17 sierpnia 2024

Grzybica pochwy – jak sobie z nią poradzić?

Grzybica pochwy - kobiecy problem

Grzybica pochwy to temat, który nieczęsto pojawia się w opinii publicznej. Spowodowane jest to głównie faktem, że nie każdy chce tę kwestię poruszać. Powodów może być wiele, począwszy od wstydliwości tego problemu, pragnienia pozostania anonimowym, czy po prostu niechęć do odwiedzenia ginekologa. Oczywiście aby poddać się kuracji i prawidłowo pozbyć się grzybicy pochwy, należy nie tylko skorzystać z profesjonalnej wiedzy specjalisty oraz stosować się do farmakologicznych zaleceń, ale również rekomendowane jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Poniższy artykuł zaprezentuje przyczyny i objawy grzybicy pochwy, jakie mogą być skutki nieleczenia infekcji oraz przedstawi kilka interesujących sposobów na pozbycie się tej choroby na stałe, bez zamartwienia się o jej nawroty.


Czym charakteryzuje się grzybica pochwy?

Zanim skupimy się na przedstawieniu przyczyn powstawania grzybicy pochwy i jej objawów, warto wiedzieć czym charakteryzuje się grzybica pochwy. Jak w przypadku innych grzybic, jest to zaraźliwa choroba, której bardzo często towarzyszą świąd, pieczenie, obrzmienie, czy suchość pochwy. Oprócz tego, grzybica pochwy charakteryzuje się również serowatymi upławami, które mają bardzo dystynktywny zapach. Warto pamiętać, że każda grzybica pochwy może przybrać inną postać, to jest inaczej wyglądać – wszystko jest zależne od stopnia zaawansowania choroby, od tego jak szybko po zdiagnozowaniu zostanie podjęta próba leczenia i oczywiście od naszego organizmu.

Grzybica pochwy objawy i przyczyny

grzybica pochwy - objawy i przyczyny

Wbrew pozorom, grzybica pochwy to dosyć częsty problem. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że warunki sprzyjające rozwojowi tej infekcji mogą być zróżnicowane. Pojawienie się infekcji grzybicznej nie zawsze spowodowane jest złą higieną intymną. Drożdżaki, które wywołują grzybicę pochwy, bardzo często stają się aktywne przy zaburzeniach hormonalnych oraz przy cukrzycy.

Wyżej wspomniane zaburzenia hormonalne to jednak jedna z wielu przyczyn powstawania grzybicy w tym miejscu. Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na rozwój grzybicy pochwy, gdyż to właśnie podczas ciąży są największe wahania hormonalne. Takie same zmiany pojawiają się pod koniec cyklu miesiączkowego. Jednakże, oprócz tych przyczyn, bardzo często dochodzi do infekcji narządów płciowych przez antybiotyki. Spowodowane jest to nie tylko faktem, że antybiotyki pozbywają się chorobotwórczych drobnoustrojów oraz bakterii (również tych, które dbają o prawidłową kwaśność środowiska pochwy), ale również przez to, że pewna grupa antybiotyków (tetracykliny) stymulują rozwój grzybów.

Osłabiony organizm jest podatny na choroby

Osłabienie organizmu to kolejna przyczyna, o której warto pamiętać. Spowodowane może to być przyjmowanymi lekami, które obniżają odporność. Pigułki antykoncepcyjne to kolejna przyczyna rozwoju grzybicy pochwy. Mają one bardzo duży wpływ na hormony kobiece. Podobnie ma się rzecz z terapią hormonalną. Bardzo częstą przyczyną grzybicy pochwy jest po prostu nieprawidłowa higiena intymna. Chodzi tutaj o zbyt częste i intensywne mycie okolic intymnych, szczególnie przy użyciu zwykłego mydła lub innych środków czystości.

Choroby intymne tematem tabu

Choroby intymne wciąż są tematem tabu, a ich wykrywalność jest w części ukryta. Polacy boją się badać nie koniecznie ze względu tylko na lęk przed chorobą. Potężny problem to pójście do lekarza i przezwyciężenie bariery wstydu i strachu przed oceną. Trzeba pamiętać, że grzybica pochwy nie jest chorobą tylko i wyłącznie dotyczącą osób nie dbających o higienę intymną. Po drugie lekarze specjaliści takie przypadki widują codziennie. To co dla nich jest chlebem powszednim dla nas staje się sytuacją wyjątkową. Należy pamiętać, że lekarz to też człowiek i jego zdaniem jest leczyć, a nie oceniać. Dowodem na to, że takie problemy dotyczą bardzo szerokiej grupy osób są chociażby reklamy środków przeciwgrzybicznych OTC reklamowanych w telewizji czy radiu. To dzięki nim ten temat przestaje być powoli tabu.

Objawy infekcji grzybiczej

grzybica pochwy a wizyta u lekarza

Najczęstszymi objawami grzybicy pochwy są oczywiście zaczerwienienia. Jest to jeden z pierwszych objawów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jeśli zbagatelizujemy problem i nie zdiagnozujemy grzybicy na czas, kolejne objawy dostarczą o wiele więcej dyskomfortu i wiążą się one z pojawieniem upławów, o których była mowa wcześniej. Mają one zazwyczaj grudkowatą konsystencję, biały kolor oraz zapach drożdży. Co więcej, kobiety powinny uważać również na świąd i pieczenie. Wartym odnotowania jest fakt, że dolegliwości nasilają się po stosunku lub w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Dlaczego zatem tak wiele kobiet nie leczy grzybicy pochwy? Spowodowane jest to faktem, że czasami nie ma żadnych objawów, a co za tym idzie kobiety nie widzą potrzeby w leczeniu. Niestety, nieleczona grzybica często nawraca, przez co dalej może sprawiać problemy i utrzymywać nas w dyskomforcie.

Grzybica pochwy leczenie

W jaki sposób leczyć grzybicę pochwy? Można oczywiście wypróbować domowe sposoby na pozbycie się grzybicy. Nie są one co prawda tak efektywne jak farmakologiczne podejście do problemu. Mogą jednak zredukować objawy. Niestety, domowe sposoby na leczenie grzybicy pochwy nie pozbędą się problemu raz na zawsze. Z tego właśnie powodu zachęcamy do zapoznania się z lekami na receptę oraz bez recepty. Zazwyczaj leczenie trwa od tygodnia do dwóch – wszystko to zależy od tego do jak zaawansowanego stopnia grzybica pochwy się rozwinęła oraz od tego jak mocne leki lekarz nam przepisał. Bardzo często kobiety decydują się na porzucenie terapii po kilku dniach, gdyż nawet po dwóch dniach stosowania leków poprawa będzie widoczna. Jeśli zależy nam na całkowitym wyleczeniu, powinniśmy przestrzegać zaleceń ginekologa i do końca przyjmować przepisane nam leki. Domowe sposoby mogą łagodzić objawy, ale nic tak nie pomoże jak wizyta u specjalisty.

Grzybica pochwy leki bez recepty

grzybica pochwy - leki

Jeśli chodzi o leki bez recepty na grzybicę pochwy  to najlepiej leczyć się maściami, czyli po prostu stosować leczenie miejscowe. Maści i żele świetnie posłużą jako doraźne złagodzenie objawów. Zniwelują dolegliwości i pozwolą nam funkcjonować bez dyskomfortu. Maść przeciwgrzybiczna powinna być stosowana w przypadku delikatnych infekcji. Dobrym rozwiązaniem będzie Clotrimazolum. Krem ten świetnie spisuje się jako preparat na delikatny stan zapalny i charakteryzuje się łagodnym działaniem. Oprócz kremów, warto również przetestować żele, których działanie jest zbliżone do maści. Świetnym przykładem jest prOVag. Żel ten zwalcza zewnętrzne objawy grzybicy pochwy, takie jak świąd czy pieczenie. Co więcej, zapobiega on podrażnieniom i zakażeniom. Musimy jednak pamiętać, że korzystanie z maści lub żelów służy jedynie doraźnej pomocy w oczekiwaniu na wizytę u ginekologa. Farmaceuta pomoże dobrać odpowiedni środek, ale nie przepisze leków, które wyleczą przyczynę choroby.

Grzybica pochwy leki, co jeszcze może nam pomóc?

Płyny do irygacji

Zadaniem irygacji dopochwowej jest wypłukanie pochwy. Jest to intensywna procedura, którą nie należy przeprowadzać za często. Zbyt częste irygacje mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi środowiska pochwy, a co za tym idzie doprowadzić nawet do rozwinięcia się infekcji grzybicznej. Dzieje się tak, gdyż płyny do irygacji, oprócz czyszczenia naszej pochwy, doprowadzają do wypłukania flory fizjologicznej. Ma to przykre konsekwencje i często kończy się stanem zapalnym śluzówki pochwy. Oczywiście irygacja, jeśli przeprowadzona pod nadzorem lekarza, może przynieść pozytywne skutki. Dlatego właśnie zalecana jest konsultacja z ginekologiem i dobranie odpowiedniej kuracji.

Podsumowane, jak walczyć z grzybicą pochwy?

jak walczyć z grzybicą pochwy

Grzybica pochwy, jeśli jest nie leczona, może doprowadzić do przykrych następstw jak na przykład opryszczka narządów płciowych, infekcje jajników, a nawet zmiany szyjki macicy. Szczególnie niebezpieczna grzybica pochwy jest dla ciąży – często pojawiają się problemy z donoszeniem ciąży i może doprowadzić nawet do poronienia. Nie warto zatem przeczekać choroby, tylko zawczasu się nią zainteresować. Leki na grzybicę pochwy powinny być starannie dobrane przez ginekologa, a pacjentki muszą przestrzegać zaleceń lekarza. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, czyli zapobieganie chorobie. Jeśli jednak nie jest to możliwe, rekomendowana jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem, szczególnie jeśli podejrzewamy zaawansowane stadium infekcji.

Dagmara

Wizażystka z zawodu. Copywriterka z zamiłowania. Uwielbia upiększać. Siebie i innych. Jej treści znajdziecie w różnych działach.

View all posts by Dagmara →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial