17 sierpnia 2024

Nadmierna potliwość stóp – przykra dolegliwość czy objaw poważnej choroby?

Nadmierna-potliwość-stóp-jak-zwalczyć

Problem z nadpotliwością może pojawić się w każdym wieku. Mimo że pocenie się jest naturalnym procesem, kiedy potu jest zbyt dużo to znak, że nasz organizm walczy z bakteriami. Czasami jest to konsekwencją złego trybu życia, jednak w niektórych przypadkach stanowi objaw poważnej choroby lub problemów hormonalnych, którymi powinien zająć się lekarz. W każdym przypadku powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który postawi diagnozę i rozpocznie terapię. Najczęstszą odmianą nadpotliwości jest nadmierna potliwość stóp. Jakie są jej przyczyny?

 tabletki porost nowych włosów

Pocenie się nóg – główne przyczyny

Nadmierna potliwość stóp dotyka coraz więcej osób. Bardzo często jest to skutkiem noszenia  przez cały dzień skarpet czy butów ze sztucznych materiałów, w których skóra nie może  swobodnie „oddychać”.  Niestety pocenie się stóp może być związane również z nieprawidłową dietą – warto unikać używek, a także pikantnych, ciężkostrawnych  potraw. Pocenie się stóp może być także skutkiem zaburzeń  emocjonalnych- właśnie dlatego do suplementów diety mających redukować potliwość dodaje się melisę.

nadmierna potliwość stóp

Nocne pocenie się a poważne choroby. Kiedy warto odwiedzić lekarza?

Nadmierne pocenie się w nocy może być  objawem wielu poważnych chorób, dlatego nie warto go lekceważyć. Nocne poty to znak, że nasz organizm próbuje pozbyć się toksyn. Jeśli nocnemu poceniu się towarzyszy ogólne zmęczenie, apatia, problemy z koncentracją czy bóle głowy, to znak, że powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty- zwłaszcza jeśli ilość potu zwiększa się z dnia na dzień. Oto lista chorób, które mogą być związane z nocnym poceniem się:

  • Nowotwór (chłoniak) – nowotwór układu chłonnego niestety dotyka coraz więcej pacjentów. W przypadku jego leczenia bardzo ważne jest wczesne wykrycie, dlatego jeśli jesteśmy zaniepokojeni nocnymi potami, warto jak najszybciej udać się do lekarza.
  • Cukrzyca – nocne poty mogą być związane ze spadkiem poziomu cukru we krwi.  Pojawia się ono zwykle w przypadku niewykrytej lub nieprawidłowo leczonej cukrzycy.
  • Nadczynność tarczycy – tarczyca odpowiada za wszystkie procesy, jakie mają miejsce w naszym organizmie, również za termoregulację. Kiedy mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością hormonów, cały organizm działa szybciej, przez co zwiększa się ilość potu.
  • Nadciśnienie tętnicze – to tak zwany „cichy zabójca”. Choroba przez wiele lat nie daje żadnych znaków, natomiast nagłe skoki ciśnienia mogą powodować wzrost temperatury ciała i pocenie się.
  • Nerwica – nadmierne pocenie się może być objawem wielu zaburzeń psychicznych, między innymi nerwicy, ale również schizofrenii. Organizm, który jest ciągle narażony na stres, praktycznie bez przerwy produkuje adrenalinę. W tym przypadku nocne poty towarzyszą nagłym napadom lęku, które pojawiają się również w nocy.
  • Hiperhydroza – to wrodzona skłonność do nadmiernego pocenia się. Na szczęście chorobę można leczyć za pomocą odpowiednich środków farmakologicznych.
  • Refluks – cofanie się treści żołądka do przełyku może powodować kaszel, który sprawia, że wzrasta temperatura organizmu.

Bardzo ważne jest znalezienie przyczyny nocnych potów i leczenie właśnie jej, a nie samych objawów. Warto również zadbać o odpowiedni komfort snu, kontrolując temperaturę w sypialni oraz dbając o odpowiedni poziom wilgotności.

Nocne pocenie się a problemy hormonalne

Czasami nadmierne pocenie się wynika z zaburzeń hormonalnych.  Mogą być one związane z okresem dojrzewania, a w przypadku starszych osób z menopauzą czy andropauzą (męskie przekwitanie). W przypadku menopauzy uderzenia gorąca są normalnym objawem, pojawiającym się również w nocy. Jeśli chodzi o andropauzę, w okresie tym spada poziom testosteronu, który odpowiada m.in. za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Dzieje się to zwykle po czterdziestym roku życia.

tabletki na rzucanie palenia

Pocenie się w nocy po alkoholu

Nocne pocenie się po spożyciu alkoholu może być spowodowane działaniem etanolu na naczynia skórne, które pod jego wpływem znacznie się rozszerzają. Alkohol bardzo szybko zwiększa poziom cukru w organizmie, a w dodatku jest traktowany jak trucizna – zaczynamy się pocić, aby się go pozbyć. Jeśli problem pojawia się tylko po spożyciu alkoholu, nie ma powodów do zmartwień.  Nadmierna potliwość może być związana również ze spożywanymi produktami- ilość potu zwiększa się, jeśli w diecie znajduje się dużo nabiału czy pikantnych warzyw (cebula, czosnek).

Pocenie się głowy

Pocenie się głowy jest zwykle związane z nadczynnością gruczołów potowych. Występuje zazwyczaj w stresujących sytuacjach, chociaż czasami jest spowodowana zmianami hormonalnymi, otyłością lub chorobami serca. Wzmożona potliwość głowy to dolegliwość, która powoduje ogromny dyskomfort i nierzadko przyczynia się do wycofania się z kontaktów towarzyskich. Zwykle pierwsze objawy pocenia się głowy pojawiają się między 20 a 30 rokiem życia. Niestety, schorzenia nie da się w pełni wyleczyć, można jednak zniwelować same objawy. Najważniejsze będzie utrzymanie odpowiedniej higieny skóry głowy- pamiętajmy o myciu włosów odpowiednimi preparatami dostępnymi w aptece. Można również skorzystać z zabiegu ostrzykiwania skóry głowy toksyną botulinową – ma on na celu zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Dzięki temu nie wydzielają one potu nawet przez kilka miesięcy. Pierwsze efekty można zauważyć już po kilku dniach. Koszt zabiegu waha się od 600 do 1000 złotych.

nadmierna potliwość stóp - jak leczyć?

Zapach potu – niepokojące sygnały wysyłane przez organizm

Warto wiedzieć, że ludzki pot jest bezwonny- to bakterie i inne toksyny, których pozbywa się organizm, mają wpływ na jego zapach.  Woń potu może zmieniać się w zależności od spożywanych produktów czy używek. Nieprzyjemny zapach może być związany z chorobą, z którą walczy organizm.  Jakie schorzenia może oznaczać konkretny zapach?

  • Aceton – zapach potu przypominający aceton oznacza, że możemy być chorzy na cukrzycę. W przypadku wykrytej choroby, taki zapach to znak, że jest ona źle leczona.
  • Amoniak – woń przypominająca amoniak wskazuje na ciężką niewydolność nerek. Objawy towarzyszące to między innymi zmieniona ilość oddawanego moczu.
  • Nieświeże piwo – taki zapach może świadczyć o tym, że chorujemy na gruźlicę. Choroba przez długi czas nie daje praktycznie żadnych objawów, dlatego ciężko ją zdiagnozować.

Nadmierna potliwość – 4 sposoby na złagodzenie jej objawów. Zabiegi zwalczające problem z poceniem się

Zwalczanie nadmiernej potliwości warto rozpocząć od zmiany codziennych nawyków- bardzo często to właśnie one stanowią główną przyczynę problemu. O czym warto pamiętać?

  • Wybór odpowiedniego antyperspirantu – powinien on ograniczać działanie gruczołów potowych, a nie tylko przyjemnie pachnieć. Zwróćmy uwagę na skład antyperspirantu- powinien zawierać glukonian cynku, neutralizujący nieprzyjemne zapachy.
  • Domowe sposoby – warto unikać kąpieli w gorącej wodzie, ponieważ pobudza ona pracę gruczołów potowych. Miejsca, które są najbardziej dotknięte potliwością warto przemywać mydełkiem z chlorheksydyną (albo innym preparatem bakteriobójczym). Wybierajmy również lekką, bawełnianą odzież, w której nasza skóra może swobodnie oddychać. Pamiętajmy również o odpowiedniej higienie.
  • Ziołolecznictwo – szczególnie zaleca się takie zioła jak melisa, szałwia czy kora dębu. Warto spożywać je w formie naparu. Możemy również przyrządzić sobie kąpiel z dodatkiem ziół.

Jeśli wymienione sposoby nie przynoszą żadnej ulgi, warto korzystać z zabiegów niwelujących objawy nadpotliwości. Oprócz wymienionego wyżej zabiegu ostrzykiwania skóry głowy, medycyna oferuje również następujące zabiegi:

 tabletki porost nowych włosów
  • Jonofereza – stosuje się ją w leczeniu nadpotliwości stóp, dłoń czy pach. Zabieg polega na trwałym uszkodzeniu gruczołów potowych. Cena jednego zabiegu to koszt około 400 złotych. Pierwsze efekty widać po przeprowadzeniu serii zabiegów.
  • Lipoliza laserowa – polega na wprowadzeniu wiązki światła do gruczołów potowych, a następnie odessaniu ich. W przypadku tego zabiegu możemy mieć pewność, że pot w konkretnym miejscu nie pojawi się nigdy więcej.
  • Liposukcja – to zabieg chirurgiczny, wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Polega na odessaniu gruczołu wraz z tłuszczem za pomocą małej igły. Efekt liposukcji jest trwały, a jej koszt to około 5 tysięcy złotych.
  • Sympatektomia (w radykalnych przypadkach)- operacja ta jest przeznaczona dla najcięższych przypadków nadmiernej potliwości. Podczas sympatektomii przecina się chirurgicznie nerwy obficie pocących się miejsc. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym, a jego efekt jest trwały.

Pamiętajmy, że wzmożona potliwość to sygnał, jaki daje nam organizm- nie lekceważmy go i jak najszybciej odwiedźmy lekarza, który postawi diagnozę lub rozwieje nasze wątpliwości.

Patryk Obadowski

Ćwiczy na siłowni. Biega po górach. Pływa na basenie. Człowiek sport. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pisanie o zdrowiu to jego kolejna pasja, którą postanowił uzewnętrznić na naszym blogu.

View all posts by Patryk Obadowski →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial