4 lutego 2024

Bóle ciążowe – jakie są i jak należy sobie z nimi poradzić?

bóle ciążowe

Ciąża to niewątpliwie bardzo wymagający okres dla kobiety zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. O ile kwestię psychiki kobiety należy rozpatrywać indywidualnie, tak fizyczne problemy niekiedy powtarzają się u pań czy to na początku ciąży, czy pod sam koniec. Najczęściej mówi się tutaj o bólach mięśni w ciąży oraz o bólach stawów w ciąży. Oczywiście brzemienność nie oznacza z góry problemów i bólów. Należy jednak pamiętać, że jest to niebywale trudny czas, który przysporzyć może bardzo dużo kłopotów. Warto zatem wiedzieć na co uważać oraz poznać profilaktykę, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych problemów. Jeśli jednak nie udało nam się uchronić przed bólami, zachęcamy do zapoznania się z możliwymi rozwiązaniami!

Bóle mięśni w ciąży – od czego?

Bóle mięśni w ciąży spowodowane są nadmiernym wysiłkiem oraz obciążeniem, jakiemu nasze ciało poddane jest w tym niezwykle trudnym okresie. Przez 9 miesięcy całe ciało kobiety poddawane jest niezmiernie dużemu wysiłkowi, co niestety ma swoje żniwo w postaci przeróżnych bólów. Oto najczęściej spotykane bóle mięśniowe: bóle mięśni brzucha, bóle mięśni pleców oraz bóle mięśni nóg.

Bóle mięśni brzucha

Bóle te pojawiają się w momencie, kiedy komórki mięśniowe, odpowiadające za powiększenie ściany jamy brzusznej, rozciągają się. Na początku nie jest to tak bardzo odczuwalne. Z biegiem czasu jednak, gdy macica w ciąży się powiększa, włókna mięśniowe są stale naciągnięte, co doprowadza do powstania bólów mięśniowych. Z tego właśnie względu bóle te są bardziej odczuwalne w wypadku bardziej zaawansowanych ciąży.

Bóle mięśni pleców

Z rosnącym brzuchem oraz maluchem pod sercem kobiety, rośnie również waga. To natomiast przekłada się na dodatkowe obciążenie kręgosłupa. Mięśnie grzbietu są stale obciążone kilkoma kilogramami, co w wielu przypadkach powoduje bóle mięśni pleców. Innym problemem z plecami może być fakt, że wiele ciężarnych nie jest w stanie się wyprostować. Ciągłe napięcie mięśni może spowodować problem z ich rozkurczeniem.

Bóle mięśni nóg

Dodatkowe obciążenie to główny powód, dla którego wiele ciężarnych ma problemy z mięśniami nóg. Podczas ciąży mięśnie nóg zmuszone są dźwigać dodatkowe kilogramy, co w przypadku wielu kobiet jest bardzo dużym obciążeniem. Warto wiedzieć, iż waga kobiety w ciąży jest tutaj równie ważna – im cięższa pacjentka, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia bólu w ciąży.

Jak poradzić sobie z bólami mięśniowymi?

Bóle mięśniowe nie są tak poważne jak bóle kolan, czyli ból stawów w ciąży. Zatem można znaleźć bardzo dużo rozwiązań, które pomogą nam w pozbyciu się bólów mięśni. Sposobami wartymi odnotowania są z pewnością ćwiczenia fizyczne, kompresy oraz dieta.

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia to jedno z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod do walki z bólami ciążowymi. To właśnie poprzez przygotowanie naszego organizmu do dodatkowego obciążenia możemy w bardzo prosty sposób nie tylko pozbyć się nękającego nas bólu, ale również zachowawczo mu zapobiec. Należy jednak pamiętać, że wykonywane przez nas ćwiczenia muszą być rozsądne i nie mogą doprowadzać naszego organizmu do kompletnego wycieńczenia.

Bardzo dobre będą codzienne spacery lub pływanie. Złagodzą one bóle, które pojawiają się w okolicach brzucha oraz pleców. Jeśli chodzi o bóle mięśniowe nóg, to musimy odzwyczaić się zakładania nogę na nogę czy przyjmowania innych pozycji, które mogą wpłynąć na naszą ruchliwość.

Kompresy

Bóle mięśniowe w ciąży mogą zostać zniwelowane za pomocą kompresów. Mowa tutaj nie tylko o ciepłych kompresach, ale również zimnych. Okłady należy stosować na miejsca problematyczne. W przypadku opuchlizny, korzystamy z zimnych kompresów. W innych sytuacjach, używamy ciepłych okładów. Oprócz kompresów bardzo dobrze może nam zrobić masaż. Warto zatem poprosić partnera o pomoc w tej kwestii.

Dieta

Kolejnym sposobem na pozbycie się bólów mięśni w ciąży jest zaaplikowanie diety. Pestki dyni, szpinak, brokuły – wszystkie produkty zawierające dużą ilość magnezu są jak najbardziej polecane. Odpowiednia dieta pomoże nam z naszymi bólami oraz poprawi ogólną wydolność organizmu. Nie zapominajmy również o tym, że dieta pozytywnie wpłynie na rozwój malucha pod sercem ciężarnej. Pamiętajmy też o tym, że dieta powinna zostać przygotowana przez profesjonalnego dietetyka z odpowiednimi kwalifikacjami tak, aby dziecku ani ciężarnej niczego nie brakowało. Obowiązkowo należy również pić dużo wody, gdyż nawodnienie to podstawa.

Ból kolan na początku ciąży?

Bardzo często pojawiają się pytania odnośnie bólu kolan. Problemy ze stawami oraz kośćmi to bardzo częsty problem pod koniec ciąży. Wtedy to kobiece ciało najbardziej odczuwa problemy związane z noszeniem dziecka w brzuchu. Jednakże, niekiedy pojawia się ból kolan na początku ciąży. Bardzo rzadko zdarza się, że na samym początku nasze ciało jest poddawane tak dużym obciążeniom, żeby wywołać skutki uboczne ciąży. Z tego właśnie powodu należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Jest to spowodowane faktem, że bóle kolan niekoniecznie powiązane są wtedy z ciążą, lecz mogą być objawem innej choroby.

Oczywiście zdarzają się przypadki, że to właśnie ciąża jest przyczyną problemów. Najczęściej mamy do czynienia z reumatoidalnym zapaleniem stawów, który dotyczy większości przypadków. Oprócz tego, należy uważać na toczeń rumieniowaty, zapalenia naczyń lub twardzinę ogólną. Jednakże, wszystkie te schorzenia i dolegliwości najczęściej skutkują bólem kolan pod koniec ciąży, a nie na początku. Z tego właśnie względu należy przede wszystkim upewnić się, że mamy do czynienia z bólem kolan pod koniec ciąży, który jest rezultatem samej ciąży, a nie jest przykrą konsekwencją innej dolegliwości.

Podsumowanie

Teraz już wiesz wszystko na temat bólu stawów a knee active. Co więcej, zasugerowane pomysły do walki z zarówno bólami mięśniowymi jak i bólami stawowymi z pewnością okażą się pomocne. Pamiętajmy jednak, że należy najpierw udać się do lekarza w celu diagnozy, a dopiero później zastosować domowe, własne sposoby leczenia problemów z bólem mięśni i bólem stawów.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial