24 czerwca 2024

Podwyższony cukier – jak zapobiegać domowymi sposobami?

starsza kobieta a podwyższony poziom cukru

Cukrzyca to choroba, która wymaga dużej dyscypliny. Nawet podwyższony poziom cukru powinien zapalić u Ciebie czerwoną lampkę ostrzegawczą i skłonić do wypracowania odpowiednich zachowań i nawyków.

Po pierwsze aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna obniża zawartość cukru we krwi, ciśnienie tętnicze i pomaga utrzymać dobrą wagę. Może to być 20-30 minut spaceru, praca w ogrodzie lub delikatna jazda na rowerze. Dzięki aktywności fizycznej poprawia się ogólnie praca całego organizmu, dzięki czemu wzmacnia się wieloukładowo. Poprawia się ukrwienie, komórki są lepiej dotlenione i wytwarzają się endorfiny, hormony szczęścia. To wszystko wpływa na wzmocnienie odporności organizmu, który ma więcej siły do walki z chorobą.

Skuteczna dieta na wyrównanie poziomu cukru

Na pewno nie można przesadzać ze słodyczami i ogólnie z produktami o wysokim indeksie glikemicznym. Nie jedz produktów przetworzonych, unikaj soli i używek. Ważne miejsce w Twoim menu powinny znaleźć się m.in. takie warzywa jak pomidory, brokuły, ogórki, cebulę i czosnek, cukinia, kalafior, szpinaki i soja oraz kiełki. Generalnie powinno się jeść ok. pół kilograma warzyw dziennie, ponieważ zawierają dużą ilość błonnika, który wydłuża trawienie cukru.  Z owoców to przede wszystkim awokado, cytryna, truskawki, poziomki  i grejpfrut. Oprócz tego sięgaj jak najczęściej po produkty zbożowe, ponieważ znajdują się w nich witaminy B, które wpływają na przemianę węglowodanów. Co więcej, przetwarzają glukozę w energię. W Twoim jadłospisie nie może braknąć także kaszy gryczanej i jaglanej, płatków owsianych górskich i otrębów.

cukier

Zioła pomocne przy podwyższonym poziomie cukru

Korzystaj obficie ze skarbca natury, bo tam znajdziesz sporo cennych roślin leczniczych, które pomogą Ci obniżyć cukier. Warto je również stosować w profilaktyce przeciwcukrzycowej. Często stosowane zioła na cukrzycę to m.in.: pokrzywa, szałwia, morwa biała i kozieradka. Napary i herbatki sporządzone na ich bazie oczyszczają organizm i dzięki temu obniżają poziom cukru we krwi. Są moczopędne, co przekłada się na szybsze pozbycie się toksyn. Systematyczne picie ziół pomaga ustabilizować poziom cukru na jednym, niższym poziomie. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w dobrej jakości produkty, wybierz bogato zaopatrzony sklep z ziołami: mojazielarnia.pl/35-ziola-na-cukrzyce Powinny być to produkty certyfikowane, które pochodzą od najlepszych producentów.

Oprócz ww. wskazówek miej też na uwadze inne czynniki, które pomagają utrzymywać cukier w normie. To takie przyprawy jak goździk, kozieradka czy rzeżucha. Unikaj stresu, ponieważ przy wzmożonym napięciu organizm wyrzuca więcej glukozy do krwi. Pij dużo wody, aby dobrze nawadniać organizm i obniżać poziom cukru we krwi ora uzupełnij dietę w chrom i magnez, które również normalizują poziom cukru. Pamiętaj o codziennej profilaktyce, która często chroni osoby przed zachorowaniem.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial