Gips dentystyczny należy do materiałów pomocniczych, używanym podczas wykonywania prac z zakresu techniki dentystycznej, służącym w dużej mierze do wykonywania gipsowych modeli. Poznaj lepiej jego zastosowanie oraz dostępne rodzaje.
Czym jest gips dentystyczny?
Tego rodzaju gips znajduje zastosowanie podczas wykonywania wielu prac w technice dentystycznej. Należy on do jednego z podstawowych materiałów używanych w pracy przez protetyków, służących do wykonywania modeli roboczych, przedlewów oraz zwierakowania. Gipsy modelowe mogą zawierać domieszkę składników naturalnych bądź syntetycznych, jednak niezwykle istotna jest ich wysoka jakość, umożliwiająca tworzenie trwałych i szczegółowych odlewów.
W zależności od klasy, gips dentystyczny można zakupić w dużych kartonach 20 – 25 kilogramowych lub niewielkich, kilku kilogramowych i szczelnie zamkniętych opakowaniach, dzięki czemu zachowuje on swoją świeżość i zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń w pracowni. Gips protetyczny, po połączeniu z wodą tworzy gips dwuwodny, zaś po jego podgrzaniu dochodzi do utraty części wody, dzięki czemu otrzymać można gips półwodny, twardniejący już nawet w 10 minut.
Niezwykle istotną kwestią jest kolejność mieszania składników. Zgodnie z wytycznymi, gips należy wsypywać do wody – odwrotna procedura, czyli wsypanie gipsu i zalanie go wodą może wpłynąć na finalny efekt. Ze względu na fakt, że na rynku istnieją różni producenci gipsów dentystycznych, warto również dokładnie zapoznać się z informacją na temat zalecanych proporcji, jakich należy użyć tworząc mieszankę.
Do jej przygotowania najlepiej użyć wody demineralizowanej lub przegotowanej. Zdecydowanie zaś odradza się użycie wody z kranu, której zastosowanie może doprowadzić do powstawania pęcherzyków powietrza, a nawet rozwarstwienia masy gipsowej. Gips należy rozprowadzić łopatką w misce wykonanej z gumy a następnie poczekać, aż nasiąknie wodą. Po określonym czasie można zacząć go mieszać, aż do momentu utworzenia się jednolitej konsystencji.
Gips dentystyczny – klasy i zastosowanie
Wśród dostępnych rodzajów gipsu dentystycznego można wyróżnić gips II klasy biały, służący do zwierakowania i modeli orientacyjnych, gips III klasy żółty do tworzenia modeli roboczych, przedlewów gipsowych, protez ruchomych osiadających, puszkowania oraz aparatów ortodontycznych, gips III klasy do artykulacji, służący do mocowania modeli w artykulatorach, a także gips IV i V klasy do protez ruchomych nieosiadających i modeli roboczych pod uzupełnienia stałe.