3 października 2024

Witarianizm – czy to dieta dobra dla każdego? Zasady, wady, zalety

witarianizm

Witarianizm to najbardziej radykalna odmiana wegetarianizmu. Polega na spożywaniu surowych, nieprzetworzonych pokarmów – nie tylko owoców i warzyw, ale także ryb i mięsa.  Zwolennicy witarianizmu podkreślają szereg korzyści płynących z takiego stylu odżywiania, jednak dieta ma bardzo wielu przeciwników, którzy twierdzą, że jest ona wyniszczająca dla organizmu. Kto zatem ma rację? Na czym dokładnie polega witarianizm i czy każdy może stosować tę dietę? Czym różni się od innych diet wegetariańskich? Przedstawiamy główne zasady diety, zalety, wady, a także efekty jej stosowania. Czy witarianizm to dieta dla Ciebie?

Główne rodzaje diet wegetariańskich

Wegetarianizm zyskuje coraz większą popularność- na rezygnację z mięsa decydujemy się nie tylko ze względów ideologicznych – według najnowszych zaleceń dietetyków jest to po prostu bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Pamiętajmy jednak, że podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest dieta zrównoważona pod względem składników odżywczych. Czy każda dieta wegetariańska jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Zanim podejmiemy decyzję o przejściu na dietę, rozważmy wszystkie wady i zalety, a także skonsultujmy się z lekarzem. Warto wiedzieć, że wegetarianizm ma wiele odmian, oto one:

  • pescowegetarianizm (ichtiwegetarianizm) – uznaje sporadyczne spożywanie ryb
  • owowegetarianizmwedług tej diety można spożywać jajka, należy jednak całkowicie zrezygnować z produktów mlecznych oraz mięsa i ryb
  • weganizm – to najbardziej restrykcyjna odmiana wegatarianizmu. Dieta wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego
  • witarianizm – radykalna dieta dopuszcza spożywanie głównie kiełków, warzyw i owoców, a także surowych ryb i mięsa. Chodzi o to, aby produkty nie były poddane jakiejkolwiek obróbce termicznej.
  • laktoowowegetarianizm/owolaktarianizm – w menu znajdziemy zarówno jajka, miód jak i produkty mleczne. Laktoowowegetarianie nie spożywają mięsa, ryb i produktów wytwarzanych w rzeźni (podpuszczka, żelatyna).
witarianizm - dozwolone produkty

Witarianizm – zasady diety

Witarianizm – to rodzaj diety wykluczającej spożywanie produktów poddanych obróbce termicznej. Posiłki mogą być podgrzane, jednak maksymalna temperatura to 40 stopni. Dozwolone jest używanie miksera. Według witarianizmu jedzenie surowych pokarmów jest dla człowieka naturalnym procesem, ponieważ przez setki lat nasz układ pokarmowy nauczył się trawić tego typu  pożywienie. Witarianie uważają, że podczas obróbki cieplnej jedzenie traci cenne witaminy, enzymy i minerały. Według witarianizmu temperatura powyżej 42 stopni powoduje ścięcie białka i tak zwana „wtórną śmierć” żywności. Dieta dopuszcza spożywanie mięsa i ryb (w postaci carpaccio, tatara czy sushi), jednak witarianie jedzący surowe mięso są zaliczani do mniejszości. Najbardziej radykalne odmiany witarianizmu to:

  • Witarianizm wegański – wyklucza spożywanie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Do witarian zaliczamy osoby praktykujące dietę fruitariańską oraz juiceriańską- polegają one na piciu soków wyciśniętych ze świeżych warzyw i owoców. Najbardziej restrykcyjną odmianą jest dieta sproutariańska, która dopuszcza spożywanie jedynie kiełków.
  • Witarianizm wegetariański – wyklucza wszystkie produkty powstałe w wyniku uśmiercenia zwierząt, natomiast dopuszcza spożywanie, miodu, jajek oraz mleka i jego przetworów.

Witarianizm – korzyści

Dlaczego niektórzy z nas decydują się na tak trudną, pełną wyrzeczeń dietę? Istnieje kilka zalet stosowania witarianizmu, między innymi:

  • szybka utrata wagi
  • ochrona przed cukrzycą oraz nowotworami
  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe
  • oczyszczenie organizmu z toksyn
  • poprawa metabolizmu
  • dostarczanie organizmowi większej ilości witamin (głównie witaminy C, kwasu foliowego, beta karotenu oraz witaminy E)
  • brak szkodliwych tłuszczów trans w diecie

Witarianizm – skutki uboczne, przeciwskazania

Witarianizm to dieta zalecana głównie dorosłym osobom, cierpiącym na cukrzycę czy otyłość- specjaliści ostrzegają jednak przed tak skrajnymi dietami, ponieważ brak podstawowych składników odżywczych w diecie jest groźny dla zdrowia i nie spełnia potrzeb energetycznych organizmu. Dietę witariańską odradza się osobom chorym czy osłabionym w wyniku chemioterapii. Dlatego witarianizmu nie powinny stosować dzieci, osoby w okresie dojrzewania, a także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Poniżej przedstawiamy możliwe skutki uboczne stosowania diety witariańskiej:

  • ryzyko wystąpienia próchnicy i erozji zębów (co jest skutkiem małej ilości wapnia w diecie)
  • możliwe zaburzenia miesiączkowania (objaw niedożywienia energetycznego). Brak miesiączki może powodować groźne dla zdrowia powikłania, a także  problemy z płodnością
  • niedokrwistość spowodowana brakiem witaminy B12
  • nawracające bóle brzucha i głowy
  • wzdęcia, zgagi, zaparcia
  • bezsenność
  • spadek energii (warzywa i owoce mają niską gęstość energetyczną)
witarianizm - przepisy

Witarianizm – forum

Co o witarianizmie sądzą osoby, które postanowiły jej spróbować? Postanowiliśmy to sprawdzić. Okazuje się, że witarianizm niestety nie jest dietą dla każdego… Oto niektóre z opinii forumowiczów:

  • „Przeszłam na witarianizm z czystej ciekawości. Niestety moja przygoda z tą dietą nie trwała zbyt długo. Pierwsze efekty uboczne zaczęłam odczuwać już po kilku dniach- ciągle bolał mnie brzuch, miałam biegunkę, zgagę. Niestety musiałam zrezygnować z wiatatianizmu i przejść na zwyczajny wegetarianizm, który nie jest tak radykalny. Moim zdaniem ta dieta jest zbyt ostra dla ludzkiego organizmu. Jeśli chcecie trochę schudnąć, jest mnóstwo innych, bezpiecznych sposobów, które nie narażają zdrowia!”
  • „Stosuję witarianizm od kilku tygodni i jak na razie jestem bardzo zadowolona. Dużo schudłam, a to było dla mnie najważniejsze. Czuje się wspaniale, mam gładką cerę i lśniące włosy. Podejrzewam, że to dzięki rezygnacji z mięsa i objadania się. Nie wiem, czy będę stosowała dietę dłużej niż pół roku, ponieważ mam nieco słabsze wyniki badań, ale póki co nie przejmuje się tym”
  • „Dietę witariańską rozpoczęłam latem, kiedy pojawiły się świeże owoce i warzywa- postanowiłam spożywać wyłącznie soki. Problem pojawił się jesienią, kiedy zabrakło nowalijek. Czułam, że zaczyna brakować mi witamin, kompletnie straciłam energię, byłam ciągle zmęczona, a w nocy cierpiałam na bezsenność. Myślę, że witarianizm to kiepski sposób na odchudzanie.”
  • „Z dietą witariańską miałam do czynienia kilka tygodni temu- po namowach znajomej postanowiłam spróbować. Prawdę mówiąc nie zauważyłam zniewalających efektów. Co prawda schudłam aż cztery kilogramy w ciągu miesiąca, jednak zauważyłam, że moja skóra zaczyna źle wyglądać- to samo dotyczyło zębów. Moim zdaniem ludzki organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania ciepłych, wartościowych posiłków- niekoniecznie mięsnych. O ile latem przestrzeganie zasad witarianizmu jest proste, zimą to dosyć duży problem. W tym czasie warzywa i owoce są bardzo drogie, a przy tym niezbyt smaczne. Jeśli chcecie coś zmienić w swojej diecie, nie zmieniając  przy tym całego życia, polecam zwyczajny wegetarianizm.”

Witarianizm – co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na dietę?

Witarianizm, ze względu na radykalne założenia, w niektórych przypadkach może być wręcz niebezpieczny dla zdrowia. Mała ilość składników odżywczych  może doprowadzić do niedokrwistości i innych powikłań, dlatego zanim przejdziemy na dietę, warto skonsultować się z lekarzem, który skieruje nas na podstawowe badania.  W trakcie trwania diety należy być pod stałą kontrolą lekarską. Nowych zasad żywienia nie powinniśmy wdrażać natychmiast, ponieważ może to być zbyt ciężkie dla naszego organizmu. Dlatego wykluczajmy składniki stopniowo, cały czas obserwując swoje samopoczucie. Pamiętajmy, że przejście na surową dietę wiąże się ze świadomym wybieraniem produktów – najlepsze będą ekologiczne warzywa i owoce. 

Witarianizm – podsumowanie

Według naszej opinii, zagrożenia wynikające z witarianizmu niestety przewyższają potencjalne zalety diety. Witarianizm na wielu płaszczyznach wypada gorzej niż inne diety – wegetariańskie. Dlatego jeśli chcecie zrzucić zbędne kilogramy, a przy okazji zadbać o zdrowie, najlepsze będą klasyczne formy wegetarianizmu lub dieta śródziemnomorska, opierająca się na rybach, makaronach i owocach morza. Pamiętajmy, że każda dieta powinna być dopasowana do naszego stanu zdrowia, a także stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial