5 lutego 2024

Piasek pod powiekami – o czym świadczy i jak go zwalczyć?

Piasek pod powiekami

Uczucie zalegania piasku pod powiekami często pojawia się u osób pracujących przy komputerze. Dyskomfort może pojawiać się jednak także u tych, którzy w monitor patrzą tylko sporadycznie. Większość osób odczuwających obecność ciała obcego w oku zaczyna je pocierać. Jednakże takie zachowanie najczęściej nasila nieprzyjemne objawy. Podrażnienie oczu zazwyczaj wynika z ich niedostatecznego nawilżenia. Dyskomfort może mieć związek z zaburzeniem wydzielania łez. Pierwszym krokiem do tego, aby się go pozbyć jest odpowiednie nawilżenie oka. Czym dokładnie jest piasek pod powiekami oraz jak możemy wyeliminować go na stałe?

Piasek pod powiekami – co to znaczy?

Piasek pod powiekami – co to tak właściwie jest? Wiele osób, w trakcie patrzenia w monitor komputera czy podczas noszenia soczewek twierdzi, że odczuwa silny dyskomfort. Pieczenie i ciężkość powiek daje wrażenie obecności ciała obcego. Kiedy oczy są zmęczone i niedostatecznie nawilżone, może się wydawać, że dostało się do nich ziarenko piasku. Piasek pod powiekami to jednak tylko złudzenie. Dyskomfort najczęściej nie ma związku z zabrudzeniem oka, a z jego podrażnieniem. Kiedy narząd wzroku narażony jest na intensywny wysiłek lub niekorzystne warunki zewnętrzne, może dochodzić do jego wysuszenia. Nieodpowiednie nawilżenie oczu wywołuje pieczenie i swędzenie. Zwłaszcza w trakcie mrugania. Próbując pozbyć się dyskomfortu często pocieramy powieki. To jednak duży błąd. Podczas tarcia dochodzi do powstania mikrouszkodzeń, co jedynie nasila nieprzyjemne dolegliwości.

piasek pod powiekami - przyczyny

Co oznacza piasek pod powiekami?

Wrażenie obecności pod powiekami piasku najczęściej ma związek z wystąpieniem zespołu suchego oka. Schorzenie to spotykane jest dość często, chociaż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ma z nim do czynienia. Zespół suchego oka, jak mówi sama nazwa, wiąże się z niedostatecznym nawilżeniem gałki ocznej. Dolegliwość powstaje w przypadku wystąpienia zaburzeń wydzielania łez lub kiedy dochodzi do zbyt szybkiego parowania filtru łzowego. Nadmierna suchość oczu oprócz wrażenia obecności ciała obcego wywołuje silne pieczenie, swędzenie, a nawet ból. Wydzielanie łez niekiedy zostaje zaburzone przez choroby ogólnoustrojowe. Do kłopotów z nawilżeniem gałki ocznej może dochodzić w przypadku cukrzycy oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Mogłoby się wydawać, że choroby tego typu nie mają związku z funkcjonowaniem narządu wzroku. Niemniej jednak, ich występowanie sprzyja powstawaniu zaburzeń. Przesuszenie gałki ocznej może mieć związek również z takimi chorobami jak kolagenoza oraz trądzik różowaty. Na stan narządu wzroku istotnie wpływa działanie tarczycy. Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu może skutkować obniżeniem ostrości wzroku, częstym przemęczeniu oczu, a także ich przesuszeniem. Wrażenie piasku pod powiekami występuje również przy niektórych nowotworach. Uważa się, że zaburzenia wydzielania łez mogą być następstwem białaczki oraz chłoniaka.

Jak poznać czy piasek pod powiekami to ZSO?

Po ciężkim dniu pracy mnóstwo osób twierdzi, że czuje pod powiekami piasek, mimo że w cale go tam nie ma. Nieprzyjemne uczucie w wielu przypadkach ma związek z wystąpieniem zespołu suchego oka. Niedostateczne nawilżenie gałki ocznej daje wiele objawów. Łzy chronią nasze oczy przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Kiedy gruczoły łzowe pracują nieprawidłowo lub kiedy filtr łzowy zaczyna zbyt szybko parować, narząd wzroku narażony jest na zbyt silne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Wtedy też dochodzi do podrażnienia okolic oczu.

Do najważniejszych objawów zespołu suchego oka zalicza się:

  • bezustanne uczucie przemęczenia oczu,
  • poranne kłopoty z podniesieniem powiek,
  • częste swędzenie okolic oczu,
  • zaczerwienienie spojówek,
  • ciężkość powiek w trakcie dnia,
  • pieczenie w okolicach spojówek,
  • opuchlizna,
  • bolesność oczu,
  • światłowstręt,
  • częste zaburzenia widzenia,
  • rozmazywanie się widzianego obrazu.

Piasek pod powiekami po przebudzeniu – przyczyny ZSO

Zespół suchego oka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Do powstania przypadłości może dochodzić z różnych przyczyn, przez co trudno jej zapobiec. Wysuszenie gałki ocznej niekiedy ma miejsce na skutek zażywania niektórych farmaceutyków. Zwłaszcza, jeśli lekarstwa w istotny sposób oddziałują na układ hormonalny. Czynnikiem, który przyczynia się do rozwoju zespołu suchego oka jest palenie papierosów. Warto zwrócić uwagę na to, że na ZSO narażeni są zarówno palacze czynni, jak i bierni. Przebywanie w pomieszczeniach pełnych dymu tytoniowego, wysusza gałkę oczną. Kiedy gruczoły łzowe wydzielają zbyt małe ilości łez, zaczynamy odczuwać pieczenie i mamy wrażenie, że pod powieką znajduje się piasek. 

Co jeszcze może przyczynić się do rozwoju zespołu suchego oka?

  • Zabiegi laserowe,
  • noszenie szkieł kontaktowych,
  • częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
  • regularne pływanie w basenach, gdzie woda jest chlorowana,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • zażywanie leków przeciwdepresyjnych,
  • stosowanie leków przeciwmigrenowych i antyhistaminowych,
  • zażywanie farmaceutyków obniżających ciśnienie krwi, 
  • menopauza.

Najlepszy sposób na piasek pod powiekami

Uczucie obecności pod powiekami piasku niewątpliwie ma związek z wysuszeniem gałki ocznej. Z tego względu, najlepszym sposobem na to, aby pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości jest nawilżenie.  Osobom mającym do czynienia z zespołem suchego oka zaleca się stosować krople. Preparaty przeznaczone do zwilżania gałki ocznej działają bardzo szybko. Niestety zdarza się, że dają efekty tylko na chwilę. Kiedy krople przestają działać, uczucie piasku pod powiekami zaczyna doskwierać na nowo. Zwłaszcza, kiedy często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, lub jeśli nosimy soczewki. Aby wyzbyć się go na dłużej, warto zainwestować w preparat o składzie zbliżonym do składu naturalnych łez.

Jak wybrać krople do oczu, aby piasek pod powiekami zniknął na dłużej?

Osoby zmagające się z zespołem suchego oka powinny wybrać się do okulisty. Specjalista dokładnie zbada narząd wzroku i podpowie jakie krople będą w danym przypadku najlepsze. Zanim udamy się do lekarza możemy sięgnąć po preparat nawilżający bez recepty. Będąc w aptece wybierzmy jednak taki, który składem będzie przypominał skład naturalnych łez. Specjalistyczne krople pomagają utrzymać równowagę hydrolipidowej powierzchni gałki ocznej. Z tego względu ich działanie jest bardzo skuteczne. Niektóre preparaty nazywane są sztucznymi łzami. Takie też kupujmy, jeśli mamy do czynienia z ciągłym przesuszeniem oczu. Krople o odpowiednim składzie pomagają nawilżyć gałkę oczną, a na dodatek koją podrażnienia. Jeśli będąc w aptece nie wiemy na jaki preparat się zdecydować, zapytajmy o radę farmaceutę. Specjalista z pewnością będzie wiedział, który z nich przyniesie nam ulgę na dłużej. Podczas zakupu kropli warto zwrócić uwagę na to, by w ich składzie nie było konserwantów. Środki chemiczne często działają drażniąco.

piasek pod powiekami - leczenie

Jak jeszcze walczyć z nieprawidłowym nawilżeniem oczu?

Stosowanie kropli do oczu to świetne rozwiązanie dla osób mających do czynienia z niedostatecznym nawilżeniem gałki ocznej. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją również inne sposoby na to, aby zniwelować objawy ZSO. Osoby narażone na wysychanie gałek ocznych powinny zadbać o odpowiednią higienę, a także pomyśleć o zmianie diety.

Odpowiednia higiena oczu

Kłopoty z niedostatecznym nawilżeniem oczu mogą mieć związek z nieprawidłową higieną oczu. Kiedy myjąc twarz pocieramy powieki zbyt intensywnie, przyczyniamy się do powstania w ich obrębie mikrouszkodzeń. Podobnie dzieje się, kiedy do zmywania makijażu używamy szorstkich wacików. Aby uniknąć powstawania podrażnień, podczas oczyszczania skóry twarzy powinniśmy być delikatni. Ostrożność to jednak nie wszystko. Do demakijażu oczu zawsze należy używać specjalnie przeznaczonych do tego płynów. Najlepiej takich o działaniu nawilżającym. Raz na jakiś czas przemywajmy oczy solą fizjologiczną. Preparat ma właściwości nawilżające, a na dodatek łagodzi stany zapalne. Na noc, po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy nakładajmy krem. Pamiętajmy tylko, by w jego składzie nie było drażniących perfum.

Regularne masaże

Osoby, które odczuwają suchość gałki ocznej powinny raz na jakiś czas wykonywać delikatny masaż powiek. Dotyk sprawia, że skóra wokół oczu się nagrzewa. Poza tym, częste wykonywanie masażu okolic oczu stymuluje działanie okolicznych gruczołów. Zabiegi z łatwością możemy wykonywać samodzielnie. Należy jednak pamiętać, aby podczas masażu być bardzo delikatnym. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i niezwykle delikatna. W trakcie jej pocierania nietrudno więc o uszkodzenia. Co więcej, przed każdym masażem musimy dokładnie umyć dłonie, by w okolice oczu nie przenieść drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń.

Zrównoważona dieta

W przypadku, kiedy mamy kłopoty z nawilżeniem gałki ocznej, powinniśmy zwrócić uwagę na to co jemy. Pozytywny wpływ na narząd wzroku będzie miało wprowadzenie do diety zdrowych tłuszczów. Oliwa z oliwek czy olej lniany to świetne źródło kwasów omega-3. Cenne substancje wspomagają proces wchłaniania witamin z grupy A, D, E i K. Osoby, które często sięgają po zdrowe tłuszcze nienasycone rzadziej mają kłopoty z wysuszaniem się gałki ocznej. Zrównoważona dieta pomaga zapobiec rozwojowi zespołu suchego oka, a także chorób wzroku takich jak jaskra. Aby nasze oczy nie były narażone na przesuszenie, powinniśmy dbać o ich nawilżenie również od środka. Jeśli często spędzamy czas w klimatyzowanych pomieszczeniach lub wśród palaczy, codziennie powinniśmy pić dużo wody. Wypijanie odpowiedniej ilości płynów pozwala zachować optymalne nawilżenie spojówki oraz rogówki.

Okłady z czarnej herbaty i rumianku

Spośród domowych rozwiązań na zespól suchego oka warto wyróżnić okłady z czarnej herbaty oraz rumianku. Zioła mają właściwości nawilżające. Ponadto, świetnie łagodzą podrażnienia. Aby zrobić okład wystarczy zaparzać dwie torebki wybranej herbaty. Najlepiej w niewielkiej ilości wody. Kiedy torebki wystygną, musimy pozostawić je na powiekach na kilkanaście minut. Co ważne, okłady najlepiej wykonywać w pozycji siedzącej.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial