W 2020 roku wprowadzone zostały pierwsze e-recepty. Są one alternatywą dla wcześniejszych tradycyjnych druków wystawianych przez lekarzy w formie odręcznej notatki. Recepty elektroniczne obecnie wyparły całkowicie papierowe. Nowoczesne technologie pozwalają na usprawnienie procesu pozyskiwania i realizacji recepty oraz niwelują niemal wszystkie ograniczenia i wady tradycyjnej formy, która funkcjonowała w Polsce jeszcze do niedawna. Jakie wady, które wyeliminowały e-recepty, posiadały tradycyjne recepty? W jaki sposób można uzyskać receptę online? Jak można uzyskać dostęp do wystawionych recept online?
Jaka jest przewaga e-recepty nad receptą tradycyjną?
Wiele osób pamięta doskonale problemy logistyczne związane z realizacją tradycyjnej recepty. Do wykupienia zaleconych leków niezbędne było fizyczne posiadanie kartki z przepisanymi przez lekarza preparatami. Pozyskanie samej recepty także wiązało się z koniecznością osobistej wizyty w placówce medycznej. Pozostawała jeszcze kwestia charakteru pisma lekarza. Nie bez powodu, jeśli ktoś pisze w sposób trudny, lub wręcz niemożliwy do rozczytania mówi się, że ma „lekarskie” pismo. Wielu lekarzy wypisywało recepty w sposób trudny do rozszyfrowania, a co za tym idzie, zwiększało to możliwość popełnienia błędu przez farmaceutę. Niewłaściwie wydany lek nie tylko nie wyleczy schorzenia, ale może pogorszyć stan zdrowia, a w skrajnych sytuacjach nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Niestety takie sytuacje nie pozostały tylko w kategoriach możliwych skutków niepożądanych, ale miewały miejsce. Wprowadzenie recepty elektronicznej rozwiązało większość problemów tradycyjnej recepty papierowej.
Jak działa e-recepta?
Recepta elektroniczna jest tym samym, co tradycyjna recepta. Informuje farmaceutę, jaki lek i w jakiej dawce ma sprzedać. Większość lekarzy podczas wizyty wydaje w formie papierowej czterocyfrowy kod recepty wraz z nazwą leku i sposobem dawkowania. Jeśli ta notatka zaginie to nic straconego. Recepta dostępna jest nadal w formie elektronicznej w internetowym koncie pacjenta. Ponadto możliwość pozyskania recepty jest teraz zdecydowanie łatwiejsza. Można ją uzyskać podczas teleporady, czyli telefonicznej konsultacji z lekarzem, zamówić receptę mailowo, co jest szczególnie często wykorzystywane w przypadku chorób przewlekłych wymagających stałego dostępu do tego samego leku bądź zestawu leków. Recepta online jest także możliwa do uzyskania za pośrednictwem licencjonowanych serwisów internetowych, gdzie wystarczy podać swoje dane, informacje o potrzebnym leku i jego dawkowaniu, wypełnić ankietę. Na podstawie tych informacji zamówienie na receptę jest weryfikowane i w ciągu kilku minut pacjent otrzymuje kod recepty. Pomaga to uniknąć sytuacji, gdy na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu skończą się niezbędne leki.
E-recepta jest wkroczeniem w świat cyfryzacji w zakresie obsługi pacjenta. Eliminuje większość problemów związanych z tradycyjnymi receptami, a przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo pacjenta, chroniąc przed możliwością popełnienia błędu podczas realizacji recepty.