19 kwietnia 2024

Prometazyna – lek przeciwhistaminowy blokujący łączenie się histaminy z receptorami

leki na półce

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite leki. Niektóre mają działanie przeciwwymiotne, inne działanie przeciwalergiczne. Są również leki, które działają na jedno i drugie, a dodatkowo na szereg innych dolegliwości. Jednym z takich leków o szerokim działaniu jest prometazyna. Warto dowiedzieć się o nim więcej.

Prometazyna w leczeniu objawowym związanym ze stanami alergicznymi

Lek prometazyna wykorzystuje się przy leczeniu objawów związanych ze stanami alergicznymi skóry oraz górnych dróg oddechowych. Działa przeciwalergicznie, a nawet przeciwwymiotnie. Mowa tu o takich zmianach skórnych jak, chociażby pokrzywka, reakcje anafilaktyczne na leki albo przy powstawaniu procesów zapalnych błony śluzowej nosa. Tego samego leku używa się w celu uspokojenia pacjenta po zabiegu chirurgicznym. W razie konieczności można zastosować go również przed zabiegiem. Nierzadko sięga się po ten sam lek w sytuacji chęci łagodzenia objawów w przebiegu choroby lokomocyjnej. Więcej o tym, czym jest ten lek, można przeczytać tu: baza-lekow.com.pl. W tym miejscu produkt jest opisany w najmniejszych szczegółach.

Stosowanie prometazyny – dawkowanie

W przypadku stosowania prometazyny trzeba dostosować się do zaleceń producenta. Lek ten zażywa się doustnie. Dawka jest uzależniona od problemu, masy ciała chorego, a także od jego wieku. Dawki dobowe stosowane u osób dorosłych zazwyczaj mieszczą się w granicach od 25 mg do 50 mg. W przypadku dawkowania należy uważnie słuchać lekarza, a każdą dotyczącą tego wątpliwość, koniecznie z nim konsultować. Nie należy zawyżać dawki, ani też jej zmniejszać w razie gorszego samopoczucia. To też podlega konsultacji lekarskiej. Nie wolno też przedwcześnie rezygnować z dalszego zażywania leku, o ile lekarz nie zaleci odstawienia. To mogłoby wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.

alergia

Prometazyna – przeciwwskazania i specjalne ostrzeżenia

Choć lek ten wielu osobom pomaga i okazuje się skuteczny w leczeniu wielu dolegliwości, to jednak są przeciwwskazania do stosowania tego produktu. Jest to niewątpliwie nadwrażliwość na prometazynę albo pochodne fenotiazyny. Nie wolno stosować tego leku w przypadku depresji ośrodkowego układu nerwowego, w śpiączce i u osób poniżej 2 roku życia. Lek powinien być stosowany bardzo ostrożnie przez osoby z zapaleniem oskrzeli albo astmą z tego względu, że lek prowadzi do wysuszenia wydzieliny w oskrzelach. Należy również mieć na uwadze to, że substancja ukryta w leku może maskować objawy niedrożności jelit. Bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność w przypadku stosowania leku u osób z jaskrą, niewydolnością nerek i wątroby, a także z ciężką chorobą wieńcową. Osoby w starszym wieku przyjmujące ten lek są najbardziej narażone na niekorzystne działanie tego produktu na układ nerwowy. Prometazyny nie wolno łączyć z inhibitorami monoaminooksydazy. Nie można też stosować leku do 14 dni po zakończeniu terapii wspomnianym lekiem.

Prometazyna jest lekiem skutecznie pomagającym w leczeniu wielu chorób. Jednak należy stosować go z ogromną ostrożnością. Trzeba też podkreślić, że ma on negatywny wpływ na zachowanie kierowcy podczas kierowania pojazdem i w czasie obsługi maszyn. Leku nie zaleca się kobietom w ciąży w ostatnim trymestrze. Poza tym kresem kobieta ciężarna może stosować lek, ale tylko w sytuacji konieczności. Przed zastosowaniem leku należy dobrze się z nim zapoznać. W razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować je z lekarzem. Tak by nie wystąpiły poważne działania niepożądane, jeszcze bardziej pogarszające stan chorego.

Uwaga! Pamiętaj, że przyjmowanie jakiegokolwiek suplementu diety, czy też leku należy uprzednio skonsultować z lekarzem bądź farmaceutą.

Katarzyna Kroteniuk

Redaktor naczelna bloga diet4u.org

View all posts by Katarzyna Kroteniuk →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial