24 czerwca 2024

Suchość pochwy w ciąży – jak sobie z tym radzić?

suchość-pochwy w ciąży

Suchość pochwy w ciąży – czy występuje?

Ciąża to bez wątpienia jeden z najważniejszych etapów życia każdej kobiety. To proces, który trwa w przybliżeniu 280 dni, czyli ok 9 miesięcy podczas którego w łonie przyszłej matki rozwija się nowe życie. Przystosowywane ono jest do samodzielnego życia poza organizmem nosicielki. Omawiana suchość pochwy pojawia statystycznie często u kobiet w ciąży w szczególności w pierwszym trymestrze. Wiele kobiet w ciąży szuka rozwiązania, które da ulgę jednocześnie nie zagrażając płodowi.

 najlepsze preparaty na powiększenie biustu

Na początku przede wszystkim należy wykluczyć infekcje pochwy, która także może dawać takie objawy. Jeżeli wykluczymy infekcję możemy przejść do stosowania środków takich jak tabletki dopochwowe, globulki i żele czy kremy. Najczęściej polecane są produkty hypoalergiczne bez dodatku substancji zapachowych. Często kobiety chwalą sobie lubrykanty na bazie wody lub silikonu, które stosowane miejscowo co jakiś czas mogą przynieść dużą ulgę nie zagrażając przy tym dziecku. Najczęściej stosowane są podczas stosunku. Zanim jednak dobierzemy odpowiedni środek zapoznajmy się z ulotką bądź skonsultujmy się z ginekologiem.

Suchość pochwy a menopauza? – czym jest i kiedy się pojawia

Suchość pochwy u kobiet oznaczać może menopauzę. Warto wiedzieć czym jest i kiedy może się pojawić. Menopauza to zjawisko, które dotyka każdej kobiety. Jest to naturalny proces fizjologiczny. Występuje pomiędzy wiekiem rozrodczym a starzeniem się, czyli w wieku od 40 do 55 lat. Warto jednak zauważyć, ze jest to kwestia indywidualna, na którą nie mamy wpływu. Czym jest menopauza, inaczej nazywana przekwitaniem? To okres, w którym nasz organizm produkuje coraz mniej hormonów płciowych, co ma wpływ na komórki jajowe, a to z kolei wpływa na płodność.

Do najczęstszych objawów menopauzy zalicza się uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, wahania nastroju, obniżony popęd płciowy i suchość pochwy, która jest następstwem libido. Dodatkowo mogą występować bole mięśni, stawów a także głowy. Menopauza to okres, którego doświadczyć musi każda kobieta. Niekiedy jest leczona terapią hormonalną zastępczą, która przygotowuje indywidualnie ginekolog.

 najlepsze preparaty na powiększenie biustu

Suchość pochwy forum – czy to odpowiednie miejsce dla nas?

Forum o suchości pochwy to miejsce, w którym osoby z tą przypadłością dzielą się swoimi sposobami na radzenie sobie z dolegliwościami. Najpopularniejsze w Polsce fora dla kobiet od wielu lat zrzeszają kobiety, które pragną polepszyć jakość swojego życia seksualnego i komfort podczas codziennych aktywności. Na takich forach kobiety mogą znaleźć porady nie tylko innych chorych osób, ale także specjalistów.

W takich miejscach często znajdziemy listę produktów rekomendowanych do nawilżania pochwy. Dodatkowo na forach dyskusyjnych możemy prosić o polecenie dobrego, rzetelnego ginekologa, który z pewnością pomoże rozwiązać wstydliwy problem. Takie fora są darmowe i przeważnie wymagają od nas jedynie rejestracji. Tutaj największą rolę odgrywa szczegółowe opisanie naszego problemu tak by skutecznie znaleźć interesujący nas temat bądź uzyskać konkretną odpowiedz od doświadczonego użytkownika.

suchość pochwy w ciąży - dolegliwość

Suchość pochwy leczenie domowe – czy jest możliwe?

Domowe leczenie suchości pochwy przede wszystkim powinno opierać się na nawilżaniu pochwy specjalnymi środkami. Ulgę mogą przynieść preparaty takie jak nawilżające globulki, żele z kwasem hialuronowym, kwas mlekowy, kremy nawilżające do miejsc intymnych i glikogen. W tym wszystkim należy jednak wiedzieć, że często zapominamy o leczeniu przyczyn suchości pochwy skupiając się na leczeniu objawów.

Suchość pochwy może być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Najczęściej są to tabletki antykoncepcyjne, tabletki przeciwalergiczne oraz antybiotyki. Koniecznie zapoznaj się z ulotkami leków, jakie przyjmujesz. To właśnie one mogą powodować suchość pochwy, a w konsekwencji infekcje i zakażenia.  Leczenie domowe suchości pochwy nie dla każdej kobiety może okazać się dobrym rozwiązaniem. Pomimo tego jak wstydliwy może być to temat, warto udać się do lekarza specjalisty – ginekologa, który z pewnością doradzi i zweryfikuje przyczyny tego problemu. Tutaj liczy się czas i im szybciej zareagujemy, tym szybciej pozbędziemy się dyskomfortu i bólu.

Suchość pochwy objawy

Suchość pochwy występować może u kobiet młodych i starszych, bez względu na wiek. Choć przyczyny tego zjawiska są znane to nadal bardzo często występuje. Problem ten, choć z pozoru nieistotny, może charakteryzować się bardzo nieprzyjemnymi objawami. Warto wiedzieć, że nieleczona przypadłość prowadzić może do infekcji dróg moczowych i rodnych, co z kolei prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

suchość pochwy w ciąży a najlepsze preparaty na powiększenie biustu

Suchość pochwy przede wszystkim powodować może swędzenie i pieczenie sromu i pochwy. Często też do czynienia mamy z bólem i kłuciem przy chodzeniu czy stosunku płciowym. Niektóre kobiety skarżą się na uczucie dyskomfortu spowodowane uciskiem pochwy oraz dolnego odcinka brzucha. Kolejnym problemem, który bardzo często się pojawia, to żółte plamy na bieliźnie. Występować może także krwawienie, które często jest wynikiem podrażnień błony śluzowej. Kolejnym objawem jest bardzo charakterystyczne parcie na mocz i pogorszenie samopoczucia czy spadek libido.

Suchość pochwy przyczyny

Przyczynami suchej pochwy najczęściej są zaburzenia równowagi hormonalnej. Może to być spowodowane niskim poziomem estrogenu. Estrogen to hormon produkowany w jajnikach i nadnerczach. Dodatkowo wytwarzany jest przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej. Najczęściej z suchością pochwy spotykając się kobiety przechodzące menopauzę, często tez występuje na kilka dni przed okresem. Suchość pochwy w ciąży bardzo często ma miejsce, przede wszystkich w pierwszych miesiącach. Problem ten występuje również po porodzie.

Niektóre choroby w tym np. cukrzyca powodować mogą suchość okolic intymnych. Często spotykaną przyczyna tego uciążliwego problemu jest nieprawidłowa higiena, stosowane kosmetyki, proszki do prania czy podpaski. Warto przeanalizować wymienione wyżej przyczyny i eliminować je kolejno by skutecznie pozbyć się problemu suchej pochwy i znów cieszyć się świetnym samopoczuciem i bezbolesnym stosunkiem płciowym. Jako specjaliści zalecamy by udać się z problemem od razu do ginekologa, który wykluczy przyczyny takie jak choroby i infekcje, które mogą by niebezpieczne dla zdrowia.

suchość pochwy w ciąży - leczenie

Podsumowanie

Suchość pochwy to bez wątpienia bardzo problematyczna kwestia dla większości kobiet. Mając już wiedzę z zakresu tego czym jest suchość pochwy i czym się charakteryzuje, wiesz co należy zrobić. Pamiętaj! Pomimo iż możliwa jest terapia domowa, to należy udać się do lekarza specjalisty, który zweryfikuje przyczynę suchości pochwy i dobierze odpowiednie rozwiązanie uwzględniając nasze preferencje i stan ogólny zdrowia. Bardzo ważne jest monitorowanie zabarwienia naszej bielizny, często suchości towarzyszą żółte plamy, które występują statystycznie często u kobiet borykających się z problemem suchości pochwy.

 najlepsze preparaty na powiększenie biustu

Dlaczego tak bardzo polecamy by pomimo wstydliwego tematu udać się do specjalisty ginekologa? Przede wszystkim biorąc pod uwagę przyczyny suchości, widać przy jak wielu dolegliwościach może występować. Zapamiętaj, że jest to problem dotykający kobiet w każdym wieku i często wystarczy krótka terapia kremami lub tabletkami dopochwowymi by pozbyć się krępującego problemu na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial