24 czerwca 2024

Hiperhydroza przyczyny nadmiernej potliwości

hiperhydroza u mężczyzn

Hiperhydroza to problem, który coraz częściej dotyka  zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Dolegliwość ta spowodowana może być wieloma czynnikami i nie każdy zdaje sobie sprawę, że można to ograniczyć. Obniżony komfort to nie jedyny problem, z którym mierzą się osoby cierpiące na hiperhydrozę. Warto zatem dowiedzieć się więcej o problemie, sprawdzić co powiedzą nam rzetelnie źródła o hiperhydrozie i sprawdzić co dokładnie może nam pomóc z tym problemem. Zanim jednak przejdziemy dalej, warto poznać podstawy tej dolegliwości, wiedzieć, jak się dzieli oraz kogo ona dotyczy.

Czym jest pot?

Zapewne niektórzy z was zastanawiają się czym i do czego potrzebny jest pot. Otóż jest to substancja, która w 99% składa się z wody. Pot wydzielany jest z gruczołów potowych, których nasz organizm ma dwa rodzaje: gruczoły ekrynowe oraz apokrynowe. Te pierwsze znajdują się na prawie całej skórze i wydzielany z nich pot jest bezwonny i bezbarwny. Jeśli chodzi o gruczoły apokrynowe, znajdują się one w okolicach miejsc intymnych, okolicach pach oraz oczywiście pachwin. Pot wydzielany z tych gruczołów jest bardzo intensywny oraz ma inną konsystencję. Gruczoły te uaktywniają się podczas dojrzewania. 

Hiperhydroza przyczyny

Przyczyny Hiperhydrozy nie są do końca znane. Warto jednak odnotować, że wiele badań wskazuje nieprawidłowe działanie układu autonomicznego odpowiadającego za produkcję potu. Czynnikami, które wpływać mogą na pojawienie się nadpotliwości pochodzą zarówno ze środowiska zewnętrznego, jak i z naszego ciała. Ponad połowa osób, która cierpi na tę dolegliwość, cierpi na nią z powodów genetycznych. Jeśli chodzi o przyczyny wewnętrzne, to możemy wyróżnić tutaj przyczyny fizjologiczne, do których zaliczamy aktywność fizyczną, intensywne emocje, czy nawet spożywanie niektórych potraw.

Drugą kategorią przyczyn wewnętrznych są choroby. Tutaj należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy czy cukrzyca), zaburzenia neurologiczne, infekcje (zarówno bakteryjne, jak i wirusowe), zatrucia, a nawet część nowotworów (przykładami mogą być ziarnica złośliwa lub guz nadnerczy).

Oprócz czynników wewnętrznych, bardzo ważne są również środowiskowe. Tutaj możemy oczywiście wyróżnić stres, który jest jednym z największych problemów ostatnich lat. Stres, czy to wywołany pracą, szkołą, uczelnią, sprawami rodzinnymi, czy każdym innym aspektem naszego życia, może doprowadzić do hiperhydrozy emocjonalnej. Ta odmiana nadpotliwości w takim samym stopniu sprawia nam dyskomfort. Bardzo dobrym wyjściem w takiej sytuacji jest zażywanie leków uspakajających. Innym wyjściem jest psychoterapia.

W których miejscach pojawić się może nadmierna nadpotliwość?

Schorzenie związane z nadmierną potliwością pojawia się zazwyczaj na całym ciele. Oczywiście nie oznacza to, że problem ten będzie występował wszędzie w takiej samej intensywności. Bardzo często skarżymy się na hiperhydrozę ukazującą się miejscowo. Pachy, narządy płciowe, pachwiny, głowa, stopy czy dłonie. Najczęściej jednak mamy do czynienia z dwoma odmianami nadmiernej potliwości – pierwsza dotyka pach, a druga dłoni oraz stóp.

Hiperhydroza głowy

Jeżeli zastanawiacie się jak leczyć hiperhydrozę głowy, warto przede wszystkim poprawnie przeprowadzić wywiad chorobowy. Oczywiście najlepszym wyjściem będzie diagnoza u specjalisty, a mianowicie u dermatologa. To właśnie lekarz skórny upewni się, że rzeczywiście mamy do czynienia z hiperhydrozą głowy. Nadpotliwość na naszej skórze głowy po raz pierwszy objawia się w okresie dojrzewania. To wtedy pojawiają się pierwsze problemy z nadmiernie wydzielającym się potem. Wpływ na to ma przede wszystkim stres, ale również silne emocje lub wzmożony wysiłek. Niekiedy nadmierna potliwość skóry głowy to również objaw problemów z sercem. Może również być objawem choroby Parkinsona, gruźlicy, nowotworu czy cukrzycy.

Wyżej wymienione problemy są powodem, dla którego należy dokładnie zbadać się u lekarza. Hiperhydrozę nie należy leczyć domowymi sposobami, gdyż jak wyżej opisano, może to być zalążek poważnej choroby, z którą należy walczyć odpowiednimi środkami. Oczywiście możemy w pewien sposób wspomóc leczenie hiperhydrozy głowy poprzez, na przykład, stosowanie się do zaleceń higienicznych, przyrządzanie naparów ziołowych, zażywanie witamin z grupy B, czy po prostu robienie sobie herbaty uspakajającej. Innym pomysłem na walkę z nadmiernym poceniem się skóry głowy jest zażywanie leków uspakajających oraz leków antycholinergicznych. Innym, alternatywnym rozwiązaniem, jest również botoks. Zabieg ten pozwala nam cieszyć się zmniejszoną potliwością skóry przez około 4-6 miesięcy i nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Co ważniejsze, nie musimy również po zabiegu iść na zwolnienie, gdyż możliwy jest powrót do pracy!

Hiperhydroza pach

Hiperhydroza pach to zaraz obok głowy najpopularniejsza odmiana miejscowej nadmiernej potliwości. Podobnie jak w przypadku głowy, diagnozę powinien przeprowadzić lekarz dermatolog, gdyż to właśnie u specjalisty dowiemy się czy to na pewno jest hiperhydroza pach, czy rzeczywiście potrzebne jest leczenie, czy może wystarczy zwyczajna profilaktyka i zadbanie o odpowiednią higienę. Warto jednak wiedzieć co zrobić, aby uniknąć problemów z nadmiernym poceniem się pach.

Niewielu wie, ale włosy znajdujące się pod pachami są powodem, przez który pot nie tylko pojawia się tam, ale i utrzymuje. Dlatego właśnie zalecana jest depilacja pod pachami, dzięki czemu pozbędziemy się jednej z przyczyn.

hiperhydroza u kobiet

Hiperhydroza – wikipedia czy inne źródła?

Skąd dowiedzieć się więcej o tej dolegliwości? Czy definicja hiperhydrozy z Wikipedii oraz tam zawarte informacje dodatkowe pomogą nam w walce z tym problemem? Otóż ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy źródło takie może nam w jakiś sposób pomóc w znalezieniu odpowiedzi na dręczące nas pytania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie forum o hiperhydrozie, których to w Internecie znaleźć możemy bardzo dużo. Specjalne wątki, gdzie wypowiadają się osoby bezpośrednio dotknięte tą dolegliwością, zdecydowanie lepiej pomogą nam niż strona Internetowa bez specjalistycznej wiedzy na dany temat.

Jak leczyć hiperhydrozę u dzieci?

Jakie leki na hiperhydrozę okażą się najlepsze w przypadku hiperhydrozy u dzieci? W wielu przypadkach to właśnie leki są odpowiedzialne za występowanie nadmiernej potliwości. Z tego właśnie powodu należy przede wszystkim udać się do lekarza w celu postawienia profesjonalnej diagnozy. Wtedy specjalista dobierze odpowiednie leczenie, dzięki czemu korzystanie z leków na hiperhydrozę nie będzie konieczne. Z możliwych sposobów leczenia warto wziąć pod uwagę jontoforezę (procedura polegająca na wprowadzeniu jonów przy użyciu prądu elektrycznego), korzystanie ze środków miejscowych (preparaty przeciwpotne, takie jak antyperspiranty). Bardzo często rodzice zapominają o specjalnych preparatach o działaniu miejscowym, które na receptę działają o wiele lepiej niż zwykłe antyperspiranty, a są bezpieczne dla dziecka. Nie możemy również zapominać o bardziej bezpośrednich metodach, jak na przykład wstrzykiwanie toksyny botulinowej czy chirurgia. Jednakże, oba sposoby są bolesne, przez co rzadko korzysta się je w przypadku hiperhydrozy u dzieci.

Podsumowanie

Nadpotliwość to częsta dolegliwość, z którą męczy się ponad 3% populacji na całym świecie. Sprowadza na nas bardzo duży dyskomfort i nieleczona może w znaczny sposób utrudnić nam codzienne życie. Warto jednak pamiętać, że nieważne czy mamy do czynienia z hiperhydrozą emocjonalną, która wywołana została czynnikami środowiskowymi, czy nadpotliwością wewnętrzną – należy udać się do specjalisty i zająć się leczeniem.

Dagmara

Wizażystka z zawodu. Copywriterka z zamiłowania. Uwielbia upiększać. Siebie i innych. Jej treści znajdziecie w różnych działach.

View all posts by Dagmara →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial