15 kwietnia 2024

Zalegająca flegma w gardle – co robić?

zalegająca flegma w gardle

Zalegająca flegma w gardle – jak zwalczyć tą dolegliwość?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu odczuwał dyskomfort związany z flegmą zalegającą w gardle. Pojawienie się tej przypadłości  wywołuje wiele innych objawów, takich jak łaskotanie w gardle, chrypka, zmiana głosu, a nawet problemy z oddychaniem. Jeśli wydzielina w gardle występuje w dużych ilościach, może też spowodować silną gorączkę. Flegma pojawia się najczęściej podczas kataru, zapalenia zatok czy przeziębienia. Czasami to także skutek niewłaściwego trybu życia – palenia papierosów czy problemów z nadwagą. Jakie są rodzaje flegmy? Flegma w gardle – jak się jej pozbyć?

Przyczyny flegmy w gardle

zalegająca flegma w gardle - przeswietlenie płuc

Wydzielina pojawiająca się w gardle jest produkowana przez błony śluzowe Jej głównym działaniem jest zwalczanie infekcji, co jest pomocne w trakcie przeziębień. Flegma często jest związana również z alergią lub katarem siennym. Dolegliwość ta może spotykać osoby chorujące na astmę lub mające problemy ze strunami głosowymi. Uczucie zalegania flegmy w gardle bardzo często dokucza palaczom, których nabłonek produkuje śluz w odpowiedzi na zanieczyszczenia. Spływanie plwociny może być spowodowane także wadami wrodzonymi, np. skrzywieniem przegrody nosowej. Niekiedy flegma pojawia się u osób mających problemy natury psychologicznej – jest to jeden z objawów somatycznych choroby.

Kiedy nieustanna wydzielina w gardle stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Mimo że flegma w gardle zwykle jest związana ze zwyczajnym przeziębieniem, niekiedy stanowi objaw wielu poważnych chorób. Gdy śluz jest zabarwiony na czerwono lub różowo i możemy zauważyć w nim niewielkie ilości krwi, najwyższa pora odwiedzić specjalistę. Krew w wydzielinie świadczy zwykle o zapaleniu płuc, gruźlicy lub innych poważnych chorobach układu oddechowego. Równie niebezpieczny jest czarny kolor śluzu – to znak, że od dłuższego czasu przebywasz w zanieczyszczonym środowisku. Jeśli mimo zmiany otoczenia flegma nadal jest zabarwiona na smolisty odcień, prawdopodobnie cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok. Żółty lub brązowy kolor wydzieliny jest zwykle spowodowany szkodliwymi substancjami znajdującymi się w papierosach lub przetworzonej żywności. Jeśli flegma występuje w żółtym lub zielonym kolorze – jest to spowodowane infekcją, z jaką boryka się nasz organizm. Odpowiednia kuracja sprawi, że ten problem bardzo szybko przestanie nam dolegać.

zalegająca flegma w gardle - lekarz

Flegma w gardle u dziecka – co przyniesie ulgę maluchowi?

Jeśli chodzi o zalegającą wydzielinę w gardle dziecka, bardzo ważne jest codzienne nawilżanie powietrza. Warto pamiętać, że nadmiar flegmy wywołuje zwykle mokry kaszel, co bardzo podrażnia gardło. Aby ulżyć podrażnionym drogom oddechowym, warto podawać dziecku dużą ilość płynów. Pomocna będzie również herbatka z miodem czy syrop z cebuli. Jeśli Twoje dziecko często cierpi z powodu zalegania wydzieliny w gardle, umów wizytę u laryngologa – nawracający kaszel prowadzi do tzw. krupu. Oznacza to, że stan zapalny obejmuję krtań i tchawicę znacznie utrudniając oddychanie. Podczas ataku krupu warto wyjść z dzieckiem na świeże powietrze. Niezbędne może się okazać również użycie profesjonalnego inhalatora. Jeśli maluch mimo to ma duszności, konieczne jest wezwanie pogotowia. W przypadku najmłodszych pacjentów bardzo ważne jest regularne oczyszczanie nosa, co zmniejszy ryzyko występowania flegmy. Nawracająca wydzielina może być związana z innymi, laryngologicznymi problemami, dlatego warto monitorować sytuację wraz z lekarzem.

Flegma nerwicowa – kto jest na nią narażony?

zalegająca flegma a odkrztuszanie

Co ciekawe, flegma bardzo często towarzyszy zaburzeniom natury psychicznej. Nerwica w rozwiniętym stadium objawia się między innymi upośledzeniem narządów ruchu, uderzeniami gorącanapięciowym bólem głowy, serca. Może przejawiać się również „gulą” w gardle czyli nieustanną wydzieliną, która zbiera się w gardle. Objawy somatyczne mogą mieć różne nasilenie, jednak w każdym przypadku utrudniają normalne funkcjonowanie. Silny, długotrwały stres może całkowicie rozregulować prawidłowe działanie naszego organizmu, dlatego już przy wystąpieniu pierwszych objawów nerwicy warto wybrać się do specjalisty, który wdroży odpowiednią terapię.

Flegma w gardle a… ciąża

Jak skutecznie zwalczyć katar i flegmę, jeśli wystąpią w trakcie ciąży? Przede wszystkim nie wolno czekać, aż dolegliwości zaczną się nasilać. Zwłaszcza, że domowe sposoby na tego typu infekcje w żaden sposób nie zagrażają maluchowi. Oto sprawdzone sposoby, które pomogą ciężarnym szybko pozbyć się przeziębienia:

  • Inhalacje z soli kuchennej. Do miski z gorącą wodą wystarczy wsypać 5-6 łyżek soli, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary.
  • Napar z majeranku. Łyżeczkę zioła należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie odstawić na kwadrans. Do ziołowej herbatki warto dodać miód, który nawilży gardło.
  • Kisiel z siemienia lnianego. Wystarczy łyżka dziennie gotowana przez minutę. Przygotowany w ten sposób kisiel doskonale smakuje z dodatkiem soku owocowego.
  • Syrop z chrzanu lub cebuli. Starty chrzan lub cebulę należy zalać wrzątkiem, a następnie połową szklanki letniej wody. Dziennie warto spożywać 3 czubate łyżki mieszanki.

Sposoby na flegmę

przyprawy korzenne

Aby w pełni oczyścić płuca z zalegającej wydzieliny, warto sięgnąć po naturalne sposoby. Niezwykle ważna jest również profilaktyka. Oto metody, które pomogą Ci wspomóc proces oczyszczania układu oddechowego:

  • Nawadnianie i oczyszczanie – niezwykle pomocny jest napar z tymianku, eukaliptusa czy szałwii. Do codziennej diety powinniśmy włączyć także duże ilości płynów (zaleca się wodę z miodem i cytryną czy herbatę z syropem malinowym). Odwodnienie organizmu sprawia, że transport przez pęcherzyki płucne jest znacznie mniejszy, co ogranicza wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Dlatego lepiej zapobiec takiej sytuacji.
  • Odkrztuszanie – to kolejny etap po rozrzedzeniu zalegającej w płucach wydzieliny. Warto wykorzystać pomoc drugiej osoby, która będzie uderzać dłonią w górną część Twoich pleców, co ułatwi oderwanie się ostatnich skrzepów.
  • Ostre potrawy. Dodawanie ostrych przypraw, takich jak imbir, czosnek czy chilli do codziennych posiłków, wpływa oczyszczająco na cały układ oddechowy.
  • Unikanie dymu papierosowego i silnych chemikaliów. Jeśli często dokucza Ci wydzielina w gardle, warto unikać szkodliwych czynników, które zaburzają prawidłową pracę układu oddechowego. Konieczna będzie rezygnacja z palenia.
rzucanie palenia papierosów

Oto lista produktów, których lepiej unikać!

  • Nabiał. Jeśli cierpisz z powodu nawracającej wydzieliny w gardle, zrezygnuj z  produktów mlecznych
  • Tłuszcze zwierzęce. Wystarczy wymienić masło czy smalec na dużo zdrowszą oliwę z oliwek. Powinniśmy również zrezygnować z posiłków smażonych na głębokim tłuszczu.
  • Wysoko przetworzona żywność – unikaj cukru czy potraw mącznych, które negatywnie wpływają na układ trawienny i powodują częste zaparcia. Wpływa to znacząco na układ oddechowy.
  • Pszenica. Jasne pieczywo warto zastąpić chlebem razowym.
  • Syrop glukozowo-fruktozowy. Znajdziemy go w prawie każdej słodkiej przekąsce.
  • Mięso wieprzowe. Oczywiście nie chodzi o to, aby zrezygnować z niego całkowicie, jednak warto kontrolować jego ilość w diecie.

Leczenie farmakologiczne: jakie środki będą najlepsze i jak wzmocnić organizm?

W leczeniu warto wykorzystać preparaty sekretolityczne (należą do nich preparaty roślinne, m.in z korzeni pierwiosnka, ziela szczawiu czy kwiatu bzu), które skutecznie rozrzedzają wydzielinę. Większość z nich dostępna jest bez recepty. Dzięki tego typu środkom możliwe jest oczyszczenie błony śluzowej i pozbycie się związków chorobotwórczych. Warto wiedzieć, że gęsta wydzielina zalegająca w gardle to doskonałe środowisko dla rozwijających się bakterii. Dlatego nieleczona może spowodować wiele groźnych i uciążliwych chorób – im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla Twojego zdrowia.

Nawracające zapalenie zatok znacznie osłabia organizm i sprawia, że jesteśmy bardzo podatni na różnego rodzaju infekcje, dlatego bardzo ważne jest wzmacnianie organizmu po przebytej chorobie. Wśród produktów zalecanych dla układu oddechowego znajdziemy przede wszystkim świeże owoce i warzywa, a także pestki i orzechy zawierające naturalne przeciwutleniacze. Warto unikać węglowodanów, które zwiększają ilość wytwarzanego w organizmie dwutlenku węgla.

rzucanie palenia papierosów

Zawsze powinniśmy stosować kuracje pod okiem odpowiedniego specjalisty. Nie powinniśmy samodzielnie przyjmować preparatów o niewiadomym składzie chemicznym. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego tym bardziej wskazane jest szukanie bezpiecznych rozwiązań. Dlatego nawet w przypadku takich pozornie błahych przypadłości jak flegma w gardle musimy szukać odpowiedniej pomocy. bagatelizowanie problemu może doprowadzić do innych, przykrych dolegliwości. Warto wiec reagować szybko i wprowadzać skuteczne rozwiązania, które pomogą nam poprawić jakość życia.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial