23 czerwca 2024

Czy demencja starcza jest problemem społecznym?

demencja starcza u kobiet

Polska mierzy się z problemami geriatrycznymi. Mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, przy jednoczesnym spadku narodzin. Już w latach 90. XX wieku mówiło się, że medycyna przedłużyła życie seniorów o mniej więcej 25 lat. Niestety, nie wyeliminowała chorób, takich jak demencja starcza. Co gorsza, w Polsce jest bardzo mało palcówek, które zajmują się geriatrią. Rodzina chorego seniora zostaje sama z problemem otępienia starczego. Dowiedz się, w jaki sposób demencja starcza może wpłynąć na życie Twojej rodziny.

  1. Opieka nad seniorem w domu
  2. Dostępność Domów Opieki Społecznej i prywatnych ośrodków dla seniorów

Trzeba powiedzieć wprost: nie każdy senior będzie sprawny do końca życia. Chociaż zdarzają się osoby starsze, które mogą pochwalić się pełnią zdrowia fizycznego i psychicznego, to jednak jest wiele przypadków seniorów niepełnosprawnych. Może tutaj chodzić o osoby, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać lub o osoby, które cierpią na otępienie starcze. O szczegółach tej choroby możesz przeczytać na stronie ortomedico.pl/demencja-starcza-kolejne-etapy-choroby-i-jej-objawy/.

Opieka nad seniorem w domu

Jeszcze w ubiegłym stuleciu normalnym zjawiskiem były domy wielopokoleniowe. W takim rodzinnym domu nikogo nie dziwiła obecność osób starszych. Opieka nad schorowanymi seniorami była po prostu traktowana jako obowiązek rodziny. Mało kto myślał o tym, by schorowanego członka rodziny umieścić w ośrodku, w którym będzie zapewniona całodobowa opieka. 

demencja starcza u mężczyzn

Polaków dziwiło, że w krajach skandynawskich seniorzy mieszkają w specjalnych ośrodkach czy na osiedlach dedykowanych dla seniorów. Z czasem jednak model domu wielopokoleniowego w naszym kraju zaczął zanikać. Przyczynił się do tego między innymi dostęp do kredytów hipotecznych i wyjazdy za pracą do wielkich miast. 

Osoby, które mają schorowanych seniorów w rodzinie doskonale wiedzą, ile wysiłku i poświęcenia trzeba włożyć w opiekę nad nimi. Jeśli rodzina nie zdecyduje się na wynajęcie opiekunki, musi sama zajmować się seniorem. Demencja starcza nie pozwala na to, by osoba starsza mogła zostać w domu bez opieki. W konsekwencji mniej zamożne rodziny muszą podjąć poważną decyzję związaną z tym, kto musi zrezygnować ze swojego życia osobistego i zawodowego, by móc zaopiekować się seniorem.

Dostępność Domów Opieki Społecznej i prywatnych ośrodków dla seniorów

Polskie realia są bardzo trudne i smutne: na Dom Opieki Społecznej czeka się latami. Nie wszystkich stać na to, by seniora umieścić w prywatnym domu opieki. Jest bardzo mało ośrodków, które zapewnią pobyt dzienny, a jak są, to mają problemy z transportem. Sytuacja seniorów z demencją starczą jest bardzo przykra. Cierpią nie tylko seniorzy z otępieniem starczym, ale ich rodziny, które przy ciężkich przypadkach demencji czują się po prostu bardzo zmęczone i bezradne.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial