O tym, że grejpfrut wchodzi w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi słyszał chyba każdy. Sprawa zupełnie inaczej ma się w przypadku innych farmaceutyków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż jedzenie cytrusów może negatywnie wpływać na leczenie cukrzycy, nadciśnienia czy schorzeń tarczycy. Dlaczego tak się dzieje i czy da się tego jakoś uniknąć? Przede wszystkim, warto wspomnieć, że grejpfrut zawiera substancje, które oddziałują na rozkład leków. Do czego może doprowadzić jedzenie grejpfrutów podczas farmakoterapii?
Grejpfrut a leki
Wiele osób zastanawia się, czy zjadane cytrusy oddziałują w jakiś sposób na działanie farmaceutyków. Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od rodzaju zażywanych medykamentów. Grejpfrut a leki – lista farmaceutyków, na które wpływa owoc jest bardzo długa. Począwszy od tabletek antykoncepcyjnych, a kończąc na lekach antydepresyjnych. Niestety, wiedza społeczeństwa na temat zachodzących podczas leczenia interakcji jest niewielka, dlatego też warto uświadamiać. Zwłaszcza, jeżeli istnieje ryzyko, że nawet niewielka zmiana w działaniu medykamentów może wywołać pogorszenie stanu zdrowia. Dzieje się tak na przykład w przypadku chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie.
Jedzenie grejpfruta – czy może być niebezpieczne?
Mimo iż grejpfrut zawiera wiele witamin, oraz innych cennych składników, nie zawsze warto go jeść. Leczenie niektórych schorzeń wymaga zażywania lekarstw, które w połączeniu z sokiem z owocu przestają prawidłowo oddziaływać na organizm. Jednymi z najniebezpieczniejszych związków zawartych w grejpfrucie są furanokumaryny. To właśnie one odpowiadają za niebezpieczne interakcje z farmaceutykami. Po zjedzeniu owocu czy wypiciu szklanki soku, związek zaczyna hamować działanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład niektórych lekarstw we krwi. W związku z tym, spożycie owocu może doprowadzić do podwyższenia stężenia zażytych uprzednio farmaceutyków. Jakie są dalsze konsekwencje niebezpiecznej interakcji? Spowolnienie metabolizmu leków może spowodować wystąpienie niepożądanych reakcji organizmu. W skrajnych przypadkach, popijanie medykamentów sokiem z grejpfruta może doprowadzić do późniejszej utraty przytomności.
Grejpfrut a leki na nadciśnienie
Znaczna część naszego społeczeństwa leczy się na nadciśnienie. Niestety, niewiele chorych zdaje siebie sprawę, iż jedzenie ma ogromny wpływ na działanie farmaceutyków. Picie soku z grejpfruta jest szczególnie niebezpieczne podczas zażywania leków na regulacje ciśnienia krwi. Zwłaszcza tych, które w swoim składzie zawierają nifedypinę, werampil, felodypinę czy nimodypinę. Dlaczego? Związki zawarte w grejpfrucie blokują enzym odpowiedzialny za rozkład medykamentów. Z tego powodu, spożywanie owocu podczas farmakoterapii może doprowadzić do wzrostu stężenia leków we krwi. Co więcej, popijanie medykamentów sokiem z cytrusa osłabia ich działanie, co powoduje znaczne zaburzenia funkcjonowania całego układu krwionośnego. Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez owocu, musza poczekać z jego zjedzeniem co najmniej 2 dni od zażycia ostatniej tabletki na nadciśnienie. Na negatywne oddziaływanie grejpfrutów szczególną uwagę muszą zwrócić osoby starsze, u których prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji jest znacznie wyższe. Warto dodać, że zablokowanie działania enzymów odpowiedzialnych za rozkład medykamentów prowadzi do osłabienia działania leków, a także zwiększenia ich stężenia we krwi. W związku z tym, nieprawidłowa dieta może skutkować zbyt gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi, co przyczynia się do osłabnięć i utraty przytomności.
Jedzenie cytrusów podczas stosowania antykoncepcji
Kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną powinny zdawać sobie sprawę, iż jedzenie grejpfrutów może znacznie osłabić działanie tabletek. Mimo iż wiele osób przekonuje, że sok z owocu nie ma bezpośredniego wpływu na wchłanianie pigułek, specjaliści uważają, że substancje zawarte w cytrusie mogą zmniejszyć ich oddziaływanie na układ hormonalny kobiety. Jak to się dzieje? Związki zawarte grejpfrucie wpływają na metabolizm medykamentów. Popijanie tabletek sokiem może spowodować nasilenie nieprzyjemnych objawów takich jak nudności. Jak wiadomo, każda kobieta zażywająca pigułki powinna unikać sytuacji doprowadzających do wymiotów, które mogą osłabić wchłanianie tabletki. Ponadto, cytrusy bogate są w kwas askorbinowy, który również hamuje prawidłowe działanie antykoncepcji doustnej. Podczas kuracji hormonalnej najlepiej całkowicie zrezygnować z jedzenia grejpfrutów i innych owoców zawierających dużą ilość witaminy C. W przeciwnym razie ryzyko zajścia w niechcianą ciąże jest znacznie wyższe.
Wpływ owocu na leczenie psychiatryczne
Każdy, kto zmaga się depresją czy innymi chorobami psychiatrycznymi wie, że antydepresanty reagują z wieloma substancjami. Dlatego też, podczas leczenia trzeba zwracać uwagę nie tylko na to co się je, ale także na to co się pije. Osoby chorujące na depresję nie mogą, przede wszystkim, spożywać alkoholu, który wywołuje wiele skutków ubocznych farmakoterapii. Co ważne, także owoce mogą wpływać na działanie medykamentów. Należą do nich między innymi porzeczki czy grejpfruty. Te ostatnie oddziałują na aktywność białek niezbędnych do prawidłowego transportu lekarstw. W związku z tym, spożywanie cytrusów może doprowadzić do nieefektywnego wchłaniania antydepresantów. Popijanie środków na uspokojenie sokiem z grejpfruta skutkuje nasileniem działań niepożądanych. W skrajnych przypadkach jedzenie owocu prowokuje zajście niebezpiecznego efektu toksycznego. Przed rozpoczęciem leczenia najlepiej dopytać psychiatrę, czy farmaceutyki wchodzą w interakcje z jakimikolwiek owocami i innymi produktami spożywczymi.
Grejpfrut a leki na cukrzycę
Niestety, cukrzyca typu drugiego dotyka ogromną część naszego społeczeństwa. Głównie ze względu na zbyt szybki tryb życia i mało zróżnicowaną dietę. Diabetycy muszą pamiętać, że podczas choroby nie wolno spożywać im wielu produktów. W przeciwnym razie, stan ich zdrowia może gwałtownie się pogorszyć. Co ciekawe, niewielu chorych wie, że nieprzyjemne dolegliwości powoduje także jedzenie grejpfrutów. Niektóre leki dla diabetyków wchodzą w interakcje z owocami, które zmniejszają ich skuteczność. Inne medykamenty po zjedzeniu cytrusów, wręcz przeciwnie, zaczynają działać bardziej efektywnie, co prowadzi do zbyt dużego spadku poziomu cukru we krwi. Oczywiście, sporadycznie zdarza się, że leki na cukrzyce w ogóle nie reagują z grejpfrutami. Niemniej jednak, podczas farmakoterapii lepiej z nich zrezygnować. Osoby, które bardzo lubią owoce, powinny zapytać lekarza, czy cytrusy wchodzą z przepisanymi lekami w niebezpieczne interakcje.
Grejpfrut a leki na tarczyce
Lekarze zalecają, aby każde leki popijać sporą ilością wody mineralnej, która w żaden sposób nie wpływa na działanie farmaceutyków. Niemniej jednak, wiele osób kusi się aby podczas zażywania medykamentów wypić napój gazowany czy też sok. Niestety, takie postępowanie jest mało odpowiedzialne i może prowadzić do upośledzenia działania lekarstw. Sok z grejpfruta hamuje metabolizm medykamentów, co skutkuje zwiększeniem ich stężenia we krwi. Spożywanie owocu w trakcie leczenia, prowokuje niepożądane reakcje ze strony organizmu. W związku z tym, najlepiej unikać jedzenia grejpfrutów. Jeżeli ktoś ma duża ochotę na sok z cytrusa, może pozwolić sobie na niewielką ilość napoju, pod warunkiem, że wypije go kilka godzin po zażyciu tabletek.
Jedzenie grejpfrutów – o czym pamiętać?
W związku z tym, iż związki zawarte w grejpfrucie mogą szkodzić farmakoterapii. Podczas zażywania leków trzeba zachować szczególną uwagę na to co się je. O czym warto pamiętać, kiedy ma się ochotę na cytrusy?
- Niebezpiecznie związki znajdują się nie tylko w owocach, ale także w przetworzonym soku z grejpfruta i suplementach diety komponowanych na bazie jego wyciągów.
- W żadnym wypadku nie należy popijać tabletek i innych farmaceutyków sokiem z cytrusów. Nawet, jeżeli zażywamy zwykłe pigułki przeciwbólowe.
- Wiele innych owoców wpływa na działanie farmaceutyków w podobny sposób do grejpfruta, np. niektóre rodzaje pomarańczy.
- Już szklanka owocowego soku może wejść w interakcję z lekami obniżającymi ciśnienie czy też pigułkami antykoncepcyjnymi.
- Kiedy zdarzyło się, że w trakcie farmakoterapii spożyliśmy owoc i zaczynami odczuwać nietypowe objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
- Grejpfrut może wchodzić w interakcje także z lekami, które zażywamy doraźnie.
- Niewielkie ilości soku, wypite kilka godzin po przyjęciu leku, nie powinny wywołać niepokojących objawów.
- Owoc w zależności od rodzaju zażywanych farmaceutyków może nie tylko osłabiać ich działanie, ale także je wzmacniać.
Jakie owoce mogą wpływać na działanie leków?
O tym, że grejpfrut wchodzi w interakcje z lekarstwami informuje nas wielu specjalistów. Co ciekawe, nie tylko ten owoc wpływa na działanie medykamentów. Na przykład w leczeniu depresji nie poleca się spożywania jabłek, a także porzeczek. Dlaczego? Owoce te są ogromnym źródłem błonnika, który redukuje zdolność organizmu do przyswajania witamin oraz pierwiastków takich jak magnez, żelazo, wapń czy cynk. Z kolei, w przypadku nadciśnienia, lekarze zabraniają jedzenia dojrzałych bananów, rodzynek oraz awokado, które reagują z lekami zażywanymi podczas stanów depresyjnych oraz w leczeniu gruźlicy. Związki zawarte w owocach prowadzą do dynamicznego zwiększenia ciśnienia krwi, co może skutkować zawrotami głowy, wymiotami a nawet kołataniem serca. Warto także pamiętać, że niektóre owoce pobudzają układ trawienny, dzięki czemu medykamenty nie są w stanie odpowiednio się wchłaniać. Aby zachować maksimum bezpieczeństwa, każdy pacjent po przepisaniu leków powinien zapytać lekarza, czy farmaceutyki wchodzą w interakcje z jakimikolwiek owocami i warzywami.