28 czerwca 2024

Refleksologia – czym jest? Skąd pochodzi?

refleksologia

Refleksologia to metoda doskonale znana na dalekim wschodzie, Chińczycy korzystali z jej dobrodziejstw już pięć tysięcy lat temu. Z resztą, nie jest to jedyna metoda, oddziaływania naciskiem lub jakimś przedmiotem na ciało w celu jego uzdrowienia. Inne mniej lub bardziej znane metody, to akupresura (polegająca na dotyku silnie unerwionych miejsc) oraz akupunktura (wbijanie igieł, w odpowiednie punkty). Niestety, w wielu kręgach refleksologia, czyli masowanie i uciskanie różnych miejsc (punktów na ciele), zwane także terapią zonową, nie jest uważana za skuteczną metodę.

Niemniej jednak każdy, kto nie do końca jest przekonany o jej skuteczności, powinien zapoznać się z pewnymi faktami. Warto również w tym miejscu dodać, że w Polsce od 2005 roku, refleksologia jest uznawana jako zawód. Coraz więcej osób decyduje się na wzięcie udziału w tej innowacyjnej metodzie. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że opinie dotyczące każdej wizyty w profesjonalnym gabinecie są pozytywne.

Reasumując, jest to gałąź nauki, zajmująca się wysyłaniem bodźców, znajdujących się w całym ciele, poprzez umiejętnie wykonany ucisk na odpowiedni punkt, zwany w niektórych źródłach refleksem.

refleksologia twarzy

Czy refleksologia pomaga?

Na temat skuteczności refleksologii można znaleźć w sieci mnóstwo opinii i opracowań. Z całą pewnością, większość osób korzystających z tej terapii, przyznaje, że przyczynia się ona do ogólnej regeneracji ciała. W najlepszych wypadkach, choremu udaje pozbyć się danej dolegliwości. Jednak już w tym miejscu warto przypomnieć, że każdy organizm działa w indywidualny sposób. Oczywiście, istnieje wiele wspólnych płaszczyzn i zasad działania, jednak istnieją obszary, w których organizmy działają i reagują odmiennie. Istnieje wiele przesłanek, że prawidłowo i regularnie wykonana refleksologia w znacznym stopniu przyczynia się nie tylko do poprawy zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Sprawia, że człowiek odzyskuje równowagę psychiczną, co przekłada się na zredukowanie napięcia.

Takie elementy sprawiają, że stresujące sytuacje okazują się łatwiejsze w opanowaniu. Tego rodzaju terapia powoduje także przyrost energii, więc często okazuje się idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z emocjami. Refleksologia – czy pomaga? O tym bez wątpienia należy przekonać się samemu, gdyż każde ciało jest inny i to, jak zareagujemy na ten rodzaj terapii, zależy całkowicie od nas.

refleksologia stóp

Jeden z popularniejszych rodzajów, czyli refleksologia twarzy

Jest to w pewien sposób odłam klasycznej refleksologii. Za jej prekursora, uważany jest lekarz pochodzący z Wietnamu, który w latach osiemdziesiątych XX wieku, czyli całkiem niedawno, opracował mapy refleksologiczne twarzy. Istnieje wiele szkół i metod jej wykonywania. Do rozwoju tego obszaru refleksologii przyczynił się także lekarz Yamamoto z Japonii. Informacje na jej temat powędrowały po całym świecie, powodując jej rozrost i rozbudowę.

Wykonywanie refleksologii twarzy, może okazać się nieco bardziej skomplikowane, ponieważ potrzebna do tego jest umiejętność „czytania z twarzy”. Jest ona związana z reprezentacją ruchowo-czuciową twarzy w mózgu. Można ją wykonywać również specjalnymi, stworzonymi do tej czynności – narzędziami. Co ciekawe, ta gałąź refleksologii, jest świetnym rozwiązaniem, z którego korzysta się zaraz po zabiegach chirurgicznych w zakresie estetyki oraz dermatologii. Jest ona bowiem pewnego rodzaju terapią po wykonaniu takiego zabiegu, pomagającą odzyskać wygląd po operacji. Istotnym faktem dotyczącym tej części refleksologii jest to, że jest ona podzielona na różne etapy, ze względu na czas jej stosowania. Niektóre efekty są zauważanie natychmiast, inne dopiero po dłuższym czasie.

refleksologia opinie

Refleksologia twarzy Dien Chan

To w jeden z rodzajów wykonywania refleksologii twarzy.  Ma on w tym artykule szczególne miejsce, z uwagi na swoją prostotę, a przy tym wysoką skuteczność. Jest to metoda opracowana, przez wyżej wymienionego wietnamskiego lekarza, która z początku może wydawać się nieco kontrowersyjna. Jednak, jeśli już poruszany jest ten temat, warto go opisać w taki sposób, aby dostarczył on możliwie dużo odpowiedzi na pytania, które mogą powstać. Dien Chan to autorska metoda Bui Quoc Chau, więc opiera się o wnioski, które zostały przez niego wysunięte.

Skuteczność refleksologii twarzy Dien Chan nie została potwierdzona przez żadne kliniczne badania. Pomimo tego faktu, nie brakuje jej zwolenników. Przedstawiane metody masażu Dien Chan, są bardzo przystępne, co sprawia, że zainteresowanie nimi przez cały czas rośnie. Jeśli chodzi o szczegóły i metody, to wiele na ich temat można znaleźć w filmikach instruktarzowych. Są one do znalezienia w Internecie, całkowicie bezpłatnie. Oczywiście nie jest zalecane przeprowadzaniu refleksologii twarzy Dien Chan bez odpowiedniego przygotowania. Z tego powodu zalecamy udanie się do specjalisty, który przeprowadzi ten zabieg za nas.

refleksologia dłoni

Refleksologiajak masować, aby osiągnąć najlepsze efekty?

Szczegółowe informacje, na temat technik i sposobów, można znaleźć w książkach i na organizowanych kursach refleksologii. Nie da się w tym miejscu udzielić instruktarzu na temat technik wykonywania masażu. Na temat kursów refleksologii, będzie można dowiedzieć się więcej w akapicie znajdującym się poniżej. Tam, opiszemy najważniejsze elementy oraz kroki, które pozwolą dowiedzieć się podstaw dotyczących refleksologii – w tym długość trwania, koszt oraz oczywiście rodzaj przeprowadzonego zabiegu.

Bardzo podstawowe wskazówki, które mogą pomóc na bóle niektóre miejsca, można znaleźć na stronach internetowych. Opisują one w zrozumiały sposób, krok po kroku jak uciskać i przez jaki czas dane miejsce, aby osiągnąć pożądany rezultat. Jak zostało to opisane wcześniej, nie jest to skomplikowana czynność, jednak wymaga ona praktyki. A wskazówki udzielone przez profesjonalistów z pewnością pomogą poprawić technikę (która w przypadku poważniejszych bólów jest kluczowa).

 derminax a skutki uboczne

Kurs refleksologii, czyli rozwój umiejętności.

Tego typu kursy są organizowane przez wiele akademii i szkół na całym świecie. W Polsce istnieje całe mnóstwo placówek, które pomogą dobrać odpowiednie przeszkolenie do potrzeb, oraz możliwości. Kursy takie, w zależności od wielu czynników (organizatora, długości trwania, rodzaju zajęć, stopnia zaawansowania) mogą trwać około od 7 godzin, do 3 dni. Ich koszt waha się od 1500, nawet do 15 000.

Osoba, która może pochwalić się ukończonym kursem, z całą pewnością będzie posiadała odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby wiedzieć jak masować i korzystać z refleksologii. Jeśli już ktoś zdecyduje się na podjęcie takiego kursu, warto przemyśleć wybór szkoły, która cieszy się dobrą opinią wśród swoich kursantów, oraz posiada dobrą renomę. Kursy refleksologii są dość wymagające, ponieważ podczas ich trwania, należy opanować wiedzę z różnych obszarów. Większość programów takich szkoleń, opiera się na refleksologii:

  • Stóp
  • Głowy i twarzy
  • Ucha
  • Czaszkowo-krzyżowej

Dobre akademie pozwalają zdobyć certyfikaty zawodowe, uznawane za granicą.

Refleksologia dłoni

Kolejna z w miarę prostych do nauki i opanowania refleksologii, to właśnie refleksologia dłoni. Ma na to wpływ między innymi olbrzymia ilość materiałów, którą można znaleźć w wielu źródłach. Na rynku rośnie liczba poradników wydawanych właśnie na ten temat. Co więcej, kolejnymi świetnymi źródłami mogą być filmiki, znalezione na różnych portalach. Refleksologia dłoni, podobnie jak ta, dotycząca stóp, opiera się na tzw. mapie, która w sposób precyzyjny określa, które miejsce jest odpowiedzialne za konkretny organ, a dokładniej rzecz biorąc za unerwienie.

Tak, jak było to wspominane powyżej, punkty takie nazywa się refleksami. Opinie o refleksologii dłoni wielokrotnie wskazują na zbieżność tej techniki, z innymi, leżącymi w tym obszarze metodami. Zatem śmiało można stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju rozszerzenie w tym obszarze, którym niewątpliwie warto się zainteresować w przypadku chęci poszerzenia holistycznej wiedzy na dany temat. Cała refleksologia może być wykorzystywana zarówno przez młode, jak i starsze osoby, bez względu na płeć. Jednak warto zadbać o to, aby przy dłuższym i częstym stosowaniu, była ona wykonywana przez profesjonalnie przygotowane do tego osoby.

 derminax a skutki uboczne

Opinie o refleksologii

Generalnie rzecz ujmując, jest to sposób na usunięcie bólu, którego skuteczność potwierdza wiele, niezależnych osób, oraz instytucji. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Co prawda skuteczność kilku gałęzi refleksologii nie została potwierdzona klinicznie, nie jest to jednak powód do tego, aby mieć jakiekolwiek obawy dotyczące tej metody. Trzeba zwrócić tylko uwagę na fakt dotyczący celowości wykonywania tego typu terapii.

Jeżeli ból danego miejsca okaże się silny, warto zwrócić na niego szczególną uwagę, ponieważ może on być oznaką jakiejś negatywnej zmiany w organizmie. Usunięcie sygnału w takim wypadku (czyli bólu), może okazać się szkodliwie w dalszej perspektywie dla ludzkiego zdrowia, z oczywistych względów. Natomiast jeśli chodzi o uśmierzenie bólu, który pochodzi od innych źródeł, refleksologia może okazać się zbawienna. Co do przeciwwskazań, to właściwie oprócz wymienionego powyżej, nie istnieją żadne inne. Wiele źródeł wskazuje na to, że człowiek po zastosowaniu kilku sesji może czuć się senniejszy, bądź odczuwać intensywną potliwość. Jest to jednak znak, że ciało przechodzi oczyszczenie.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial