Ból kręgosłupa należy do wyjątkowo dokuczliwych przypadłości. Zwłaszcza, gdy towarzyszą mu także odrętwienie i problemy z poruszaniem się. Niemniej jednak mimo, iż bóle uniemożliwiają nam prawidłowe funkcjonowanie, często je bagatelizujemy. Być może dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż przypadłość jest objawem wielu poważnych zaburzeń. Bóle pleców mogą świadczyć między innymi o rwie kulszowej, dyskopatii czy zespole mięśnia gruszkowatego. Każde z tych schorzeń objawia się w podobny sposób, więc niełatwo jest je samodzielnie odróżnić. Dlatego też, osoby, które na co dzień zmagają się z bólami kręgosłupa powinny zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Kiedy bólom towarzyszą również inne dolegliwości, takie jak drętwienie kończyn czy trudności z chodzeniem, istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia mięśnia gruszkowatego.
Gdzie jest mięsień gruszkowy?
Mnóstwo kobiet i mężczyzn zmaga się z zapaleniem mięśnia gruszkowatego. Aczkolwiek wiele osób w ogóle nie wie o jego istnieniu. Mięsień zaś zlokalizowany jest w okolicach kości krzyżowej i kości udowej. To właśnie on jest odpowiedzialny za ruchy stawu biodrowego. W związku z tym, schorzenia z nim związane mogą prowadzić do upośledzenia prawidłowego funkcjonowania. Co istotne, w mięsień wnika nerw kulszowy odpowiadający za ruchy i czucie w kończynach. Dlatego też, jego zapalenie prowadzi do wielu poważnych objawów.
Zespół mięśnia gruszkowatego
Zbyt częste napięcia okolic pośladków zwane są zespołem mięśnia gruszkowatego. Schorzenie uniemożliwia prawidłowe działanie nerwu kulszowego, przez co do częstych objawów choroby zalicza się bóle stawów, pleców czy kończyn. Zapalenie mięśnia gruszkowatego przyczynia się do spowolnionego krążenia krwi, co przekłada się na niedostateczne odżywienie nerwu. U chorych może dochodzić do osłabienia mięśni pośladkowych. Poza tym, uciskanie nerwu kulszowego przez zdeformowany mięsień gruszkowaty często prowadzi do odrętwienia.
Do przyczyn schorzenia zalicza się siedzący tryb życia. W związku z tym, zespół mięśnia gruszkowatego znacznie częściej dotyka kobiety i mężczyzn pracujących w biurze. Powstawaniu zapalenia sprzyja także nieprawidłowa postawa ciała. Ze schorzeniem mogą mieć do czynienia osoby, które na co dzień spędzają dużo czasu w niewygodnej pozycji. Co ważne, zapalenie często jest skutkiem źle wykonywanych ćwiczeń. Aczkolwiek, deformacja mięśnia gruszkowatego może być wrodzona. Warto dodać, iż osoby zmagające się z jego zapaleniem najczęściej myślą iż mają do czynienia z rwą kulszową, która daje podobne objawy.
Zapalenie mięśnia gruszkowatego – jak rozpoznać schorzenie?
Diagnostyka zespołu mięśnia gruszkowatego nie jest łatwa. Głównie ze względu na fakt, iż schorzenie często wywołuje identyczne objawy jak rwa kulszowa czy dyskopatia. Niemniej jednak istnieje kilka metod rozpoznawania zapalenia. Należą do nich między innymi badanie palpacyjne, ultrasonografia czy rezonans magnetyczny.
Najczęstsze objawy
Zapalenie mięśnia gruszkowatego oddziałuje na największy nerw w ciele człowieka. Z tego powodu, schorzenie wywołuje szereg poważnych objawów do których zalicza się:
- bóle pośladków (odczuwane w szczególności po długotrwałym siedzeniu),
- odrętwienie kończyn,
- ból kręgosłupa (zwłaszcza w okolicach dolnego odcinka),
- uczucie dyskomfortu podczas pochylania się do przodu,
- trudności z wchodzeniem po schodach,
- promieniowanie bólu pleców, aż do łydek (niekiedy nawet do stóp),
- mrowienie kończyn,
- spotęgowanie bólu kręgosłupa na skutek unoszenia kończyn,
- osłabienie mięśni pośladka,
- przeczulica,
- ograniczenie ruchów stawu biodrowego.
Zespół mięśnia gruszkowatego – test
Biorąc pod uwagę, iż objawy takie jak ból kręgosłupa czy osłabienie mięśni mogą być przyczyną wielu chorób, lekarz podejrzewający zapalenie mięsna gruszkowatego powinien wykonać specjalne testy. Dzięki nim możliwe jest postawienie trafnej diagnozy, która pozwoli na skuteczne leczenie schorzenia. Jak wyglądają takie testy? Otóż każdy z nich polega na obserwacji przez lekarza reakcji pacjenta na dotyk w różnych pozycjach. Specjalista poprzez badanie palpacyjne w trakcie testów jest w stanie zbadać napięcie mięśniowe, a także prowokację bólową. Z pozoru nieskomplikowane testy pozwalają rozpoznać zespół mięśnia gruszkowatego i wykluczyć inne schorzenia aparatu mięśniowego.
Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego
Zapalenie mięśnia gruszkowatego, a także inne pochodne schorzenia wymagają systematycznego leczenia. Osoby, lekceważące chorobę z czasem zaczynają odczuwać coraz większy dyskomfort. Poza tym, długotrwały ucisk na nerw kulszowy może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie mięśni, a także stawów. Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego polega przede wszystkim na rehabilitacji. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia i masaże są w stanie zmniejszyć napięcie mięśniowe. Niemniej jednak, w skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Podczas operacji chirurdzy korygują mięsień w taki sposób, by przestał uciskać na nerw.
Zażywanie farmaceutyków
Osoby zmagające się z zapaleniem mięśnia gruszkowatego zazwyczaj nie radzą sobie z bólem kręgosłupa. Dlatego też, specjaliści zalecają im zażywanie środków przeciwbólowych. Aktualnie w aptekach można kupić silne lekarstwa bez recepty. Aczkolwiek zdarza się, iż specyfiki sprzedawane bez recepty nie są w stanie całkowicie wyeliminować dyskomfortu. Wtedy osoba z zespołem mięśnia gruszkowatego powinna wybrać się do lekarza specjalisty, który przepisze odpowiednie farmaceutyki. Świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na częste bóle kręgosłupa czy mięśnia pośladkowego są także przeciwbólowe maści. Co ważne, specyfiki działają miejscowo i przynoszą ulgę stosunkowo szybko. Niemniej jednak należy pamiętać, by nie stosować farmaceutyków i maści codziennie. W przypadku, gdy bóle nie ustępują po kilku dniach należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje w jaki sposób zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.
Zapalenie mięśnia gruszkowatego – ćwiczenia
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na trwałe usunięcie bólu mięśniowego jest aktywność fizyczna. Rozluźniające ćwiczenia pomagają wyeliminować ucisk na nerw kulszowy, co sprawia, że chorzy przestają cierpieć na bezustanne bole i odrętwienia. Osoby zmagające się z zespołem mięśnia gruszkowatego przede wszystkim przed treningami muszą odpowiednio się rozgrzać. Najlepiej poprzez rozciąganie. Później mogą wykonywać ćwiczenia wzmacniające, które wpłyną na funkcjonowanie mięśni stawu biodrowego. Regularna praca nad postawą pozwala zmniejszyć objawy schorzenia do minimum. Co więcej, ćwiczenia mogą pomóc nawet w przypadku silnych ataków bólu. Wystarczy nauczyć się układać ciało w pozycji rozluźniającej, która zniweluje nacisk mięśnia na nerw.
Mięsień gruszkowaty – rolowanie
Osoby, które nie lubią ćwiczyć mogą zdecydować się na lecznicze masaże. Dzięki nim, mięsień gruszkowaty zostaje rozluźniony, przez co przestaje uciskać na nerw. W domu profesjonalne wykonywanie masażu dłoniami jest nieco utrudnione. Zwłaszcza, gdy nie mamy kogo poprosić o pomoc. Aczkolwiek, świetną alternatywą jest tak zwane rolowanie. Jak je wykonać? Wystarczy posiadać wałek, którym później będziemy masować ciało w okolicach pośladków. Mimo, iż technika jest banalnie prosta, regularne rolowanie przynosi naprawdę trwałe efekty.
Zastrzyki
Kiedy wykonywanie ćwiczeń i masaży nie przynosi dostatecznej ulgi, osoby zmagające się z zapaleniem mięśnia gruszkowatego mogą poprosić lekarza o skierowanie na zastrzyki. Aczkolwiek, ostrzykiwanie zalecane jest tylko i wyłącznie w przypadku ostrych ataków bólu. Poprzez zastrzyki do mięśni zostają wprowadzone sterydy, które charakteryzują się bardzo intensywnym działaniem. Dzięki nim, promieniujący ból kręgosłupa powinien ustąpić co najmniej na kilkanaście godzin. Kiedy jednak na pacjenta nie działa nawet ostrzykiwanie sterydami, lekarz może zdecydować o skierowaniu na zabieg operacyjny. Leczenie choć inwazyjne jest bardzo skuteczne, gdyż podczas operacji zostają usuwanie nie objawy schorzenia, a samo jego źródło.
Mięsień gruszkowaty a bieganie
Mnóstwo osób zmagających się z zapaleniem mięśnia gruszkowatego zastanawia się, czy podczas schorzenia można biegać. Specjaliści zazwyczaj odradzają takiej formy aktywności. Monotonne ćwiczenia nie wpływają pozytywnie na stan mięśni pośladkowych. Zwłaszcza, gdy wykonywane są bez uprzedniego rozciągnięcia ścięgien. Poza tym, osoby, które nie biegają profesjonalnie zazwyczaj popełniają szereg błędów treningowych. Niewłaściwa technika, a także brak rozgrzewki sprawia, iż bieganie może pogłębiać wady postawy. Dlatego też, lepiej postawić na spacery. Decydując się na aktywność fizyczną należy pamiętać, iż żadne ćwiczenia nie mogą obciążać dolnego odcinka kręgosłupa. W przeciwnym razie aktywność fizyczna przyniesie rezultaty odwrotne do zamierzonych.
Co o schorzeniu mówią inni?
Wiele osób na co dzień skarży się na bóle kręgosłupa. Niemniej jednak, niewiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, iż przyczyną dolegliwości może być zapalenie mięśnia gruszkowatego. Forum internetowe to miejsce, w którym często dzielimy się swoimi doświadczeniami. Mnóstwo kobiet i mężczyzn poprzez platformy internetowe próbuje dowiedzieć się czym mogą być spowodowane bóle pleców, promieniujące aż do stóp. Osoby u których zdiagnozowano zapalenie mięśnia gruszkowatego chętnie dzielą się z innymi radami na temat skutecznego likwidowania bólu. Większość mężczyzn poleca ćwiczenia rozluźniające, dzięki którym można pozbyć się napięcia mięśniowego. Kobiety zaś zazwyczaj rekomendują masaże, które jednocześnie pomagają im się odstresować. Większość wpisów na temat zapalenia mięśnia gruszkowatego dotyczy radzenia sobie z ostrymi atakami bólu. Znaczna część osób radzi innym, by sięgać po leki przeciwbólowe. Aczkolwiek, mężczyźni zwracają uwagę na to, by zażywać lekarstwa na receptę, które charakteryzują się silniejszym działaniem. Co ważne, zarówno specjaliści jak i laicy rekomendują osobom podejrzewającym zespół mięśnia gruszkowatego wizytę u lekarza. Jak wiadomo, tylko dokładna diagnostyka pozwala na dobranie odpowiedniej metody leczenia schorzenia.