1 października 2024

Olejek eukaliptusowy na trądzik, czyli domowe sposoby leczenia

olejek eukaliptusowy

Problemy z cerą dotyczą ogromnej części naszego społeczeństwa. Nic dziwnego, w dzisiejszych czasach każdy żyje dynamicznie, co sprzyja powstawaniu krost i przetłuszczaniu się skóry. Jednym z najpopularniejszych schorzeń związanych z cerą jest trądzik. Czerwone wypryski i nadmierne wydziałanie łoju to bardzo dokuczliwa przypadłość. Szczególnie, jeżeli wykwity zajmują większą część naszej twarzy. Co ciekawe, trądzik dotyczy nie tylko młodzieży w okresie dojrzewania, ale także osób dorosłych. Leczenie schorzenia jest czasochłonne, a leki przepisywane na receptę są stosunkowo drogie. W związku z tym, wiele osób decyduje się więc na domowe sposoby likwidowania objawów trądziku. Jak na stan cery wpływa olejek eukaliptusowy i inne olejki eteryczne? Czy olejek eukaliptusowy na trądzik to dobry pomysł?

Przyczyny powstawania trądziku

konsultacja z lekarzem - trądzik

Nieestetyczne wypryski, zaczerwienienia czy przetłuszczona skóra to tylko niektóre z objawów trądziku. Zaskórniki i krosty nie wyglądają atrakcyjnie, co jest dokuczliwe zwłaszcza w przypadku kobiet. Nic dziwnego, że większość osób decyduje się na leczenie schorzenia. Niemniej jednak, przed rozpoczęciem leczenia trądziku, warto wiedzieć co mogło być przyczyną jego powstania.

Wypryski bardzo często są skutkiem nieprawidłowej higieny skóry. Niedomyty makijaż może zatykać pory, co przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych. Specjaliści zwracają uwagę, iż powstawanie trądziku jest warunkowane genetycznie. Dlatego też, dzieci osób chorujących na trądzik szczególnie powinny dbać o cerę. Zdarza się, iż przyczyną krost i zaczerwienia są problemy z gospodarką hormonalną. Z tego powodu, kobiety skarżące się na dolegliwości ginekologiczne są bardziej podatne na występowanie trądziku.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż stres pogłębia objawy schorzenia. Dlatego, często zdarza się, że krosty na twarzy pojawiają się w okresie wzmożonego napięcia nerwowego. Źródłem trądziku są również różnego rodzaju zakażenia bakteryjne, którym sprzyja niedokładne mycie twarzy oraz rozdrapywanie wyprysków. Niewiele osób wie, że na stan naszej skóry wpływa także dieta. Rozwojowi schorzenia sprzyja zjadanie zbyt dużych ilości czekolady i innych słodyczy. W związku z tym, w przypadku problemów z cerą lepiej ich unikać.

Domowe sposoby na trądzik

domowe sposoby na trądzik

Ze względu na to, iż leki przepisywane przez dermatologów najczęściej są kosztowne, wiele osób decyduje się na leczenie domowymi sposobami. Zwłaszcza, kiedy schorzenie nie jest bardzo zaawansowane. Metody leczenia medycyny niekonwencjonalnej pozwalają zmniejszyć widoczność krost, redukują zaczerwienienie i zapobiegają pojawianiu się nowych wyprysków.

Jednym z wielu sposobów eliminowania wykwitów jest maseczka z miodu. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy nakładać ją na całą noc, przez kilkanaście dni. Jak wiadomo, miód wykazuje działanie antybakteryjne, co znacznie redukuje ilość nowopowstałych krost. Bardzo popularną metodą leczenia trądziku są okłady. Można przygotować je np. ze świeżego czosnku, który znany jest z właściwości oczyszczających i antybakteryjnych. Osoby chcące pozbyć się nieestetycznych krost często decydują się na zmianę diety. Lekarze rekomendują wyeliminowanie z jadłospisu czekolady, która wywołuje nadmierne pojawianie się wykwitów, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Wiele osób uważa, iż trądzik może być skutkiem nadmiernego stresu. Dlatego też, podczas leczenia dobrze jest unikać sytuacji stresowych. Olejki eteryczne to kolejna metoda na trądzik. Nakładanie pachnących substancji na twarz jest przede wszystkim skuteczne, ale także bardzo przyjemne. Specjaliści rekomendują używanie ojejku eukaliptusowego, miętowego oraz lawendowego. Zwłaszcza u osób, które oprócz trądziku mają inne problemy z cerą (np. rozszerzone lub zatkane pory).

Olejki eteryczne w leczeniu trądziku

olejki eteryczne w leczeniu trądziku

Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia trądziku w domu jest nakładanie na skórę olejków eterycznych. Ze względu na ich przyjemny aromat, kuracja nie tylko zmniejsza widoczność krost, ale także pomaga się odprężyć. Olejki na trądzik dorosłych są ogólnodostępne i nie drogie, co sprawia, że wiele osób po nie sięga. Zwłaszcza, jeżeli inne metody medycyny niekonwencjonalnej nie pomagają zlikwidować nieestetycznych wyprysków.

Olejek eukaliptusowy na trądzik

Zmiany trądzikowe często są powodem nieprawidłowej higieny skóry. Wiele kobiet niedokładnie zmywa makijaż, co może doprowadzić do rozwijania się stanów zapalnych. Ponadto, niedokładnie usunięty fluid czy podkład sprawia, że skóra twarzy w nocy nie ma wystarczającego dopływu tlenu. Nakładanie na skórę olejku eukaliptusowego działa przede wszystkim przeciwzapalnie. Co więcej, naturalny specyfik zapobiega rozwojowi zakażeń. Osoby zmagające się z trądzikiem mogą nim oczyszczać cerę, ponieważ olejek eukaliptusowy idealnie oczyszcza naskórek.

Warto dodać, że ekstrakt przyjemnie pachnie, więc terapia jest bardzo przyjemna. Wiele osób zwraca też uwagę, że olejek dzięki dużej zawartości witamin i innych mikro- i makroelementów idealnie odżywia skórę, co poprawia jej ogólną kondycję. Kuracja ekstraktem z eukaliptusa polecana jest kobietom i mężczyznom, którzy nie mogą stosować kosmetyków dostępnych w drogerii.

Olejek lawendowy na trądzik

Zdarza się, że trądzik jest wywołany zakażeniem bakteryjnym. W takim przypadku świetnym sposobem na leczenie jest kuracja olejkiem lawendowym. Dzięki jego właściwościom przeciwbakteryjnym, nakładanie specyfiku znacznie zmniejsza widoczność nieestetycznych krostek. Substancje odżywcze zawarte w olejku idealnie nawilżają cerę i zapobiegają powstawaniu nowych wyprysków. Jak wiadomo przyczyną powstawania zmian trądzikowych również mogą być napięcia nerwowe. Delikatny aromat olejku lawendowego działa odprężająco, co pozwala zredukować stres. Co ciekawe, naturalny preparat zmniejsza widoczność powstałych blizn i przebarwień spowodowanych rozdrapywaniem krost. Ponadto, aromaterapia pozytywnie wpływa na jakość snu, dzięki czemu po kilkunastu dniach kuracji skóra wygląda zdrowiej. Nakładanie olejku o delikatnym zapachu lawendy rekomendowane jest zwłaszcza tym, którzy zmagają się z bezustannym stresem.

Olejek geraniowy na twarz

Mało znanym, ale bardzo skutecznym, rozwiązaniem na problemy z trądzikiem jest olejek geraniowy. Dzięki właściwościom antybakteryjnym jego nakładanie zmniejsza ilość wyprysków, a także zapobiega powstawaniu nowych krostek. Naturalny specyfik ma zdolność do regulacji pracy gruczołów łojowych, dzięki czemu podczas kuracji zmniejsza się ilość produkowanego sebum. Bardzo istotne jest, iż olejek geraniowy ma pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną, przez co jest w stanie niemalże całkowicie zlikwidować trądzik u osób, które mają problem z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów. Co ciekawe, kuracja ekstraktem przynosi także wiele innych korzyści. Należą do nich między innymi zmniejszanie widoczności przebarwień, blizn po trądzikowych czy też zmarszczek. Nakładanie na twarz olejku geraniowego dostarcza mnóstwo cennych składników odżywczych, co sprawia, że skóra jest ujędrniona i bardzo elastyczna. Warto dodać, że ekstrakt przyśpiesza również proces gojenia się ran powstałych na skutek drapania wyprysków.

krem przeciwzmarszczkowy

Olejek miętowy na trądzik

Właściwości mięty znane są już od stuleci. Delikatny aromat rośliny przyśpiesza leczenie dokuczliwego kataru, zaś napar z jej liści jest pierwszorzędnym rozwiązaniem na bóle żołądka. Niewiele osób wie, że olejek miętowy pomaga także w przypadku schorzeń dermatologicznych. Po naturalny specyfik powinny sięgnąć kobiety i mężczyźni, którzy na sutek przetłuszczania się skóry zmagają się z trądzikiem. Ponadto, ekstrakt wykorzystywany jest przez alergików. Stosowanie olejku z mentolem zmniejsza ryzyko zatykania się porów, dzięki czemu redukuję liczbę wyprysków. Substancje zawarte w mięcie wpływają także na funkcjonowanie gruczołów łojowych, przez co część z nich przestaje produkować nadmierne ilości łoju. Kuracja olejkiem polecana jest osobom, które zauważyły, że mają tłustą cerę, a także rozszerzone pory. Regularne nakładanie specyfiku znacznie obniża częstotliwość pojawiania się nowych krostek. Co więcej, mentol będący głównym składnikiem olejku rozjaśnia skórę i likwiduje zaczerwienienia. W związku z czym, kuracja pozwala nie tylko na zmniejszenie objawów trądziku, ale także na poprawę ogólnego wyglądu.

Czy warto korzystać z domowych sposobów?

Medycyna niekonwencjonalna daje mnóstwo możliwości. Niemniej jednak, w przypadku poważnych schorzeń, przed podjęciem decyzji o leczeniu na własna rękę, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Dermatolog powinien odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania dotyczące trądziku. Lekarz wskaże także jaka metoda leczenia będzie dla nas odpowiednia. Zazwyczaj na początku terapii, dermatolog przepisuje maści, które nakłada w miejsca występowania krost i zaczerwienienia. Znacznie rzadziej lekarze kierują pacjentów na laseroterapię. Mimo, iż rozwój medycyny pozwolił na opatentowanie wielu kremów i tabletek likwidujących wypryski, znaczna część chorych decyduje się na domowe środki. Co sprawia, że wiele osób rezygnuje z leczenia pod okiem specjalisty?

  • Maseczki przygotowywane w domu są tańsze niż leki sprzedawane na receptę.
  • Nakładanie olejków eterycznych takich jak olejek eukaliptusowy idealnie oczyszcza cerę.
  • Domowe specyfiki przyjemnie pachną, przez co podczas ich nakładania można odprężyć się po ciężkim dniu pracy.
  • Leczenie domowymi sposobami nie wymaga wizyty u lekarza, na którą często trzeba czekać wiele miesięcy.
  • Maseczki zrobione z naturalnych składników dostarczają skórze mnóstwo witamin i innych mikro- i makroelementów.
  • Olejki eteryczne pomagają na trądzik różowaty.
  • Naturalne ekstrakty nie tylko zmniejszają widoczność krostek, ale także ujędrniają skórę, co jest szczególnie ważne dla kobiet.
  • Wiele ziół i olejków spowalnia proces starzenia się skóry.

Dagmara

Wizażystka z zawodu. Copywriterka z zamiłowania. Uwielbia upiększać. Siebie i innych. Jej treści znajdziecie w różnych działach.

View all posts by Dagmara →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial