1 października 2024

Świecowanie i konchowanie uszu – popularne metody na oczyszczanie uszu

świecowanie i konchowanie uszu

Czym jest świecowanie i konchowanie uszu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy zabiegi są skuteczne. Poznaj opinie na temat świecowania oraz konchowania uszu. Dowiedz się jaka jest cena zabiegów i czy można wykonać je w domu.

Świecowanie i konchowanie uszu

Świecowanie i konchowanie uszu to zabiegi medycyny naturalnej, które wywodzą się z czasów starożytnych. Pierwsze opisy metod można znaleźć w pismach starożytnych Greków. Wiedza odnośnie tych zabiegów przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu przetrwała do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionej formie. Obecnie świecowanie i konchowanie cieszą się dużą popularnością i są stosowane na całym świecie.

Głównym celem świecowania i konchowania jest usunięcie woskowiny zalegającej w uszach. Dodatkowo konchowanie pomaga oczyścić zatoki i ułatwia oddychanie przez nos.

świecowanie i konchowanie uszu - ucho

Na czym polega świecowanie i konchowanie uszu?

Zabiegi świecowania i konchowania uszu to bardzo przyjemne formy terapii. Opierają się one na tzw. termicznym efekcie kominowym w uchu. Dzięki niemu wytwarzane jest podciśnienie w kanale usznym, a to umożliwia pozbycie się woskowiny i zanieczyszczeń. Dodatkowo zrównoważenie ciśnienia w tzw. trąbce Eustachiusza pozwala na poprawienie wrażliwości słuchowej.

Jaka jest różnica pomiędzy świecowaniem i konchowaniem uszu? Mechanizm działania obu zabiegów jest bardzo podobny. Różnice występują w rodzaju stosowanych świec i sile oddziaływania. Świece używane do zabiegu świecowania są krótsze i węższe, natomiast świece do konchowania są dłuższe i wielowarstwowe. Ponadto zabieg konchowania jest mocniejszy i trwa dłużej niż świecowanie. Wybór metody zależy od rodzaju dolegliwości. Jeśli chcemy oczyścić uszy i zrelaksować się wystarczy zastosować delikatny zabieg świecowania. W przypadku dolegliwości ze strony układu oddechowego lub poważniejszego problemu zaleca się kilkukrotne wykonanie konchowania uszu. Warto jednak pamiętać, że poważne dolegliwości zawsze należy skonsultować ze specjalistą.

na ból stawów

Świecowanie – metody

Świecowanie i konchowanie uszu wykonywane jest za pomocą specjalnych świec. Są one robione ręcznie z lnianej lub bawełnianej tkaniny, wosku pszczelego, olejków eterycznych i propolisu. Podczas zabiegu pacjent leży na boku, natomiast pod głowę ma podłożoną poduszkę. Na głowie kładzie się papierowy ręcznik lub pokrowiec ze specjalnie wyciętym otworem na ucho. Dodatkowo w małżowinę uszną wmasowuje się krem. Ma to na celu pobudzenie krążenia i polepszenie wchłaniania substancji, które znajdują się w olejkach eterycznych świecy. Te lecznicze olejki pomagają na dolegliwości uszne, a dodatkowo zapewniają relaks i odprężenie.

Świeca umieszczana jest w uchu na głębokości około 1 cm, a następnie jest zapalana. Potem należy  poczekać, aż świeczka wypali się do końca (dolna część nie spala się, co zapobiega poparzeniu i zapewnia bezpieczeństwo). W środku świecy znajduje się specjalna blaszka, na której gromadzą się zanieczyszczenia. Gdy świeca wypali się, należy ją rozwinąć i sprawdzić ilość zanieczyszczeń, które zgromadziły się wewnątrz.

Świecowanie trwa około 20-30 minut, natomiast konchowanie zajmuje około 45 minut. Po zakończeniu zabiegów wskazane jest, aby przez kilka minut poleżeć. Ważne jest także, aby włożyć do uszu waciki. Dodatkowo pacjent nie powinien tego samego dnia myć głowy ani uszu.

Warto zaznaczyć, że metody te są bezpieczne oraz skuteczne, gdy zostaną wykonane przez profesjonalistę przy pomocy odpowiednich świec.

Wskazaniem do świecowania i konchowania jest przede wszystkim nadmiar woskowiny w uszach. Dodatkowo sprawdzi się on również u osób zmagających się z szumami usznymi, infekcjami górnych dróg oddechowych czy też migrenowymi bólami głowy.

świecowanie i konchowanie uszu - świeca

Świecowanie i konchowanie – efekty

Świecowanie ma celu przede wszystkim oczyszczenie uszu z zalegających tam zanieczyszczeń i woskowiny. Dodatkowo zabieg reguluje ciśnienie w uchu środkowym, co ułatwia oddychanie przez nos. Świecowanie pomaga również przy migrenach, stresie i spadku odporności. Konchowanie jest pomocne w zwalczaniu szumów usznych i dzwonienia w uszach. Ponadto pomaga usuwać dolegliwości podczas przeziębień i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Dodatkowo zarówno świecowanie jak i konchowanie uszu poprawia samopoczucie, pozwala się zrelaksować i odprężyć. Zabiegi zaleca się także osobom, które pracują w hałasie lub kurzu.

Należy jednak pamiętać, że pomimo, iż opisywane metody mogą być pomocne w przypadku  łagodnych dolegliwości, w przypadku poważniejszych problemów warto skonsultować się ze specjalistą.

na ból stawów

Świecowanie uszu w domu

Zabieg świecowania może być wykonywany w domu. Warto jednak pamiętać, że dotyczy on bardzo delikatnego organu i niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej lub poparzenia. Ze względu na to powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę lub osobę przeszkoloną, która posiada doświadczenie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że został przeprowadzony prawidłowo i przyniesie oczekiwane rezultaty. Świecowanie powinno być wykonywane ostrożnie i bez pośpiechu, przy użyciu odpowiednich świec. Zabiegu nie należy przeprowadzać samemu.

Jeśli decydujemy się na przeprowadzanie zabiegu świecowania w domu warto kupić dobrej jakości świece, które wykonane są ze składników naturalnych. Podczas zakupu należy być uważnym, ponieważ obecnie na rynku można spotkać wiele podróbek i produktów niskiej jakości.

Świecowanie uszu – jak często?

Zabieg świecowania i konchowania przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Można również wykonywać go u starszych dzieci. W celu uzyskania jak najlepszych efektów świecowanie uszu należy wykonywać raz na pół roku. Częściej mogą korzystać z niego osoby zmagające się z opisanymi w artykule dolegliwościami, a także osoby pracujące w kurzu i hałasie. Świecowanie można powtarzać kilkukrotnie. Zarówno częstotliwość, jak i rodzaj zabiegu dobierają specjaliści.

świecowanie i konchowanie uszu - higiena uszu

Świecowanie uszu u dzieci

Świecowanie uszu może być wykonywane u starszych dzieci. Podczas zabiegu należy leżeć nieruchomo, dlatego też niemożliwe jest przeprowadzanie go u małych dzieci. Tak jak w przypadku  dorosłych, u dzieci również świecowanie powinno być przeprowadzane przez osobę wykwalifikowaną i doświadczoną (w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa). Zabieg pozwoli na oczyszczenie uszu, a dodatkowo sprawdzi się przy łagodzeniu dolegliwości związanych np. z infekcjami górnych dróg oddechowych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku poważniejszych problemów nie zastąpi wizyty u specjalisty.

Świecowanie uszu – przeciwwskazania

Zabieg świecowania nie jest przeznaczony dla małych dzieci, osób używających implantów lub aparatów słuchowych oraz osób z nadpobudliwością ruchową. Inne przeciwwskazania to:

•    alergia na produkty pszczelarskie

•    stan zapalny, infekcja ucha

•    uszkodzenie błony bębenkowej

•    uraz głowy

•    choroba zakaźna

•    podwyższona temperatura

na ból stawów

Konchowanie uszu – opinie

Wiele osób stosujących świecowanie lub konchowanie uszu jest zadowolonych z rezultatów. Oto kilka przykładowych opinii internautów na temat zabiegu:

„Ja osobiście polecam świecowanie uszu. Długo borykałam się z częstymi zapaleniami uszu. Świecowanie NAPRAWDĘ pomaga.”

Sylwia

„Miałam robione świecowanie uszu. Cudownie się czuję. Co dziwne od tego czasu nie choruję na zatoki. POLECAM.”

Anna

„Bardzo dobra metoda pod warunkiem, że wykonuje ją osoba przeszkolona.”

Michał

„To super metoda – stosuję ją u moich dzieci i męża, jestem zachwycona”

Klaudia

Świecowanie i konchowanie uszu – cena

Zabiegi te dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Koszt świecowania to około 50-60 zł, natomiast za konchowanie zapłacimy około 80 zł. Zabiegi wykonywane są np. w gabinetach medycyny naturalnej przez wykwalifikowanych specjalistów. Zważywszy na korzyści płynące ze stosowania tych metod ich cena jest bardzo przystępna. Decydując się na świecowanie lub konchowanie oczyścimy uszy i poprawimy swoje samopoczucie za niewielką cenę. Warto odwiedzać strony internetowe – sprawdzać ceny zabiegów i dostępne promocje.

Podsumowując zabiegi świecowania i konchowania to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą oczyścić swoje uszy oraz pomóc sobie w zwalczeniu drobnych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Dodatkowo metody te stanowią idealny pomysł, jeśli chcemy się odprężyć i zrelaksować. Zabiegi mają podobny mechanizm działania, lecz różnią się siłą. Odpowiednią metodę należy dobrać do rodzaju dolegliwości. Zabiegi są bezbolesne i przyjemne, a ich dodatkowym atutem jest przystępna cena.

Dagmara

Wizażystka z zawodu. Copywriterka z zamiłowania. Uwielbia upiększać. Siebie i innych. Jej treści znajdziecie w różnych działach.

View all posts by Dagmara →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial