6 lutego 2024

Recepta online – jak to działa?

termometr

Recepta online, czasami określana także jako e-recepta, to rozwiązanie, które zyskało na popularności w czasie szczytowego momentu pandemii. Równie przydatna okazuje się jednak również i teraz, gdy za jej sprawą można skonsultować się z lekarzem i otrzymać niezbędne leki właściwie bez wychodzenia z domu. Kod e-recepty otrzymuje pacjent również podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie. Na czym dokładnie polega ta funkcjonalność? Gdzie szukać recepty w internetowym koncie pacjenta?

Coraz więcej gabinetów oraz przychodni oferuje swoim pacjentom usługę, w której łączy się teleporada i recepta online. Dzięki temu pacjent może uzyskać potrzebne mu leki bez wychodzenia z domu, co jest pomocne i wygodne przede wszystkim przy przedłużaniu zalecenia w leczeniu chorób przewlekłych lub przy silnych objawach uniemożliwiających wyjście z domu.

Recepta online – jak to działa?

Czym właściwie jest e-recepta? To forma przepisywania leków obowiązująca w Polsce od 2020 roku. Zasadniczo nie różni się od wypisywanej wcześniej recepty papierowej – jedyną rozbieżność stanowi jej forma. Uzyskanie recepty jest możliwe podczas osobistej wizyty w gabinecie lekarskim, teleporady lub konsultacji online. W wielu przychodniach wystarczy zgłosić zapotrzebowanie na konkretny, zażywany regularnie lek – telefonicznie lub przez profil pacjenta – aby uzyskać potrzebny kod.

Wystawianie recept przez lekarza jest możliwe dzięki specjalnemu systemowi. Wprowadza on dane pacjenta oraz odnotowuje potrzebne leki, pacjent zaś otrzymuje specjalny czterocyfrowy kod, który umożliwia mu ich wykupienie. Elektroniczna recepta jest również widoczna poprzez internetowe konto pacjenta. E-recepta zdecydowanie ułatwia życie i lekarzom, i pacjentom. Znika ryzyko zagubienia recepty. Nie ma także problemu z jej czytelnością.

recepta od lekarza

E-recepta a konto internetowe pacjenta

Osoby korzystające z internetowego konta pacjenta zyskują dodatkową korzyść: wszystkie recepty, ale także skierowania i zwolnienia lekarskie znajdują się w jednym miejscu. Dzięki temu w wygodny sposób można dotrzeć do kodów potrzebnych przy wykupieniu lekarstw. Dodatkowo w każdym momencie można zweryfikować nazwę i dawkowanie przepisywanych leków, co ma znaczenie dla osób chorych przewlekle, u których dawkowanie często zmienia się w czasie terapii, a także u zażywających większą liczbę preparatów. Nie będzie już problemu, by w gabinecie przypomnieć sobie historię wcześniej zażywanych lekarstw na receptę.

E-recepta w praktyce – jak ją zrealizować?

Receptę online można zrealizować w dowolnej aptece w Polsce, podając farmaceucie pesel osoby, której leki zostały przepisane, oraz właściwy dla e-recepty kod. Co ważne, można wykupić tylko część zapisanych leków, a po kolejne opakowania powrócić później. Jeśli na recepcie znalazło się kilka różnych leków, można kupować je w różnych aptekach, natomiast wszystkie przepisane opakowania jednego lekarstwa – w konkretnej aptece.

Nie zmieniły się również warunki ważności recepty. E-recepta online, podobnie jak jej papierowy odpowiednik, jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia, chyba, że lekarz wskaże wydłużony, roczny termin. Istnieją jednak wyjątki, obejmujące między innymi leki psychotropowe, na które można wystawić receptę ważną przez maksymalnie 90 dni. Z innymi, krótszymi datami mamy do czynienia przy antybiotykach oraz lekach produkowanych w aptece na indywidualne zamówienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial