24 czerwca 2024

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza, to dość przykre i uciążliwe schorzenie. Zdarza się ono zdecydowanie częściej kobietom niż mężczyznom, jednak nie oznacza to, że męska część społeczeństwa może się czuć zupełnie bezpiecznie. Podatność kobiet na tę infekcje, związana jest z ich budową anatomiczną, a precyzując, z budową cewki moczowej, która jest o wiele krótsza, niż ta u mężczyzn. W związki z tym, ewentualne przedostanie się bakterii czy wirusów i grzybów, stanowi duże zagrożenie. Warto w tym miejscu jednak dodać, że zapalenie pęcherza nie jest aż tak groźną przypadłością.

Charakterystyczne dla niej, jest częste nawracanie oraz uciążliwość związana z bólem i koniecznością częstego korzystania z toalety. Domowe sposoby na zapalenie pęcherza mogą okazać się przydatne w rozwiązaniu opisywanego problemu, a wcale nie muszą wymagać zaangażowania i dużych nakładów finansowych. Poniżej można znaleźć kilka przydatnych rozwiązań. Trzeba też zauważyć, że w przypadku wystąpienia tej choroby, konsultacja lekarska jest niezwykle ważna. Nie można sobie zatem pozwolić na jakąkolwiek bagatelizację tej dolegliwości.

zapalenia stawów

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

Wizyta u lekarza jest tak istotna, ponieważ pomoże on wykonać potrzebne badania i za pomocą ich wyników, wykluczyć możliwość wystąpienia znacznie poważniejszych chorób, które mogłyby charakteryzować się podobnymi objawami.

Przyczyną powstania zapalenia w tym rejonie, jest zagnieżdżenie się bakterii na ścianie pęcherza. Bakterie mogą mieć różne pochodzenie, ale najczęściej dochodzi do zakażenia poprzez pałeczki okrężnicy (Escherichia coli). Nierzadko zapalenie pęcherza występuje razem z różnymi infekcjami pochwy i sromu. Według badań prawie 80% przypadków zapalenia pęcherza, jest spowodowane aktywnością seksualną.

Zanim przejdziemy do domowych sposobów na zapalenie pęcherza moczowego, trzeba wspomnieć jakimi objawami może charakteryzować się ta przypadłość. Najbardziej charakterystycznym z nich, jest lekkie pieczenie w czasie oddawania moczu, ale także konieczność częstego chodzenia do toalety. Kolejnymi oznakami będzie oddawanie moczu w małych dawkach, pomimo wyraźnego odczucia parcia na pęcherz, a w późniejszym stadium silny ból (pieczenie) cewki moczowej podczas oddawania i po oddaniu moczu. Istnieje też całkiem pokaźna lista porad, która podpowiada, jak chronić się przed zapaleniem pęcherza.

domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Co na zapalenie pęcherza – domowe sposoby

Jeśli chcemy się uchronić przed tą przykrą infekcją, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Jedną z najważniejszych, a zarazem najprostszych jest zwyczajnie picie dużych ilości płynów w ciągu dnia. Pomoże to zmniejszyć ryzyko gromadzenia się bakterii. Nie wolno wstrzymywać oddawania moczu, gdyż zgromadzone mikroorganizmy mają wtedy bardzo dobre warunki do rozmnażania. Niezwykle kluczowa jest także higiena – dobrym wyborem będzie podmywanie miejsc intymnych dwa razy dziennie (w kierunku od przodu do tyłu, co uniemożliwi przedostawanie się bakterii).

Co zastosować na zapalenie pęcherza, jeśli chodzi o domowe sposoby? Pierwszą z propozycji jest żurawina. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym oraz zapobiega rozrostowi bakterii. Warto korzystać z tej, która jest dostępna w postaci soku (picie 2-3 szklanek dziennie, na pewno pomoże).

Kolejna propozycja, to stosowanie rozgrzewających kąpieli lub naparów z rumianku i szałwii. Niemniej jednak zaleca się powstrzymanie od soli i dodatków w postaci pian, gdyż drażnią one okolice cewki moczowej. Mieszanka w postaci naparu z pietruszki lub ze skrzypu polnego, pomaga zwalczyć skurcze pęcherza, oraz jest przeciwbakteryjna.

zapalenia stawów

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży

W tym szczególnym okresie, powinno się zwrócić jeszcze większą uwagę na aspekty zdrowotne, bowiem dotyczą one nie tylko matki, ale również dziecka. Po wykonaniu badań przez ginekologa, może on zlecić terapię żurawiną, jednak czasem istnieje potrzeba wzmocnienia jej, zastosowaniem antybiotyku.

Na szczęście współcześnie istnieje sporo antybiotyków, które nie są szkodliwe w pierwszych fazach ciąży. Warto pamiętać, że zimno potęguje rozwój bakterii, w związku z czym należy zwrócić uwagę na to, aby nie dopuszczać do wychładzania podatnych na chorobę miejsc.

Inne domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży, to zastosowanie oleju lnianego do potraw, takich jak sałatki lub po prostu na warzywa. Jego działanie ochrania błony śluzowe, dzięki czemu rozwój bakterii w nich jest mocno utrudniony. Posiada także właściwości przeciwzapalne.

Oczywistym sposobem, który ma niezwykłe znaczenie, jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny intymnej. W okresie zapalenia pęcherza w ciąży (ale nie tylko w tym czasie) jest stosowanie kąpieli dwa razy dziennie, stosując przy tym łagodne mydło.

zapalenia stawów

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dziecka

Tak jak wspomniano na początku, to kobiety są grupą o podwyższonym ryzyku, jeśli chodzi o możliwość wystąpienia zapalenia pęcherza. Jednak dzieci także mogą być na niego podatne. W takiej sytuacji można bez większego problemu zastosować te same rozwiązania, co w wyżej opisanych przypadkach.

Bardzo łagodnym, a za razem dobrym domowym sposobem na tę dolegliwość, jest kąpiel z wykorzystaniem igliwia sosnowego. Można ją przygotować w następując sposób: uzbierane igły sosnowe (około pół kilograma) zalewa się wrzącą wodą, do momentu całkowitego ich przykrycia przez nią. Napar ten powinien zostać odstawiony na kilkanaście minut, do zmiękczenia igieł. Następnie należy wlać napar do wanny.

Jeżeli ten domowy sposób na zapalenie pęcherza u dziecka, okaże się dla niego niekomfortowy, igły sosnowe można wrzucić do płóciennego worka, który zapobiegnie kontaktowi ze skórą. Innym sposobem dla dziecka na zapalenie pęcherza może być zastosowanie termoforów. Należy je przyłożyć w okolice krocza i krzyża. Nie dopuści to do oziębienia wrażliwych okolic pęcherza.

domowe sposoby na zapalenie pęcherza - leczenie

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza – forum

W wielu miejscach w Internecie, a szczególnie na forach tematycznych, które poświęcone są zdrowiu, w podtematach dotyczących tego schorzenia można znaleźć mnóstwo informacji. Czy wszystkie z nich są prawdziwe i przydatne? Z pewnością nie, dlatego warto zapoznać się z innymi źródłami, przed otwarciem ewentualnego forum o domowych sposobach na zapalenie pęcherza.

W niektórych przypadkach konsultacja lekarska może być nieunikniona, gdyż nieprawidłowo leczone zapalenie pęcherza, może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Ponadto, objawy, które mogą kojarzyć się z zapaleniem pęcherza, nie zawsze muszą oznaczać, że to właśnie z tym mamy teraz do czynienia. Dzięki osobom, które czynnie korzystając z forów o tematyce zdrowotnej, można zdobyć opinie i kontakty do lekarzy, którzy mogą pomóc w walce z zapaleniem pęcherza. Zatem wizyta na takim forum, na pewno może okazać wartościowa pod tym kontem.

zapalenia stawów

Zapalenie pęcherza – podsumowanie

Zapalenie pęcherza nie jest dolegliwością niebezpieczną, ale nie wolno jej bagatelizować. Przedstawione powyżej propozycje i pomysły, dotyczące zażegnania choroby domowymi sposobami, mogą okazać się niewystarczające. Należy je zatem traktować jedynie jako podpowiedź, a nie sposób na rozwiązanie problemu, chociaż każda z nich sprawdza się z powodzeniem i cieszy się wysoką skutecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial