Każdemu z nas zależy na tym, żeby dobrze wyglądać. Sprawia, że czujemy się pewni siebie, atrakcyjni i mamy chęć do życia. Niestety, bardzo często na naszej skórze pojawiają się nieestetyczne wykwity. Należą do nich pryszcze, tłuszczaki, czy kurzajki. Te ostatnie najczęściej są zaraźliwe, co może wpływać na nasze relacje z innymi. Jak się ich pozbyć? Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, część z nich nawet nie wymaga wychodzenia z domu. Jakie są domowe sposoby na nieestetyczne brodawki? Dowiedz się, jak radzić sobie z tym problemem, albo gdzie szukać odpowiedniej pomocy.
Jak wygląda brodawka?
Brodawki najczęściej maja postać twardej grudki, która ma szorstką powierzchnię. Kurzajki zazwyczaj są niewielkie i szarobrunatne, lub w kolorze skóry. Rzadziej spotyka się brodawki białe, i różowe. Guzki mogą także charakteryzować się niewielkimi, czarnymi plamkami. Namnożone kurzajki są nieestetyczne, ale zazwyczaj nie wywołują bólu. Tylko te występujące w okolicach stóp mogą powodować uczucie dyskomfortu. Niestety, twarde narośle łatwo pomylić z małymi tłuszczakami, czy odciskami, dlatego aby je zdiagnozować najlepiej wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, czy dermatologa.
Rodzaje brodawek
Biorąc po uwagę fakt, że brodawki mogą przybierać różne kształty i występować w wielu miejscach, możemy wyróżnić ich kilka rodzajów.
- Kurzajki zwykłe – najczęściej pojawiają się w widocznych miejscach ciała, takich jak palce, łokcie, czy kolana. Mogą występować w większej ilości. Po leczeniu tego typu kurzajek często dochodzi do nawrotu.
- Brodawki stóp – są bardzo bolesne i powodują dyskomfort szczególnie podczas chodzenia. Zwykle występują pojedynczo, ale warto wiedzieć, że są zakaźne. Do zarażenia często dochodzi na basenie.
- Brodawki płaskie – występują w okolicach twarzy, szyi i na ramionach. Rzadko spotyka się je u osób dorosłych. Ich nazwa ma związek z wyglądem guzków, które są spłaszczone i gładkie.
- Brodawki płciowe – łatwo się nimi zarazić podczas zbliżeń z partnerem. Powstają w okolicach zewnętrznych narządów płciowych, a także w pochwie, na udach i przy odbycie. Niestety ciężko je wyleczyć, ponieważ często nawracają.
- Kurzajki podpaznokciowe – jak wskazuje na to nazwa, występują pod paznokciem, lub w jego bezpośredniej okolicy. Wyglądają nieestetycznie i są uciążliwe szczególnie dla kobiet
Jak usunąć brodawki z szyi i innych części ciała?
Kurzajki są powszechnym problemem, z którym warto walczyć od zaraz. Istnieje wiele domowych sposobów, które skutecznie walczą ze zmianami na skórze, ale niestety wymagają poświęcenia sporej ilości czasu. Nie mniej jednak, rozwój medycyny sprawił, że likwidacja brodawek przez lekarza lub odpowiedniego specjalistę może być szybka i bezbolesna. Jakie metody pozwolą nam zapomnieć o uciążliwych kurzajkach?
Wymrażanie
Wymrażanie zmian skórnych należy do popularnych sposobów na walkę z brodawkami. Dokonuje się go za pomocą ciekłego azotu, który po zaaplikowaniu na skórę sprawia, że kurzajka ulega zniszczeniu. W przypadku rozległych brodawek wymrażanie po kilku dniach należy powtórzyć.
Usuwanie laserowe
Laseroterapia jest nowoczesnym rozwiązaniem. Przed zabiegiem miejsce wystąpienia zmiany znieczula się, dlatego zabieg należy do bezbolesnych. Wiązka światła nie narusza zdrowej tkanki, dzięki czemu pozostawia po sobie niewielką ranę, po której najczęściej nie zostaje blizna.
Wycinanie
Zabieg chirurgiczny, choć mało skomplikowany, należy do najbardziej inwazyjnych sposobów usuwania kurzajek. Co prawda, wykonuje się go ze znieczuleniem, ale rana wymaga założenia szwu, który po kilkunastu dniach musi zostać wyjęty. Niestety, metoda najczęściej pozostawia po sobie nieestetyczną bliznę.
Maści z apteki
Na rynku dostępnych jest wiele maści, które złuszczają naskórek. Aplikowane na zmianę skórną powodują jej stopniowe zanikanie. W aptece koniecznie zapytajmy jaki preparat będzie najlepszy na pozbycie się naszej brodawki, ponieważ nie wszystkie maści działają tak samo.
Plastry z kwasem salicylowym
Kwas salicylowy stosowany miejscowo skutecznie likwiduje niewielkie brodawki. W aptekach możemy zakupić specjalistyczne plastry nasączone kwasem salicylowym. Należy przyklejać je na miejsce wystąpienia grudki.
Preparaty w formie sprayu
Ostatnio, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na zlikwidowanie kurzajki jest użycie sprayów. Niestety, preparaty tego typu nie należą do najtańszych, ale za to szybko przynoszą efekty. Ich formuła została oparta na działaniu ciekłego azotu.
Usuwanie kurzajek w domu
Choć często zapominamy o domowych sposobach, te mogą okazać się bardzo skuteczne. Naturalne receptury są tanie, bezinwazyjne i nie powinny powodować dyskomfortu. Warto po nie sięgnąć zanim wybierzemy się do specjalisty.
Domowe sposoby na kurzajki
Jak usunąć brodawki domowym sposobem? W przypadku niektórych kurzajek to całkiem proste. Do najpopularniejszych metod zalicza się okłady ze skórki cytryny, czy czosnku. Jednak aby osiągnąć zamierzony efekt, w każdym przypadku należy wykazać się cierpliwością.
Lecznicze okłady
Naturalnie przygotowany okład może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią spędzać czasu u lekarza. Do najbardziej skutecznych kompresów możemy zaliczyć te z cytryny, czosnku, czy banana.
Okład z cytryny
Cytryna uchodzi za owoc o cudownych właściwościach. Zawiera mnóstwo witaminy C i naturalnych kwasów. Jeżeli chcemy pozbyć się kurzajki powinniśmy obrać cytrusa ze skórki, a następnie zamoczyć ją w occie, najlepiej na całą dobę. Po tym czasie musimy przyłożyć żółtą część skórki do brodawki. Na okład przyklejamy plaster i czekamy kilkanaście godzin. Dobrze przygotowany kompres zredukuje brodawkę, lub całkowicie ją zlikwiduje. Jeżeli po pierwszym razie nie będziemy wystarczająco zadowoleni z efektów, zabieg możemy powtórzyć.
Czosnek sposobem na kurzajki?
Czosnek jest powszechnie znany ze swoich przeciwzapalnych i odkażających właściwości. Nasze babcie przygotowywały z niego syrop, który skutecznie leczył przeziębienia. Jak czosnek może nam pomóc w likwidacji kurzajki? Przede wszystkim, należy dokładnie oczyścić skórę wokół brodawki. Następnie kroimy plasterek czosnku i przykładamy go do kurzajki na całą noc. Podobnie jak w przypadku okładu z cytryny, musimy założyć plaster, który zapobiegnie zsuwaniu się naturalnego kompresu. Czynność powtarzamy przez około dwa tygodnie, do całkowitego zniknięcia nieestetycznego zgrubienia. Warto wiedzieć, że częste jedzenie świeżego czosnku zapobiega także wystąpieniu nowych brodawek.
Przykładanie skórki od banana
Zastosowanie banana w leczeniu kurzajek jest mało popularnym sposobem, jednak bardzo skutecznym. Już samo spożycie banana pozytywnie wpływa na stan naszej skóry. Po zjedzeniu owocu, nie wyrzucajmy skórki, ponieważ można z niej przygotować wiele kosmetyków. Żeby pozbyć się nieestetycznych zgrubień na naszej skórze powinniśmy co najmniej raz dziennie smarować je wewnętrzną stroną skórki, najlepiej przed snem. Można także zrobić z niej okład i pozostawić go na całą noc.
Maści i kremy domowej roboty
Co w przypadku, gdy na zmiany skórne wolimy używać maści, a nie chcemy przepłacać w aptece? Z łatwością możemy przygotować taki preparat w domu, przez co zaoszczędzimy czas i pieniądze. Ważne, żebyśmy dokładnie dostosowali się do zaleceń i trzymali się przepisu. Nadmierne eksperymentowanie ze składnikami nie zawsze wychodzi nam na zdrowie.
Domowa maść z aloesu
Aloes jest kolejnym przykładem rośliny, która pozytywnie wpływa na wygląd i zdrowie naszej skóry. Żel z aloesu nie dość, że skutecznie koi podrażnienia, dodatkowo świetnie nawilża miejsca, na które jest aplikowany. Można kupić go w aptece i w większości drogerii, jednak najlepiej używać takiego, który uzyskamy sami, ze świeżej łodygi. Aby zredukować kurzajkę musimy regularnie smarować jej okolice aloesem, który po pewnym czasie sprawi, że ta będzie coraz mniejsza.
Pocieranie ziemniakiem
Ziemniaki po które sięgamy niemalże codziennie pomagają w walce z wieloma zmianami skórnymi. Pocieranie zmiany skórnej kawałkiem świeżej bulwy sprawia, że po pewnym czasie kurzajka znika i nie pozostawia po sobie śladu. Żeby przyśpieszyć proces redukcji zgrubienia możemy także zetrzeć ziemniaka na tarce o małych oczkach i nałożyć go na zmianę. Papka pozostawiona na skórze na całą noc działa intensywniej, przez co brodawka staje się niewidoczna znacznie szybciej. Pamiętajmy tylko, aby rano dokładnie umyć okolice kurzajki.
Jaskółcze ziele
Jaskółcze ziele jest mało znaną rośliną, jednak warto wiedzieć o niej więcej. Jej sok zawiera naturalne związki, które pozwalają na zlikwidowanie wystającej brodawki. Aby go uzyskać należy złamać łodygę byliny, z której natychmiast wycieknie pomarańczowa substancja. To właśnie ona jest bogactwem flawonoidów, aminów i soli mineralnych. Żeby kurzajka mogła całkowicie zniknąć należy ją smarować sokiem przez okres kilku dni.
Witamina A – skutecznie walczy z kurzajkami na twarzy!
Brodawki na twarzy należy usuwać ostrożnie. Nie wszystkie domowe sposoby będą odpowiednie. Do pozbycia się kurzajki z tak delikatnych miejsc najlepiej użyć witaminy A. W naszych domach często możemy znaleźć suplementy diety, które łykamy aby poprawić stan naszego zdrowia. W swojej apteczce warto posiadać witaminę A w kapsułkach, która działa przeciwnowotworowo. W celu zwalczenia drażniących kurzajek należy wycisnąć witaminę z kapsułki i wetrzeć ją w zgrubienie. Zabieg powinniśmy powtarzać regularnie, do czasu aż brodawki znikną, a ranka ulegnie zagojeniu.
Kurzajki u dzieci, czy wolno je usuwać?
Brodawki bardzo często pojawiają się na skórze małych dzieci, które nie są odporne na ich wirusy. Bardzo często nie musimy ich usuwać, ponieważ znikają same. Jednak jeżeli zauważymy, że na delikatnym ciele powstaje coraz więcej zmian warto je usunąć za pomocą jaskółczego ziela, czy okładów z czosnku. Dzieci są wrażliwe, dlatego gdy będziemy chcieli usunąć im kurzajki domowymi sposobami możemy usłyszeć od innych: „zapytaj najpierw lekarza, czy to w ogóle bezpieczne”. Nie mniej jednak usuwanie kurzajki w cale nie musi być inwazyjne i bolesne.