Owsiki, to rodzaj niewielkich pasożytów, którymi można zarazić się w każdym wieku. Powszechnie zaraża jelita, zwłaszcza u dzieci. Bardzo często dzieci w szkołach lub w przedszkolu zarażają się owsikami w tym samym czasie. Jak robaki mogą przedostać się do jelit dziecka? Robaki są bardzo małe, ich jajka przedostają się do wnętrza ciała przez usta. Wystarczy, że ich dłoń będzie miała kontakt z czymś co zostało skażone jajami owsika, a następnie zostanie skierowana do ust. Owsiki u dziecka to zarażenie gotowe. Po dostaniu się do ust, jaja przechodzą przez układ pokarmowy, wylęgają się w jelicie cienkim, owsiki rosną i przechodzą do jelita grubego. Po kilku tygodniach, żeńskie owsiki przenoszą się na koniec jelita grubego i wychodzą z ciała w nocy, aby złożyć jaja wokół odbytu. Czas, jaki upływa od momentu połknięcia jaj przez dziecko, do momentu złożenia nowych jaj przez owsiki, wynosi od 1 do 2 miesięcy.
Jaja owsików mogą tak naprawdę znaleźć się na wszystkim, czego dotknie ktoś, kto ma robaki! Na ladzie w kuchni, w łóżku lub na biurku w szkole. Jajka mogą być również na ubraniach, ręcznikach lub naczyniach do jedzenia. Mogą one żyć aż 2 tygodnie! Kiedy przypadkowo ich dotkniesz, a następnie włożysz palce do ust, możesz połknąć jajka zupełnie o tym nie wiedząc…
Dzieci bardzo łatwo łapią owsiki, ponieważ spędzają dużo czasu z innymi dziećmi, które mogą być zarażone. Ponadto jajka są tak lekkie, że mogą nawet znaleźć się w powietrzu, gdzie mogą zostać połknięte, podczas oddychania!
Skąd wiadomo, że dziecko ma owsiki?
Owsiki można zobaczyć po skorzystaniu z toalety, wyglądają one jak małe kawałki białej nitki. Możesz je również zobaczyć na bieliźnie, kiedy dziecko budzi się rano. Dziecko bardzo często może budzić się w nocy, przez swędzenie od owsików.
Owsiki nie powodują większych szkód, tylko swędzenie, a pozbycie się ich nie trwa długo.
Owsiki u dziecka – naturalne sposoby
Pozbycie się owsików, to terapia dla całej rodziny. Konieczne jest wysprzątanie całego mieszkania, bo owsiki lubią bytować nawet w meblach! Należy pamiętać o codziennej zmianie bielizny i pościeli, a także regularnej wymianie ręczników kąpielowych. Wszystkie rzeczy należy prać w wysokiej temperaturze i prasować gorącym żelazkiem. Paznokcie dziecka powinny być krótko przycięte, prysznic dziecko musi brać codziennie, okolice odbytu muszą być dokładnie myte ciepłą wodą z mydłem.
Domowe sposoby na owsiki u dzieci
Jakimi domowymi sposobami można pozbyć się owsików? Od zawsze mówi się, że czosnek jest lekiem na całe zło i zabija bakterie. Tak samo jest w przypadku owsików, czosnek może zabić wszelkie istniejące jaja i uniemożliwić żeńskim owsikom składanie większej ich ilości. Można go spożywać w małych dawkach lub stosować miejscowo jak płyn do płukania. Jeśli zjedzenie ząbku czosnku przysparza dziecku trudności, to warto czosnek pokroić w kostkę i wymieszać z makaronem lub posypać na chleb. Można również przygotować pastę do stosowania na skórę ze zmielonym czosnkiem. Do pasty najlepiej dodać olej bazowy, po czym zanurzyć czysty wacik w mieszaninie i nałożyć na odbyt.
Również kokos posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, które mogą pomóc w usunięciu owsików. Leczenie to wymaga dwuetapowego podejścia. Codziennie rano dziecko powinno połykać łyżeczkę czystego oleju kokosowego. Przed snem natomiast należy wmasować niewielką ilość oleju kokosowego w okolice odbytu.
Uważa się także, że spożywanie filiżanki surowej, rozdrobnionej marchewki dwa razy dziennie może pomóc w wydaleniu owsików przez jelita. Dzieje się tak dlatego, że bogata w błonnik marchew może poprawić trawienie i wspomóc ruch jelit.
Badania sugerują także, że piołun ziołowy może być skuteczny w leczeniu niektórych zakażeń pasożytniczych. Ludzie używali drewna piołunowego od wieków do leczenia grzybicy, stosuje się go również w weterynarii. Można z niego wykonać herbatę lub nalewkę. Jednak najlepiej jest najpierw porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem tej metody.
Nasiona dyni zawierają związki, które okazują się pomocne w leczeniu pasożytów jelitowych. Pestki dyni można jeść samodzielnie lub przyrządzić z nich pastę do smarowania na chleb. Zmielone pestki dyni można wymieszać z miodem i podawać dziecku na czczo.
Kolejnym domowym sposobem może być jedzenie nasion papai. Badanie przeprowadzone na szczurach w 2012 r. wykazało, że nasiona papai mogą leczyć infekcje wywołane przez robaki. Jednak żadne badania na ludziach nie wykazały, że rzeczywiście są one skuteczne.
Jak wygląda owsik
Owsik to pasożyt z grupy nicieni, jest biały i wydaje się przezroczysty. Ze względu na swój rozmiar i biały kolor jest dość trudny do dostrzeżenia. Najlepiej jest szukać owsików w nocy, kiedy samica wychodzi złożyć jajka. Samica ma około 1 cm długości i 4 mm szerokości, samiec jest mniejszy i raczej niedostrzegalny gołym okiem. Owsiki zaczynają swoje życie w jelicie cienkim, przemieszczają się do jelita krętego, a następnie do ślepego, gdzie żywią się i osiągają dojrzałą postać. Nocą samice wędrują w kierunku odbytu, gdzie składają jaja, po czym wydostają się na zewnątrz i pełzają w okolicy krocza. To powoduje swędzenie, dziecko drapie się, przenosząc zakażenie. Larwy wylęgają się po 6 godzinach, wracają przez jelito grube do jamy brzusznej. Samica owsika, żyje od 20 do 30 dni, składa jednorazowo aż 11 tysięcy jaj.
Co zabija owsika?
Choć istnieje wiele metod alternatywnych, którymi można wspomóc się podczas usuwania owsików z ciała, to czasem konieczne jest stosowanie leków. Owsiki muszą być leczone dwoma dawkami. Pierwszą partię leku podaje się po wykryciu owsików. Druga partia jest powtarzana dwa tygodnie później. Ma to na celu upewnienie się, że wszystkie jaja, które wykluły się od czasu podania pierwszej dawki, zostaną zabite (postępuje się w ten sposób,dlatego, że leki często są nieskuteczne w zabijaniu jaj).
Powszechnie stosowane leki to mebendazol, pyrantel pamoate i albendazol. Przedyskutuj z lekarzem, który lek będzie odpowiedni dla dziecka i dla Ciebie.
Alternatywne środki zaradcze nie są poparte dowodami naukowymi. Istnieją tylko niepotwierdzone dowody na to, że środki te działają lub dowody oparte na osobistych doświadczeniach i przekazie ustnym. Zawsze jednak warto wspomóc się naturalnymi metodami w walce z owsikami. Jednak najlepiej porozmawiać na ten temat z lekarzem. Najlepiej będzie jeśli połączysz przyjmowanie leków z metodami alternatywnymi. Wykazano bowiem, że kurkuma zabija pasożyty, chociaż naukowcy nie mają pewności, czy zabija pasożyty u ludzi. Możesz spróbować ten sposób – przyjmuj codziennie 300 mg kurkumy w formie kapsułki, trzy razy dziennie lub dodawaj tę przyprawę do posiłków. Możesz także przygotować herbatę z kurkumą dla całej rodziny. Wystarczy jedna łyżeczka kurkumy na jedną filiżankę gorącej wody, którą należy parzyć przez około 10 minut. Skonsultuj z lekarzem jak często taki napar może pić Twoje dziecko. Człowiek dorosły może wypić nawet cztery filiżanki dziennie.
Lek na owsika bez recepty
Jednym z najpopularniejszych leków na owsiki, który dostaniemy bez recepty jest pamonian pyrantelu. Ponadto istnieje wiele preparatów ziołowych w formie proszków, kapsułek i syropów. Warto zaopatrzyć się w preparat ziołowy, którego składniki wspomogą proces trawienia i prawidłową pracę jelit. Większość syropów jest na bazie miodu, ekstraktu z łupiny, czy orzechów włoskich. Najlepiej jest również, jeśli w składzie mają wyciąg z piołunu, wyciąg z nasion czarnuszki oraz różnego rodzaju olejki, takie jak goździkowy, kminkowy, tymiankowy, kolendrowy, miętowy, czy cytrynowy.
Test na owsiki u dziecka
Aby sprawdzić, czy dziecko ma robaki, lekarz może poprosić o wykonanie łatwego testu w domu. Najczęściej polega on na tym, że na skórze wokół odbytu przykleja się taśmę na noc. Rano po przebudzeniu taśmę należy zdjąć i przynieść do lekarza. Lekarz obejrzy taśmę pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy znajdują się na niej jaja. Może on również pobrać kilka próbek spod paznokci, aby sprawdzić, czy są tam jajka.
Jak wygląda wysypka przy owsikach?
Niestety bardzo często podczas występowania owsików na skórze dziecka pojawia się również wysypka. Pasożyty, takie jak owsiki wydalają toksyny, więc zjawisko wysypki jest powszechne w takim przypadku.
Owsiki u dziecka – leczenie naturalne
W zaawansowanych przypadkach leczenie farmakologiczne jest niezbędne, ale nawet wtedy warto wspomóc walkę z owsikami naturalnymi metodami. Poniższe sposoby warto również stosować jako działania profilaktyczne.
Regularne spożywanie kiszonek, takich jak ogórki, czy kiszona kapusta (mowa także o piciu wody z nich) sprawia, że jelito stanie się mało przyjaznym środowiskiem dla rozwoju pasożytów. Natomiast napar z piołunu o którym wspominano już wczesniej należy pić na czczo. Wystarczy jedna czubata łyżka tego zioła. Dobrym naturalnym sposobem jest także picie soku z cytryny, z dodatkiem olejku oregano. Olejek z oregano ma wiele niesamowitych właściwości, między innymi przeciwpasożytniczych. Do przygotowania napoju wystarczy wycisnąć sok z połowy cytryny i dodać do niego 3 krople olejku oregano oraz uzupełnić płyn wodą. Najlepiej jest pić taki napój 3 razy dziennie, tuż przed posiłkiem.
Znanym naturalnym sposobem w walce z owsikami są nasiadówki. W tym celu należy przyrządzić napar z kory dębu, który ma działanie odkażające i korzystnie wpływa na likwidację żywych owsików.
Pamiętajmy także o tym, aby zmienić dietę dziecka. Duże ilości cukru sprzyjają rozwijaniu się pasożytów w organizmie. Na czas leczenia, a także tuż po nim, konieczne jest wyeliminowanie z diety wszelkich słodyczy i słodzonych napoi. Warto oczywiście przestrzegać takiej diety przez cały czas, a przynajmniej zastąpić cukier naturalnym słodzikiem.
Ważnym krokiem w celu uniknięcia owsików jest odpowiednia higiena. Mycie rąk ciepłą wodą z mydłem przed jedzeniem, po każdej zabawie i po korzystaniu z toalety, to najważniejszy punkt. Staraj się, aby paznokcie dziecka były krótkie i czyste, pilnuj go, aby codziennie zmieniało bieliznę. Warto zadbać o częstą zmianę piżamy i pranie pościeli przynajmniej dwa razy w tygodniu.