachwin sama w sobie nie jest dolegliwością pierwotną. Oznacza to, że zazwyczaj przenosi się z innego miejsca. Bardzo często problemy z pachwinami rozpoczynają się od grzybicy stóp. Z tego właśnie względu należy dokładnie sprawdzić nasze ciało i upewnić się, że nie ma innych ognisk chorobowych. O ile nieleczona grzybica pachwin nie jest sama w sobie groźna, tak problem może się zacząć, kiedy przeniesie się ona na inne obszary. Najbardziej zagrożona jest oczywiście moszna. Grzybica moszny bardzo szybko przerodzić się może w grzybicę jąder i inne powikłania powiązane z narządami rozrodczymi.

Podsumowanie

Leki na grzybicę pachwin przepisane przez dermatologa to najszybsze i najlepsze rozwiązanie na ten rodzaj infekcji. W ten sposób nie ryzykujemy przeniesieniem się infekcji w inne miejsca. Co więcej, przepisane przez lekarza leki nie przyniosą niepożądanych skutków ubocznych. Grzybica pachwin nie jest poważną i trudną w zwalczeniu dolegliwością. Co prawda wiąże się to ze sporym dyskomfortem, lecz przy odpowiedniej kuracji już po tygodniu do dwóch nie będziemy musieli się martwić tą kwestią i odetchniemy z ulgą.

Dagmara

Wizażystka z zawodu. Copywriterka z zamiłowania. Uwielbia upiększać. Siebie i innych. Jej treści znajdziecie w różnych działach.

View all posts by Dagmara →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial