1 października 2024

Joga dla oczu – założenia reedukacji wzroku, przykładowe ćwiczenia

joga dla oczu - ćwiczenia

Choroby i wady wzroku znacznie obniżają komfort życia. Ciągłe kupowanie kropli do oczu, soczewek czy okularów to także spory wydatek. Niestety, kiedy większość z nas codziennie spędza godziny przed telewizorem czy komputerem o pogorszenie wzroku nietrudno. Przy ciągłym zmęczeniu oczu pomocna może być jednak joga. Zdaniem specjalistów, regularne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych zmniejsza ryzyko powstawania wad wzroku. Co więcej, w opinii niektórych uczonych, joga oczu jest w stanie zniwelować wady, które już powstały. Wiele osób do terapii podchodzi z dystansem. Jak się jednak okazuje, ta jest naprawdę skuteczna. Kiedy zdecydować się na jogę oraz w jaki sposób ćwiczyć, by treningi dawały efekty? Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie warto samemu przekonać się, czym jest joga dla oczu.

zmarszczki pod oczami

Joga na oczy – na czym polega?

Treningi jogi od dawna uznawane są za prozdrowotne. Niektórzy uważają wręcz, że regularne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych w połączeniu ze spokojnym trybem życia to najlepszy sposób, na to, by przez długie lata zachować zdrowie. Tradycyjna joga jest niezwykle popularna na całym świecie ale joga oczu już nieco mniej. Korzystne właściwości relaksacyjnych ćwiczeń na wzrok sprawiają jednak, że coraz więcej osób się nią interesuje. Na czym polega joga oczu? Przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń rozluźniających spięte mięśnie. Zdaniem specjalistów, dzięki zrelaksowaniu się możemy widzieć lepiej nawet po ciężkim dniu pracy. Chociaż brzmi to niewiarygodnie, ćwiczenia na oczy są w stanie poprawić wzrok nawet na stałe. Wszystko jednak zależy od poprawności i systematyczności ich wykonywania.

joga dla oczu - co to jest?

Joga, czyli ulga dla zmęczonych oczu

Wiele osób zauważa, że pod wpływem silnego stresu, ich wzrok znacznie się pogarsza. Niestety, to nie złudzenie. Na skutek odczuwania stresu, mięśnie oczu zaczynają się nieprawidłowo napinać. Wtedy też, może nam się wydawać, że przed oczami widzimy plamy. Kiedy jesteśmy zmęczeni i zestresowani widziany obraz staje się także nieostry, a nawet całkowicie rozmyty. Wszystko za sprawą usztywnienia mięśni gałki ocznej. Aby zapobiec pogarszaniu się wzroku, należy zadbać o ich odpowiednie rozluźnienie. Na takim założeniu opiera się właśnie joga oczu. Okulista, który opracował ćwiczenia narządu wzroku kierował się przekonaniem, że napięcie mięśni gałki ocznej to główny czynnik powstawania wad wzroku. Zdaniem uczonego, systematyczne ćwiczenie jogi oczu jest w stanie zapobiec rozwojowi powstałych zmian, a w niektórych przypadkach nawet je korygować. Wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych w ciągu dnia to świetne rozwiązanie dla osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem. Już kilka minut treningu pozwala się odprężyć i, co najważniejsze, odpocząć przemęczonym oczom.

Joga oczu – astygmatyzm i inne wady wzroku

Sporo mówi się o tym, że joga prowadzi do tak zwanej reedukacji wzroku. Oznacza to, że regularne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych jest w stanie skorygować pewne wady lub co najmniej zapobiec ich rozwojowi. Trzeba tylko zaznaczyć, że efekty treningów w dużej mierze zależą od naszej cierpliwości i skrupulatności. Przy zachowaniu systematyczności, ćwiczenia oczu pomagają przy astygmatyzmie. Specjaliści z zakresu wizjonetyki uważają, że dzięki jodze do reedukacji wzroku może dojść również w przypadku krótko- i dalekowzroczności. Co ciekawe, istnieje taka teoria, że ćwiczenia odprężające są w stanie niwelować zeza. Chociaż joga oczu to bezinwazyjna metoda reedukacji wzroku, decyzję o rozpoczęciu treningów warto skonsultować ze swoim okulistą. Specjalista zadecyduje, czy joga może pomóc w naszym przypadku, a także pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia.

joga dla oczu a gęste rzęsy

Ćwiczenia dla osób chcących pielęgnować wzrok

Joga oczu to jedna z niewielu metod, która w bezinwazyjny sposób pomaga w korygowaniu wad wzroku. Wykonywanie relaksacyjnych ćwiczeń na oczy jest bardzo proste i w ogóle niemęczące. W związku z tym, radzą sobie z nimi nawet osoby starsze. Ponieważ joga oczu jest w stanie skorygować wady wzroku, ćwiczyć ją powinny osoby, które chciałyby zacząć widzieć lepiej bez okularów. Oczywiście, kiedy treningi zaczną przynosić efekty, nie możemy przestać nosić szkieł bez konsultacji z lekarzem, gdyż to mogłoby doprowadzić do ponownego pogorszenia się widzenia. Specjaliści wizjonetyki uważają, że ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc w korygowaniu krótkowzroczności, dalekowzroczności, zeza oraz astygmatyzmu. Należy wspomnieć, że joga oczu to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób chcących poprawić wzrok, ale również dla tych, którzy chcą zapobiec jego pogorszeniu. Wykonywanie ćwiczeń sprawdzi się w przypadku osób pracujących przy komputerze czy złym oświetleniu. Podczas patrzenia na monitor oczy bardzo się męczą. Wtedy dochodzić może do niebezpiecznych napięć lub usztywnienia mięśni gałek ocznych. W trakcie treningów jogi oczy szybko odpoczywają. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń sprawia więc, że ryzyko powstania wad staje się niższe.

Joga na oczy – ćwiczenia, które mogą pomóc w reedukacji wzroku

Zwolennicy jogi uważają, że ćwiczenia relaksacyjne pomagają w leczeniu wielu chorób. Efekty treningów w dużej mierze zależą od tego, jakich narządów i partii ciała dotyczą. Zdaniem specjalistów ćwiczenia na oczy mogą zmniejszyć wady wzroku nawet o kilkadziesiąt procent. Trzeba jednak pamiętać, że te nie mogą zastępować tradycyjnego leczenia. Jak wygląda joga oczu? Poniżej opis przykładowych ćwiczeń.

gęste rzęsy

Bujanie krótkie

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń wzroku jest tak zwane bujanie krótkie. By je wykonać najpierw powinniśmy wygodnie stanąć w rozkroku. Najlepiej w miejscu oddalonym o jeden metr od okna. W dalszej kolejności musimy rozluźnić całe ciało i wybrać dwa punkty, które znajdują się w zasięgu naszego wzroku. Jeden z nich musi znajdować się bardzo blisko nas, a drugi dość daleko (np. firanka i komin sąsiedniego domu). Kiedy jesteśmy w odpowiedniej pozycji zaczynamy delikatnie kołysać całym ciałem. W trakcie kołysania cały czas musimy przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Poza tym, podczas wykonywania ćwiczenia głowa musi pozostać nieruchoma w stosunku do barków. Ważne jest, aby na początku ćwiczenia nie skupiać wzroku na wybranych wcześniej punktach. Trzeba tylko zerkać przed siebie. Kiedy nasze ciało będzie już całkowicie rozluźnione, a my się odprężymy będziemy mogli spostrzec pozorny ruch obiektu znajdującego się bliżej, względem obiektu znajdującego się dalej. Gdy tak się stanie, po kilkunastu sekundach musimy zamknąć powieki, a następnie wyobrazić sobie to, co widzieliśmy do tej pory. Po kilku sekundach możemy otworzyć oczy. Co istotne, podczas całego ćwiczenia nie wolno przestać się kołysać.

Bujanie ołówkowe

Kolejne ćwiczenie z zakresu jogi oczu wykonuje się na siedząco. W związku z tym, przed jego rozpoczęciem należy znaleźć wygodne miejsce. Kiedy ułożymy się już w odpowiedniej pozycji, w dłoń chwyćmy ołówek, kredkę lub długopis. Następnie ułóżmy rękę tak, by przedmiot znalazł się przed naszą twarzą w odległości kilkunastu centymetrów. Co najważniejsze, ołówek czy długopis musi być w pozycji pionowej. W dalszym kroku zaczynamy zerkać na przedmiot, jednocześnie kołysząc głową. Delikatne ruchy wykonujemy najpierw w prawo, a potem w lewo. W tracie treningu obserwujemy pozorny ruch przedmiotu na tle ściany. Podobnie jak przy poprzednim ćwiczeniu, co jakiś czas musimy zamknąć oczy i wyobrazić sobie to, co do tej pory zauważyliśmy. Podczas kolejnych powtórzeń możemy zerkać również na bardziej oddalone punkty, starając się, aby w dalszym ciągu widzieć pozorny ruch ołówka. Ważne jest, że ćwiczenia takie jak to można wykonywać poza domem. Jogę oczu bez problemu można ćwiczyć w biurze, kiedy nasze oczy są bardzo zmęczone.

joga dla oczu - opinie

Rysowanie nosem

Nieco innym ćwiczeniem jest tak zwane rysowanie nosem. Jego regularne wykonywanie pozwala się odprężyć, co bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie narządu wzroku. Aby wykonać ćwiczenie relaksacyjne, koniecznie powinniśmy obrać wygodną pozycję. Kiedy już to zrobimy, musimy wyobrazić sobie, że rysujemy nosem na przykład kształt spirali. Co istotne, w trakcie ćwiczenia musimy subtelnie ruszać głową. Najlepiej w taki sposób, jakbyśmy mieli narysować wzór za pomocą nosa. Ćwiczenie relaksacyjne powinnyśmy wykonywać przez około 2 minuty. Najlepiej kilka razy dziennie. Aby urozmaicić ćwiczenie, możemy rysować nosem również kształt litery „s” lub znaku nieskończoności. Najważniejsze, żeby trenować regularnie.

zmarszczki pod oczami

Joga dla oczu – opinie

Ćwiczenia oczu to bezinwazyjna terapia, dlatego też ostatnio wykonuje je coraz więcej osób. Regularne trening mają przyczyniać się do reedukacji wzroku. Jednak czy dzięki ćwiczeniom wzrok naprawdę może ulec poprawie? Opinie osób, które systematycznie uprawiają jogę potwierdzają jej wysoką skuteczność. Jak twierdzą, za pomocą ćwiczeń udało im się znacznie zniwelować kłopoty ze wzrokiem. Osoby zmagające się z astygmatyzmem czy krótkowzrocznością zwracają uwagę na to, że dzięki terapii, łatwiej jest im funkcjonować. Chociaż, joga oczu nie eliminuje wad wzroku całkowicie, to znacznie je zmniejsza. Zdaniem osób, które codziennie ćwiczą, treningi są bardzo przyjemne. Opinie potwierdzają, że do regularnych treningów łatwo jest się przyzwyczaić. Zwłaszcza, kiedy wykonuje się je zawsze o tej samej porze. Według niektórych, ćwiczenia oprócz mięśni oczu rozluźniają całe ciało. W trakcie krótkich treningów można więc się zrelaksować. Wiele osób zwraca uwagę na to, że joga jest nie tylko świetną metodą reedukacji, ale także i zapobiegania wad wzroku. Częste wykonywanie ćwiczeń przyczynia się do lepszego funkcjonowania mięśni oczu. Relaksacja zapobiega z kolei powstawaniu niespodziewanych napięć i przemęczenia. Zdaniem uczonych, nieprawidłowe skurcze mięśni to jeden z czynników odpowiedzialnych za powstawanie wad wzroku. Niwelowanie napięć pozwala więc skutecznie zapobiegać ich powstawaniu.

Dagmara

Wizażystka z zawodu. Copywriterka z zamiłowania. Uwielbia upiększać. Siebie i innych. Jej treści znajdziecie w różnych działach.

View all posts by Dagmara →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial