1 października 2024

Zespół jelita nadwrażliwego – czym jest, jak sobie z tym radzić?

zespół jelita drażliwego - objawy

Zespół jelita drażliwego, nadpobudliwego czy też właśnie nadwrażliwego to dolegliwość, która często dotyka kobiety w wieku 30-40 lat. Oczywiście nie można wykluczyć innych przedziałów wiekowych czy płci. Zespół ten może przydarzyć się też nastolatkom bądź seniorom. Chorujący często jednak bagatelizują ten problem, nie zważając na poważne konsekwencje, do jakich zaniedbany zespół jelita nadwrażliwego może doprowadzić. Z tego właśnie powodu warto zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi tej choroby, poznać objawy oraz konsekwencje nieprzestrzegania zasad żywienia i sprawdzić jakie są najpopularniejsze diety (co należy jeść, jakie produkty unikać).

Zespół nadwrażliwego jelita – charakterystyka

 jak oczyścić wątrobe z metali ciężkich

Czym charakteryzuje się zespół jelita nadwrażliwego? Jest to choroba, której następstwem są najczęściej skurcze, wzdęcia oraz gazy. Co więcej, dolegliwość ta może objawiać się ciągłymi kłopotami z brzuchem, mowa tutaj o biegunkach i zaparciach. Warto wiedzieć, że dotyczy ona nawet co piątą osobę i nie każdy zdaje sobie sprawę, że może na nią cierpieć.

Warto również pamiętać o tym, że zespołu jelita nadwrażliwego nie wywołują ani bakterie ani wirusy. Ponadto, choroba ta nie jest powiązana z innymi problemami, jak na przykład wrzodami, zapaleniem wyrostka, nowotworami czy kamicą pęcherzyka żółciowego. Co więcej, nie zanotowano również zmian w budowie układu pokarmowego i wywiązuje się ze swoich funkcji prawidłowo. Niestety, pomimo odpowiedniej pracy, część jelita nie pracuje odpowiednio, przesuwając masę kałową za szybko bądź za wolno w kierunku odbytnicy. Z tego właśnie powodu bardzo często dochodzi do wspomnianych wyżej biegunek lub do zaparcia. Nie możemy zapomnieć również o tym, że osoby, które mogą mieć do czynienia z zespołem jelita nadwrażliwego bardzo często odczuwają dyskomfort. Powiązany jest on z faktem, że pojawia się uczucie tak zwanego niepełnego wypróżnienia. Oczywiście uczucie to maleje lub kompletnie ustępuje po oddaniu stolca, lecz nie zawsze.

zespół jelita nadwrażliwego

Zespół jelita nadwrażliwego – objawy

Najpoważniejszymi objawami są biegunki lub zaparcia. Pojawiają się one niekiedy na zmianę, przez co ciężko jest w jakiś sposób je ograniczyć (czy to lekami, czy naturalnymi wywarami). Oprócz problemów związanych z poprawnym wypróżnieniem, nadwrażliwe jelito może również być przyczyną przewlekłych i niemijających wzdęć. W niektórych przypadkach może również dojść do pojawienia się bólów kręgosłupa, szczególnie dolnego odcinka, nietrzymania moczu i częstego jego oddawania, bólów mięśni i stawów oraz nudności. Objawami przewlekłej choroby jelita grubego i cienkiego mogą również być problemy psychiczne, w tym lęki i depresja.

Nie należy jednak od razu zakładać najgorszego. W wielu przypadkach poprawna diagnoza zespołu jelita nadwrażliwego odbywa się po minimum dwóch lub trzech miesiącach. Dopiero po tym czasie, jeśli objawy nie ustąpią, powinniśmy wybrać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi diagnozę i powie w jaki sposób poradzić sobie z tą dolegliwością. Najważniejsze jest jednak pamiętać, że nie każdy ból brzucha i problemy z wypróżnianiem się może oznaczać tę chorobę. Istnieje bardzo dużo przypadłości, które mogą objawiać się problemami gastrycznymi. Mowa tutaj nie tylko o nietolerancji jakiegoś składnika, lecz także o bardzo poważnych schorzeniach, jak na przykład nowotwory. Z tego właśnie względu nie powinno się bagatelizować objawów i jeśli się one utrzymują, należy niezwłocznie udać się do gastrologa.

Przyczyny kryjące się za tą chorobą

Współczesna medycyna nie jest w stanie do końca określić co dokładnie wywołuje tę chorobę i jakie są jej źródła. Przyczyny zatem są jedynie poszlakowe i specjaliści na całym świecie mogą się jedynie domyślać co może powodować rozwijanie się choroby. Zaobserwowano jednak, że bardzo często zespół jelita nadwrażliwego powiązany jest z nadwrażliwością trzewną. Oprócz tego, mówi się również, że zaburzenia motoryki jelit razem z zaburzeniami jelitowego układu nerwowego mają wpływ na wystąpienie tego problemu. Bardzo często jednak opatruje się problemy mentalne jako jedną z najważniejszych przyczyn. To właśnie podłoże nerwowe, czyli wszechobecny w naszym życiu stres, zdenerwowanie, czy występująca depresja może doprowadzić do pojawienia się tego schorzenia.

zespół jelita drażliwego

W jaki sposób walczyć z zespołem jelita nadwrażliwego?

Skuteczne leczenie zespołu jelita nadwrażliwego jest bardzo trudne i często skupia się na leczeniu objawowym i profilaktycznym. Istnieje kilka możliwych rozwiązań, jakie możemy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o walkę z zespołem nadwrażliwego jelita. Jednym z nich jest zastosowanie odpowiedniej diety. Innym równie dobrym, a zarazem często stosowanym rozwiązaniem jest podawanie małych dawek leków, które hamują perystaltykę jelit.

Leczenie farmakologiczne

Choroba, która nie ma prawidłowo zdefiniowanych przyczyn, jest niezwykle trudna w leczeniu. Z tego właśnie powodu najczęściej stosowane są medykamenty, które mają za zadanie działać przeciw objawom. Oznacza to, że leki pozbywają się problemów związanych ze wzdęciami, zaparciami, biegunkami, lub innymi objawami. Z powodów oczywistych (różne objawy u pacjentów oraz niejednorodna postać choroby), ciężko jest określić który lek najlepiej pomoże w rozwiązaniu naszego problemu. Z tego właśnie względu najczęstszymi opcjami, jakie usłyszymy u lekarza, to zażywanie leków rozkurczowych, przeciw wzdęciowych, zapierających lub przeczyszczających. Co więcej, w przypadku takiej potrzeby lekarz może przepisać nam również antybiotyki. Znaczącą pomocą w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego mogą się również okazać leki antydepresyjne oraz psychotropowe. To właśnie zaburzenia nerwowe i stany lękowe są często powodem, dla którego zmagamy się z tą dolegliwością.

 jak oczyścić wątrobe z metali ciężkich

Zespół jelita nadwrażliwego – dieta

Wiele osób zapomina, że tak naprawdę to, co jemy, ma największy wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Żywność, która jest wysoko przetworzona jest nie tylko ciężko strawna dla nas, ale bardzo często prowadzi do pojawienia się innych schorzeń. Takimi problemami są między innymi cukrzyca, nadwrażliwość na gluten, refluks żołądkowy, otyłość, czy wystąpienie chorób cywilizacyjnych. Aby upewnić się, że problemy żołądkowe znikną i nie będziemy musieli martwić się o zespół jelita nadwrażliwego, dieta żywieniowa powinna spełniać kilka warunków.

Przede wszystkim należy zapoznać się z dietą bogatoresztkową. Jest to dieta wysokobłonnikowa, która zalecana jest w walce przeciwko zaparciom oraz w zapobieganiu powstawania problemów związanych z chorobami jelit. Co więcej, jest to również dieta, która działa przeciw rozwojowi miażdżycy, cukrzycy i otyłości. W diecie tej najczęstszymi składnikami są oczywiście składniki, które bogate są w błonnik. Mowa tutaj o grubych kaszach, ciemnych pieczywach, ryżu (w szczególności ryż brązowy) lub niektórych owocach. Dobrym źródłem błonnika będzie suszona śliwka. Inne surowe warzywa i owoce to również bardzo dobry sposób na uzupełnienie błonnika w naszym ciele. Nie możemy również zapominać o roślinach strączkowych. Innym rozwiązaniem może być jedzenie płatków owsianych. Należy jednak pamiętać o tym, że jedzenie płatków z mlekiem może doprowadzić do podrażnienia jelit, szczególnie jeśli jesteśmy uczuleni na mleko bądź po prostu nie tolerujemy laktozy.

 jak oczyścić wątrobe z metali ciężkich

Podsumowanie

Zespół jelita nadwrażliwego to niepozorna choroba, która może uprzykrzyć życie w wielu sytuacjach. Oddziałuje nie tylko na naszą kondycje fizyczną, ale również na stan mentalny. Z tego właśnie względu należy uważać na objawy zespołu jelita nadwrażliwego i czym prędzej skonsultować się z lekarzem, nie podejmując samemu żadnych działań, które mogłyby w jakimś stopniu nam zaszkodzić.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial